Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Oct 2009, 17:21   #181
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Watchmen este incredibil... la o analiza atenta se observa cat de mult au respectat din tiparul benzilor desenate ! Din pacate nu s-au gandit la o trilogie pentru a dezvolta personajele corespunzator ! Benzile desenate raman pe primul loc . Nu este cel mai bun film SF... dar e ultimul film vizionat/placut din aceasta categorie.
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2009, 23:46   #182
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Da varianta lui Emmerich
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2009, 00:21   #183
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, ai dreptate, e un mare FîS.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2009, 13:47   #184
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Oh, da... the big blue dong...
Nu pot sa mint, mi-a placut si mie. Filmul, nu the dong... desi era maiestos cum se legana asa in bataia vantului... nu, concentreaza-te marius!
Insa nu de asta am scris. Eu am un fix cand se incadreaza un film la SF. 2001, Blade Runner, Minority Report, Matrix, Star Trek, chiar si Back to the Future, poti sa le incadrezi la SF, pentru ca au portea aia de science, din science fiction. Speculative science, yes, but still. Nu mi se pare corect ca filme precum Superman, Batman, Fantastic Four, Watchmen si alte super-hero fictions sa fie incadrate in acest gen. Cred ca ar fi cazul ca cineva sa faca ceva curatenie printre genurile astea, ca asa o sa ajungem sa spunem ca si Alice in Tara Minunilor e SF. Nu? Calatoreste intr-un univers paralel, intlneste o rasa extraterestra de iepuri vorbitori, etc.
Poate ar fi bine sa deschidem un thread sa incercam sa dezbatem pana la urma ce inseamna SF.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2009, 14:30   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hehe, îmi amintesti vremurile romantice de la SOLARIS si Prospectart, din 1986-1990, când atât de multe sedinte de cenaclu esuau invariabil în discutii pe tema: "Dom'le... Tot vorbim despre sefeu... Da-n fond, CE E SEFEU', dom'le...?"
Marius, cu toatä consideratia (si bucuria cä te avem printre noi, pe forum), orice cunoscätor real al SF-ului stie CE e el si CU CE se mänâncä. Chiar n-are nici un rost (sä încercäm) sä dezbatem iar vechea problemä a sexului serafimilor, sau a numärului de heruvimi care pot dansa pe un vârf de ac.
Filmele cu super-eroi citate de tine fac parte din cea mai soft extremä a SF-ului: existä o motivatie SF, dar extrem de subtire (Kal El vine de pe o planetä care... blabla; Spiderman a fost muscat de un päianjen iradiat, ceea ce... blabla; Fantastic Four... blabla), ca pretext pentru desfäsurarea unor aventuri. In schimb, Alice e fantastic pur; nici vorbä de justificäri stiintifice (sau mäcar scientiste), oricât de pläpânde; "Tara Minunilor" e de acceptat în deplina logicä a basmului.

De retinut cä SF-ul asimileazä si respectä fantasticul si basmul, care au stat la originea lui si sunt în continuare tangente cu el. Atâta doar cä, în SF, avem de-a face cu un cuantum tangibil de argumente stiintifice, oricât de reduse cantitativ si ca impact (apropo, formula consacratä e "speculative fiction" (SF), nu "speculative science" (SS - cä ne ia garda pentru political incorrectness).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 08:26   #186
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ai dreptate, pitbull, si imi pare rau ca-ti provoc reminiscente din epoca de aur. Totusi, eu tot am fixul asta. Imi place mult genul, il vad ca pe un fel de educatie a unor domenii mai putin populare, cum sunt astronomia, teoria cuantica, mai tot ce tine de stiinta moderna etc.. Aflam lucruri noi, esti bombardat cu noi concepte, wormhole, black hole, time travel, virtual reality, etc., lucruri care apoi te fac sa cauti mai mult despre aceste idei, sa te uiti si pe discovery, sa cauti si pe net, sa citesti si o carte, si sa afli mai mult despre stiinta moderna. Cineva spunea, din pacate nu mai tin minte cine, am citit-o intr-o carte care cita pe altcineva, ca SF, si cinematografia in general, e unealta folosita pentru a crea o noua constiinta mondiala, un nou mod de a privi lumea, universul, in care traim. Si adevarul cam asta e, suntem educati prin filme.
Acum, ce film este SF? Eu folosesc o metoda pe care am citit-o pe imdb, ce mi-a placut pentru ca e amuzanta. Principiul Gandalf. Daca dupa vizionarea unui film asa zis SF, ti-l poti inchipui pe Gandalf sau oricare vrajitor plimbandu-se linistit prin acel film, folosindu-si puterile, cel mai probabil nu e SF. E altceva.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 08:48   #187
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-are de ce sä-ti parä räu - amintirile alea au parfumul lor romantic... pe-atunci, SF-ul era supapa noasträ de sanitate, färä el am fi ajuns si mai abrutizati.
Intr-adevär, are si efectul major de a ne smulge din tiparele gândirii conditionate si a ne deschide intelectual spre un univers de gândire mult mai larg - cam cum postula Lewis Pagett, în "Mimsy Were the Borogoves":

'Twas brillig, and the slithy toves
Did gyre and gimbel in the wabe.
All mimsy were the borogoves,
And the mome raths outgrabe.


...sau, în excelenta traducere a lui Dan Pavelescu:

Strämânä, si pietrele gârmoase
Alunecä si pivoteazä-n plastä.
Frazbile, toate, si granchioase,
Iar clipele se scurt prin poarta vastä...


(Märturisesc cä se zbârleste pärul pe mine, mä furnicä pielea si mi se umplu ochii de lacrimi, ori de câte ori îmi amintesc versurile astea... Päi asa vertij intelectual mai zic si eu!)
Apropo, iat-o:
http://mimsyweretheborogoves.webs.com/index.htm
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 15:41   #188
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Wink

Salut!

Aliens (Alien 2).

Imi amintesc si acum cum l-am vazut prima oara in "n" bucatele difuzate la emisiunea "Stiinta si imaginatie". Asteptam sfarsitul de saptmana cu sufletul la gura. Nu mai tin minte daca l-au difuzat integral, dar a fost un regal de trairi pentru mine. Mai ales cand o rapesc pe aia mica si vine SW si salveaza ziua..... WOW!

O zi buna!
S
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 13:14   #189
HATER
Junior
 
HATER
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
Am vazut si eu blade runner dupa ce am vazut prin posturile voastre..


Mam cam chinuit sa il vad pentru ca mi sa parut o actiune plictisitoare..
dar efectele si idea probabil erau inovatoare pentru acea vreme si inca sunt


cat despre watchmen.. praf!
HATER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 13:34   #190
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Hater!
Dar de ce praf?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 09:02   #191
HATER
Junior
 
HATER
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
o parere personala care pentru un fan superhero movies nu poate fi justificata..

am fost la cinema si ce am gasit a fost un film lung plictisitor cu un super erou care pare copiat dupa batman.. interesanta a fost povestea lu' dr. manhatan (and his hanging dick)
+the smartest guy ever..

am ieshit inainte sa se termine filmu
sfarshitu lam vazut acasa peste cateva zile..

probabil ca pentru un superhero fan inseamna mai mult decat un film de weekend..
HATER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 09:11   #192
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ai oarecum dreptate.
Intr-adevar filmul este greu digerabil pentru cei ce nu au citit cartile lui Alan Moore si Synder a incercat sa esentializeze in aproape 3 ore cam toata istoria romanului grafic.
Dar acest lucru nu il face un film "praf".
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2009, 01:06   #193
vetka
Novice
 
vetka
 
Join Date: Dec 2009
Location: Bucharest
Posts: 12
Send a message via Skype™ to vetka
@Pitbull, desi nu ai vrut asta, ai trezit demonul nostalgiei cand ai amintit de Coco. A murit acum doi ani. Mi-ai facut sa si scormonesc in memorie dupa Genescu, Marineasa, Robitu, Oprita, Secu, Abruda, Ureche, Bastion, "Olteanul Impuscat", jungla lui Cosargoz....

Daca tot m-am apucat de scris sa raspund si "on topic":

"Stalker" - desi textul scris mi-a placut mai mult. Apoi ar fi: "Solaris", "2001: A Space Odyssey", "12 Monkeys", "Matrix", "Alien", "Blade Runner", "Contact", "Artificial Intelligence".
__________________

Мы чересчур увеличили дозу,
Вспомнили то, что лучше забыть.
И мы на рельсы легли слишком поздно.
Бог устал нас любить, Бог устал нас любить,
Бог просто устал нас любить, Бог просто устал...


Farouche

Last edited by vetka : 30 Dec 2009 at 11:43.
vetka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2009, 09:34   #194
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A murit Coco...? Dumnezeu sä-l ierte - în pofida atmosferei create în jurul nuvelelor lui, era un tip foarte OK, ne-am înteles de minune la RomConul de la Craiova, în '87.
Dar tu cine esti? Stii cä Prospectartul a reînviat?
(In continuare, putem discuta pe privat...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2009, 12:26   #195
vetka
Novice
 
vetka
 
Join Date: Dec 2009
Location: Bucharest
Posts: 12
Send a message via Skype™ to vetka
Parcă în 87 grafica lui Abruda a luat premiul întâi... Ce vremuri, eram un puști imberb pe atunci și îndrăgostit până peste poate de SF. Coco m-a găsit mai târziu, prin 90 și m-a târât după el o vreme crezând, în sufletul lui mare, că am ceva de spus. Poate că și aveam dar m-am rătăcit printre altele. Ultima oară l-am văzut la puțin timp după eurocon-ul ținut în Timișoara la o cinzeacă băută la Bastion, a plecat cu un taxi acasă împreună cu bunul său prieten Damian Ureche (fie-i și lui țărâna ușoară)...

Gata cu nostalgia și off-ul.
__________________

Мы чересчур увеличили дозу,
Вспомнили то, что лучше забыть.
И мы на рельсы легли слишком поздно.
Бог устал нас любить, Бог устал нас любить,
Бог просто устал нас любить, Бог просто устал...


Farouche
vetka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 11:59   #196
otonis
Junior
 
otonis
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 26
Cel mai bun SF ptr. mine-i "Alien". Sunt 31 de ani de la lansarea primului episod, si inca mai are substanta ptr. a concura cu multe filme din 2010. Intr-adevar, Alien 1 a fost plictisitor, dar cele ce au urmat inca sunt bestiale. Imi place Alien in sine, ca monstru, ca-i credibil realizat.
otonis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 15:18   #197
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, "Alien" (primul), e unul dintre cele mai bune filme SF - întrecut doar de "2001: A Space Odyssey", "Solaris", "Stalker"... Oricând viu, actual, modern, nu te plictiseste nici o secundä, te tine în prizä de te miri cä mai träiesti...
"Aliens", mai släbut ca valoare absolutä, si mult mai nesemnificativ în planul SF, rämâne totusi un bun film de actiune.
Apoi "Alien 3", si mai jos... dar tot bunicel...
Si "Alien: Ressurection", prosticel - spre penibil...
Si labele triste "Alien vs Predator"...
Sic transit gloria mundi!
(Asa l-a träznit pe Gligorie la muie!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 20:45   #198
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Primele "Terminatoare" sau Total Recall.. Arnold facea legea..

Apoi Johnny Mnemonic - repetitia pentru Matrix..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 15:43   #199
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
The beast.........

Cel mai reusit sf. a fost si va ramane ,,ALIEN'' pentru ca , destul de vechi fiind tot sta in fata multor filme actuale care au la dispozitie mult mai multe mijloace si aparatura si tot nu se ridica la nivelul seriei Alien.....................distributie de nota 10, efecte si poveste la inaltime.....
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 11:35   #200
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, e printre primele zece - cum spuneam si cu douä mesaje mai sus.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells