Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2004, 08:43   #1
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Dreamers

Nu stiu cati din cei de pe aici au apucat sa vada ultimul film al lui Bertolucci insa eu ma voi hazarda in a-l proclama drept "cel mai insolit film aparut si vazut in 2004".
Trecand peste subiectul pe care BB nu-l putea socoti altfel decat tentant (relatia incestuoasa frate-sora + tema americanului la Paris), extraordinara mi s-a parut redarea atmosferei marca '68. Desi prezentata pe fundal, revolta studenteasca devine aici debuseul unei generatii eterogene. Zoom-ul este pus pe familia unui scriitor francez, tata a doi plozi zbanghi rau de tot. Impatimiti ai filmelor difuzate la cinemateca si revoltati de masurile aberante ale cenzurii ce pun lacat "stabilimentului", ei racoleaza un tanar coleg de peste ocean pe post de a treia roata la bicicleta. Previzibil, se ajunge la un menage au trois de toata frumusetea. Familia se mareste si incep sa apara jocurile - copierea secventelor din filme celebre (ex: Bande a part) -, polemicile - Chaplin sau Keaton ? si misculatiile erotice (fara vreo perdeluta aruncata deasupra amanuntelor esentiale).
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells