Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jan 2005, 11:06   #1
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
THE SOUNDTRACK

Muzica dintr-un film tot timpul a avut un rol foarte important in aprecierea acestuia... ce ar fii Star Wars fara muzica lui John Williams... probabil ar fi star trek cu mai multe lumini sau cum ar fi LOTR cu soundtrack facut de Iron Maiden... probabil s-ar potrivi... dar nu ar fii avut acelasi efect.
Probabil John Williams este cel mai renumit compozitor pentru muzica de film [foarte multe colaborari cu regizorii Steven Spielberg, George Lucas]... dar Howard Shore castiga mult teren, mai ales dupa LOTR si Aviatorul.
Mai nou si Clint Eastwood se baga in afacere, scriind muzica pentru filmul sau A Million Dollar Baby.
In partea mai avant-gard-ista a industriei avem, in afara de melodii foarte populare rock/pop etc, muzica electronica facuta de artisti mai putin cunoscuti dar care au o valoare mai mare [artistica] de cat toate starurile care le vei gasi pe Billboard. un nume: David Holmes [ocean's twelve].
Astept si alte pareri...
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 12:34   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: THE SOUNDTRACK

Originally Posted by flav:
Probabil John Williams este cel mai renumit compozitor pentru muzica de film [foarte multe colaborari cu regizorii Steven Spielberg, George Lucas]... dar Howard Shore castiga mult teren, mai ales dupa LOTR si Aviatorul.
Howard Shore e bun. Are deja 3 OSCAR-uri (discutabile, e drept) si a lucrat pentru regizori si filme mari... Dar mai are pana sa ajunga la rafinamentul, originalitatea si - de altfel - forta lui John Williams. In ceea ce il priveste pe acesta din urma, "The Star Wars Suite" ramane opera definitorie pentru muzica lui de film, desi exista portiunile de jazz ("Star Wars", "Catch Me If You Can"), pianul si viorile (atat de simple) din "Schinder's List", temele de inceputuri precum "Cowboy's Overture" (am uitat din ce film) si - in recentul "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" - temele medievale la instrumente stravechi, pe versuri din "Macbeth" (v. "Double Trouble").
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 21:38   #3
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ce ziceti de john carpenter. stiu ca a compus coloana sonora la 'halloween' extrem de simplu, folosind doar pianul si inca un instrument... gasisei eu undeva... nu mai stiu care. coloana sonora la 'halloween' face toti banii filmului. este indispensabila pt estetica probabil celui mai calofil slasher movie facut vreodata.

sau nino rota, care este absolut fantastic (filmele lui fellini, seria 'nasul'). james newton howard este de asemenea provocator (mai ales pt ce-a compus pt filmele lui shyamalan), alan silvestri (filmele lui zemeckis), mark mancina :love: :love: (coloana sonora a lui 'speed' e absolut senzationala !). si un omagiu pt un excelent compozitor care s-a retras din bransa: jerry goldsmith.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 22:04   #4
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
La capitolul muzica de film nu pot sa lipseasca (ii scriu cu litere mari, ca doar sunt GODS :

MICHAEL NYMAN -- Filmele lui Greenaway, multe din ele, The Piano. The end of the affair
ELLIOT GOLDENTHAL-- Titus, Frida, The Good Thief
SHIGERU UMEBAYASHI -- Cateva din filmele lui Wong Kar Wai
GABRIEL YARED -- The English patient, banuiesc ca si alte chestii misto
VANGELIS -- 1492
GORAN BREGOVIC -- se stie

A, si parca mai era unul, BADALAMENTI, care a facut muzica la Girl on the Bridge... care mie mi-a placut foarte mult. Si cine o fi facut muzica la Run Lola Run? Scuze, mi-a fost lene sa ma uit pe imdb...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 22:18   #5
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by europe_east:
A, si parca mai era unul, BADALAMENTI, care a facut muzica la Girl on the Bridge...

tu glumesti cu angelo badalamenti, nu ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2005, 23:00   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Nu glumeam, scuze... Bine, stiam ca e faimos -desi uitasem ca facuse muzica la multe din filmele lui Lynch si nu numai- dar sa fiu sincera, pe mine cei mai sus mentionati m-au atins mult mai tare la coarda sensibila... Si de altfel cred ca muzica din Girl on the Bridge mi-a placut mai mult decat restul... Si uite altii (iertati-ma da' chiar imi plac asa mult ca tre' sa fie scrisi aici cu litere cat casa):

ZBIGNIEW PREISNER: filmele lui Kieslowski
YANN TIERSEN: Amelie
EDWARD SHEARMUR: The Governess (Ofra Haza primeste si ea niste inchinaciuni de la mine pentru vocalizele alea)
PETER GABRIEL: The last temptation of Christ


Si niste filme cu o coloana sonora superba, chiar daca nu in totalitate originala, sau in fine, cu prea multi oameni/grupuri care au contribuit incat sa se poata spune aici:

O BROTHER WHERE ART THOU, filmul fratilor Coen
PICNIC AT HANGING ROCK, filmul lui Weir -- pacat ca nu exista soundtrack la asta
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 01:36   #7
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Re: THE SOUNDTRACK

Originally Posted by MinRep:
Dar mai are pana sa ajunga la rafinamentul, originalitatea si - de altfel - forta lui John Williams. In ceea ce il priveste pe acesta din urma, "The Star Wars Suite" ramane opera definitorie pentru muzica lui de film, desi exista portiunile de jazz ("Star Wars", "Catch Me If You Can"), pianul si viorile (atat de simple) din "Schinder's List", temele de inceputuri precum "Cowboy's Overture" (am uitat din ce film) si - in recentul "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" - temele medievale la instrumente stravechi, pe versuri din "Macbeth" (v. "Double Trouble").

Da MinRep, ai dreptate... ii mai dinamic John williams si are mult mai multa istorie.
Apropo, ai prins vreodata muzica lui cantata live? eu da
Este in fiecare toamna in Cluj [orasul meu] un festival de muzica americana clasica [contine de obicei recitaluri instrumente solo sau acompaniament pian si un concert cu muzica americana, in ultimii ani tot John Williams s-a cantat].
Dar totusi si howard shore este rafinat, mai sentimental... armonii bogate...


In celalalt capat al calitatii soundtrackul vreau sa nominalizez filmul Wimbledon care tocmai l-am vazut...
Contine multe piese a formatiei sugarbabe, cam atat... si fiecare cu un mesaj fara nici un pic de subtilitate... slab... foarte slab... votul meu pentru cel mai slab soundtrack din filmele noi. Subiectul nu a fost chiar rau...
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 06:30   #8
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by europe_east:
YANN TIERSEN: Amelie
+ Good Bye Lenin!

un live cu Gotan Project
si altele calme la ascultare (Tout est calme, Black Session)
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 07:15   #9
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Mai adaug si pe ELENI KARAINDROU: Ulysses Gaze si cred ca a mai facut si muzica la alte filme ale lui Angelopoulos. Una din cele mai misto chestii posibile, daca va place genul de muzica "repetitiva"... Cam ca Nyman, sau ca Philip Glass.

O intrebare: stie cineva cine canta in filmul ala macedonean Before The Rain? Ca muzica e divina, dar soundtrack-ul inexistent...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 08:02   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: THE SOUNDTRACK

Originally Posted by flav:
Da MinRep, ai dreptate... ii mai dinamic John williams si are mult mai multa istorie.
Apropo, ai prins vreodata muzica lui cantata live? eu da
Este in fiecare toamna in Cluj [orasul meu] un festival de muzica americana clasica [contine de obicei recitaluri instrumente solo sau acompaniament pian si un concert cu muzica americana, in ultimii ani tot John Williams s-a cantat].
Si eu sunt din Cluj, iar anul trecut am fost la "Wall to Wall Williams"... In anii trecuti am ratat ocazia.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 14:44   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sa-l amintim si pe 'titanicul' james horner.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 16:20   #12
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
check these out: Antonio Pinto (Cidade de Deus; Central do Brasil; Collateral-niste bucatele), Gustavo Santaolalla(21 grams, Diarios de motocicleta, Amores perros, The Insider-niste bucatele), Alberto Iglesias(Almodovar & stuff).
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 17:26   #13
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
ryuchi sakamoto, michael nyman, phil glass, clint mansell
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 18:08   #14
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
as adauga air- virgin suicides
si massive attack-danny the dog
si dust bros aka chemical brothers fight club

si oare, nu cumva h shore a facut si muzica pt fincher?
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 18:11   #15
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
N-are rost sa scriu si eu de ST filmelor vechi si celebre, scriu de unele mai recente:

School of Rock - great ST
Gross Point Blank - again, great ST

Garden State - LOVED the ST, AND the movie
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 18:21   #16
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
grosse point blank e facut aku 10 ani.de unde nou? :?
garden state da.faza cu the shins e grozava.
dar badalameni pt twin peaks si rota pt nashu raman preferatii mei in materie de muzica pe film.scena de la inceputu lui nashu 2 cu aia sarutandu-i mana lu michael cu the godfather theme pe fundal si close up cu figura trista a lui pacino e criminala.
ah si a mai zis bine unu mai sus cu fight club.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 18:42   #17
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Jack Nitzsche - One Flew Over the Cuckoo's Nest
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 20:56   #18
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by KORBEN:
si dust bros aka chemical brothers fight club


not true.

chemical brothers: Tom Rowlands & Ed Simons
dust brothers: John King & Michael Simpson
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 22:32   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by KORBEN:
si oare, nu cumva h shore a facut si muzica pt fincher?

yep... minus 'fight club'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:16   #20
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sa nu uitam de Clint Mansell si muzicienii de la Cronos Quartet, responsabili pentru muzica drogata din Requiem for a Dream
De altfel, Mansell a fost implicat si in coloana sonora a filmului PI, si asta napadit de sunete halucinante
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells