Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Feb 2005, 00:58   #1
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
The Life and Death of Peter Sellers

daca va intrebati cumva care peter sellers? stati linistiti, asta s-au intrebat si "realizatorii". si nici ei, desi s-au straduit, n-au gasit un raspuns clar
1) stiti ceva dsp PS dar nu sunteti fani- mergeti, ca n-are cum sa strice sa vedeti un bioptic haotic care ar vrea sa fie gen "Beeing Peter Sellers" dar e mai degraba "things to do when you`re PS"
2) daca sunteti fani si va-ti tocit casetele si zgariat cd-urile cu seria pantera roz, petrecerea sau beeing there, as zice sa stati acasa ca.
filmul e o drama, atat de dramatica incat in momentul in care dupa ce a distrus masinutele copilului Sellers "face frumos" ca sotia sa il ierte nu poti fi, in calitate de spectator decat de acord cu sotia "this isn`t charming anymore".
Sellers nu stie sa se comporte cu progeniturile mici si enervante, ok... dar stie cum sa tarcoleasca in jurul sofiei loren ( sonia aquino- foarte dotata cu talent(e) ).
e momentul in care ar trebui sa existe o alegere clara: Sellers e un mare Womenizer sau pur si simplu un libidinos?
chestiunea ramane destul de neclara, dar fugile dupa fuste si decolteuri genereaza probleme, ba chiart un divort, prilej al unei replici memorabile: "desigur ca va mai iubesc, dar nu atat de mult ca pe Sofia Loren" il puteti condamna? totusi e La Loren... dar replica e spusa copiilor treziti din somn, la pachet cu informatiile despre adulterul sotiei si divort.
cold harted-bastrad?
sau un cinic remarcabil?
nu o sa aflati, desi se fac toate eforturile pentru a se crea destule piste "eventuale' cand tot Rush, (absolut senzational daca mai existau dubii dupa quills) intra in pielea diferitor personaje care comenteaza cum ar fi putut fi lucrurile.
dar lucrurile si comentariile lui Sellers in pielea sotiei, a lui Ernest Lindgreen a lui stanley Kubrik sau a mamei sale muribunde nu fac decat sa descrie ce joaca rush si parca ar fi cam prea patetice....
viata lui Sellers, cat se vede din film e prea putina si prea incetosata....
apar totusi lucruri care sa monopolizeze atentia Charlize Theron, un ghicitor, replici inteligente ca "hollywood id a state of mind", drama unui om care poate fi oricare din personajele pe care le joaca dar nu poate sa fie el insusi, pentru ca nu stie cum...
nici eu nu prea stiu cum si ce sa zik despre filmu asta, dar ultimele secvente (tripul psihedelic cu mama cea grasa si urata pe post de fluture, cum sta el batran in zapada si ninge) sunt chiar minunate, DAR moartea din titlu e sarita si redusa la insert si imi amintesc ca exista destyule lipsuri, asa ca
3/5
worth the effort
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 10:57   #2
brad_pit_2004
Novice
 
brad_pit_2004
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 6
pentru KORBEN:din ce spui tu, pare un film interesant. sa inteleg ca merita sa il vad?
nu de alta, dar nu am auzit de peter selers si nu stiu de ce nu a jucat in nici un film mai nou. am crezut ca e un actor rasuflat pe care nici un producator nu il mai suna...

ps atentie la cratime.
brad_pit_2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 18:18   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by brad_pit_2004:
nu de alta, dar nu am auzit de peter selers si nu stiu de ce nu a jucat in nici un film mai nou.
am o veste proastã: peter sellers a murit... de vreo 25 de ani.

Originally Posted by brad_pit_2004:
ps atentie la cratime.
mai bine ai tu grijã la literele pe care le înghiþi: pitt, sellers
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 21:03   #4
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
recunosc cã mã asteptam la un Pink Panter postum sau Being there, mai ales dupã secventele care le vãzusem la Golden Globe, dar nici asa abracadabrant cum e filmul nu m-a plictist; excesele si libidinoseniile sînt de înteles, raportate la personaj si epocã;

îmi venea sã-l compar la un moment dat pe Sellers cu Toma Caragiu.. pacat ca ne-au luat-o altii înainte cu filmul;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 11:56   #5
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Vazut filmu`. Dragutz realizat. Mi-a placut, dar nu impresionat prea tare shi aste foarte probabil pentru ca nu e genul de fuilm care sa imi placa. But was okey...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 22:12   #6
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Nu sunt un fan al filmelor biografice mai ales din cauza ca sunt atat de directionate in a respecta "adevarul istoric" incat esueaza lamentabil in a surprinde esenta personajelor.
Majoritatea se intrec in a reconstrui decorurile si a copia pana la milimetru ticurile/accentele/fizionomiile protaganistilor originali incat nu devin decat niste reconstituiri , ratandu-se cinematografic. Artistic vorbind ating un nivel de soap opera cu pretenti.
The Life and Death of Peter Sellers e opus filmelor despre care am zis mai sus si reuseste performanta de a nu'si demitiza catusi de putin eroul. In timp ce acele 'biografice' incearca sa ne spuna adevarul despre Che, sa-l umanizeze pe Mussolini sau sa o fragilizeaza pana la limita suportabilitatii ("tele"spectatorului) pe Audrey Hepburn , LDPS , asemeni benzilor desenate din American Splendor , reuseste sa agauge un strop de ireal la aura eroului sau.
Gracefully, de data asta nu castiga 'adevarul istoric', castiga cinemaul. Indeed a victory 4 mr. Hopkins.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"

Last edited by Pitbull : 15 Aug 2009 at 00:54.
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 14:43   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Introducere: Nu sunt un mare fan al lui Sellers... Inspectorul Clouseau a ajuns sa ma plictiseasca si sunt de parere ca exagereaza de prea multe ori. Totusi, ador modul in care reuseste sa "intre in pielea personajelor", indiferent care sunt acestea (iar rolul meu preferat este cel al lui Quilty din "Lolita").


Acest "The Life and Death of Peter Sellers" explica si nu explica cine a fost marele actor... Scena de referinta, in jurul caruia se conceantreaza tot filmul, este cea in care, pe patul de operatie, Sellers se vede pe el insusi - oricare ar fi acela - , inconjurat de personajele pe care le-a jucat pana atunci, iar apoi declanseaza o explozia nucleara prin care toti sunt distrusi, conform principiului enuntat printr-o replica a lui Stanley Tucci cu cateva scena mai inainte. Acelasi lucru se intampla - cred eu - la sfarsit, cand Sellers ramane o statuie imobila in fata lui Blake Edwards, de ca si cum rolul din "Being There" ar fi distrus toate fatetele acestui om.

Otherwise, filmul este usor halucinant si e clar ca se sprijina in interpretarea lui Geoffrey Rush, care interpreteaza la superlativ un artist macinat de propriile traume, obsesii si vicii, dar si minunatele personaje pe care le-a interpretat (poanta cu Dr. Strangelove e de coma). De asemenea, scurtele intrari ale lui Rush in pielea altor personaje sunt marcante: ca tatal sau e tragic, ca prima sotie melodramatic, ca Blake Edwards e over the top (:lol, iar ca Stanley Kubrick iti da pur si simplu mici fiori (control absolut... brrr...)

Nu trebuie uitati Charlize Theron, Emma Watson, John Lithgow si Stanley Tucci (desi partitura ultimului mi s-a parut cam scurta - v. absenta lui Quilty).


Deocamdata, cel mai bun film in 2005.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells