Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Mar 2008, 23:02   #181
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
eu l-am cunoscut pe fiul sau...cred ca e unicul.
pe vremea cand inca eram in Husi, orasul in care mi-am petrecut copilaria...Andrei se numea, era rodul dragostei dintre George Pruteanu si o studenta (din cate auzisem), care devenise ulterior profesoara de romana in husi...
Andrei era leit George Pruteanu...tot asa, plin de energie, mereu agitat parca...
maica-sa era o femeie frumoasa, eleganta, distinsa...pasea gratioasa pe strazile umbrite de castani...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2008, 08:23   #182
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
__________________
"Theoretically, if you go to the past in the future, then your future lies in the past. This is a picture of you in the future - in the past."
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 07:33   #183
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
jules dassin (tatal lui joe-cintaretul 'et si tu n'existais pas' etc & sotul melinei mercouri, cu kre a facut timeless entertainment-ul 'topkapi')
avea 96 d ani
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 21:02   #184
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Sabin Bãlaºa - Pictorul nomenclaturii (cum spune un titlu din Cotidianu) ...una peste alta ( ceea ce n-a înþeles Alina Mungiu Pippidi)..despre morþi numai de bine...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 22:50   #185
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bette davis a rezolvat problema asta
cand a murit marea ei rivala, joan crawford, se pare ca davis ar fi zis: "Se spune ca nu trebuie sa-i vorbesti de rau pe morti si sa zici de ei numai de bine. Crawford a murit. Bine!"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 22:53   #186
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Surprinzätor: uneori, chiar si într-un topic funerar poate fi loc de câte-un "lol" :lol: (Ceea ce n-au înteles conformistii.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 05:49   #187
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by silver_boy:
Sabin Bãlaºa - Pictorul nomenclaturii (cum spune un titlu din Cotidianu) ...una peste alta ( ceea ce n-a înþeles Alina Mungiu Pippidi)..despre morþi numai de bine...

hai sa-ti zic eu cum e cu 'binele' asta: aseara, p 'acasa', mare doliu-mare - 'a murit sabin balasa'... stau si eu, d curiozitate, sa vad cum 'rezolva' o tv comerciala ac subiect delicat & spinos (pt ea: 2 lucruri grele dintr-un foc - arta & moartea!!). vdm imagini 'volees' cu 'maestru b' - la columbeni, aksa, voice-off (din spital, park...), cabral cu vocea in lacrimi etc etc
nu trece bine primu moment, k vine sequelu: sintem facuti partashi la conflictele din fam balasa - cu ex-sotia kre a incerkt sa-l otraveask (!) p maestru, filmata agresiv p salile tribunalului, cu aceeasi kre 'nu vrea sa evacueze casa', cu unu din cei 2 fii (= nora) aratind mizeriile p kre ex-sotia i l facea lui si continua sa l fak - etc etc etc...
cva mai oribil si mai lipsit d respect & demnitate (pt opera & memoria 'maestrului'), rar am vazut :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 07:19   #188
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hei, am devenit necrologistu d serviciu sau c puii mei?!
moses dies... yep: charlton heston dies @ 84; din pakte, ult oara l-am vazut - filmat mirshav - in 'fahrenheit'-u lu mmoore... :sick:
rip
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 10:27   #189
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Adica in 'Bowling for Columbine'-ul lui Moore , saga tipului despre guns in america ... destul de reusita as spune ...

In alta ordine de idei, Charlon Heston a fost un actor bun cu roluri bune spre grozave ... va ramane intre cei mai buni ...
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 12:21   #190
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
u r right, in 'bowling...'; 'fahrenheit' e kiar mai prost k ala :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 13:49   #191
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Charlton Heston...?
O pozä d-alea de ciungä cu actori: într-un costum western cu franjuri verde, särind peste un parmaclâc de priponit caii si trägând cu pistolul. Aveam sapte ani.
Imediat dupä aia, "Planet of the Apes" - descoperire si fanificare neconditionatä...
Pe urmä, "The Big Country"...
Si "El Cid"...
Si, si, si...
Si Dumnezeu sä-l ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 19:13   #192
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
imi pare din ce in ce mai dezgustatoare graba asta de a anunta pe forum un deces, urmata de tentativele unora de a alcatui cate un necrolog original.
de ce? sa-i informati pe ceilalti utilizatori? au si ei televizor acasa, stati linistiti.
iar ca o culme, unii anunta si cand cineva se simte rau (v. sergiu nicolaescu sau sabin balasa). se invart ca vulturii deasupra muribundului.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 19:16   #193
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
De acord cu jeleu.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 20:26   #194
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai, atunci sa desfiinteze topicu asta!
kestia cu 'muribunzii' (vezi si swayze!) e intr-adevar dezgustatoare, da anuntarea unui deces important e o kestie d bun-simt...
eu am o prietena la roma kre ma semeseste imediat c moare unu :lol:
nothing wrong with that...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 20:31   #195
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, chestia cu muribunzii ar fi bine sä se mute în topicuri DESPRE CEI VII, si cu bunul-simt cuvenit, färä tabloidizäri vulgare.
Topicul ästa va rämâne STRICT pentru epitafuri decente si sincere..
(Nici frusträrile troienilor morganatici nu-si au locul aici.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 12:55   #196
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... & the hunk from 'planet of the apes', mmm
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 14:27   #197
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fie-i tärâna usoarä.
Am fost coleg de clasä cu Dana, fiica lui, mergeam la ziua ei, asa cä l-am cunoscut destul de bine - mai ales cä aveam si alte puncte comune de discutie; colaborase cu tatäl meu în S.U.A. Era un om prietenos, rafinat si plin de umor. Ultima oarä l-am väzut acum vreo zece ani, la Editura Miron, unde publicase o carte.
Ca om de culturä, a avut contributii esentiale, atât la dialogul cultural româno-american, cât si prin studiile publicate aici; favorita mea rämâne: "Istoria unei generatii pierdute - EXPRESIONISTII", cu care mi-am fäcut niste examene în facultate.
Dumnezeu sä-l ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 16:56   #198
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Pitbull:
Ca om de culturä, a avut contributii esentiale, atât la dialogul cultural româno-american, cât si prin studiile publicate aici; favorita mea rämâne: "Istoria unei generatii pierdute - EXPRESIONISTII"
si "Pop_Art" (editura meridiane, 1975) - o excelenta exegeza a fenomenului.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 18:27   #199
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, l-am avut prof la catedra d lit comparata - dupa zoe d-b: o pers afabila, bine edukta, cu o cunoastere 'transfrontaliera' (rezultat al abilei sale situari din pdv politic, kre i-a permis nenumarate calatorii & posturi diplomatice...) a literaturii comparate & artei moderne & contemporane. a fost un excelent vulgarizator - in sensu bun al cuvintului! - al acestor 2 domenii.
l-am 'prins' insa cu o gafa destul d comik, altminteri, p kre am semnalat-o in recenzia memoriilor lui nabokov (aparuta in 'dietetik lui robinson'): vbea, intr-un loc, dspr un erudit, prof charles kinbote... or, acesta este un personaj (fictiv!) al cartii lui nabokov, 'pale fire'
rip
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2008, 14:55   #200
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Monica Lovinescu ......
redau mai jos textul lui gabriel liiceanu aparut in cotidianu


Monica Lovinescu, de ale cãrei vorbe la Europa Liberã s-au agãþat sute de mii de oameni înainte de 1990, a murit în stil românesc; înconjuratã adicã de ignoranþa, indiferenþa ºi uitarea noastrã.

"În ultimii ani, cât a stat literalmente þintuitã la pat, telefonul încetase aproape sã sune, iar cãrþile ei memorabile apãrute în acest rãstimp în þarã au fãcut obiectul unui interes mediocru.

De la un moment dat încolo, românii n-au mai avut nevoie, pur ºi simplu, de Monica Lovinescu. La ce bun sã þii minte un om a cãrui valoare de întrebuinþare dispãruse într-un interludiu al istoriei? Cu fiecare moarte ilustrã, îmi spun cã avem un adevãrat har în a ne sabota sistematic istoria. ªi asta pentru cã nu suntem capabili sã respectãm minima ei condiþie: civilizaþia aducerii aminte.
Adevãrul e cã, neºtiind sã onorãm spiritul altuia, nu ne place sã avem eroi ºi, mai ales, nu ne place sã avem eroi contemporani. Românii preferã sã-i uite pe cei care le-au dãruit ceva esenþial din viaþa lor, deoarece, dispãrându-le simþul comunitar, aºa cum nu mai cred în jertfã, cred cã e mai bine sã nu datorezi nimic nimãnui."
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells