Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

View Poll Results: Shyamalan:
Pro - imi plac filmele 9 32.14%
Con - nu-mi plac filmele 4 14.29%
Mixed - unele imi plac 15 53.57%
Voters: 28. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2005, 22:42   #41
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
cred ca cei care-l barfesc pe Shyamalan trebuie batuti cu jordia la poponeatza (ca in biblie ). BenNy si Ogto, aplicati corectiile
Deviatii masochiste sau pedofilie ? Una din doua sau amandoua.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 23:23   #42
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Chiar daca indiciile duc inspre extraterestri, doar e vorba de Shyamalan! Cum sa fie extraterestri? Trebuie sa fie altceva...

you think too much ! really, man !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 23:28   #43
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by ogto:
Aparitia s-a intr-u rol marunt este inspirata din Hitchcock, care e unul din regizorii sai preferati.
Iar nu numai apa provoaca teama, filmele sale sunt pline de teama, frica. Este un element principal in toate filmele sale.

bine, ma, baiete, dar pune mana pe putin hitchcock, pana una-alta: ai sa vezi ca shyamalan se ia prea in serios in detrimentul sau (rolul din 'sings' este pur & simplu 2 much 4 him , in timp ce aparitiile lui hitchcock sunt doar niste poante facute de un maitre al umorului sec, cinic.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2005, 08:36   #44
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by MinRep:
Chiar daca indiciile duc inspre extraterestri, doar e vorba de Shyamalan! Cum sa fie extraterestri? Trebuie sa fie altceva...

you think too much ! really, man !
[/quote]
Force of habit...


Originally Posted by Gaandalf:
Adica noi discutam acum faptul ca el a surprins printr-un final simplu. Nu pot si nu vreau sa accept asta.
Mie "Signs" mi se pare un film care lasa impresia unei surprize care trebuie sa apara. Iar surpriza nu exista, transformandu-se insa in aparitia extraterestrului. Nu-mi place denumirea de "twist", dar daca e unul, asta e!

Trebuie totusi mentionat ca filmul nu este construit ca "The Sixth Sense", iar finalul nu este simplu deloc. Este construit din cateva elemente aparent fara importanta (astmul baiatului, paharele de apa, extraterestrul) si totul este pregatit de dinainte. Dar este neasteptat finalul acesta si de aceea un "twist" exista. Fie ca este apartitia extraterestrilor sau structura atipica (raportata la restul filmelor lui M. Night) a povestii.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2005, 13:43   #45
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".

DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2005, 17:18   #46
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by notorious:
bine, ma, baiete, dar pune mana pe putin hitchcock, pana una-alta: ai sa vezi ca shyamalan se ia prea in serios in detrimentul sau (rolul din 'sings' este pur & simplu 2 much 4 him , in timp ce aparitiile lui hitchcock sunt doar niste poante facute de un maitre al umorului sec, cinic.

Am vazut o cantitate decenta de Hitchcock si stiu cum sunt aparitiile sale in filme.

Am zis ca N.Shy. doar se inspira din Hitchcock, adica de acolo i-a venit ideea de a aparea in filmele sale, numai ca apare in mici roluri, nu ca o umbra sau un extra...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 00:13   #47
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by BeNnY:
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".

DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.


Gaandalf , esti penibil... nu stii nimic despre filme... si ai tendinte de paranoia.
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 09:07   #48
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by flav:
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by BeNnY:
Gandalf - Tu nu vrei sa accepti ca a surprins printr-un final simplu? Pai de ce nu? Daca a obisnuit intr-un fel si n-a facut asa, tot surprindere se numeste.
Da nu vreau sa accept pentru ca sincer cred ca asha a vrut din start sa faca filmul si nu cred eu ca s-a gandit el ca: "hai sa plesnesc un final simplu ca sa surprind punblicul meu si sa le ofer o surpriza de genu asta".
DA... deci nu accept ba chiar mi se pare ridicol.
Gaandalf , esti penibil... nu stii nimic despre filme... si ai tendinte de paranoia.
bey care mai esti mah ?
Ce fost cinemagia user suparat pe viata esti ?
Poti sa-mi lasi mesaj privat si promit k nu voi dezvalui adevarata sau fosta ta identitate.
Esti constient ca poti sa aberezi in nestire ca in momentul de fata ... "i am at peace with my inner self" ... iar incepand de ieri seara sunt prea "cool"
:lol: ca sa imi mai bat capul cu copii de 12 ani ca tine?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 17:15   #49
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Gandalf, as aprecia daca n-ai mai scrie la topicul asta decat chestii legate de N.Shy. Daca tot ce poti spune e cat de 'cool' esti si sa fii narcisist, atunci te rog frumos sa taci.

Multumesc
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 06:58   #50
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Vai ogto ... de la tine chiar ma ashteptam la mai multe. Daca tu doar asta ai intzeles din ce am scris eu acolo ? ... tot n-am sa tac ca nu am de ce ... citeste mai cu atentzie si azi sau maine cand te vei "loga" nu vei mai umple topicul asta cu un inutil post care sa contina "de ce?" ....

hai pa!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 10:57   #51
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu am citit decat vreo 5 posturi, da oare n-a observat nimeni ca signs e un camp, ceva mai subtil, ce-i drept, da tot camp?
se vede cel mai clar la faza cu cainii, cum efilkmata ca un sf serie b
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 23:06   #52
Layla
Novice
 
Layla
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 17
Mie mi-au placut toate filmele lui.Probabil ca trebuie numai sa descoperi ideea pe care o sugereaza.De exemplu Signs, ca vad ca e cel mai controversat : extraterestrii sunt pentru a crea suspansul , ca sa te tina in fata ecranului pana la sfarsit, dar de fapt e despre credinta. Cred ca filmul e construit in jurul scenei in care Graham spune ca exista 2 tipuri de oameni :cei care cred ca exista cineva care vegheaza asupra lor si cei care cred in noroc,in coincidente. La urma ramai cu intrebarea:'' Are you the kind that sees signs, sees miracles? Or do you believe that people just get lucky? Or, look at the question this way: Is it possible that there are no coincidences? ''
__________________
Time is a valuable thing
Watch it fly by as the pendulum swings
Watch it count down to the end of the day
The clock ticks life away
It's so unreal
Layla is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 17:48   #53
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
...The Village

Sa incepem cu ce vedem: in primul rand vedem o imagine foarte buna. Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what? Imaginea contribuie extrem de mult pe parcursul filmului la feeling-ul filmului. Mi-a placut cum au fost 'dozate' socurile. Primul fiind iepurele, al doilea cum vede tipul din turn in jos, apoi cum tine mana intinsa Bryce Dallas Howard cand il astepta pe Lucius si vedem o creatura in spate.

Bryce Dallas Howard, Joaquin Phoenix, Adrien Brody si William Hurt joaca excelent. Rolul de retardat i se potriveste lui Adrien Brody... la propriu si la figurat. Mi-a placut cel mai mult cum a jucat William Hurt, mai ales la faza cand le explica 'elders'-ilor de ce a lasat-o sa plece. Bryce ~ a fost prea laudata ca s-o mai laud si eu, dar da, mi-a placut. Citandu-l pe MinRep "Actorii au fost in elementul lor" ...mai ales Adrien Brody. :shock:

Scenariul. Am vazut foarte multi plangandu-se ca twist-ul a fost slab. Oameni buni, twisturile nu sunt doar ca cele din The 6th Sense in care e un soc imens care te lasa "OMFG (*$^@&%$#^@%", ala e un tip de twist. Aici deznodamantul incepe chiar pe la 3/4 din film, sunt un pic mai mixed up dar asta nu-i da un minus filmului, mie chiar mi-a placut. Totusi cred ca daca incepea sa dezvaluie care e de fapt chestia un pic mai tarziu era ceva mai bine. Scenariul e bine pus la punct, la prima vedere poate parea plin de plot hole-uri dar la o 'examinare' mai atenta se pot observa niste subtilitati care explica multe, de genul scenei in care descopera ca Noah, retardatul, is missing, se vad pe podea pe-acolo niste pene. Scena cu cutitul... GENIALA!

Interpretari. M-am amuzat si, in acelasi timp, intristat citind topicul de la Acum pe ecrane cum unii gaseau tot felul de interpretari ale filmului pentru a incerca sa-si explice cumva de ce mintile lor inguste nu pricep ce tocmai s-a intamplat. Altii au stiut sa-si argumenteze parerea (printre ei se afla notorious).

Modul in care vezi filmul depinde foarte mult de gusturile personale. Daca esti pe aceeasi lungime de unda atunci totul pare clar si ok si frumos, casute verzi si turnuri mari. Dar daca nu, te intrebi din 5 in 5 minute "What the fuck?..." si normal ca ti se pare ca e ceva in neregula cu filmul, dar nu cu tine.

9/10, peste restul.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 22:14   #54
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what?

roger deackins, mai, benny ! 'ajutorul' fratilor coen dupa ce sonnenfeld s-a afirmat ca regizor, operator si la 'a beautiful mind' al lui ron howard. sa-l tii minte.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 22:26   #55
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
ron howard. sa-l tii minte.
O sa-si noteze in caietzelul de religie, ca nu cumva sa uite. S-ar putea ca peste niste ani sa-l marcheze informatia asta.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 22:48   #56
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
o sa fiu luat la rost ca nu spun nimic on topic dar ... lool.am ras la asta. :lol:
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2005, 23:11   #57
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by BeNnY:
Nu stiu cine e tipul responsabil cu imaginea, dar damn, did he do a good job or what?

roger deackins, mai, benny ! 'ajutorul' fratilor coen dupa ce sonnenfeld s-a afirmat ca regizor, operator si la 'a beautiful mind' al lui ron howard. sa-l tii minte.

Umm, ok. La imagine am auzit doar de Rodrigo Prieto.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 16:28   #58
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
La imagine am auzit doar de Rodrigo Prieto.

si hai sa-ti mai zic un alt mare nume care lucreaza in domeniu, in romania ! e ceva de speriat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2005, 17:35   #59
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Prefer sa nu aud de el in topicul asta.

Ceva despre Shyamalan? Village?
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2005, 13:53   #60
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
ceva despre 6th sense, Benny....chestia cu shocul "imens" e cam exagerata
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells