Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jun 2009, 17:04   #1
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Luchino Visconti

# L'innocente (1976)

# Gruppo di famiglia in un interno (1974)

# Ludwig (1972)

# Morte a Venezia (1971)

# Alla ricerca di Tadzio (1970)

# La caduta degli dei (1969)

# Lo straniero (1967)

# Le streghe (1967) (segment "Strega bruciata viva, La")

# Vaghe stelle dell'Orsa... (1965)

# Il gattopardo (1963)

# Boccaccio '70 (1962) (segment "Il lavoro")

# Rocco e i suoi fratelli (1960)

# Le notti bianche (1957)

# Senso (1954)

# Siamo donne (1953) (segment "Anna Magnani")

# Bellissima (1951)

# Appunti su un fatto di cronaca (1951)

# La terra trema: Episodio del mare (1948)

# Giorni di gloria (1945) (Caruso trial scenes)

# Ossessione (1943)

_____
*with a little help from imdb.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 09:43   #2
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Favoritul meu este Ghepardul. In general imi plac la Visconti filmele tarzii, elaborate, de "epoca" si nu ma prea impresioneaza neorealistele, filmele cu pescari, tarani si muncitori. Cel mai putin inspirat din ce-am vazut mi se pare Le Notti Bianche.
Multe ecranizari in lista de mai sus - unele exceptionale. Sper sa nu zica cineva ca si Visconti a dus lipsa de idei.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2009, 08:25   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
haha

mie ultimu ('inocentul') mi se pare dintre cele mai bune - sa nu se zica k visconti era 'secatuit de vlaga' la final

dintre neorealiste imi plac mai toate (incl 'bellissima'!), apoi 'rocco...', 'senso' (destul de mult), 'vaghe stelle dell'orsa' (subevaluat, dupa mine!), 'caderea zeilor' (citeva momente) & 'ghepardul' i guess (da e muuult prea lung...)

'nopti albe' intr-adevar e o duda - & cam tot p-acolo 'strainul'...

ps nu ma omor dupa 'moarte la venezia'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2009, 17:56   #4
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Alex Leo Serban:
haha

mie ultimu ('inocentul') mi se pare dintre cele mai bune - sa nu se zica k visconti era 'secatuit de vlaga' la final

dintre neorealiste imi plac mai toate (incl 'bellissima'!), apoi 'rocco...', 'senso' (destul de mult), 'vaghe stelle dell'orsa' (subevaluat, dupa mine!), 'caderea zeilor' (citeva momente) & 'ghepardul' i guess (da e muuult prea lung...)

'nopti albe' intr-adevar e o duda - & cam tot p-acolo 'strainul'...

ps nu ma omor dupa 'moarte la venezia'
ghepardul e luuung, dar ce carte si ce personaj a avut omu' de (re)creat. era aproape imposibil sa-i iasa Moartea la Venetia. totusi dirk bogarde e unul din actorii mei favoriti si se vede ca s-a straduit.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 09:11   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si al meu
si el si silvana mangano sint perfecti, dar pe bogarde il prefer in 'the servant', 'king & country', 'accident', 'darling' - sau in ultimul, 'daddy nostalgie', unde joaca cu jane birkin (nu stiu dk l-ai vz)...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 09:34   #6
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si al meu
si el si silvana mangano sint perfecti, dar pe bogarde il prefer in 'the servant', 'king & country', 'accident', 'darling' - sau in ultimul, 'daddy nostalgie', unde joaca cu jane birkin (nu stiu dk l-ai vz)...
n-am vazut 'daddy nostalgie'. dar celelalte patru - what a treat!
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 16:49   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by jactati:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
haha

mie ultimu ('inocentul') mi se pare dintre cele mai bune - sa nu se zica k visconti era 'secatuit de vlaga' la final

dintre neorealiste imi plac mai toate (incl 'bellissima'!), apoi 'rocco...', 'senso' (destul de mult), 'vaghe stelle dell'orsa' (subevaluat, dupa mine!), 'caderea zeilor' (citeva momente) & 'ghepardul' i guess (da e muuult prea lung...)

'nopti albe' intr-adevar e o duda - & cam tot p-acolo 'strainul'...

ps nu ma omor dupa 'moarte la venezia'
ghepardul e luuung, dar ce carte si ce personaj a avut omu' de (re)creat. era aproape imposibil sa-i iasa Moartea la Venetia. totusi dirk bogarde e unul din actorii mei favoriti si se vede ca s-a straduit.

da dar varianta aleasa de el n-a fost tocmai cea mai fericita. as fi preferat sa nu treaca prin toate momentele din carte schematic, ci sa le dezvolte mai bine pe cele importante. Adica si cartea acopera o perioada relativ lunga si nu povesteste tot ce se intampla. Ar fi putut fi mai selectiv si filmul. Dar iar ajungem la problema ecranizarilor....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 18:13   #8
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by ricutza:
varianta aleasa de el n-a fost tocmai cea mai fericita. as fi preferat sa nu treaca prin toate momentele din carte schematic, ci sa le dezvolte mai bine pe cele importante. Adica si cartea acopera o perioada relativ lunga si nu povesteste tot ce se intampla. Ar fi putut fi mai selectiv si filmul. Dar iar ajungem la problema ecranizarilor....
In general eu am un dinte impotriva ecranizarilor. Pentru Visconti (si putini altii) fac o exceptie. In primul rand pentru ca, in Ghepardul, si nu numai, Visconti ESTE EPICUL in stare pura. As asculta/vedea povestea asta spusa de el la nesfarsit. Oi fi eu mai ciudat dar nu m-am plictisit nici o clipa la filmul asta. Si l-am vazut de vreo patru ori. E-adevarat ca m-am indragostit de film inainte sa citesc cartea. Imi place la nebunie si personajul principal care imi aminteste de bunicul meu. Un pater familias cum nu se mai fabrica. Sunt, deci, subiectiv.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:39   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by jactati:
Originally Posted by ricutza:
varianta aleasa de el n-a fost tocmai cea mai fericita. as fi preferat sa nu treaca prin toate momentele din carte schematic, ci sa le dezvolte mai bine pe cele importante. Adica si cartea acopera o perioada relativ lunga si nu povesteste tot ce se intampla. Ar fi putut fi mai selectiv si filmul. Dar iar ajungem la problema ecranizarilor....
In general eu am un dinte impotriva ecranizarilor.


Da sunt atat de putine filme cu scenarii cu adevarat originale....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2009, 00:00   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ma uiti chiar acum la Morte a Venezia....but wtf...e vorba de un profesor si Lolitul lui?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2009, 15:37   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Deci da, e vorba de un prof de muzica clasica, in vacanta la Venezia, cazat la luxosul Lido si care se indragosteste de puberul Tadzio, cu o frumusete de androgin, o Ioana D'arc mai pletoasa si mai satena.

Din fastul initial al orasului, al hotelului Lido plin de familii nobile, al petrecerilor in aer liber, al cinelor extravagante, al mondenitatii vietii de vacanta, incepe sa dispara, rand pe rand, fie aglomerarea de pe plaja, musafirii hotelului, muzica vesela. Peretii devin parca mai scorojiti, piatetele veneziene mai murdare, un fum cenusiu se inalta din loc in loc, gramajoare de mizerii, resuri, cadavre arse....Holera schimba tot peisajul, in vreme ce proful de muzica, murind putin cate putin, traieste poate prima si cu siguranta ultima sa iubire. Cu cat traieste mai putin, cu atat iubeste mai mult.

Secventa finala cand muzicianul, intins pe un sezlong pe plaja, iubindu-l din priviri pe Tadzio, incepe sa se "topeasca", vopseaua din par curgandu-i siroare pe fata, neagra, morbida, cu buzele totusi rujate in rosu aprins, are aerul unei scene de teatru, prin dramatismul exagerat, potentat si de muzica sfasietoare a lui Mahler, Moussorgsky etc.

bonusul meu: urmaririle obsesive ale lui Tadzio, de catre prof, pe stradutele ci gangurile veneziene, cu consimtzamantul tanarului, care din cand in cand, stiind ca patimasul e pe urmele lui, ii intoarce cate o privire seducatoare, clipind din genele splendide, ca o silfida (de altfel, Tadzio arata ca o silfida). Foarte incarcatae de erotism aceste secvente.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2015, 20:09   #12
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Visconti este, de asemenea, un regizor italian cu multe filme bune.
Ma refer in primul rand la "Nopti albe", un film de valoare, macar prin prisma conotatiilor induse. Oricum, e un film pentru suflete sensibile. Iar pentru romani e cat se poate de la obiect: nopti albe!
"La terra trema" - excelent, necesita putina maturitate pentru a starni interesul.
"Ghepardul" nu e chiar cel mai bun, dar daca luam numai interpretarea lui B. Lancaster si tot il revezi cu placere.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells