Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jun 2012, 13:42   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
No bine, hai sa votam in ce conditii se poate da thumbs down (thumbs up necesita vizionarea intregului film):

1. Nu exista limita minima de timp, daca argumentezi votul
2. 15 minute
3. 30 de minute
4. O ora
5. Trebuie vazut tot filmul.


Eu votez 4.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 13:49   #42
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
5.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 13:51   #43
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
1.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:11   #44
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
5.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:24   #45
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Un efect previzibil in cazul in care iese 5 e ca aproape toate filmele vor avea mai multe thumbs up decat thumbs down, pentru ca cei carora nu le place filmul vor renunta sa-l vada pana la capat si deci nu vor vota (myself included)...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:32   #46
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
1.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:37   #47
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cine vrea cu adevarat sa vada filme si e interesat sa-si formeze o parere completa despre ele,le va vedea!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:44   #48
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Twinsen,ce te face sa crezi ca toti vor renunta sa-l vada pana la capat?Nu ar fi mai indicat sa vezi tot filmul chiar daca nu-ti place,ca sa poti sa dai in el dupa aia din toate unghiurile?

Nu vad de ce ati mai organiza turnee de genul daca nu sunteti in stare sa vedeti filmele de la cap la coada.Asta da dovada de ignoranta intr-o oarecare masura atat timp cat alti useri au vizionat un film propus de tine si cand vine randul tau sa vezi unul propus de altii dai bir cu fugitii.

Eu o sa postez doar daca prin coincidenta am vazut unul din filmele propuse,cum s-a intamplat cu Lilja 4-ever dar in mare parte sunt un outsider,asa ca sunteti liberi sa-mi excludeti parerea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 18 Jun 2012 at 14:46.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:48   #49
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
cine vrea cu adevarat sa vada filme si e interesat sa-si formeze o parere completa despre ele,le va vedea!
Foarte bine, nimeni nu te opreste sa le vezi pana la capat. Problema e ce fac cei care nu sunt interesati sa-si formeze o opinie completa. Am citit destule afirmatii despre cultura cinefila si imagine completa la celalalt turneu. Pana la urma ramasesera 1-2 persoane care chiar participau... Ideea la turneul asta e tocmai sa facem lucrurile mai placute, simple si acesibile ca sa evitam acelasi final.
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Twinsen,ce te face sa crezi ca toti vor renunta sa-l vada pana la capat?Nu ar fi mai indicat sa vezi tot filmul chiar daca n-ti place,ca sa poti sa dai in el dupa aia din toate unghiurile?
Da, suna foarte bine. Promiti ca o sa vezi tu toate filmele pana la capat?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 14:56   #50
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu de foarte putine ori am renuntat la un film pe parcurs,chiar daca devenea insuportabil si daca mi-as fi luat angajamentul de a participa la turneul asta sau oricare altul de pe forum,mi-as fi dat toata silinta sa le vad.

Daca vrei sa faci lucrurile mai accesibile atunci propunerile ar trebui sa fie la inceput mai user friendly pentru noii initiati si deabia dupa aia sa se inceapa cu ceva mai artsy,filosofic etc.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 15:03   #51
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
1.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 15:06   #52
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Eu de foarte putine ori am renuntat la un film pe parcurs,chiar daca devenea insuportabil si daca mi-as fi luat angajamentul de a participa la turneul asta sau oricare altul de pe forum,mi-as fi dat toata silinta sa le vad.
Ok, ia in considerare faptul ca eu de exemplu am vazut pana acum multe filme de turneu care nu mi-au placut. La un moment dat rabdarea se termina si atunci poti alege fie sa nu mai participi (asa cum a facut cam toata lumea la turneul anterior), fie sa gasesti o formula mai accesibila. Mie varianta a doua mi se pare mai buna.
Quote:
Daca vrei sa faci lucrurile mai accesibile atunci propunerile ar trebui sa fie la inceput mai user friendly pentru noii initiati si deabia dupa aia sa se inceapa cu ceva mai artsy,filosofic etc.
Pai au fost user friendly! Compara cu turneul Iconoclast si o sa vezi o diferenta enorma. Ce-i drept Liviu a ales un film dificil si aici intervine libertatea celorlaltor participanti de a sustine genul asta de film sau nu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 15:45   #53
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Filmul Lilja... nu mai are de ce sa fie "Sticky", doar filmul saptamanii.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 15:54   #54
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
discutiile pe tema asta,pot deveni interminabile si fara un consens general.
oricum, nu se poate verfica nicicum daca userii cate voteaza, vad sau nu, tot filmul, doar daca, s-ar afla cu totii, in acelasi timp, intr-o sala de cinema, ceea ce ar fi ideal.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 16:04   #55
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Eu zic sa il lasam asa cum a inceput. O ora din film inseamna in cele mai multe cazuri aproape 2/3 din el sau cel putin jumatate. Cred ca e suficient. Deci 4. 5 nu imi place din acelasi motiv ca al lui Twinsen, sunt sigur ca o sa fie mai putine voturi si mai multe Thumbs Up-uri. Si nici 1, e prea generos.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 16:24   #56
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
Foarte bine, nimeni nu te opreste sa le vezi pana la capat. Problema e ce fac cei care nu sunt interesati sa-si formeze o opinie completa. Am citit destule afirmatii despre cultura cinefila si imagine completa la celalalt turneu. Pana la urma ramasesera 1-2 persoane care chiar participau... Ideea la turneul asta e tocmai sa facem lucrurile mai placute, simple si acesibile ca sa evitam acelasi final.

De acord, de asta ma conformez si votez 1 desi gandesc 5. Din punctul meu de vedere 1=2=3=4=0. Ma intereseaza mai putin cum se voteaza, ci cum se argumenteaza votul. As dori sa vad si un oarecare respect fata de propunerile celorlati, tradus prin depunerea unui minim efort de a vedea filmele si de a incerca a le-ntelege. Mie mi se pare imposibil sa te plictisesti la un film dupa doar 10 minute, dar presupun ca avem limite diferite de rabdare si toleranta, asa ca, pentru continuitatea turneului, votez 1.

Originally Posted by varu:
Filmul Lilja... nu mai are de ce sa fie "Sticky", doar filmul saptamanii.

Mersi, fac slalomuri printre diferite examene si imi scapa mai usor decat inainte.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 16:57   #57
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
5.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 17:01   #58
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Ma intereseaza mai putin cum se voteaza, ci cum se argumenteaza votul. As dori sa vad si un oarecare respect fata de propunerile celorlati, tradus prin depunerea unui minim efort de a vedea filmele si de a incerca a le-ntelege
Complet de acord. Asta a fost intentia cand am propus limita de o ora - sa existe un anume grad de atentie acordata filmului, dar care sa nu duca la plictiseala extrema. Esenta insa nu e durata fixa de o ora, iar daca va fi eliminata, asta nu inseamna ca vor fi admise voturi date aiurea, fara o argumentatie decenta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 18:12   #59
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Gospodina hacker...

1
am mai zis eu ca de mult mi-am propus sa duc orice carte pana la capat si de aici extrapoland sa vad un film in intregime si am fost taxata cu epitetul ,,pueril" deci acum voi alege 1 desi as fi optat pentru 5!
tot raul spre bine,dupa turneul asta macar o sa raman cu un nou nick...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2012, 18:19   #60
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Stai linistita, nivelul de agresivitate de aici e mult mai ridicat uneori. Sa fi catalogata ca "puerila" e chiar o chestie prieteneasca in contextul atmosferei generale de pe forum So don't let it get to you.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells