Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jul 2004, 12:46   #81
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: f9/11 best documentary eve rdone

Originally Posted by ledouc:
ce pot sa spun ca moore si-a demonstrat din nou clasa cu acest documentar si a adus o sumedenie de dovezi privind legatura lui bush
cu familia lui bin laden si afaceristii sauditi care au 1 trilion de dolari
investiti in economia americana reprezentand 6,7% din pib-ul usa
as mai avea multe de spus despre acest film si cu aceasta ocazie
as vrea sa stiu daca moderatorul acestui forum imi acorda permisiunea
de a-mi expune parerea.

ledouc, ai incurcat-o rau! administratia Bush intentioneaza sa scrie un protest pe adresa Cinemagia si sa ceara banarea ta pana dupa alegerile prezidentiale din SUA, ca altfel influentezi rezultatul scrutinului, atat de zdrobitoare sunt argumentele si comentariile tale. felicitari. credeam ca e o gluma, dar tu esti "baiat serios", posedat de adevar, care nu renunti la lupta. organizatia musulmana Ali-Hamar te-a nominalizat pentru premiul "Ai nostri-s peste tot", in valoare de 5 000 $. sper sa pui o bere, ca eu ti-am starnit putul adanc al meditatiilor tale musulmano-artodoxe.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2004, 16:00   #82
ledouc
Junior
 
ledouc
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 26
Continui cu informatiile si datele pe care moore ni le ofera in f9/11
1.fraudarea alegerilor de catre bush prin omiterea cu premeditare a votantilor de culoare din florida de pe liste, care nu ar fi votat cu bush.
2.inaugurarea lui bush ca presedinte un fiasco total, manifestanti care
au aruncat cu oua in limuzina prezidentiala etc
3.firmele la care bush a "activat" si a facut afaceri dezastruoase finantate
de sauditi
4.de la bugetul sua in institutia presidentiala se investeste suma de 400.000 de $ , sauditii au investit 1,4 miliarde $-de unde si zicala ca nu musti mana care iti da de mancare
5.pe 13 sept 2001 la doar 2 zile de la atentat familia bin laden impreuna cu 140 de cetateni sauditi au parasit teritoriul sua la bordul mai multor curse aerieine, in conditiile in care toate zborurile fusesera anulate.
6.in momentul in care primul avion a lovit wtc, bush se afla in vizita
la o gradinita din florida, anuntat de eveniment a stat si a citit poezii
copiilor timp de 9 minute nestiind cum sa reactioneze de unde si concluzia
de presedinte marioneta
7.cia fbi l-au avertizat pe bush asupra unui posibil atac terorist prin deturnare de avioane inca de la 6 augus 2001, casa alba nu a luat nici o masura asteptau ca dezastru sa se produca motivandu-le urmatoarea actiune-razboiul din afganistan si irak.
ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa stric surpriza vizionarii documentarului f9/11 celor care nu l-au vazut
ledouc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 09:07   #83
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Pacat

Filmul e bun, informatiile din ele - extrem de interesante. Pacat ca jumatatea a doua este patetica, lungita extrem de mult si plicticoasa.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 11:59   #84
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Pacat

Originally Posted by Dan Gerose:
Filmul e bun, informatiile din ele - extrem de interesante. Pacat ca jumatatea a doua este patetica, lungita extrem de mult si plicticoasa.
mai Dane, tre' sa fii din Timisoara, sa te freci vreo 10 ani prin jurnalistica democrata, sa cochetezi cu filmu' - ca sa apreciezi o facatura care duhneste atat de rau??? mai degraba filmu-i iebun, ot slova iebati
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 04:57   #85
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Am vazut filmul. Mda, are informatii interesante, merita vazut. Pacat ca lucreaza coarda sensibila a privitorului cu imagini total unfair care nu fac parte din categoria argumentelor obiective. Cum ar fi scene de 10 minute cu mame vorbind cu lacrimi in ochi si citind ultima scrisoare a fiului cazut in Irak. Adica scene facute numai si numai pt impresionarea privitorului, dar care nu pot fi privite ca argumente in favoarea injustetei razboiului din Irak (exact aceleasi scene au loc in orice razboi din lumea asta, just sau injust)
Cred ca din acest motiv e si considerat de catre unii un film de slaba calitate, dupa criteriul ca daca are parti vizibil neprofesioniste, atunci intregul nu are cum sa fie ceva profesionist. Eu zic doar ca tb vazut si considerate doar partile cu valoare documentaristica, atat.
Oricum, Bowling for Columbine e mai bun.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 05:24   #86
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Si inca ceva. Filmul nu este documentar echidistant gen Descopery despre Bush , 9/11 si razboiul din Irak, ci un manifest anti -Bush si anti -razboiul din Irak. Facut cu mijloace documentaristice (f. ieftine pe alocuri). Nu ii reprosati lipsa echidistantei pt ca nici nu intetioneaza sa fie astfel(o spune chiar din titlu: Fahrenheit 911 - temperatura la care libertatea este distrusa)
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 08:51   #87
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
pai, nu, asta o spune apropos de bush shi de politaca lui "unfair".

atata vreme cat faci un documentar, ar trebui sa pastrezi o atitudine corecta shi echidistanta. in plus informatziile alea cu ben la den shi inca cateva nu pot fi dovedite in nici un fel. e la fel ca documentarele alea de pe discovery civilisation, in care incearca sa-tzi dovedeasca ca nu-shtiu cine a fost sau nu rapit de extratereshtrii shi-tzi aduc vreo trei martori care povestesc experientzele lor cu sonde bagate in locuri dubioase pe o muzica sinistra. ok. shi cum dovedesc ei ca respectivii nu sunt de la spitalul de nebuni? la fel in acest documentar: asha-zisele dovezi, sunt practic imposibil de demonstrat shi arata a facaturi cu atza alba....

in bowling..., care era intr-adevar un documentar bine facut, din toate punctele de vedere, reusheai sa treci peste multzimea de shoparlitze cu totul shi cu totul inexacte din punct de vedere istoric(de pilda--manuel ortega chiar a fost un mafiot shi interventzia americanilor a fost considerata benefica de catre toata lumea, preshedintele ala iranian asasinat o merita la greu, etc....)

revenind la farenheit..., ce e funny(shi pe bune): bush shi felul lui de a fi bovis, dar mi-e suficient sa privesc shtirile pentru ca sa observ asta.

in rest, nu shtiu dak multzi dintre voi ishi amintesc de revista romania mare pe la inceputurile ei--cand avea o pagina in care, de pilda, un adversar politic incomod putea fi prezentat ca avand o relatzie uro-scato cu un catzel in parc....cam asha e nivelul "dezvaluirilor" din farenheit... (nu e de mirare ca a prins bine la ledouci)

cat despre realizare--filmat ca la nunta.

dar celor care le-a placut shi n-au avut senzatzia ca acest film facut pentru a demasca o uriasha manipulare, este la randul lui o manipulare... multa sanatate shi fericire-n oase(dupa cum ar spune maria campina, regina magiei de lux)

[/i]
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 09:37   #88
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
inca mai discutam despre "F 9/11"? lasati-l naibii, nu merita. mooore a castigat cat sa acopere USA cu hamburgeri si sa manance voios-nesimtit ca o porcina. si-a rezolvat problema alimentatiei.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 15:56   #89
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by herbert:
inca mai discutam despre "F 9/11"? lasati-l naibii, nu merita. mooore a castigat cat sa acopere USA cu hamburgeri si sa manance voios-nesimtit ca o porcina. si-a rezolvat problema alimentatiei.

Pai da, ca eu aseara l-am vazut.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 02:30   #90
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
febletzea mea, michael moore. nu-l scap si nu-mi scapa. iata ce scatoalca ii trage Gorzo pe spinarea lui fragila - e dintr-o cronica la Bowling..., dar nu conteaza, personajul e acelasi :
"...Cred cã intentiile lui Moore sînt, în esentã, bune, dar tare as fi vrut ca un dusman sã-l fi prins între douã duble la o secventã gravã si sã ni-l fi arãtat, cu schepsis, cum mãnîncã un sandvis(hamburger e mai potrivit - nota mea) si se scobeste între dinti - fir-ar el sã fie de îmbuibat prefãcut!"
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 05:31   #91
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by herbert:
"...Cred cã intentiile lui Moore sînt, în esentã, bune, dar tare as fi vrut ca un dusman sã-l fi prins între douã duble la o secventã gravã si sã ni-l fi arãtat, cu schepsis, cum mãnîncã un sandvis(hamburger e mai potrivit - nota mea) si se scobeste între dinti - fir-ar el sã fie de îmbuibat prefãcut!"
De unde pana unde stie Gorzo ca e prefacut? Si ma rog de unde stie ca manca fix intre dublele de la secventele grave? Andrei Plesu (btw, am cel mai mare respect pentru dansul, apare aici doar pt exemplificare) e aproape de 2 ori cat Michael Moore. Cam cum v-ar parea o argumentatie anti-Plesu in acelasi registru? Cel putin infantila ca sa nu zic mai mult.
Oricum , Gorzo face critica filmului, nu a regizorului in articolul lui. Plus ca am impresia ca vrea sa dea greutate criticiilor sale de film(in general vorbesc) prin aprecieri " curajoase" la adresa actorilor si regizorilor, sa iasa ceva mai mult decat un comentariu despre niste fotograme pe o panza, sa-l vanda mai bine.
Sa iei insa pasajul separat si sa-l prezinti sub forma "uite de aia ce zice Moore in filmele lui e de doi lei" mi se pare din nou cel putin infantil.

Deci da, se vede ca e partinitor si stapanit pe alocuri de teoria conspiratiei, ca foloseste mijloace ieftine (uneori) pt a atrage spectatorul de partea lui. Nu e super destept si nici nu vorbeste pt super destepti, asa ca metodele vin de la sine. Dar nu vad de ce unii il considera NESINCER si PREFACUT si asta prin argumentatii care abunda in referiri la aspectul sau fizic (ma refer aici la toate posturile lui herbert).
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 14:53   #92
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Ai noroc !

Mai, Her(r)bert, ai avut noroc ca am fost plecat doua saptamani in vacanta si am refuzat sa mai intru pe Internet sau sa imi tin telefonul deschis. ideea filmului e buna, Prima parte nu-i rea deloc, dar apoi Moore esueaza - cred eu - datorita inversunarii cu care vrea sa-l scoata pe Bush un diavol.
Oricum, eu am vazut toamna trecuta, pe un post francez de televiziune, un documentar cu o tematica asemanatoare, MUUUULT mai bine facut si mai credibil.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2004, 21:36   #93
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Ai noroc !

norocul meu e ca filmu' e prost???
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 00:31   #94
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: Ai noroc !

Originally Posted by Dan Gerose:
Prima parte nu-i rea deloc, dar apoi Moore esueaza - cred eu - datorita inversunarii cu care vrea sa-l scoata.....un diavol.
Pare un deja vu...sau un Bowling for Columbine :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 00:59   #95
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: Ai noroc !

Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by Dan Gerose:
Prima parte nu-i rea deloc, dar apoi Moore esueaza - cred eu - datorita inversunarii cu care vrea sa-l scoata.....un diavol.
Pare un deja vu...sau un Bowling for Columbine :lol:

daca n-o credeti nici pe pasaricaMala care... ehei!, atunci e clar cu sensibilitatea voastra
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 01:25   #96
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
marbert as foarte aprecia daca m-ai scuti de apelativul ala, pasarica.E tare agasant
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 01:35   #97
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
dar eu cand am suferit in taina, pentru ca tu ai avut revelatii, te-ai gandit la raul pe care-l raspandesti? nu fa altuia ceea ce n-ai vrea sa-ti faca cineva tie!
OK! numai daca ai retinut numele celui care te-a inteles.
mai, ce crud am fost
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 01:39   #98
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Marbert, sincer, mi-e greu....mai usor ma obisnuiesc cu 'pasarica' :shock:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 01:47   #99
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
irecuperabilo!!! tu chiar crezi ca planezi de-asupra noastra...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 01:51   #100
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Deah...si din cand in cand trimit cate un semn de viata din inalturi :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells