Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Sep 2004, 18:47   #1
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Terminal

Bagati aici!


Mie, personal, mi-a placut foarte mult! Unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg (la concurenta cu E.T., Lista lui Schindler si Minority Report). O poveste inedita, mai mult un pretext pentru ca Spielberg sa aduca in joc o morala gen Capra (sfarsitul mi-a amintit un pic de "It's A Wonderful Life"). De asemenea, unul dintre cele mai memorabile roluri ale lui Tom Hanks (cu performante remarcabile si a celorlati membri ai distributiei)... Muzica lui John Williams - o adevarata placere (desi, cu atata jazz, devine cam repetitiv). Ma asteptam ca filmul sa fie mai chinuit, mai greoi, dar m-a surprins comedia pura, reusita, pe care Hanks o face... Chiar nu ma asteptam sa rad prea mult la filmul asta! Dar iata... chestia asta e un "plus" in "economia" filmului! Si ce decoruri!!! Mama, mama!

Poate un pic cam lung (dar ne-am obisnuit cu asta la Spielberg) si personajul lui Tucci nitel tras de par (ceea ce nu face persormanta actorului mai putin remarcabila). Dar in rest... numai de bine! Un film agreabil, nepretentios, sincer... Cu riscul de a parea "un film pentru toate varstele", eu cred ca "The Terminal" se adreseaza celor care vor sa vina la cinema si, pentru 2 ore, sa uite de griji si sa se bucure de un spectacol, condus de niste oameni de cel mai inalt calibru (Spielberg, Hanks, Williams).


8/10
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 21:13   #2
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Un film lejer, ce m-a surprins prin lipsa de clisee tipice unei comedii (gen care nu ma prea incinta): cu Hanks care stringe carucioare for a living, invata engleza de la CNN si din ghidul New-Yorkului, probeaza costume Hugo Boss (cea mai buna secventa din film), salveaza 'capra' unui rus, etc.
Totusi, nimic care sa ma fi dat pe spate, doar un film la care mergi duminica dupa-masa, cu suc si popcorn, cind barcile de pe lac nu mai sint o atractie sau cind nu e circ in oras.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 23:12   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Precum pe alocuri este inovativ si amuzant, la fel reuseste sa urmareasca - din pacate - anumite standarde ale povestirii. Cum le place criticilor sa zica, suma partilor nu este egala cu valoarea intregului.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2004, 00:14   #4
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
simaticut si placut...
Ma asteptam la mai multe hollywoodisme, gen sa ramana cu fata la urma, ... dar oricum un entarteiner de joi seara...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2004, 23:31   #5
RECVIEM
Novice
 
RECVIEM
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 16
Send a message via Yahoo to RECVIEM
...mda mi-a placut si mie, cam greu insa sa nu-ti placa un spielberg(ma scuzati tot el a facut si ET deci...mda aaaa si sa nu uit gremlins... ) deci un spielberg nou ... filmat frumos si elegant, cu o actiune care la un moment dat mi s-a parut k merge cam greu dar... ce mai conteaza, mi-a placut enorm, modul in care a construit acest intreg univers intr-un spatiu inchis... si modul in care acest univers intr-un fel se destrama o data cu plecarea "eroului"... un fel de truman show... foarte fain! :happy:
__________________
DOH!!!
RECVIEM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2004, 23:57   #6
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by RECVIEM:
...mda aaaa si sa nu uit gremlins... ):


pe ala l-a facut altcineva--joe dante.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 03:23   #7
RECVIEM
Novice
 
RECVIEM
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 16
Send a message via Yahoo to RECVIEM
ooops scuuze mmmda dar S spielberg nu l-a produs sau ceva?! ...hmmm nu mai tineam minte exact
__________________
DOH!!!
RECVIEM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 14:14   #8
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Tocmai k exact chestia asta mi se pare k iese foarte mult in evidentza in filmul lui Spielberg. In special secventza in kre Dixon incearca sa scape de el shi propune sa-l dea afara din terminal shi sa anuntze autoritatzile sa-l ridice mai incolo shi gata scapa de el.
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2009 at 17:52.
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 17:28   #9
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Hei, ce vrei sa spui?!?! Constanta nu e oras "evoluat".
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 20:06   #10
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Pai eu am zis ca Constanta nu e oras "evoluat", cel putin din punctul de vedere al datei la care vin filmele... mereu suntem in urma...
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 22:08   #11
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Am uitat sa pun "?" dupa "evoluat".
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 00:06   #12
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by K's:
Un film lejer, ce m-a surprins prin lipsa de clisee tipice unei comedii (gen care nu ma prea incinta)
Pai Hanks insusi e unul din cliseele alea
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 10:29   #13
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Daca-i asa, inseamna ca toate filmele cu urmatorii artisti (ordinea-i aleatoare) contin clisee: Robin Williams, Jack Nicholson, Danny de Vito, John Travolta, Julia Roberts, Bruce Willis, Clooney, Carey, etc. si tot neamu' lor.

Mamaaaa, tot hollywoodul e plin de cliseee... ce ne facem... sa nu ne mai uitam la filmele americane..... sau ma-nsel in mod misel? :?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 11:29   #14
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Mala Portugal:
Pai Hanks insusi e unul din cliseele alea
Nu-i asa, Hanks chiar nu mi se pare un actor bun in comedii de doi lei. Si nici Viktor Navorski nu a fost numai alt personaj glumet si sturlubatic. Chiar premisele firului narativ au ceva care te intriga si nici nu dezvolta o poveste comica plata. E adevarat, romance-ul din film nu prea a avut note novatoare, dar ai mai vazut tu in vreun film un personaj ce-si vede relatia in paralel cu cea a lui Napoleon si a Josephinei?
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 13:37   #15
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi-a adus aminte de Forrest Gump si anume de ce: indiferent daca personajele nu se aseamana - mai ales daca le privim dintr-un unghi larg - in esenta, Hanks la atribuie aceeasi imagine (ambele fiind cioplite dupa chipul sau). Prin faptul ca Novorski se chinuie atata sa vorbeasca si este de o naivitatea spielbergiana, este usor sa-i atribui bunavointa ca un deficit. Faptul ca se ridica peste nivelul situatiei este ceva obisnuit, ca altfel n-ar fi film, dar puse cap la coada, Novorski...nu e Novorski. Bleah, ce vorbesc...Hanks e Hanks si Spielberg e Spielberg.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 14:53   #16
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Draga Poli, desi de obicei citesc comentariile tale si tin cont de ele in ceea ce priveste un film sau altul, la penultima fraza din mesajul de mai sus m-ai pierdut total. :?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 22:08   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Daca te referi la fraza care se incheie cu "Novorski...nu e Novorski", incercam doar sa "hint-uiesc" ca personajul nu este un caracter nou si original pe atat pe cum m-am asteptat. The underlying problem is Hanks. Sper ca nu ma-nfund in explicatiile mele.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 17:39   #18
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Excelent film. Cam ciudat pentru Spielberg, dar excelent. Nici nu ma pot gindi la un actor care sa se potriveasca mai bine pentru rolul lui Viktor. Hanks este fenomenal, povestea e interesanta, glumele sint bune. Shi inca un plus: filmul evita un mare clisheu de final. You'll see what i mean. Ca parte negativa, n-ar fi decit ca este putzin previzibil in unele locuri, shi cu tenta clara de "americanism" ce nu putea lipsi dintr-un film Spielberg.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 18:06   #19
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
F***! Am ashteptat filmu` asta de ceva vreme, dupa ce am vazut traileru` lui intr-o zi. Hanks era super funny. Faza cand se barbereshte in toalete terminalului e crima, adica, fatza lui. Una din cele mai super-faces de la Hollywood ever "made". Deshi tinde un pic catre acel "american dream", ma indoiesc amarnic ca vre-un american ar fi asha darnic or whatever... In fine, ca de obicei. Ei au Hollywoodu`, ei fac legea, da` Hanks still rulzzz... E fain ca nu a fost totally happy end.. fireworks and stuff... big final weddin` shit intre Viktor shi Amelia. Shi inca ceva... accentu` lui Viktor rulzzz 2... :w00t:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 19:58   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by christi:
Ca parte negativa [...] tenta clara de "americanism" ce nu putea lipsi dintr-un film Spielberg.
Nu stiu, mie nu mi s-a parut... Sau, mai bine zis, imi vine greu sa cred ca Spielberg a intentionat americanismul in "The Terminal"... Desi poti vedea ca U.S. of A. e prezentata ca "Tara Tuturor Posibilitatilor", mie mi se pare ca se aduc mici critic la adresa sistemului (vezi replica tipei cu stampilele: "It doesn't work like that in the U.S." or something)... Si chiar o aluzie la chestia cu "siguranta nationala" la care batea si Moore in "Fahrenheit 9/11 (masuri exagerate, chiar suspecte si putin practice)...

Cu oamenii din aeroport care se solidarizeaza, nu stiu... Nu cred ca asta poate fi clasificat drept "americanism"... Cel mult patetism gen final de "Schindler's List" (dar chestia asta este si in "It's A Wonderful Life", cum am mai zis, deci nu vad nimic rau).

Iar in privinta jazz-ului... Americanii l-au inventat, e a lor! Isi merita laudele!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells