Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Oct 2003, 11:43   #21
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Am vazut cu intarziere K-pax la Tv.

Prima impresie : mi-a adus aminte de Fisher King. Tot cu Jeff Bridges tot cu o persoana care o ia razna dupa un eveniment socant, cu o interpretare a lui Robin Williams la acelasi nivel cu a lui Kevin Spacey, poate chiar mai buna.

Nu cred ca era extraterestru, nici vorba, dedublare de personalitate, dupa cum spune politistul era o persoana inteligenta ( care se rata intr-un abator, absurd, scenaristul nu are inteligenta lui Robert.)

Daca am inteles bine boala era mai veche, Prot mai venise si cand tatal sau murise, inainte ca el sa se casatoreasca si sa aiba copil.Cred insa ca era ultima apritie a lui Prot : "Acum ca l-ai gasit pe Robert va trebui sa ai grija de el"

Daca poate sa-mi explice cineva ce inseamna pentru Prot cifra 5, 5 ani exact, perioada dupa care "pleaca acasa", era cumva varsta fetitei cand a fost omorata ?

Filmul oricat ar dezamagii pe unii este un film mai mult decat placut si chiar daca ataca un subiect care pare rasuflat nu plictiseste precum alte rasuflaturi gen The recruit sau City by the sea, care au si ele nume cu greutate.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2003, 16:08   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by NoOne:
La unele filme nu este neaparat sa cautzi sa le intzelegi.

ok - daca filmul ala se numeste 'lost highway', 'anul trecut la marienbad' sau 'ciinele andaluz'! dar 'k(k)-pax'??? filmul asta e o pacaleala, ca si 'identitate' - si nu m-ar deranja asta, daca n-ar fi o pacaleala 'fudula' :roll:
'k-pax'='film ezoteric'!? jeeesus!
acuma kiar asha, stricam cuvintul 'ezoteric' pt orice fleac...? mai multa sobrietate in termeni va rog
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2003, 23:27   #23
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Ezoteric? Ei nah... daca am zis eu asta imi retrag cuvantul. Deshi ma-ndoiesc ca l-am utilizat. Nu de alta, da' ce nu shtiu cu ce se mananca nu scriu.

K-Pax in schimb ramane pe lista mea preferata. E drept ca e cam scurta shi diluata da' ... ata ete.

Mi-ash permite sa-ntreb shi eu de ce anume ar fi un k-k film? Nu de alta, da' poate intzeleg shi eu care sunt standardele. Eu deocamdata le am pe-ale mele. Daca nu e bune vreau sa shtiu de ce.
Cu multzumiri anticipate.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2003, 23:44   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vine, vineee...
acu' sint cam ametit, da tot pot :wink: : 'close encounters of the 3rd kind' & 'contact' ar fi top of the list... de acord?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2003, 23:51   #25
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
:o Zici "Contact" in fatza lui "K-Pax"? Aici chiar vreau lamuriri. [Acuma cat eshti ametzit. :wink: ]
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2003, 09:03   #26
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Hai ca se muta subiectele de la cafenea aici ( chestionarele alea cu brackete).

K-pax versus Contact si Close encounter e ca Spaceballs versus A clockwork orange.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2003, 21:57   #27
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Mai, nu chiar. Eu chiar sunt curios. Adica, nu shtiu, pana acum ALS [sper ca nu te[va] deranjeaza prescurtarea] este una din singurele persoane de pe-aici care a adus argumente in discutzii. Respect pentru asta, maestre.

Acum ashtept pledoaria acuzarii. :wink:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2003, 23:11   #28
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Nu multe sunt filmele care reusesc sa te faca sa intrebi "Si pana la urma..?" fara sa fie penibile. Tineti mintte "Pasarile" sau alte genuri de filme care se termina in coada de peste? La alea chiar sa-ti dai in cap. Dar la K-Pax, subiectul se incheie, si totusi lasa loc de intrebari.

Oricum, faza cea mai tare ramane "Cel mai rapid pistolar din vest". Mai tineti minte faza? E printre cele mai tari.
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2003, 20:24   #29
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
final concis

mah, finalul nu mi se pare asa o chestie cu multe interpretari. e destul de clar...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2003, 17:17   #30
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
prot

mi se pare destul de clar ca Prot era de pe K-Pax. fetita disparuta odata cu el la finalul filmului spune totul.
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2003, 15:56   #31
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
Originally Posted by patch4all:
K-Pax este un film ezoteric care trimite la generatiile stravechi insa lasa sa transpara si credintele moderniste despre credinta in om,in visele si idealurile acestuia.....
Consider aceasta pelicula formidabila iar Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges

si pentru a deveni un film cu adevarat interesant le recomand celor care il critica sa il vada singuri. singuri insemnand fara prieteni, fara nimeni cunoscut langa ei. aceasta ii va duce mai mult in inima filmului si va amplifica cele comentate de "patch". faptul ca reuseste sa trezeasca controverse reprezinta un sambure de geniu.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2004, 23:40   #32
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Am cautat un film pe forum si am dat de acest topic... daca o sa aveti rabdarea sa cititi...

ADEVARUL despre PROT

Afirmã ca nu e om. E un vizitator de pe altã planetã.

- De unde esti? /- K-PAX. K-PAX e o planetã. K-PAX e la o mie de ani luminã depãrtare, din constelatia pe care voi o numiti Lira.
- Cum ai ajuns pe Pãmânt? /- E vorba despre utilizarea energiei luminii. Oamenii sunt la milioane de ani de descoperirea cãlãtoriei cu ajutorul luminii.
- Cãlãtoresti cu viteza luminii? /- O, nu. Cãlãtorim cu viteze mult mai mari, mai multi multiplii de ''c''. Altfel drumul pânã aici ar dura o mie de ani, nu?
- Ce spui dacã, potrivit cu spusele cuiva numit Einstein, nimic nu se poate deplasa cu o vitezã mai mare decât cea a luminii? /- As spune cã l-ati înteles gresit pe Einstein.
- Cum se face cã, fiind extraterestru, semeni atât de mult cu mine, sau cu oricare locuitor al planetei? /- De ce e o bulã de sãpun rotundã? O bulã de sãpun e rotundã pentru cã e cea mai eficientã formã de conservare a energiei. Similar, pe planeta asta eu arãt ca si tine, pe K-PAX tu ai arãta ca un K-PAX-ian.
- Ai o familie, pe cineva, pe K-PAX? /- Pe K-PAX nu e ca aici, nu avem familii ca cele de aici. Familia ar fi nepotrivitã pe planeta mea, ca si pe altele.
- Cu alte cuvinte, nu ti-ai cunoscut pãrintii. /-Pe K-PAX copii nu sunt crescuti de pãrintii biologici. Sunt crescuti de toti. Circulã peste tot, învãtând de la toatã lumea.
- Ai vre-un copil? /- Nu.
- Te asteaptã vre-o nevastã pe K-PAX? /-Nu mã asculti cu adevãrat, nu? Nu existã cãsãtorii pe K-PAX. Nu existã nici neveste, nici soti. Nu existã familii.
- Cum e structuratã societatea? Guvernarea. /- Nu avem nevoie.
- Nu aveti legi? /-Nici legi, nici avocati.
- Cum faceti diferenta dintre bine si rãu? /- Orice fiintã din univers stie care e deosebirea între bine si rãu.
- Dar dacã cineva face ceva rãu? Un asasinat sau un viol. Cum îl pedepsiti? /- Voi, oamenii, majoritatea ati subscris la politica ''ochi pentru ochi'', o viatã pentru alta, faimoasã în univers pentru stupiditatea sa.
Chiar dacã Buddha si Cristos aveau o viziune diferitã, nimeni nu-i bagã în seamã, nici chiar budistii sau crestinii. Voi, oamenii... Uneori mi-e greu sã-mi dau seama cum ati ajuns pânã aici.

***

Daca filmul nu v-a convins macar ascultati soundtrack-ul (compozitor Edward Shearmur).
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2004, 22:26   #33
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
asta e o secventa din film...corect?
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells