Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2010, 10:37   #61
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
N-am crezut niciodată că lucrurile ar sta altfel.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 11:03   #62
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Da, oricat de benefice sunt ambitia si entuziasmul, e drept ca este cel putin imposibil sa pui cap la cap secvente pentru un lung metraj macar prezentabil pe youtube.

Eu unul as fi inceput cu simple fotografii, incadraturi, a pune in scena un dialog fictiv, 2-3 expresii, cel mult un spot, o reclama la apa plata, un plan secventa cu un amic care alearga prin cartier, jocul jeturilor de apa dintr-o fantana arteziana, ma rog, exemple limitate, sa-ti verifici catusi de putinele inclinari inspre storytelling in imagini.

Bine, n-am inteles exact, tu vrei sa participi in proiectul tau ca scenarist, regizor, d.o.p., cameraman, monteur sau toate la un loc? Ca fiecare in parte necesita exercitii ample de pregatire si serii separate de sfaturi.

Alege-ti cea mai puternica secventa din scenariul pe care spui ca l-ai scris si incearca s-o filmezi prima; asta dupa pregatirile de care vorbeam mai devreme. Si daca ti-a iesit, si materialul respectiv starneste farame de interes, merita incercat mai departe.

Dar, esti sigur ca e vorba de un lung metraj? Scenariul tau are peste 100 de pagini? Eu cred ca e vorba de un scurt-metraj, ca substanta, insa il interpretezi dilatat.

Insa ca sa faci film tre' sa o ai in tine. Daca o ai si scanteiaza un pic, un minut de film decent ii mai da suflu. Ori un sfert de ora de film penibil o stinge de tot. Iar de n-o ai deloc se duce pulii de suflet.

Dar cel putin afli pe pielea ta ce inseamna sa faci film din pct. de vedere financiar, temporal, amical, fizic, psihic.

In alta ordine de idei, eu n-am urmat niciun curs de gen, sunt mai putin in masura sa-ti dau sfaturi, vezi ce zic baietii pe aici.

Succes!

Last edited by Lecart : 27 Aug 2010 at 11:06.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 11:27   #63
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by c.ghevara:
Un scenariu prost nu exclude un feedback (bun). Nici casele de film, nici regizorii nu primesc zeci de propuneri, nu sunt îngropaţi până în gât în scenarii, ca să n-aibă timp să trimită un răspuns de un rând. Chiar dacă ar fi de genul: ”Am primit scenariul tău. Nu mă interesează. (opţional) E prost.”
Nu e nepoliticos să trimiţi un feedback negativ, direct. Lipsă de politeţe e să nu trimiţi un răspuns. Şi cam asta se întâmplă. Question de visage!

Nici n-am spus altceva. Eu vorbeam de perspectiva lui, a celui care a trimis: ar putea sa se gandeasca si la asta, ca nu e tocmai cel mai bun scenariu, de vreme ce aia, nepoliticosi, chiar lipsiti de bun-simt (vezi ca sunt de-acord cu tine?), nu i-au raspuns. Trebuie sa recunosti totusi ca, oricat de lipsit de bun-simt esti, e mai usor sa ignori scenariile proaste decat pe cele bune. Oricum, nu am de ce sa ma contrazic cu tine, sunt de aceeasi parere, raspunsurile ar fi trebuit sa vina.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 13:01   #64
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Am 28 de ani.
Am terminat sectia Multimedia din cadrul Facultatii de Electronica si Telecomunicatii din Timisoara.
Nu ma astept sa castig nici un premiu cu acest film.
Vreau sa stiu daca sunt capabil de a face un film mai bun decat " Pescuit sportiv" sau un alt film prost romanesc in care s-a investit o caruta de bani.

In mod sigur daca nu o sa-mi iasa filmul o sa iasa cel putin o distractie cu prietenii.

Am cerut un feedback pentru scenariu.
- Care ar fi motivul pentru care nu as primi acest fedback, scenariul este foarte prost?
- Cum poti sa te perfectionezi daca nu-ti spune nimeni unde ai gresit si ce trebuie sa corectezi?
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 13:14   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Pescuit sportiv" este un film foarte bun, în care s-a investit un buzunärel de bani, nu o cärutä. Ulterior, când s-a väzut clar valoarea lui, i s-a alocat suma necesarä pentru gonflarea pe peliculä.

Teoretic, ai putea avea sansa de a face un film mai bun decât el, peste câtiva ani, dupä ce ajungi la nivelul lui Sitaru - dacä urmezi sfaturile noastre si o iei cätinel (vezi mai sus; Abbas, Lecart si cu minme ti-am enumerat o multime); si, desigur, dacä aceste exercitii practice si filmulete intermediare vor proba cä ai si datele native necesare.

Fii färä grijä, nimeni nu trimite feedback-uri la scenarii nesolicitate. Chiar crezi cä au timp? Päi atunci, când s-ar mai ocupa de productia de filme?
Totusi, politetea le-ar impune sä-ti trimitä un räspuns gen: "Vä multumim, am primit scenariul dumneavoasträ. Dacä ne capteazä interesul, vä vom anunta."
Deci, dacä vrei feedback, construieste-ti o retea de relatii personale la nivel profesionist: oameni care sä creadä în tine, si sä considere cä merite sä-ti acorde din timpul lor. Trebuie sä-i convingi în primul rând oferindu-le scenarii care sä le retinä atentia, scenarii cel putin "promitätoare".

Last edited by Pitbull : 27 Aug 2010 at 13:16.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 15:36   #66
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
@abbas

Recunosc! E mai uşor să nu ignori scenariile bune, şi eşti mai motivat să răspunzi sau să trimiţi un feedback unui scenariu pe care poţi să-l comentezi, în loc să fii silit să trânteşti: ”E o tâmpenie!”.
Am înţeles ideea ta, dar cred că nu ţi se răspunde, mai degrabă, pentru că nici nu a fost citit. Îmi vine greu să cred că cineva care îşi petrece o oră sau două citind un scenariu nu ar avea un minut ca să trimită un răspuns pe mail. Sigur, nici dacă ţi se răspunde nu înseamnă că scenariul e bun, obligatoriu.


@pitbull, abbas
Mă simt ca Sailor (Wild at Heart), la sfârşitul secvenţei în care o ia în freză şi vede lumina:" I also want to thank you fellas, you've taught me a valuable lesson in life! Lulaaaaaa!" M-am (i)luminat! Sfaturile mele erau valabile pentru un tânăr de 17-18 ani care doreşte, cu ardoare, să filmeze un scurtmetraj. Situaţia e alta. Sfaturile voastre şi sfaturile mele sunt la fel de bune pentru că... ar avea acelaşi efect. Am citit scenariul.

@daniel
Uită ceea ce ţi-am scris! Nu te chinui să faci filmul. Din două motive. 1. Nu vei reuşi, deşi nu e nimic complicat. 2. Nu merită făcut - n-ar înţelege nimeni despre ce e vorba în el. Încearcă să aplici sfaturile celorlalţi (pitbull, abbas, lecart), deşi eu sunt sceptic că ai putea reuşi. Există prea multe lucruri de recuperat, lucruri care trebuiau făcute la timpul lor.
Cred că după ce-ţi citeşte sinopsisul, niciun producător nu se mai osteneşte cu scenariul. Bănuiesc că s-a întâmplat la fel şi la concursul HBO. Juriul HBO nu trimite feedback-uri nimănui. Cât priveşte casele de film, nimeni nu îţi va trimite nici măcar un răspuns - efortul de a-ţi explica ce nu merge ar fi prea mare. Mă tem că astfel de scenarii le întăresc producătorilor ideea că scenariile nesolicitate nu merită citite, fără o minimă recomandare. Eh, poate că va apărea cândva, şi în România, veriga agenţilor. Eu îţi voi trimite feedback-ul promis, dar va fi scurt. Nu pune la suflet, nu e sfârşitul lumii!

Last edited by c.ghevara : 27 Aug 2010 at 21:22.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2010, 23:47   #67
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Din raspunsul tau am inteles urmatoarele:
- 1 -
- Sinopsisul filmului nu e bun, e chiar prost! Aici pot sa-ti dau putin dreptate.
- Poti te rog sa-mi spui de unde pot sa iau un sinopsis de film pentru a face o analogie cu al meu?

" Nu merita facut - n-ar întelege nimeni despre ce e vorba în el."
Daca ai citit tot scenariul o sa-ti dai seama ca multe din lucrurile care se intampla pot fi interpretabile doar la finalul scenariului.

Filmul are 2 parti:

Prima parte
- Un mafiot care vrea sa fure niste documente secrete afla de existenta a 2 frati gemeni si se hotaraste sa se foloseasca de acestia.
In prima parte a filmului le vinde acestora niste heroina si vrea sa vada de ce sunt capabili sa faca cei doi gemeni.
Vazand ca cei doi sun capabili sa omoare pentru a supravietui se hotaraste sa se foloseasca de ei. Acesta isi face operatie estetica pentru a arata ca si cei doi gemeni.
Unul dintre gemeni lucreaza la SRI iar celalalt se ocupa de programare.
Doar la finalul primului scenariu se poate deduce ca mafiotul(Raul) a planuit fiecare rapire in parte.

Partea a 2-a.
- In partea a 2-a a filmului (scenariul nescris) familia primului frate geaman este rapita. Mafiotul ii cere acestuia sa vina sa-si ia famila de la banca pe care acesta urmeaza sa o sparga bazandu-se ca va veni si celalalt geaman.
Unul din gemeni este surprins in schimbul de focuri dintre politie si mafie. In cele din urma politia isi da seama ca exista 2 gemeni care devin primi suspecti.
In finalul scenariului vei intelege ca tot ce s-a intamplat in cele doua parti ale filmului a fost pus la cale de geamanul care lucra la SRI pentru a pune mana pe documentele de care stia doar mafiotul.


- 2 -
"efortul de a-ţi explica ce nu merge ar fi prea mare."

- totusi, daca ai timp te rog sa-mi zici ce anume nu ar merge?


- 3 -
"Eu îţi voi trimite feedback-ul promis, dar va fi scurt. Nu pune la suflet, nu e sfârşitul lumii!"

Astept fetback-ul tau.
Nu poti sa nu pui la suflet ce-ti spune cineva mai ales cand investesti ceva munca in a face un scenariu.
Din greseli se pot invata multe lucruri daca ai cine sa te corecteze si sa-ti spuna unde ai gresit.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 00:25   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Daniele, sine ira et studio: ai pielea groasä? Suporti un adevär crud, dar lipsit de räutate?
Tot ceea ce ai scris sub titulaturile Prima parte si Partea a doua, nu are nimic în comun cu operele de fictiune (scenarii, piese, romane, povestiri)... E un haloimäs de prostii ridicole.

UITA CA AI SCERIS VREODATA ACEASTA TAMPENIE! Dä-i foc, dä-i delete, dä-i un sur în cur pe directia pizdei mä-sii.

Apoi, începe sä aplici sfaturile pe care ti le-am dat în e-mail, si pe care le vei primi si de la C.Ghevara, Lecart, poate si Judex...
Te asteaptä o muncä grea, de ani de zile: a înväta, a asimila, a exersa, a crea... Dar, dacä ai în tine acea vocatie în care e clar cä tu crezi... vei reusi!
Dacä nu... mäcar ai încercat!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 02:20   #69
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
1) De ce e 'musai' sa fie gemeni?
2) De ce il interesa pe mafiot acele documente secrete?
3) De ce s-ar pune un mafiot intr-o situatie compromitatoare (cea de a vinde droguri), nestiind cu cine are de a face? Daca gemenii l-ar fi dat pe mana politiei, care l-ar fi prins in flagrant delict?
5) De ce ar apela un mafiot la doi necunoscuti, cand si-ar putea gasi oameni pe baza reputatiei pe care o au prin cartiere?
6) Mafiotul vroia sa vada de ce sunt in stare gemenii sub influenta heroinei?
7) Cu ce ocazie isi da seama ca cei doi sunt capabili sa omoare pentru a supravietui si cu ce-l ajuta pe mafiot aceasta 'informatie'? Un mafiot nu are nevoie de oameni care sa fie dispusi sa ucida doar atunci cand sunt pusi intr-o situatie limita, ci dimpotriva, oameni care sa ucida cu sange rece oricand este nevoie.
8) "Acesta isi face operatie estetica pentru a arata ca si cei doi gemeni. " <- Big LOL la faza asta, sorry. What's the friggin' point? Sa o faca pe mama lor sa o ia razna, crezand ca a nascut de fapt tripleti?
9) Fiecare rapire? Care rapiri? EDIT: Ok, am vazut mai jos! Dooh!!!! Normal ca se stie ca el le orchestreaza, daca mafiotul personal il informeaza pe frate ca se afla in posesia familiei lui.
10) Raul asta e mafiot sau spargator de banci? E o mica-mare diferenta.
11) Cum naiba reuseste mafiotul sa plaseze familia tipului in interiorul bancii?
12) De ce spera sa vina ambii frati? Ce urmarea Raul prin toate astea?
13) Sparge o banca, ia dupa el familia geamanului si asteapta probabil cateva ore pana cand acesta sa ajunga la locatie, timp in care evident politia are mari sanse de a i-o lua inainte?
14) De ce ajung cei doi frati suspecti, din moment ce mafiotul era cel care a spart banca?
15) Ce naiba vroia geamanul care lucra pentru SRI sa faca cu acele documente?
16) Cum putea fratele evil sa anticipeze desfasurarea evenimentelor si ce castiga prin faptul ca ii moare fratele, daca acele documente secrete se aflau naiba-stie-unde? Cum ar fi intrat el in posesia lor?
17) Care-i treaba cu documentele alea secrete? La cine se aflau? Ce rol aveau gemenii in obtinerea acelor documente? De ce nu putea mafiotul pur si simplu sa isi foloseasca oamenii de baza, in loc sa ii testeze pe gemenii astia?
18) De ce ii rapeste mafiotul familia unuia dintre frati, din moment ce aparent deja stia ca fratele era capabil sa ucida?
19) De ce il omoara politia fix pe frate? De ce se duc mafiotii sa sparga acea banca, in loc sa
caute nenorocitele alea de documente secrete care aparent nu erau atat de secrete? Se aflau intr-un seif al bancii sau ce? Nu puteau sa faca toata treaba asta fara cei doi frati?

Intrebari intrebari...daca esti in stare sa imi dai raspunsuri LOGICE pentru fiecare din ele, esti tare. In caz contrar, imi pare rau, dar gaurile din emmental sunt nimic pe langa cele din aberatia asta a vietii pe care ai conceput-o. Domnul sa ne fereasca de asemenea filme! Nu ti-o spun cu rautate, ci cu sinceritate.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by Pitbull : 28 Aug 2010 at 07:06.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 03:26   #70
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bine, Pit, il invat eu.

Daniel, mergi la cea mai apropiata banca, neaparat din Timisoara, unde soliciti un credit de 10000 de euro pentru nevoi personale, motivand ca vrei sa distrugi miticii. De banii aia imi cumperi bere cat sa dau in ciroza - ca sa justifici planul de afaceri - si in timpul asta eu iti explic ce si cum. Apoi poti sa faci un film de actiune despre un dobitoc care a acceptat sa-si futa ficatul pentru gloria timisorenilor cu veleitati regizorale. Batem palma?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 04:45   #71
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Daniele, ca să obții bani pentru filme, fă și tu niște scenarii cu anti-comuniști, cu rezistența din munți, cu revoluția... Ai să fii promovat pe toate canalele, inclusiv pe blogul lui Emilian, chiar și de către ICR, va veni un nene cu barbă și cu două prenume să te intervieveze... (Discută cu el numai despre film!) Cu președinți cu frați traficanți de arme să nu faci, ca să nu se interpreteze...
Pentru tipul de filme pe care-l vrei tu nici nu prea există persoane competente în România. Aa, ar fi unul Jesús del Cerro. Trimite scenariul tău la Media Pro și întreabă de el.

Lăsând gluma la o parte, vezi că pe Wikipedia găsești câte rezumate de film vrei. Citește acolo câteva sute de rezumate, mai ales de filme comerciale și ai să-nțelegi inconștient ce presupune structura unui scenariu de film. Există și cronici în presa virtuală care descriu ce se întâmplă într-un film, cap-coadă; există cronicari care au stilul ăsta. Unul dintre ei e Grig Modorcea (numai la filmele străine, că pe alea românești le judecă în funcție de culoarea doctrinară a autorilor).

Apropo, știe cineva vreun sait unde se postează rezumate în genul Wikipediei, dar însoțite și de imagini?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 28 Aug 2010 at 04:51.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 11:38   #72
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Ipu n-a ratat ocazia sa presare niste ironii mai mult sau mai putin subtile.

daniel, din pacate povestioara ta nu se leaga, nu se incheaga si pe langa lacunele de logica si motiv punctate de buticut, are elemente inestetice care efectiv nu functioneaza (ex: operatia estetica)

insa, mai important decat scenariul tau steril este genul pe care l-ai abordat, care seamana cu un thriller deformat CIA, gen care desi e criticat ca fiind simplu, fara substanta si la indemana oricarui regizor de Hollywood, este extrem de greu de pus in scena, mai ales in conditiile unui buget.. inexistent, jucat de prieteni, filmat din mana si montat din inertie.

in locul tau as incerca o alta poveste, si te poti intoarce asupra acestui scenariu cu ochi mai antrenati mai tarziu, in cazul in care comentariile de pe aici ti se par drastice sau rauvoitoare.

ce stil regizoral iti place? ce filme iti plac?
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 11:44   #73
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Judex:
Bine, Pit, il invat eu.

Daniel, mergi la cea mai apropiata banca, neaparat din Timisoara, unde soliciti un credit de 10000 de euro pentru nevoi personale, motivand ca vrei sa distrugi miticii. De banii aia imi cumperi bere cat sa dau in ciroza - ca sa justifici planul de afaceri - si in timpul asta eu iti explic ce si cum. Apoi poti sa faci un film de actiune despre un dobitoc care a acceptat sa-si futa ficatul pentru gloria timisorenilor cu veleitati regizorale. Batem palma?

Judex, ma uimesti pe zi ce trece cu ideile tale geniale... ia zi, daca eu as vrea sa fac un film, ce idee mi-ai da?... dar vezi ce zici, ca jur ca o sa il fac...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 11:51   #74
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by buticut:
In caz contrar, imi pare rau, dar gaurile din emmental sunt nimic pe langa cele din aberatia asta a vietii pe care ai conceput-o.

Hahah.You`ve made my day.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 12:05   #75
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Judex:
Bine, Pit, il invat eu.

Daniel, mergi la cea mai apropiata banca, neaparat din Timisoara, unde soliciti un credit de 10000 de euro pentru nevoi personale, motivand ca vrei sa distrugi miticii. De banii aia imi cumperi bere cat sa dau in ciroza - ca sa justifici planul de afaceri - si in timpul asta eu iti explic ce si cum. Apoi poti sa faci un film de actiune despre un dobitoc care a acceptat sa-si futa ficatul pentru gloria timisorenilor cu veleitati regizorale. Batem palma?

Judex, ma uimesti pe zi ce trece cu ideile tale geniale... ia zi, daca eu as vrea sa fac un film, ce idee mi-ai da?... dar vezi ce zici, ca jur ca o sa il fac...
In primul rand, ti-as spune sa urmezi o scoala de specialitate, preferabil la Bucuresti sau, mai bine, daca ai posibilitatea, in strainatate. Dupa 3 sau 4 ani acolo, vei sti ce ai de facut, la mine vei veni pentru fineturi.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 16:27   #76
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by danielcozma230:
Din raspunsul tau am inteles urmatoarele:
- 1 -
- Sinopsisul filmului nu e bun, e chiar prost! Aici pot sa-ti dau putin dreptate.
- Poti te rog sa-mi spui de unde pot sa iau un sinopsis de film pentru a face o analogie cu al meu?
" Nu merita facut - n-ar întelege nimeni despre ce e vorba în el."
Daca ai citit tot scenariul o sa-ti dai seama ca multe din lucrurile care se intampla pot fi interpretabile doar la finalul scenariului.
- 2 -
"efortul de a-ţi explica ce nu merge ar fi prea mare."

- totusi, daca ai timp te rog sa-mi zici ce anume nu ar merge?

- 3 -
"Eu îţi voi trimite feedback-ul promis, dar va fi scurt. Nu pune la suflet, nu e sfârşitul lumii!"

Nu poti sa nu pui la suflet ce-ti spune cineva mai ales cand investesti ceva munca in a face un scenariu.
1. Sinopsisul nu e bun, din cauza scenariului. E al naibii de greu să scrii un sinopsis după un scenariu care nu poate fi povestit. Încearcă să spui despre ce e vorba în film într-o singură frază! Hai, fie două! Poţi?
Nu, pot fi „interpretabile”, ci interpretate. Dacă sunt interpretabile, şi la sfârşit, e cam naşpa. Ar însemna că omul aşteptă şi înghite (în sec) o oră, pentru ca la sfârşit să fie tot în ceaţă. Din ce scriai despre cele două părţi, înţeleg că abia în continuarea (a doua parte) filmului, vom înţelege ce s-a întâmplat în prima. Tu ai aştepta 2 - 3 ani, să apară continuarea, ca să înţelegi despre ce era vorba în Matrix?

2. Buticuţ a făcut o listă cu ce nu „merge”, nu „ţine”, nu „se leagă”. (Good job, Buticuţ!) Fii sigur, n-a scris tot! Mai adaug câteva lucruri:
- Ţie ţi se pare normal ca „doi prieteni din copilărie”, Daniel şi Daniel2 să nu se fi întrebat de ce naiba seamănă ei atât de mult? Dacă sunt gemeni înseamnă că au aceeaşi părinţi. Cum au crescut? Unul cu părinţii naturali, celălalt pe Marte? Apoi s-au întâlnit şi s-au împrietenit? (Vei afla că personajele e bine să aibă un trecut.)
- De ce îşi face mafiotul o operaţie estetică (dureroasă, scumpă, care cere timp), când ar putea rezolva cu machiaj?
- După ce dă spargerea, îşi va face o altă operaţie, pentru a reveni la vechea faţă? Că altfel, poliţia îl poate înhăţa, la fel de bine, ca şi pe Daniel, care a devenit suspectul!
- Dacă tot îşi face operaţie, de ce îi alege pe Danieli? De ce nu alege „făţăul” lui Obama sau, măcar, a directorului băncii?
- Mafiotul e genial. Cum a prevăzut că Gabi şi Cristi vor cumpăra droguri de la Răzvan, că nevasta unuia va face clătite din ele, că ei vor apela la Daniel, care va cere ajutor prietenului său geamăn, Daniel2? De fapt, în partea a doua, vom afla că e doar o bucată din planul lui Daniel, care s-a lăsat răpit, bătut, legat, torturat etc şi a prevăzut totul (droguri, clătite, etc)? Brrrrrr!
Observaţie colaterală şi inofensivă: Ai dat gemenilor Daniel (unul specialist în computere, celălalt angajat la SRI) prenumele tău. Aflând că eşti absolvent al Facultăţii de Electronică şi Telecomunicaţii, să deduc că te-ai angajat la SRI?
Lista lui Buticuţ şi adăugirile mele se referă doar la logică! Păstrând metafora lui Buticuţ, dacă un caşcaval e mai mult găuri decât brânză, mai poţi să-i spui caşcaval? Merită să-ţi scrie producătorul ce nu merge la caşcavalul ăsta, când în tot atâta timp poate citi alte cinci?

3. Autorul îşi înţelege şi îşi iubeşte scenariul. E normal. Cititorul nu e obligat nici să-l înţeleagă, nici să-i placă. E problema scriitorului să-l convingă, şi poate să o facă doar prin scenariu. Trebuie să înţelegem şi să acceptăm asta, ca pe o lege naturală, fără supărare, fără ranchiună, fără revoltă. Când reuşim, înseamnă că am pornit pe drumul cel bun.

Last edited by c.ghevara : 28 Aug 2010 at 16:50.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 22:19   #77
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Multumesc pentru fedback-uri, sper sa pot tine cont de ele daca voi mai scrie scenarii de film.
Nu lucrez la SRI.
Am folosit numele de Daniel1 si Daniel2 pentru a fi mai usor de urmarit scenariul. Din lipsa de actori eu trebuia sa joc ambele roluri.
Sfarsitul este unul fericit. Toti reusesc sa scape. Finalul ramane « interpretabil » pentru ca toata lumea se va intreba ce vrea Raul de la cei doi gemeni.

Sunt multe filme comerciale care au sfarsitul interpretabil (lasa loc pentru partea a 2-a.)

--- - Ţie ţi se pare normal ca „doi prieteni din copilărie”, Daniel şi Daniel2 să nu se fi întrebat de ce naiba seamănă ei atât de mult? ---
Sa presupunem ca cei doi se intalnesc in liceu. Fiecare are problemele lui si fiecare se va folosi de celalalt pentru a-si rezolva problemele personale. In aceste conditii nici unul nu vrea sa se afle de existenta celuilalt « geaman ». Nu ti-ar fi placut ca in liceu sa ai un « geaman » de care nu stie nimeni ? Cate prosti ai fi putut face ? ......................

------ De ce îşi face mafiotul o operaţie estetică ----
Pentru ca un machiaj nu ar fi suficient. (de ce si-a facut Nicolas Cage operatie estetica in FACE / OFF cand putea rezolva cu un machiaj)

---- După ce dă spargerea, îşi va face o altă operaţie, pentru a reveni la vechea faţă? ----
Mi se pare ceva normal

--- - Dacă tot îşi face operaţie, de ce îi alege pe Danieli? De ce nu alege „făţăul” lui Obama sau, măcar, a directorului băncii? ---
Obama ar fi fost o alegere foarte proasta.
Directorul bancii ar fi fost prea evident. Avea nevoie de cineva cu experienta.
Cei doi gemeni au avut mai multe antecedente in trecut. Mafotul stia ca Daniel2 lucreaza la SRI si ca acestuia ii face placere sa rezolve unele cazuri « ocolind legea ». Toate aceste lucruri se vor afla in partea a 2-a a scenariului.

----- - Mafiotul e genial. Cum a prevăzut că Gabi şi Cristi vor cumpăra droguri de la Răzvan, că nevasta unuia va face clătite din ele, că ei vor apela la Daniel, care va cere ajutor prietenului său geamăn, Daniel2? ---------
Nu este greu sa-i propui cuica care are bani sa cumpere si sa revanda niste droguri, mai ales cand acestuia i se spune vanzatorul si cumparatorul.
Planul mafiotului a fost sa le vanda drogurile. Cel care trebuia sa cumpere drogurile de la Gabi era tot omul lui Raul. Acesta urma sa nu mai cumpere drogurile. « Clatitele » au fost o intamplare nefericita.

-------- De fapt, în partea a doua, vom afla că e doar o bucată din planul lui Daniel, care s-a lăsat răpit, bătut, legat, torturat etc şi a prevăzut totul (droguri, clătite, etc)? Brrrrrr! ---------
Daniel2 a planuit totul. Acesta s-a lăsat răpit, bătut, legat, torturat etc … pentru ca stia ca mafiotul vrea sa-i testeze si ca nu-i va omora nici pe unul pentru ca are nevoie de ei si pentru a nu implica politia. In partea a 2-a se va afla ca Dacian si Razvan (oamenii mafiotului) nu sunt morti si ca acestia lucreaza cu Daniel2.

------ Merită să-ţi scrie producătorul ce nu merge la caşcavalul ăsta -----
Se pare ca scenariul meu a fost prea « imbarligat » pentru un « cascaval romanesc » sau poate ca nu m-am facut eu prea bine inteles in scenariu. Este adevarat ca unele lucruri trebuia sa le delaliez mai bine. Mi-au scapat. La acest lucru nu pot sa comentez nimic. Lasand unele lucruri sa fie prea interpretabile s-a pierdut esentialul filmului.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 22:49   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dragul meu, dezinteresat si generos îti spun:
Nu s-a "pierdut" nimic.
Nu existä nici un "esential".
Nici mäcar "film" nu existä.
Doar o labä tristä.

Nu stiu dacä ai vreun viitor în cinema - dar, pânä la proba contrarie, îti acord un cec în alb si-ti spun:
- Du-te la baie, priveste-te în oglindä, si trage-ti douä perechi de palme.
- Distruge orice avataruri ale acestei mizerii oligofrene: sterge fisierele, arde eventualele printuri.
- Cere unui chirurg cerebral, sau unui hipnotizatror, sä-ti steargä din minte amintirea ei.

Apoi, ia-o de la zero, conform sfaturilor din acest topic.

Asteptäm pe youtube (sau alt host), câteva reportaje de Daniel Cozma.
Posibile teme:
- Podurile de pe Bega
- Copii si porumbei în Piata Operei
- Muzeul Revolutiei Timisorene
- Timisoara, oras european
- Giroc - altar pentru libertate
...si multe altele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 22:57   #79
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by danielcozma230:
Se pare ca scenariul meu a fost prea « imbarligat » pentru un « cascaval romanesc » ...

Cine isi mai rezerva din timpul sau personal si pretios sa ii mai dea sfaturi o face pe propria lui raspundere.

@danielcozma230 : citeste mai bine ce te`au sfatuit oamenii in mesajele anterioare si baga bine la cap ca ala e SINGURUL mod de a incerca sa te apropii de arta de a face filme.Ce incerci tu sa faci aici e o aiureala totala.Nu filmezi o nunta (chiar daca folosesti o camera pentru filmat la nunti) tu vrei mafioti,droguri,face/off`uri si alte aberatii si nici macar nu ai actorii necesari.Limiteaza`te la filmele de 5 10 minute care ai fost sfatuit sa le faci si vezi ce iese de acolo.Dar mai intai invata ce e ala un scenariu.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2010, 23:19   #80
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Am crezut ca aici pe forumul CINEMAGIA pot sa gasesc pe cineva cu care sa vorbesc despre film, pareri ......blablabla.
Daca credeti ca va deranjez cu acest subiect si sunteti « prea avansati pentru a va pierde timpul discutand cu mine« spuneti-mi si termin orice discutie legata de el. Am inteles ca scenariul are multe greseli (de orice natura) dar a ramas in discutie si ideea din el.
Am considerat ca aceasta idee de film e mult mai buna decat cea prezentata in « Pescuit Sportiv » sau alte filme cu comunisti tipic romanesti in care nu se intampla nimic si la care nu prea se gasesc spectatori dar se gaseste o « caruta / buzunar » de bani pentru a fi produse.

Am considerat ca daca cineva a pus niste intrebari legate de subiectul pe care l-am dechis, e de datoria mea sa-i raspund.

Pentru buticut.
-- 10) Raul asta e mafiot sau spargator de banci? E o mica-mare diferenta. ---
Sa inteleg ca un mafiot nu poate sparge o banca, un popa nu poate avea o amanta, un presedinte nu poate vinde o flota, un senator e totdeauna un om cinstit................ ?

--- 11) Cum naiba reuseste mafiotul sa plaseze familia tipului in interiorul bancii?---
Nu plaseaza familia in interiorul bancii. Acesta ii spune doar ca i-a rapit familia si ii cere sa aduca « ceva” la banca in schimbul ei.

--- 12) De ce spera sa vina ambii frati? Ce urmarea Raul prin toate astea?---
Planul lui Raul a fost ca doar unul din frati sa vina la banca. Politia urma sa afle mai tarziu de existenta celuilalt geaman.

--- 13) Sparge o banca, ia dupa el familia geamanului si asteapta probabil cateva ore pana cand acesta sa ajunga la locatie, timp in care evident politia are mari sanse de a i-o lua inainte? ---
Daca cineva sparge o banca, crezi ca politia va intra imediat in banca ? Pui o bomba care poate fi actionata de deschiderea usii de la banca, ameninti ca omori pe toata lumea si stai in banca. In aceste conditii le va trebui politistilor ceva timp pentru a-si face un plan, pentru a lua toate schitele cladiri si pentru a actiona. Cred ca acest timp este suficient de mare incat sa apara si Daniel in prim plan.

--- 14) De ce ajung cei doi frati suspecti, din moment ce mafiotul era cel care a spart banca? ---
Pentru ca mafiotul are fata lor. Acesta isi va da jos masca de pe fata in timpul spargerii doar pentru o secunda , moment in care va fi surprins de o camra de supraveghere(planul sau ca sa fie recunoscut).

--- 15) Ce naiba vroia geamanul care lucra pentru SRI sa faca cu acele documente? ---
Cascaval. Sa le revanda.

--- 16) Cum putea fratele evil sa anticipeze desfasurarea evenimentelor si ce castiga prin faptul ca ii moare fratele, daca acele documente secrete se aflau naiba-stie-unde? Cum ar fi intrat el in posesia lor? ---
Nu am spus ca-i va muri fratele. Moartea fratelui iar da tot planul peste cap mafiotului.

--- 17) Care-i treaba cu documentele alea secrete? La cine se aflau? Ce rol aveau gemenii in obtinerea acelor documente? De ce nu putea mafiotul pur si simplu sa isi foloseasca oamenii de baza, in loc sa ii testeze pe gemenii astia? ---
Pentru ca toata politia stia ca mafiotul voia acele acte. Acesta trebuia sa implice in furtul actelor pe cineva care nu avea nici o legatura cu el.

--- 18) De ce ii rapeste mafiotul familia unuia dintre frati, din moment ce aparent deja stia ca fratele era capabil sa ucida? ---
Trebuia sa-l aduca pe Daniel la banca.
Mai aveam o varianta. Ii spuneai la Daniel ca a castigat un premiu si ca va trebui sa-l ridice de la banca la o anumita data.

--- 19) De ce il omoara politia fix pe frate? De ce se duc mafiotii sa sparga acea banca, in loc sa
caute nenorocitele alea de documente secrete care aparent nu erau atat de secrete? Se aflau intr-un seif al bancii sau ce? ---
« A fi prins intr-un schimb de focuri de arma » nu inseamna a fi omorat.

--- Nu puteau sa faca toata treaba asta fara cei doi frati? ---
In cazul acesta mafiotul ar fi devenit primul suspect.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells