Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2005, 10:00   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
s'am incalecat pe'o...

adevarul e ca toate filmele sunt bune...la ceva, pentru ceva, pentru cineva s.a.m.d....it depends
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 12:04   #22
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
dupa parerea-mi (si voi expune aici doar UN aspect al problemei, fara sa ma refer la momente esentiale in viata oricarui film, cum ar fi montajul care poate schimba, altera, imbunatati substantial - "la capatul liniei", sau colaborarea d.o.p-ului cu production designers, care pot duce la unitate si rtim uneori mai bine decat scenariul -din punctul asta de vedere greenaway, ca demiurg tiranic sta foarte bine. exista enorm de multa matematica, paradoxal, in vizualul lui. am citit un interviu genial despre conceperea pillow book. ecuatie totala, mi s-a explicat teoria prin care bajbaiam eu dupa ce am vazut filmul, fara sa pot concretiza). (ca de obicei am niste paranteze interminabile).

DECI.dupa parerea-mi foarte mult sta, (fara sa am ipocrizia de a spune ca Totul sta in) jocul actorilor.evident coroborat cu intreg mesajul regizoral.
cred foarte mult in actorii care nu cred scenariul pe cuvant. respectiv nu joaca ideea generalizata de "curva, politist, bussinesman etc" . impostatia este tehnica de potentare a vocii pentru a emite "pana departe". cred ca un fel de 'impostatie' exista si in construirea unui rol. sa il poti trimite pana departe, mai departe de etica spectatorului, pana la instinctualul lui. la subconstient. pana toate tarele sociale si implicit ideile fixe pe care le ridica acestea cad, nu violent, ci incet incet.
Cred in actorul care isi iubeste personajul intr-atat incat nu isi permite sa-l idealizeze. De aceea nu cred in personaje pozitive sau negative, ci in mici lumi, cu fragmentele lor, surprinse.
Cred in optiunea clara pentru un personaj, in deparazitarea de mici eventuale drumuri pentru a ajunge la ceva.
Actorul care a incorporat teatrul si stie sa-l indeparteze din jocul lui, fara sa-i uite punctele forte, filosofia si mecanismele.
Conditia sine qua non. Actor-spectator.Cred in actorul lucid, constient ca dincolo de peretele construit de el ca sa se izoleze - punerea in abis-exista omul viu si inimaginabil de senzitiv la ce se transmite.Actorul care controleaza fiecare secunda, fara sa cenzureze, fara sa inventeze si fara sa-si nege nimic. Ceva ceva se pierde din pacate. Fara afirmatii retrograde gen "pai pe vremea monstrilor sacri". dar totusi.

et ca.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 12:48   #23
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
adevarul e ca vremea actorilor vazuti ca "tipuri" (Pudovkin,la inceputurile teoriei sale, apoi revizuindu-si parerea) sau "ca decor" e foarte departe.nici modul in care neorealismul isi "recruta" actorii nu a rezistat decat in cadrul aceste miscari, rusii mai filmau cu actori ocazionali(aceste filme cu actori neprofesionisti sunt ocazionale si destul de rare, dar cele care au fost au avut rezultate foarte interesante), ma rog, vreau sa ajung in alta parte.importanta actorului a crescut direct proportional cu cinematografului, s-a dezvoltat odata cu el, s-a creat "vedeta de cinema".era inevitabil, datorita si dezvoltarii tehnice si estetice(ma refer aici la uitilizarea gros-planului ca mijloc expresiv).Problema e urmatoare...jocul actorilor in cinema este in stransa legatura(in opozitie cu jocul actorului de teatru)cu incadratura,unghiulatia,montaj s.a.m.d.(nu degeaba pudovkin zicea ca actorul nu devine "element viu" decat daca are cunostine aprofundate de montaj, operatorie....) Deci, dupa parerea mea, jocul actorilor nu poate fi apreciat(in sensul de notat)daca nu se iau in seama toate procedeele cinematografice care duc la crearea unui film.acest lucru se face la teatru, unde cea mai mare parte a creatiei dramatice se bazeaza pe jocul actorului.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 13:32   #24
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Ok, Obvious, dar ce luciditate crezi ca au actorii neprofesionisti, din "Decameronul" lui Pasolini sau din filmele lui Kusturica, de exemplu?..sau crezi ca sunt ei interesati de relatia actor-spectator? ...de fapt, nici macar actori nu pot fi numiti, nu interpreteaza nimic, transpusi pe ecran asa cum sunt.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 13:47   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt ca te face sa vezi altfel ceea ce toata lumea vede otova.
filmele bune incearca aceasta diferenta in vizual.
filmele mari chiar reusesc.
asta e tot.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 13:55   #26
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by obvious:


cred foarte mult in actorii care nu cred scenariul pe cuvant. respectiv nu joaca ideea generalizata de "curva, politist, bussinesman etc" .

Arata-mi si mie cu degetul actorii astia romani si eu ii bag la mine in filmulete.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:12   #27
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt ca te face sa vezi altfel ceea ce toata lumea vede otova.
filmele bune incearca aceasta diferenta in vizual.
filmele mari chiar reusesc.
asta e tot.

nu neaparat "altfel", ci pur si simplu acel CEVA care nu se vede cu ochiul liber

oricum nu cred ca asta e tot ce fac filmele mari
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:14   #28
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Ambra Blu:
(...) si eu ii bag la mine in filmulete.
mai Ambra, inceteaza sa te mai joci cu filmulete, treci la constructii cinematografice de amploare. gata, noi am aflat.
stii, poti si vrei - al Romaniei (cel putin) Wong Kar Wai...
nu cred ca banii sunt un obstacol.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:41   #29
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by herbert:
nu cred ca banii sunt un obstacol.

Lol. Am limuzine-n clip, merg cu metrou-n schimb. Nu ma grabesc, ca nu vreau sa ajung un al doilea Cristian Nemescu al Romaniei. Totusi, pentru toti fanii mei de pe mapamond tin sa anunt intrarea in pre-productie a celui de-al treilea proiect, The Darker Days of Me & Him. Cine vrea sa vada primele doua chestii, pm.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:43   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, da, si eu astept de la ambra sa faca - in ceara ma-sii - un 'k's express' sau un 'in the mood for k's'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:46   #31
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
A dracu' pielea aia de pe tine
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 14:58   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
quote 'jiji' becali: 'omu asta (= moa) e SATANA!'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 15:11   #33
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
trendul lui ambra mi se pare mai degraba spre rabbits a lui lynch
fiind unul din initiatorii scurtului "the darker days of me&him", pot sa va asigur ca va fi mai degraba un fel de "in the mood for sadness" 8) .
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 17:48   #34
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by EgoN:
trendul lui ambra

Lolozaur. Despre trenduri, brand awareness si un studiu al generatiei Y, avem aici:
http://www.imagoo.ro/2005/iulie/la_zid/generatia_y.html
S-ar futea ca locul linkului sa fie la cafenea, la topicu de znobism, insa ii las pe initiatori sa ia decizia.
Semnat, un pusti-limita (lolozaur) autoasumat.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 20:20   #35
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by obvious:


cred foarte mult in actorii care nu cred scenariul pe cuvant. respectiv nu joaca ideea generalizata de "curva, politist, bussinesman etc" .

Arata-mi si mie cu degetul actorii astia romani si eu ii bag la mine in filmulete.

problema e ca in romania exista tone de actori senzationali care stau undeva pe la trei pasi de spotlight, in penumbra aia in care te mai ghiceste din cand in cand cine are ochisori mai buni.mi s-a intamplat sa cunosc si sa lucrez cu oameni care m-au fascinat prin luciditate si printr-o apropiere imediata de rol, care nu stateau sapte ore sa "intre in stare", care reuseau sa se adune si sa fascineze fara apendice inerente de "un pic de liniste va rog" desi nimeni nu scoate nici un sunet mai puternic decat niste pasi, fara altele gen "e, mai prind si eu un rol de trei replici, ca trebuie sa joace iures totul" si tot asa.
exemplu. emilia dobrin. si mai sunt Multi.

@ALS. corect. pentru ca e "alta" optica. pacat ca toate atributele gen "altfel" au devenit neste clisee.. limiteaza exprimarea.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2005, 11:44   #36
wellington
Senior
 
wellington
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 83
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by wellington:
sa ma explic mai clar de ce n-are: o sa intzelegi ca a fost sigur o gluma ( macabra poate, pentru ca vad ca e luata in serios), daca citeshti cartea lui mckay.

finalul nu poate da valoare unui intreg ce n-are (valoare!).
si: daca faci o tarta de kk, degeaba o imbraci in frisca. tot pute.


si dupa atata folclor, adaug ca nici nu ma gandesc sa incep sa pun etikete de valoare unui film ce nu e gandit ca un intreg. nu-mi pasa daca un film are felii bune: atunci vorbim de patchwork , nu de arta.

apropo: tu de cand mananci mirosuri? :lol:

chiar daca o tarta e facuta jumate din c**** si jumatate din kestii bune de mancat, apai poti linistit sa mananci din partea necacata fara sa te atingi de shit, desigur (te tii de nas, by the way)

scuze pentru intarziere.
mirosul e fundamental la gurmanzi... ca vizualu' la cinefili.

amestecurile ma enerveaza de 5 ori mai tare. on film cu van damme e un film cu vandamme. eu il consider kk, dar ii multumesc ca e onest: nu-mi vinde alta marfaca decat ceea ce este. stiu ce e in spatele afisului si nu iau teapa.
dar ati incercat (de exemplu)sa vedeti Masked and Anonymous? scris de dylan cu dylan?
si cu Jeff Bridges,Penélope Cruz, John Goodman , Jessica Lange, Angela Bassett, Ed Harris,Val Kilmer, Giovanni Ribisi, Mickey Rourke Richard,Christian Slater...
exageram eu pentru ca asteptam ceva bun de la asa distributie?

da... imi amintesc franturi de bijuterie: scena sinuciderii lui ribissi, monologul lui kilmer despre conditia umana... da' si ce daca! finalul e atat de jalnic umilitor ca mi s-a strans sufletul pentru bridges si lange... n-are nimeni dreptu (incepator sa fie! nu-mi pasa de conjunctura) sa profite de niste oameni si actori ca astia, pentru ca apoi sa le devina o pata pe curriculum. n-o sa mi se starga in veci de pe retina penibilitatea situatiei lui bridges, care nu se mai termina si nu se mai termina... asta pentru ca se vorbea pe-aici despre actori. saracii! oricand mizeaza pe un regizor nou isi asuma riscuri.

Larry Charles. regizorul. a lucrat le seinfeld. poate ca acum a aflat ca un film nu se compune dintr-o suma de gaguri. ma voi feri de tipul asta. toate gagurile bune in combinatii fatale imi devin si mai amare. cui ii pasa ca a vazut juma de ora buna, daca iese mai devreme din sala pentru ca nu mai poate? cu atat mai mult! daca filmu incepe bine si n-are final si nu se sustine, cineva dintre sefii aia (mai ales la astfel de distributii) trebuie sa se impuste. si vorbesc foarte serios!
__________________
http://tinypic.com/8xiwet.gif
wellington is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 21:54   #37
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
un film bun tre sa aiba ceva intre mesaj atitudine si sentiment
fascinatia asta in fata imaginii ("wow, ce incadratura!" "ce trav face omu asta!!") e o superficialitate tipika evului media
un film care nu are nimic de spus poate sa fie filmat si de mama lu wkw ca tot o varza bine filmata ramane
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 09:34   #38
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Character developement. Asta face pentru mine un film bun... sa fie vorba despre persoane, nu personaje. Pentru ca un personaj este sa creat sa fie placut sau urat. O persoana e atat de complexa incat nu se incadreaza in vreo categorie (bad guy, good guy, sexy girlfriend). Eu vreau sa vad filme cu persoane, nu personaje. Dar asta se intampla foarte rar, insa cand se intampla... it's a damn good movie.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 10:02   #39
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Lady_Skar:
Character developement. Asta face pentru mine un film bun... sa fie vorba despre persoane, nu personaje. Pentru ca un personaj este sa creat sa fie placut sau urat. O persoana e atat de complexa incat nu se incadreaza in vreo categorie (bad guy, good guy, sexy girlfriend). Eu vreau sa vad filme cu persoane, nu personaje. Dar asta se intampla foarte rar, insa cand se intampla... it's a damn good movie.

...si neaparat cu locuri, nu despre locuri...spun ca este foarte important (pentru mine) ce este in jurul caracterelor...lumea interioara se contopeste cu cea exterioara...impresia de "be there" este mai intensa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 10:12   #40
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
... si neaparat o coloana sonora buna. Pentru mine conteaza ca imaginile sa fie sustinute si de muzica. Efectele sonore sunt poate la fel de importante ca cele vizuale.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells