Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 May 2002, 21:16   #1
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Sunt tare curios sa aflu ce crede lumea despre Ridley Scott. Eu personal il consider un om mare, si credeti-ma nu prin prisma ultimelor sale 3 filme; are un simt artistic uluitor si parca trateaza fiecare cadru ca pe o pictura. Toate filmele lui sunt exact pe sufletul meu pentru ca sunt mai down-beat (nu ca "happy-end"-urile lui fra'su Tony :smile.
Ce ziceti, e Scott mare sau nu?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 15:42   #2
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Da.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 16:04   #3
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Nu.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 18:10   #4
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Poison 1 - 0 horatiu. :smile:

Horatiu: de ce zici ca Ridley nu e mester? Explain yourself.
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 20:24   #5
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ca de obicei, raspunsuri la obiect si solid argumentate... :lol:

Sigur ca te duce cu gandul la pictura, cine poate sa uite filmul de debut al lui Ridley ("The Duellists"), in care fiecare secventa e gandita sa arate ca o pictura clasica (si unde Ridley a fost si operator)?

Dar, ce il caracterizeaza pe Scott este totusi mai mult... instabilitatea. Aluneca de la capodopere ("Blade Runner", "Alien" sau "Thelma si Luise") la ... filme proaste ("G.I. Jane") sau doar mediocre ("Hannibal").

Mie personal mi-a ramas in suflet pentru ca a revigorat genul Sci-Fi in anii '80, dandu-i inapoi seriozitatea pe care George Lucas o lua in acelasi timp cu "Star Wars".

Salutari,
Andrei

Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2002, 10:40   #6
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Scorp, doar incercam sa continui jocul asta cu raspunsuri monosilabice. Mi s-a parut amuzant ca dupa un DA sa apara un NU, asa hodoronc-tronc, fara explicatii.
Adevarul este ca nu prea am o parere definita. Sincer, eu sint genul de privitor care nu prea stie si nici nu se intereseaza de cine regizeaza filmele (mai putin cele romanesti). Pe cuvintul meu ca daca m-ai fi pus sa zic un film de Ridley Scott nu as fi stiut nici unul. Acuma, ca Andrei a enumerat citeva, pot sa zic ca Alien si Thelma si Louise mi-au placut si mie. Dar mari cu adevarat sint cei care te coplesesc, care te uimesc si te tulbura profund. Asa ca sa zicem ca Ridley Scott e destul de maricel.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2002, 09:36   #7
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Amyd: Mare dreptate ai cu instabilitatea. Acum, eu sunt fan Ridley Scott si nu ma lasa inima sa ii critic filmele in public ( dar iti dau dreptate. Ma gandesc cu teama la urmatorul sau film, Tripoli. Ultimele 3 filme au fost bune (sunt pareri si pareri dar nu cred ca sunt prea multi care sa injure Gladiator, Hannibal sau Black Hawk Down zi si noapte), asa ca, daca ne gandim la cariera, il cam paste un esec. Sa speram ca nu o sa intre totusi in a 3 parte neagra a carierei.
horatiu: oh. I get it. :smile:
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2002, 13:04   #8
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Draga Amyd, ce rost are sa bat cimpii cind stiu ca vii tu din urma cu argumentatia? :grin:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2002, 12:05   #9
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Amyd. Ce vezi tu serios in Star Wars? Doar nu chestia aia cu Fortza. Filmul esueaza sa contureze un concept filozofico- religios, pe motiv ca nu ii da atentie si justificari decit atit cit sa faca sa functioneze intriga si angrenajul narativ (altfel subtire, whatsoever) al filmului.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-11 13:06 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2002, 12:10   #10
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Cit despre Scott eu apreciez ca face filme inteligibile pt toata lumea, fara sa fie timpitzele, povesti impresionante fara a fi patetice sau pompoase (Gladiatorul e totusi la limita, chiar putin dincolo), intrigi de common sense si coerente, dar interesante. Deci e bun, dar ca sa ma acuze iar Crowley de snobism voi spune: "putin lipsit de profunzime" .
Singurul film supergreu ca idee e "Thelma and Luise". (5 stele)

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-11 13:12 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2002, 18:02   #11
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Ma intrebam, a vazut cineva White Squall de R. Scott? A aparut in 1996, dar am vaga senzatie ca nu a 'respirat' aer romanesc. Citesc scenariul si pare un film interesant chiar daca in State si-n alte parti nu prea a fost placut.

L-a vazut cineva?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2002, 18:04   #12
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Floydman: vorbind de Blade Runner doar ca film, uitand ca e si carte, nu consideri ca are si el o idee destul de grea?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2002, 10:21   #13
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Floydman, citeste si tu un pic mai atent ce scriu. Nu am spus ca Star Wars e serios, ci exact contrariul. E un basm, facuta in stilul asumat de basm si din acest punct de vedere nu poate fi luat mai in serios decat "Capra cu 3 iezi". Acestea fiind spuse, asta nu inseamna ca nu exista destule motive sa te gandesti adanc chiar si dupa ce ai citit "Capra cu 3 iezi" sau "Tinerete fara batranete". La fel e si cu "Star Wars".

Si turning back to Scott, esti foarte sigur ca "Blade Runner" nu e "supergreu" ca idee? Poate e cazul pentru o revizionare a lui, impreuna chiar si cu (gasp) "Alien".

Asta fara a mentiona aici cartea lui Dick, care oricum este intr-un alt "univers" (pun intended) din punctul de vedere al ideii - nimeni nu ar fi fost in stare sa cuprinda intr-un film ce a vrut Dick sa spuna acolo, dar Scott s-a apropiat impresionant de mult de acest ideal.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 16:02   #14
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
White Squall a fost pe HBO de multe ori si pe Antena 1 o data. Mi-a placut mult, mai ales ca vazusem si documentarul de pe Discovery despre tragedia navei scoala...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 09:23   #15
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Poate ca blade runner e mai deosebit... Amyd, mea culpa, am inteles acum ce voiai sa zici. Cit despre Tineretze fara batrinetze nu l-am considerat niciodata basm , decit ca forma de exprimare. e mai degraba un eseu filozofic mascat , izvorit din adinca intelepciune (populara...oare? ). E plin de mai degraba de concepte eclectice si de elemente initiatice si transcendentale. Capra cu trei iezi nu este nici e departe o poveste de aceeasi categorie . Din tineretze fara bartinetze (care depaseste cu mult tema comuna a binelui contra raului) cred ca s-ar putea face un film super adevarat, daca ar exista un scenariu bun dat unui regizor ca lumea. Ginditi-va ce vilva ar face la Hollywood , mai ceva ca Fratia Inelului))))))))))))))))))))))). Pacat ca e prea scurt pt un film grandios

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-14 10:29 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 09:50   #16
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Ce inseamna concepte eclectice si elemente transcendentale? Sa fie vorba despre Kant?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 21:05   #17
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Ridley Scott e fara indoiala un regizor excelent si foarte versatil. Recent am revazut filmul "Someone to Watch Over Me", o porcariuta comerciala, dar care mi-a placut cind l-am vazut la cinematograf si nu stiam de ce. Acum stiu, e in regia lui Ridley Scott. Chiar si intr-un film de duzina cu un scenariu mediocru, profesionalitatea lui e prezenta in fiecare secventa. Plus ca a beneficiat de prezenta lui Lorraine Bracco.
Andrei, am senzatia ca inconsecventa lui depinde de capriciile comerciale ale Hollywood-ului si de actorii cu are lucreaza. Technica regizorala si disciplina de lucru sunt insa prezente insa in fiecare film al lui.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 09:41   #18
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
exemple pentru linistea lui horatiu:

concepte eclectice:
- ideea "nenascutului", a existentei in stare inalterabila , nesupusa timpului si refuzata spatiului (fiul de imparat nu vroia sa iasa din pintec "in lume" pt ca ar fi inceput "sa imbartineasca")
- ideea existentei unor dimensiuni paralele in care timpul se scurge diferit (valea plingerii)
elemente transcendentale :
- din nou Valea Plingerii -nexus-(locul perfect in care se gaseste fericirea eterna)
- moartea tratata ca personaj dar si ca "trecere" inevitabila
..nu mai tin minte exact tot basmul dar cred ca as mai identifica multe in special legate de diverse ritualuri si credinte

Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 13:08   #19
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Daniel, te intrebam ce inseamna, nu care sint ele in acel basm.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 09:15   #20
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
exemplificarea este o buna metoda de explicare, cind avem de a face cu oameni care sunt capabili sa opereze inductiv si deductiv ,iar eu pe asta m-am bazat, doar nu vroiai sa iti dau o explicatie ca si cum as fi fost scos la tabla ,nu?

Cu stima,
Daniel
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells