Păreri The Scorpion King

(2002)

Regele Scorpion

alex_il_fenomeno pe 16 Iulie 2010 11:42
un film superb marca Dwayne the rock Johnson! este plin de actiune si aventura! un film care nu trebuie ratat!
CRISTIAN_FLORIN pe 30 Iunie 2012 11:58
In 2002 septembrie am vazut de doua ori la cinema acest film, a doua oara plecand la cinema pe o ploaie teribila, averse, vant puternic, tunete si...tot arsenalul. Eram dornic sa il revad. Daca mai adaug si faptul ca in 2007 am reusit sa achizitionez acest film pe dvd, cred ca am spus totul in ceea ce priveste parerea mea despre acest film.
sarge pe 07 Aprilie 2010 14:54
Film destul de reusit, cu o poveste draguta dar parca lipseste ceva.......
cosmin_kedii pe 31 Ianuarie 2013 09:06
Regele Scorpion este plin de acțiune, și chiar spre surprinderea mea, decent filmat
Marian_Stoica75 pe 09 Martie 2013 12:29
Filmul Regele Scorpion, desi poate fi incadrat destul de usor in categoria filmelor istorice, aventura si actiune, are totusi si o orientare destul de evidenta spre genul SF-Fantasy. Este greu de grezut ca intr-o asemenea epoca evocata si aflata cu atatea mii de ani in urma, s-ar fi desfasurat asemenea evenimente si cu atat mai putin ca oamenii acelor vremuri sa fi avut acele posibilitati pe care ni le prezinta filmul de fata. In schimb genul fantasy cu care este catalogat filmul Regele Scorpion rezolva problema si lamureste pe deplin lucrurile. Filmul este destul de interesant din toate punctele de vedere iar aici , desigur ca fac trimitere spre realizatori, distributie, decoruri, costume, efectele speciale si celelalte detalii. Filmul merita un calificativ bun si includerea in randul filmelor favoprite.
cezarika21 pe 19 Mai 2012 06:20
Aventură fantezistă în Antichitatea timpurie
”The Scorpion King” este genul acela de film de aventuri care amestecă istoria cu mitologia într-un mod ușurel, pe înțelesul tuturor, pentru a atrage publicul fără pretenții intelectuale în sălile de cinema. Mai pe scurt, este o fantezie distractivă gen Conan Barbarul potrivită pentru a-ți petrece timpul liber, când ți-ai epuizat toate celelalte posibilități.

Punctul de plecare al filmului îl constituie acel Rege Scorpion (personaj fictiv, dar cu un nume ce amintește de un rege din perioada protodinastică a Egiptului Antic), ce apăruse în ”The Mummy Returns” (2001) ca un temut luptător ce-și vânduse sufletul zeului Anubis în schimbul victoriei. Acțiunea se petrece cu 5.000 de ani înaintea vremurilor noastre și reconstituie biografia fictivă a mercenarului akkadian Mathayus (Dwayne Johnson) înainte de a deveni Regele Scorpion.… citeşte

danny18 pe 07 Aprilie 2010 12:12
The Scorpion
Este stil The Mummy ceea ce imi place...este foarte frumos filmul...vi-l recomand tuturor!
ciobotaru pe 24 Noiembrie 2009 20:15
un film de aventuri slabut , dar nu extrem de slab , are cateva segvente placute
babydulcicutza pe 08 Mai 2010 11:28
Un film bun ! Mi-a placut ! Il recomand iubitorilor de filme de acest gen!
Octaz pe 06 Aprilie 2010 22:32
Dwayne Johnson tinand cont ca inca evolua in WWF s'a descurcat de minune in rolul lui Scorpion King . Filmul are actiune , "hot girls" si pe alocuri cateva faze comice(in special momentu' cand omora furnicile cu barbia :)) In concluzie un film clasic care trebuie vazut.
Piratu pe 24 Iulie 2010 01:05
Nu m0a impresionat deloc filmul poate un pic actorul Dwayne Johnsson
adi_ramses pe 18 Iunie 2010 18:48
E bunicel filmul dar mi-ar fi placut mai mult daca era regele scorpion din the mummy returns
Mihai2508 pe 08 Septembrie 2010 18:09
Un film de aventuri foarte bun, cu destul de multa actiune, imi plac filmele acestea, cu subiecte antice, iar Dwayne Johnson joaca foarte bine.
Kable pe 05 Iulie 2010 14:25
Un film foarte bun la care dupa vizionarea lui s-a vorbit foarte mult de el .
yullyana pe 18 Mai 2010 14:26
o idee draguta, actorii si-au intrat bine in rol..nu cred ca se putea mai bine deoarece filmul nu a fost unul...mm...cum sa spun ''serios'' cu razboaie si toate tacamurile, adica a existat si comedie si actiune si dragoste
ciresan florina pe 29 Decembrie 2008 19:10
este un film de actiune l-am vizionat si am stat in suspans pentru ca nu stiam ce se intampla
dar dupa ce sa terminat am realizat ca a fost un film care mi-a placut foarte mult si asi vrea sa pot sa-l mai vad o data dak sa-r putea .

Srdjan pe 27 Octombrie 2012 19:12
Teribil de prost ... are unele faze sub nivelul unor seriale gen Xena ... singura chestie misho e muzica, problema e ca se potriveshte cu filmu ca nuca'n perete.
denis24 pe 19 Februarie 2012 21:58
Slabut film, are cateva peisaje frumoase si faze de actiune bune. Si cam atat.
IulianManea54 pe 01 Ianuarie 2012 15:50
Trebuie sa recunosc ca filmul nu m-a impresionat deloc. Parerea mea e ca actiunea n-a fost cine stie, iar lucrul asta m-a dezamagit.
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 02:13
Eh...
Filmul de debut al lui Dwayne nu e cine stie ce, dar merge vazut daca te plictisesti de moarte sau daca, pur si simplu, esti fan The Rock si vrei sa vezi cum era la inceput.
Matrix pe 15 Iulie 2003 20:29
Un film pe care daca nu l-ai vazut, n-ai pierdut nimic. Poate incanta copii, doar atat. Un scenariu slab, efecte speciale medii si o lupta corp la corp monotona. Cu mult, mult, mult sub Mumia.
Dar_kvampire pe 10 Decembrie 2010 10:19
interesant lam vazut devro 2 ori dar nui chiar un film tare totusi actorii fac tot filmu mai ales actorul Dwayne Johnson dar nota finala fiind 8
Vegas2010 pe 04 Iulie 2010 11:28
un film bunicel
nu e extraordinar dar are foarte multe faze care te fac sa stai pana la sfarsit
daca nu aveti la ce sa va uitati incercati-l

radu11 pe 01 Iulie 2010 00:25
Filmul este cu mult mai bun decat partea 2.Actiunea este mai prezenta iar actorii isi iau rolurile mai in serios.nota 8
elena pe 05 August 2002 00:00
"The Scorpion King" este misto pentru ca este ca un fel de continuarea la "Mumia" si cred ca am vazut "Mumia 1 si 2" de trei ori fiecare iar mie mai imi place si de actorul principal "THE ROCK" care in "Mumia" a jucat super.
monica.alexandra pe 25 August 2021 15:14
O serie foarte reusita; personaj principal bine ales; regia si scenariul de nota 10
cezarika57 pe 05 Iulie 2018 19:10
Film de istorie fantastic, placut de umarit, dar fara multa implicatie
Banana02 pe 21 Aprilie 2015 12:06
Un film simplu un film bun dupa parerea mea, desi nota este foarte mica pe imdb eu cred ca acest film e de nota care o are in momentul acesta pe cinemagia , undeva pe la nota 7 se invarte , simplu , actiune, fun, P.S. Imi place melodia de la sfarsit de la godsmack :))
Sorin87 pe 08 Iulie 2014 22:11
un film bun la vremea aceea, dar si acum mai poate fi revazut
Rippa pe 28 Aprilie 2014 19:29
un film bun .....................................................................................
nick-azh pe 09 Februarie 2014 21:26
The Scorpion King Regele Scorpion
O aventura pusa in scena foarte bine de Chuck Russell, beneficiind de un scenariu bun. Multa actiune, efecte speciale bune spre foarte bune. Pentru amatorii genului chiar este un film reusit. Dwayne Johnson are tot ce-I trebuie pentru rolul acesta, de la fizic pana la expresia fetei, cu stil de lupta ce i se potriveste. Povestea este una interesanta, pe mine unul m-a captivat, desi unii ar spune ca-i de adormit copii, insa pentru asta este o fantezie, o aventura imaginara, cu personaje interesante... mai e si o poveste de dragoste pe acolo... iar luat ca atare cred ca merita NOTA 9/10.
aicelynn pe 28 Ianuarie 2011 15:43
Merita
pt un moment de relaxare daca iti plac filmele de acest gen; mie chiar mi-a placut
ALINA pe 28 Octombrie 2008 16:52
SE VEDE DE FOARTE DEPARTE CA NU ARE BUGET..PACAT.CULORI MISTO,POVESTE INTERESANTA,ACTORI KLUMEA,COSTUME BUNE,DECORURI BUNUTE DAR NU DE ALEA SA CAZI PE SPATE..E BUN FILMUL.DAR NU VAD SA FIE CONTINARE LA MUMIA.TOATA LUMEA ZICE ASA, INSA E O POVESTE CU MITURI,LEGENDE..E BUN EL INTR-UN SFARSIT.
Serban Laura pe 22 Decembrie 2004 13:06
Luptele si costumatiile sunt super, dar sincer nu este cine stie ce film, totusi merita vazut de persoanele care le plac genul asta de filme.
pssst pe 23 Iulie 2003 14:26
poveste de adormit copiii (agitati) in care muschii lui the rock, cracii lui kelly hu, vocea lui clarke duncan si muzica fac un cocktail de neuitat - daca este primul film color pe care il vezi - am i nasty or what? e un film pe care steven sommers nu l-ar fi putu reusi - BRAVO CHUCK RUSSELL!
Andrei Bangu pe 12 Septembrie 2002 00:00
REGELE SCORPION a fost realizat in exact acelasi sti cu precedentele(urmatoarele?) doua parti.Evident,atata timp cat scenariul ramane tot cel al lui Sommers, culmea, impreuna cu Jonathan Hales("Atacul Clonelor") in varianta originala, si impreuna cu David Hayter("X-MEN") in cea rescrisa.Si totusi, REGELE a fost slabut, desi regizarul Chuck Russell pompeaza cam tot ce poate inghiti spectatorul acestui gen: Aventuri, efecte speciale,cascadorii,exotism,erotism. Dar toata actiunea este redusa la o serie de cafteli corp la corp, nimic altceva nemaiavand logica sau explicatii. The Rock nu joaca chiar asa de rau, dar este inexprsiv ca un zid, Fraser, cu figura lui de copil speriat starnindu-ne macar un zambet pe vremuri.
Dar, ma rog,la film te poti distra, chiar asta si fiind:un film de divertisment.Nu e chiar asa de plictisitor ca "Mumia revine"(care ramane dupa parerea mea cel mai slab… citeşte

Crisi Roscaneanu pe 04 Septembrie 2002 00:00
Vazand reclama filmului"The Scorion King"am avut impresia ca e un film foarte bun.N-am vazut filmul si vreau sa va rog sa-mi spuneti cand si la ce cinemtograf se va difuza in Galati.Multumesc.
Mihai Badic pe 26 August 2002 00:00
Acum plec sa vad filmul. Dupa cate vad pare sa fie bun, dar o sa dau un calificativ kand ma intorc.
Apropo, in "Mumia" a jucat foarte putzin "pe bune" The Rock..Fazele de bataie cu el scorpion and stuff erau facute pe kalkulator.
Peace.

Burned Alive pe 24 August 2002 00:00
Pot spune ca mi-a placut.In primul rand deoarece sunt un fan al lui Dwane "The Rock" Johnson(campion la wrestle),iar in al doilea rand pentru Kelly Hung,vrajitoarea.Actiune a fost ok,dar a lipsit magia,extraordinarul asa cum ar fi trebuit, prezent din plin in "The Mummy " si "The Mummy Returns".
Astept partea a 4-a,daca va fi.

Laurentiu Berca pe 20 August 2002 00:00
Filmul e fain, scenele de lupta sunt foarte bine facute si povestea e draguta dar totusi ii lipseste ceva....aaa da nu are acel feeling care te face sa pleci cu tricoul ud. In mare este insa un film bun.
SILAGHI IONUTZ pe 05 August 2002 00:00
SPER SA FIE SUPERB SHI SA AIBA SUCCES LA FEL DE MARE CA MUMIA 1 SHI 2
deadlord pe 09 Septembrie 2012 21:55
Este un film foarte bun. Sincer mi-a placut scenariul.
matew10 pe 02 Aprilie 2012 11:53
O aventura plina de mister, peisaje exotice antice si efecte speciale, intr-o lume imprevizibila unde un luptator reuseste sa uneasca niste triburi renegate pentru a rasturna un tiran. Epica seamana cu un basm plin de neprevazut si actiune intensa. Mi-au placut prestatia actoriceasca a lui The Rock si a seducatoarei Kelly Hu.
legolas05 pe 24 Decembrie 2010 21:59
filmul este foarte bun si foarte interesant.........merita vazut
Sweetyna pe 08 Mai 2010 13:32
interesant
destul de interesant filmu....:D............................:D:D:D:d
andreea_andreea pe 02 Aprilie 2010 08:08
pentru anul in care a fost lansat a fost bun...................
jhon91 pe 28 Decembrie 2009 23:56
merita vazut
reusit da foarte interesant si captivant cu actori nu prea cunoscuti dar au jucat foarte bine si asta conteaza merita vazut
Vortex pe 24 August 2009 23:07
BUn
Se bat ,e bine ,e o tipa buuna rau acolo, e bine ,nu se culca cu mine e rau sfarsitul putin slab dar e bun de vazut intro seara de sambata ..iti mai compari muschii cu the rock mai bei o berula :)) si te relaxezi viata e frumasa:)):P
Poftadeviata pe 07 August 2009 20:29
super tare ,il ador ! :X:X:X: ......................................................
Radu1711 pe 04 August 2009 10:17
Radu1711