Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2005, 08:29   #1
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
The jacket

The jacket ofera un recital actoricesc de zile mari. Ca distributie, este asemanator cu Eternal sunshine..... Pacat ca acest film nu va sosi si pe ecrane la noi, dar macar sper sa apara pe suport video/dvd.
Pt cei ce prefera filmele mai ciudate, atunci nu trebuie sa rateze acest film.
Mie personal mi-a placut filmu, mai ales rolul lui A. Brolin care face un rol f f f bun. INsa madam Kingsley este kiar suprinzatoare. Foarte asemanator cu rolul madam Winslet din Eternal sunshine....
Mi-a placut o replica tare rau de tot si suna cam asha:
The is nothing here to steal, but don't be a jurk and steal anyway!!!
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 08:45   #2
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Seamana foarte tare cu The Butterfly Effect, numai ca aici personajul principal "calatoreste" in viitor pe cand cel din Butterfly Effect in trecut...oricum, cam seamana cele doua ca poveste...dar pentru ca eu am vazut Butterfly Effect primul acesta imi place mai mult decat The Jacket, chiar daca Adrien Brody a avut o interpretare f f buna...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 09:04   #3
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
mda.... Buterfly effect e mult mai reushit. Si mai comercial. Se cunoaste diferentza intre un film comercial si unu mai necomercial. Nu mai stiu daca the Jacket este un produs hollywood-ian... nu mai tin minte.
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 13:52   #4
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Este Hollywoodian, mai precis un Warner independent pictures...cel putin asa arata la genericul de la inceput...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2006, 14:26   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
tocmai am vazut si eu filmul azi. Intr-advar si mie mi s-a parut ca semana mai bine cu Butterfly Effect si poate un pic si cu Vanilla Sky si poate si mai mult cu cartea "La capatul lumii si in Tara aspra a Minunilor" de Haruki Murakami.cu toate astea filmul mi-a placut.

Mi se pare ca spre deosebire de Butterfly Effect e mult mai legat ca subiect si mult mai bine jucat (si Keira si Adrien m-au surprins). Poate ca subiectul in sine nu are o baza solida (la momentul asta nu mi-e foarte clar nici de ce nu moare la inceput si nici cum de ajunge intr-un viitor destul de real) insa am luat-o pur si simplu ca o intelegere cu povestitorul, si am acceptat, fara sa fac mofturi prea mari, ca e vorba de un personaj special intr-o situatie speciala. Acum daca stau mai bine sa ma gandesc, cred ca la final nu ar fi trebuit sa se intoarca in viitorul modificat, ci in cel nemodificat, dar nu cred ca e chiar atat de important. Mi-a placut foarte mult cum a fost montate si realizate inceputul filmului, starea lui de panica de la primele intalniri cu "the jacket" si procesul lui care e plin de goluri pe car ele umpre spectatorul. O parte destul de slaba mi s-a parut chestia cu omorarea politistului, in care sincer nu am crezut nici macar un moment. Un alt punct slab este faptul ca Jack in spital are anumite reactii de "criminal" desi el nu ar trebui sa fie asa pt ca nu omorase practic pe nimeni pe parcursul filmului....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells