Păreri The Ox-Bow Incident

(1943)

The Ox-Bow Incident

cosmin_kedii pe 05 Martie 2013 15:16
Este interesant să vedem doi giganti ai cinematografiei americane, în fază incipientă, Henry Fonda într-un rol moralizator și Anthony Quinn într-un al doilea rol mult mai modest. La echilibru, un film simplu cu eficacitate evidentă.
cosmin742000 pe 20 Mai 2013 01:20
Unul din cele mai bune esternuri pe care le-am vazut eu , si am vazut foarte multe
eduard_stratan pe 12 februarie 2022 13:04
kakapo pe 31 Decembrie 2016 16:40
...un "western psihologic" daca se poate spune; o curte de jurati constituita ad-hoc, in miez de noapte, pe un varf de munte, pentru a "judeca" fapte care se pare ca nu au avut loc, atribuite unor oameni aparent vinovati...
El_KaPpa pe 24 Mai 2020 01:42
7,6/10
"There can't be any such thing as civilization unless people have a conscience, because if people touch God anywhere, where is it except through their conscience? And what is anybody's conscience except a little piece of the conscience of all men that ever lived?"

Un western atipic care iese in evidenta prin mesajul puternic, unul vital pentru civilizatie.

mtraianc pe 05 Mai 2013 20:01
un film fara prea multa actiune ,, dar merita vazut , chia trebuie vazut ,,