Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2005, 16:11   #41
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
nu cred ca ai inteles cum trebuie finalul...diavolul a fost si a ramas dusmanul lui constantine. l-a impiedicat sa ajunga in rai (pt mine asta e un lucru nasol) dandu-i inca o sansa sa greseasca si sa ajunga in iad.
parerea mea...
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 18:08   #42
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
esti pe-aproape, dar încã departe..

Constantin de fapt îl "fenteazã" pe aghiutzã, sau cel putin asta ar fi ideea deznodãmîntului; el îsi taie venele cerîndu-i diavolului sã lase sufletul tipei (Isabela) care s-a sinucis sã meargã în rai; Lucifer se învoieste, pentru cã astfel prada lui era mai mare, de aia apare în persoanã "to collect";

dar în felul acesta Constantin se sacrificã de fapt, iar sacrificiul lui îi aduce mîntuirea, ceea ce nu putuse obtine în toatã viata lui prin toate exorcismele sau orice faptã bunã ar fi fãcut în viatã, pentru cã era condamnat sã meargã în rai, ca sinucigas ce era.. ; de asta apare crucea, diavolul nu întelege jertfa, vede doar cã nu-l mai poate cãra, si asa în final si el si gagica sunt salvati!

v-am zis cã subectu' e complecs
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 18:56   #43
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
@ bellhop: total de acord cu tine. eu doar ii explicam amicului de mai sus de ce diavolul nu e amicul lui constantine.....si asta foarte pe scurt.
oricum, cu toata complexitatea lui, filmul m-a lasat rece. :sick:
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 20:33   #44
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by bellhop:
pentru cã era condamnat sã meargã în rai, ca sinucigas ce era..
vrei sa zici iad ...
"what would you do if you were doomed to go to a prison where half the people there were sent by you?" - mi-a placut ...
care a fost faza cu Satana si Anticristul ? Beef in the family de nu i-a dat voie sa "ne" chinuie ?
si cum se face ca D-zeu nu stia ca Gabriel facea manarii ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2005, 03:14   #45
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
iad, Constantin era condamnat sa mearga in iad! io tot cu gandul la rai :oops:

Originally Posted by Gaandalf:
care a fost faza cu Satana si Anticristul ? Beef in the family de nu i-a dat voie sa "ne" chinuie ?
si cum se face ca D-zeu nu stia ca Gabriel facea manarii ?

Lucifer se considera deja stapinul lumii, iar venirea fiului in lume in niste circumstante extra-ordinare, ar fi insemnat uzurparea acestei domnii;
cu alte cuvinte, toata familia si neamurile "busy-busy" au verde sa-si faca de cap prin lume, dar nu sa aduca apocalipsa..; ori, dupa cum spunea textul bibliei satanice, avind in posesie sulita destinului, cu care "a fost omorit" fiul lui Dumnezeu si "nascandu-se" in lume printr-un "spirit" deosebit, si cu ajutorul unei "puteri divine", insemna rasturnarea totala ordinii existente, si transformarea instantanee a lumii in hellll..;
ca o analogie total deplasata din lumea politica domestica, think of it ca Basescu si Gusa sau Iliescu si Nastase..cand Gusa a inceput sa vina cu idei si propuneri, imediat a fost trântit out.."two hells is one too many"; sau Geoana facut prostanac de Iliescu; Bombonel a inteles mitul ancestral al suprematiei tartorelui si prefera sa stea sub el, sa nu se trezeasca si el facut nãtântoc sau zburat pe miristi..;

cand Constantin ii spune lui Lucifer ca Mammon isi face de cap in camera de alaturi cu Gabriela si pun la cale de-un armageddon, lui Luce i se suie singele la cap si-i trazneste pe amindoi de nu se vad..;

cum de nu stia D-zeu de mânariile celor doi? eu cred ca stia, dar erau doar mânarii in care D-zeu nu intervine; sau e prea omniscient, stie ca nu se vor realiza pina la urma, asa ca nu e nevoie sa intervina brusc, sau se bazeaza pe om ca se va opune raului, stie El ca cineva se va sesiza pina la urma si complotul va fi oprit, e prea complex, ideea e ca D-zeu stie totul, deci stie unde e inceputul si sfirsitul..;

cat despre Gabriel si rolul sau in toata povestea, in Biblie se spune ca Gabriel il va dezlega pe diavol sa-si faca de cap pe pamint..; acum, de la a-l dezlega, pina la a-i acorda tot sprijinul, e cam departe, aici intram in movieland; si pot exista mai mult nivele de intelegere, fiecare dupa cum il duce capul: fie ca Gabriel(a) a fost corupt(a) de Mammon, sau ca era invidioasa pe oameni, sau ca chiar vroia sa-i testeze, aducandu-si in pragul iadului, pentru a le trezi constiinta existentei divine, dupa cum ii teoretiza lui Constantin...;

parerea mea e insa ca tot timpul Gabriel ramine in sarcinile de serviciu; ingerii sunt de fapt expresii ale vointei divine, iar Gabriel este expresia cea mai inalta a ideeii de comunicare a lui Dumnezeu cu omul;
ca atare, orice act pe care il face el, este de fapt vointa lui D-zeu; si nu trebuie uitat ca tot ce vedem noi din Gabriel este de fapt prin ochii lui Constantin, care era cam deranjat defel.."Super-ego bitch, I've been evil awhile"; asa ca daca Gabriel in final ramine prajit si cazut in randul oamenilor si cu buza sparta, iar baiatul-asistent inaltat la rang de inger, asta poate fi doar o perceptie a lui Constantin cel vindecat de cancer si reprofilat pe guma de mestecat.. cu aroma de tamiie, I guess
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2005, 14:23   #46
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by bellhop:
iad, Constantin era condamnat sa mearga in iad! io tot cu gandul la rai :oops:
esti asa de "sin free" de te tot gandesti la rai ? Sau e doar frica de iad?
Originally Posted by bellhop:
Constantin cel vindecat de cancer si reprofilat pe guma de mestecat.. cu aroma de tamiie, I guess
era guma cu nicotina... ptr fumatorii kre doar ce s-au lasat ...

quick question:
chiar crezi in Dumnezeu si in rai si ca intr-o zi o sa ajungi undeva la un alt nivel ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 08:49   #47
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
ar fi fost fain daca ultimul cadru l-ar fi aratat pe Constantin tot fumind, asa de-a dracului, ca tot l-a pacalit. "See if I get cancer this time, dark lord!"
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 08:56   #48
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
"According to a jewish legend, Gabriel has been fired from his position as God's messenger Who hired Dobiel to replace him. But after a couple of hunderd years, God and Gabriel came together again and Dobiel was given a new assignment".

Oh, well, heaven politics

"According to a Babylonian legend, Gabriel fell from grace for not obeying a command exactly as given and remained outside the heavenly curtain for a time."

cue Constantine
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 20:21   #49
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Gaandalf:
Passion Of The Christ ... The Devil era interpretat de o femeie. that's cool right ?

Nu e faza de ca e femeie shi atunci e cool. Eu nici n-am shtiut ca that was a woman in Passion, cine shtie cat de cat religie, shtie shi the story with the angels & demon asha ca pentru a cauta un personaj care arata nici a barbat, dar nici a femeie este ideal... Gabriel(Constantine), daca nu vorbea, kinda looked like a guy...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 21:51   #50
SunsetG|rl
Novice
 
SunsetG|rl
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 15
Send a message via AIM to SunsetG|rl Send a message via Yahoo to SunsetG|rl
eu sincer nu ma astept la mare lucru d la filmu asta. inca nu l-am vazut ca imi place prea mult sa merg la cinema si mai bine ma abtin sa caut filmele p retea. oricum inca am ramas cu un gust amar d la elektra :sick: si mi se cam face rau d fiecare data cand ma gandesc la filme cu superheroi gen spiderman daredevil hellboy si faze d astea(si mai nou e o tema ff exploatata laholywood). asa ca nu ma astept la prea mult.
mai multe dupa c vad filmu...sapt viitoare
SunsetG|rl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 08:45   #51
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 08:30   #52
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by tailgunner:
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )
poftim ?
tu ai vazut filmul asta sau faci mishto' ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 10:11   #53
Petre
Novice
 
Petre
 
Join Date: Mar 2005
Location: la stana
Posts: 10
Send a message via ICQ to Petre Send a message via AIM to Petre Send a message via Yahoo to Petre
Constantine cel Voinic si Campania Anti-Tutun

Desi e o comparatie prea frumoasa pentru Constantine , primu lucru care mi-a venit in minte dupa ce am vazut filmul , a fost un joc destul de vechi ce se numea Grim Fandango (superb , chiar genial) . Dar sa lasam jocurile si sa vorbim despre film (chiar daca prea multe nu se pot spune despre el) . In primul rand este un proiect pur comercial , care vrea sa stoarca bani de prin toate colturile lumii , asa ca vine cu aceeasi poveste , de care m-am saturat : exista una bucata om atat de puternic incat poate sa omoare/deporteze shpe` mii de demoni care au supravietuit mii de ani ; poa` sa-l pacaleasca pe draq , desi acesta trebuia sa aiba un iq mai mare decat 0,1 si ar fi trebuit sa fie mai crud ... astfel incat sa-l ia si pe Constantine si s-o tina si pe "Izabel cea Tanara si Nebuna" ; ah da , uitasem , si este capabil sa salveze lumea (exact asta imi scapase) . Povestea , este mai putin complexa decat cea din "Punguta cu doi bani" (ma rog , "Punguta cu doi bani" are o poveste mult mai interesata decat a multor alte filme) . S-au folosit de un subiect interesant si si-au batut joc de el . Desigur , apar clisee la tot pasul (dat deja m-am obisnuit cu asta) . Si deja este fumata toata faza cu obiectele oculte si demoni de la nazisti ! Tipa brusc , sa nu ramana p-afara , isi aduce aminte ca si ea avea viziuni , ca si sorsa , poate si cativa vecini etc. ; si brusc isi da seama dea semnificatii cre pana atunci o depaseau de mult timp . Actorul ce a jucat personajul lu` Constantin , nu putea sa fie unul mai bun . A intrat exact in pielea omului ingamfat , a-tot-stiutor , poate chiar si narcisist in anumite momente , si total impasibil de ceea ce se intampla in jurul sau . Putin ii pasa lui ca a scos nu-stiu-cati demoni dintr-o fetita , daca asta nu ajuta la rezervarea locului sau in Rai . Singura parte reala din film , era cancerul lui , dar faptul ca a scapat de el , ridica povestea filmului la inatimea unui basm . Din fimul asta , nu prea ai ce sa inveti , doar ca tutunul dauneaza grav sanatatii (din 5 in 5 minute , se pomeneste in film despre asta ... iar faza cu guma , deja ne spune : "E simplu sa va lasati ! Incercati si voi ! Fumati , muriti tineri si ajungeti in iad !" ) ...
__________________
trece lebedele-n zare ,
eu ma uit , ele dispare !
Petre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 13:16   #54
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by radu83:
Parca aici eram la "Acum pe ecrane".... odd

Filmul are potential, dar cum mi-a fost dat sa vad destule jeguri "cu potential" pana acum, raman sceptic. Eu n-am vazut nici un film bazat pe benzi desenate care sa merite. Sa fie Constantine filmul care sa schimbe toate astea?

hellboy a fost un mare film. primele batmanuri. nici spiderman nu e de aruncat. e de unde alege, zic eo.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 22:26   #55
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by tailgunner:
Hellboy a fost k lumea (Guillermo del Toro :love: )

asta e singura chestie la care sunt 100% d acord
in rest, am tot stat si m-am gandit....
ce poate sa placa ?
cum poate sa placa unei fiinte bipede filmu asta?????
toate teoriile alea dsp religie si bibilia din iad si marele rahat cu vai, sinucigasii nu ajung in rai....
unde mai pui ca gagika e cam comuna, keanu joaca/interpreteaza strict din machiaj
si faza cu el bagandu-si piciaoerle in oala cu apa si privind pisica gri ca sa ajunga in iad sa verifice...
fu Ck
singurele chestii misto care mi-au ramas in minte
tilda swinton
si sosetele rosii ale lui david rossdale
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2005, 10:06   #56
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Gaandalf amice,

Am vazut filmul cind inca nici nu iesise in cinema-uri in Europa, in vara lui 2004. Si da, mi-a placut, din mai multe motive.
1. Ron Perlman. I just love Ron Perlman de la Numele trandafirului la Alien Resurrection. Si-i cool sa-i auzi vocea cind joci Fallout sau Halo.
Urit, monosilabic (I hate the term firestarter :lol: ), dur, haios (mortal cind isi pileste coarnele, si faptul ca-i plac dulciurile), e perfect pentru rol.
2. Guillermo del Toro. Love his work, de la Espinazo del Diablo la Blade 2 (lucru rar un sequel mai bun decit originalul, infinit mai bun decit mizeria de Trinity). Mai putin Mimic. Si plus pentru faptul ca a renuntat la un buget mult mai consistent doar pentru a-l avea pe Perlman, in loc de vreun star hollywoodian.
3. Evident Hellboy e o aiureala ca scenariu, bu who cares, e o aiureala burlesca, dinamica, care nu are decit pretentia de a fi un pulp superhero fiction, si in limitele astea e al naibii de stylish si bine facut. Mi se pare ca Hellboy reuseste acolo unde Batman (Returns, &Robin), Daredevil, Spidey (desi mie mi-au placut adaptarile lui Raimi) si mai nou Elektra cam esueaza. Poate tocmai fiindca nu prea se ia in serios.
Aud ca Hellboy 2 e in pre-productie, si nu stiu ce sa zic...
Cit despre filme bune cu superheroes, eu abia astept Batmanul lui Christian Bale. Nolan rules!
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2005, 13:53   #57
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Hellboy a fost intr-adevar un film de exceptie, poate cel mai bun superhero movie de la batmanurile lui burton incoace. O cromatica deosebita, multe efecte speciale "de macheta" cu trimiteri la benzile desenate, umor, charisma personajelor de o constructie usor autoparodica (si tipu ala care manca oua stricate era beton), un pearlman de zile mari (unul din actorii preferati ai lui Jeunet - city of lost children, alien 4), un scenariu bine gradat si multe altele care se pot povesti doar cu ecranul in fatza. apucasem sa vad Van Helsing inainte, ceea ce a mai diluat efectul de surpriza legat de Hellboy, dar oricum in Helsing stradaniile de a obtzine un astfel de film au fost slab justificate de rezultatul final.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2005, 22:38   #58
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
the world is upside down ... :shock:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 06:49   #59
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Gaandalf:
the world is upside down ... :shock:

the world is normal. no need to get scared.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 06:50   #60
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
WOw... ce a deviat discutia.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells