Păreri The Departed

(2006)

Cârtița

Mihai M. pe 13 Octombrie 2008 17:32
UN REGAL CINEMATOGRAFIC!
Si primul rol al lui DiCaprio pentru care merita un Oscar. Pacat ca nu l-a luat pentru ceea ce a jucat si, cred ca putini dintre actorii americani ar fi reusit sa se descurce.Este un rol de compozitie care i se potriveste ca o manusa: puternic,sensibil,labil, dezaxat,cu derapaje psihice,fara insa a-si pierde busola... Scorsese se depaseste pe sine: e cinic,magistral,extrem de atent la detalii...Unul dintre putinele filme americane in care nimic nu pare artificial.

PedRodeo pe 16 septembrie 2023 11:25
Sigur Tom Cruise ar fi facut fata. Ca Mafiot Di Caprio ar fi pasat mai bine.
HagiHalef pe 03 Martie 2010 00:06
Scorsese si DiCaprio mi se pare cel mai reusit cuplu regizor\actor alaturi bineinteles de Burton\Depp. Grozav film.
aura_iolanda pe 14 septembrie 2011 18:12
sunt de acord cu tine
Andrei.Ciprian pe 8 ianuarie 2012 09:38
Scorsese si Di Caprio este un cuplu de regizor/atori ntr-adevar foarte reusit! SI Burton-Deep,SI Fincher-Pitt la fel de reusite! Dar de departe cele mai bune cupluri de regizoria actori sunt:Scorsese-Robert de Niro(au niste filme incredibile impreuna:Casino,Goodfellas,Taxi Driver etc. si binteinteles R.Scott-R.Crowe cu niste filme magnifice impreuna(Gladiatorul,Robin Hood,American Gangster,A good year etc.), Aceste 5 cupluri sunt cele mai bune din istorie!
carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 00:42
extraordinar
Tot respectul pentru acest film. M.a lasat masca. Cred ca este cel mai bun film al anilor 2000.
E.Floares pe 25 Septembrie 2008 21:10
Finalul e de nota 20.
knoxuletz pe 11 februarie 2010 01:52
uita-te si la slow burn ... iti va placea :)
sebyelton pe 01 August 2009 17:27
un film foarte bun in opinia mea, actorii joaca superb, mai ales di caprio! Finalul lasa putin de dorit, dar... merita vazut filmul!
yellowtime2009 pe 22 februarie 2011 13:14
sunt de acord
Dubrasca pe 17 Februarie 2010 01:20
combinatia perfecta pentru un film minunat.
Martin Scorsese & Leonardo DiCaprio & Jack Nicholson !

robywolf19 pe 13 ianuarie 2012 21:32
Vrei sa imi zici ca Matt damon nu a facut un rol bun! Cand va aud cu dicaprio al vostru ma doare capu! Cand o castiga si el un oscar atunci mai vorbim! Filmul acesta Matt damon este magistral dar voi ii vedeti doar pe ai vostrii depp si dicaprio! Sunteti ridicoli!
misi_b pe 30 august 2012 00:46
Dupa Bourne nu stiu cum nu poti sa-ti schimbi parerea. :) Bine... Fiecare e cu parerea lui. :) Oricum si Green Zone a fost un film foarte bun, iar dupa The Adjustment bureau m-am indragostit de el! :))
mikeora pe 08 Noiembrie 2009 17:02
Film OK. DiCaprio de 10. N-as putea insa spune ca te indeamna sa-l mai vezi odata.
yo.cllau pe 27 Aprilie 2010 21:08
totul este perfect
unul din cele mai bune finaluri de film
toti ar trebui sa avem dvd'u cu "departed" acasa

Tenfix pe 12 August 2009 00:31
recomand acest film deoarece o partea din realitatea in care traim o regasim si aici...foarte bun filmul dar cu un final surprinzator...
ovis2009 pe 23 Aprilie 2010 14:07
Simply the best
Un film memorabil, cu actori memorabili si o actiune de nota 10. Magnific
nic0 pe 01 Martie 2010 02:54
DiCaprio joaca excelent!! In schimb nu prea mi.a placut finalul..
Mores pe 18 Noiembrie 2010 11:07
"Could you double-check the envelope?"
Martin Scorsese si Leonardo DiCaprio sunt de ajuns pentru ca orice film sa fie un succes din toate punctele de vedere, si timpul ne-a demonstrat asta! Daca mai adaugi si Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Martin Sheen
...lista e deschisa, atunci cu siguranta si garantat 100% acest film este un clasic!
Mai mult decat crima, mai mult decat conspiratie sau o actiune antrenanta.
O actiune bine pusa la punct, total neprevizibila si originala, un thriller pe de o parte si un fin film psihologic pe de alta parte.9

anna pe 25 Septembrie 2008 08:26
Excelent film ,scenariu,regizor,actori, muzica filmului,toate la superlativ
KuRuPt pe 20 Februarie 2009 17:54
excelent filmul...!!!! 5 stars
dianna13 pe 05 Octombrie 2008 11:41
DIN-NAINTE SA VAD FILMUL ASTA AM ZIS CA IMI PLACE SI CHIAR ASA A FOST! E FOARTE TARE...SI ACTORII FOARTE BUNI NORMAL...
cezarika21 pe 06 Septembrie 2013 07:21
Rolul informatorilor în lupta împotriva crimei organizate
"Cârtiţa" e într-adevăr un film foarte bun, una dintre cele mai reuşite creaţii ale lui Martin Scorsese. Un scenariu ingenios, interpretări foarte bine realizate de o întreagă pleiadă de staruri ale Hollywood-ului, suspans, dinamism al acţiunii şi final imprevizibil. Totuşi, filmul nu e chiar o capodoperă, având suficiente imperfecţiuni. Interpretările sunt foarte bune, dar nu geniale (cu excepţia lui Jack Nicholson), iar regia lui Scorsese este de calitate, dar nu dezvăluie artificii care să impresioneze pe cei cu pretenţii mai mari. În plus, există un nivel exagerat de violenţă.

Aş fi trecut cu vedere aceste aspecte şi aş fi dat filmului nota 10, dar scenariul este exagerat, plin de coincidenţe şi aproape complet neverosimil. Pentru a fi mai explicit: un informator al FBI-ului are în jurul său un informator al poliţiei, dar şi el are la… citeşte

zeno.marin pe 28 Februarie 2011 15:24
Asa da!
In sfarsit un film care merita sa fie premiat, un pom laudat la care m-am cu o punga reciclabila si mi-a parut rau ca mi-am lasat basculanta acasa. Deh. Am facut reflexul invers...
Ce mi-a placut? Pai cam totul si poate n-ar trebui sa mai scriu nimic, pentru ca simplificand exista filme care iti plac sau care nu iti plac. Nu cred ca exista filme la care sa fii indiferent.
Ce mi s-a parut imperfect? Cateva detalii ale intrigii nitel fortate sau coincidente exagerate, dar si acelea pot fi ignorate pentru ca in fond e un film. Ar mai fi poate ritmul in care se schimba cadrele, putin cam prea alert in prima parte cel putin.
Si ce film!
Martin Scorsese a adunat in aceasta pelicula actori din randul celor mai buni cu putinta, iar script-ul este in sfarsit original, incluzand forta si dinamism, tensiune psihologica, suspans si final imprevizibil.
Ce mai, cam tot… citeşte

Stephen2D pe 17 Aprilie 2016 09:30
Filmul latră dar nu mușcă.

Calyx pe 21 Noiembrie 2015 02:07
Martin Scorsese loveste din nou!
Martin Scorsese ne aduce din nou un film cu mafie,de această dată sub numele de "Cârtiţa".Filmul este unul dintre cele mai bune de acest gen,însă nu se ridică la nivelul lui "Goodfellas".

Bucurându-se de o regie şi de o distribuţie de excepţie,filmul nu are cum să dezamăgească,cu toate că se putea să o ia şi pe un drum mai bun.
Prea multe coincidenţe,prea multe situaţii improbabile,prea multe scăpări la limita,care după părerea mea nu îşi au rostul.
Filmul este supraîncărcat de astfel de lucruri care nu aduc nimic bun,ba chiar din contra.De final nici nu mai zic,puteam să jur că privesc un film de-al lui Tarantino.
În rest,nu am alte obiecţii.Actorii joacă genial,în special Jack Nicholson şi Leonardo DiCaprio,iar filmul este realizat în mod profesionist.Suspans avem destul,însă mi-ar fi plăcut să se insiste mai mult… citeşte

narcisson pe 23 Septembrie 2014 02:07
Mi-a placut foarte mult, pot sa spun chiar ca m-a impresionat. Insa, daca am sa raman cu o amintire din filmul acesta, aceea va fi cu siguranta finalul, care m-a enervat foarte tare (nu intru in detalii). Din punct de vedere al ''constructiei'' filmului, acesta este un thriller impecabil, insa finalul lasa de dorit dupa parerea mea.
Cuplul Scorsese-Di Caprio este deja arhicunoscut si unul dintre cele mai bune cupluri regizor-actor la ora actuala. Se mai adauga Jack Nicholson-monstrul sacru al cinematografiei, Matt Damon, Mark Wahlberg, Vera Farmiga, Alec Baldwin, Charile Anderson iar distributia devine una de nota 10 cu steluta; plus Brad Pitt in productie. Ca o remarca personala, mi-e foarte greu sa inteleg cum se face ca Leonardo di Caprio nu are nici macar UN Oscar pana acum. Nu zic ca ar fi trebuit pentru filmul acesta, dar omul are o cariera impresionanta.
Pe de alta… citeşte

Andrei.Ciprian pe 20 Decembrie 2011 19:10
The Best!
Pentru mine acesta a fost unul din cele mai bune filme pe care eu l-am vazut! Jack Nicholson face un rol magistral,de Oscar,ca de altfel toata distributia! Desi uni o sa ma injure eu consider ca Di Caprio nu a reusit o prestatie foarte buna! Filmul exceleaza la mai toate capitolele:regia este una excelenta,scenariu este bine pus la punct,actiune buna,joc actoricesc bun.Toate laudele pentru Scorsese si pentru distributie! Un film care a meritat pe deplin Oscarul!
HarryCineastul3 pe 18 Aprilie 2011 12:23
The Departed
Foarte bun filmul! Actorii principali ( Damon, DiCaprio, Nicholson si Walhberg au jucat fantastic. Cred ca e singurul film american al aniilor 2000 cu mafie si impuscaturi care nu e facut aiurea... Finalul e surprinzator insa pana la urma o meritau cu totii.
Insa mai am de adaugat ceva: M-a mirat ce legatura au facut intre titlu The Departed (termen ce face referinta la cei disparuti de printre) noi si film.
La inceput nu mi-am dat seama de ce filmul a fost numit asa insa la sfarsit am ajuns sa fiu total de acord cu titlul!

Octaz pe 21 Martie 2011 00:10
Aproape Capodopera,sincer daca ar fi existat mai putin sange si daca soarta personajului interpretat de Leonardo di Caprio ar fi fost alta, i'as fi acordat fara ezitare nota 10.Un film catastrofal de bun,care in ciuda sangelui,actiunea si ideea au fost incrdebibile,atat de bine executate,"Cartita" nu degeaba a luat Oscarul,cu siguranta,nu degeaba! Am urmarit acest film pentru prima oara in anul 2006 cu cateva luni inainte de'a castiga celebra statueta,insa pe atunci nu aveam o treaba cu "de'astea" si ma bucuram ca singurul film pe care il vazusem in acel an,castigase Oscarul... amintiri,tot ceea ce ramasese in urma lui era "ca toti,absolut toti au murit".Intr'adevar,rar imi este dat sa vad asa ceva intr'un film(scuzati spoilerul dar a trebuit sa remarc asta). Astfel "The Departed" intra pe merit in galeria celor mai bune filme de investigatii vizionate vreodata,daca nu cel mai… citeşte
jude pe 14 Martie 2011 15:49
Prestatiile fara cusur ale lui Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio, Matt Damon si Mark Wahlberg si viziunea regizorala a lui Scorsese (prezenta fizica a sobolanului/cartitei...) fac ca The Departed sa ramana un film memorabil....
Radu1711 pe 16 Noiembrie 2010 20:27
radu1711
imi place filmul, este pus la punct, mai ales ca joaca Leonardo DiCaprio, totul se schimba
Vladut1994 pe 22 Ianuarie 2010 23:35
Capodopera
Un film fantastic.O poveste fabuloasa ,jucata de super actori.Dicaprio este senzational ca de obicei.Finalul foarte inventiv si surprinzator .Un film aproape perfect.
Iancea Ovidiu pe 26 Septembrie 2008 11:31
De departe cel mai prost film al lui Scorsese,daca se poate spune asa ceva pentru ca pana acum n-a facut filme proaste.Parca e facut de cineva care a vrut sa-l imite pe Scorsese si nu a reusit.Are toate obsesile stilistice ale lui Martin Scorsese,incepand cu coloana sonora(fundal muzical neintrerupt),ritmul fluent,de cronica,aproape documentarist,violenta hiperrealista,dar n-are forta,e tern,previzibil.Filmele lui Scorsese de pana acum erau bulversante,socante,reuseau chiar sa-ti creeze o senzatie de disconfort ca spectator,atat de multa forta aveau.Asta-i un fel de apa de ploaie semnat de un Scorsese anemic.
VIBERS pe 23 ianuarie 2013 22:55
De departe daca taceai filozof ramaneai.
Piratu pe 21 Iulie 2010 16:37
mi-a placut foarte mult filmul "The departed". Mi-a mers la suflet pentru ca a avut tot ceea ce trebuie sa aiba un film de Oscar: interpretari de nota 10 ale unor actori de nota 10 - Jack Nicholson, Leonardo Di Caprio, Matt Damon - suspans, actiune alerta, care nu te lasa sa te dezlipesti o secunda din fata ecranului, intorsaturi neasteptate de situatie si un final pana la urma profund moralizator in sensul ca toti cei care se fac vinovati de tradare si de fapte reprobabile platesc cu viata pentru pacatele lor. De asemenea, finalul filmului mi s-a parut un pic amuzant, dar foarte reusit prin prezentarea imaginii cu sobolanul care se plimba nestingherit pe pervazul geamului, metafora care apare ca un laitmotiv pe tot parcursul derularii actiunii. Rat = sobolan, cel mai des intalnit cuvant in film daca nu ma insel, este de fapt un cuvant mai dur pentru tradator, om lipsit de scrupule si de… citeşte
Kanedel pe 24 Decembrie 2012 22:49
Asa si-asa
Interesant,...e o vorba: gusturile nu se discuta,...parca.Foarte multe laude vad pe aici,...multe premii castigate...Mie nu prea mi-a placut.Poate am avut eu asteptari mai mari tinand cont de distributie.Eu stiu?!
ciprian34 pe 29 Octombrie 2011 13:28
un film care nu m-a impresionat, doar prezenta lui Leonardo DiCaprio a mai salvat actiunea filmului.Nici vorba sa merite oscarul
alexavo pe 03 Iulie 2011 09:58
COPIE
Fratilor filmul asta e o copie ordinara a filmului INFERNAL AFFAIRS (Mou gaan dou)2002 ... produs la Hong Kong ... este copiat pana la cel mai mic detaliu ... fiecare secunda din film este identica cu cea din filmul din 2002 ... din punctul meu de vedere nu merita nici macar sa il vedem (normal daca l-am vazut pe cel prosus in asia)
White1 pe 3 iulie 2011 12:44
De remake-uri ai auzit? Filmul nu e o "copie ordinara" e un remake :)
SimonAdebisi pe 17 aprilie 2013 16:02
E o copie,pentru ca nu a schimbat decat finalul si atat,a copiat replica cu replica,"copie ordinara" e prea mult,respect pentru actori,au jucat superb,dar filmul acesta se putea face si fara regizor,pentru ca degeaba te numesti regizor daca tu vii cu idei furate,copiate,punct cu punct.
SoKaT pe 13 Ianuarie 2011 23:50
distributie excelenta , imi place la nebunie cu joaca Leonardo DiCaprio si Matt Damon , unii din actorii mei favoriti !!
deea9595 pe 19 August 2010 19:23
un film excelent cu un final cu totul neasteptat:)
totusi ma intreb ce era in plicul pe care Costigan i l-a lasat lui Madolyn si al cui era copilul acesteia

mtraianc pe 28 februarie 2011 22:16
mi-ar place sa cred ca era alui Caprio :)) si plicul a ajuns la cel care a tras ultimul cartus
psihologu pe 16 August 2010 22:36
Un film exceptional,un film captivant...un film marca Scorsese,un scenariu bine realizat,un montaj foarte bine pus la punct si o distributie perfecta...Incepand de la Jack Nicholson,caruia rolul acesta i sa potrivit de minune;Leonardo DiCaprio,care sicer pentru mine a fost o surpriza in acest film,chiar nu ma asteptam sa joace atat de bine in acest film si terminand cu Matt Damon care a jucat excelent rolul de "politist".
Un film care desi este destul de lung reuseste sa te captiveze si te tine in alerta pana la final.
Un film ce...clar trebuie vazut!

alexcretu75 pe 14 August 2010 19:54
Cartita
Leonardo DiCaprio a jucat foarte bine.Un film care pe mine ma impresionat.Unul dintre cele maai bune filme vazute de mine.
flori0304 pe 11 Iunie 2010 17:31
si pana la urma ce era in plicul ala care la lasat leonardo,psihiatrei?
Adryana pe 15 iunie 2010 15:21
asta nu am inteles nici eu,a fost prima intrebare pe care mi-am pus-o cand s-a terminat filmul...probabil erau dovezi..
mtraianc pe 28 februarie 2011 22:11
nu mai stiau in cine sa aibe incredere ,, singura pedeapsa era moartea ,, de acolo nu mai scapa nimeni
ciobotaru pe 19 Mai 2010 21:57
ador stilul lui scorsese
unu din cele mai bune filme vazute , un film extrem de bun
rrs85 pe 31 Martie 2010 19:37
M-a daramat aceasta pelicula, imbraca superlativul absolut, 152 minute de adrenalina pura, de nebunie curata... Am trait intens fiecare secunda ... Mii de plecaciuni intregii echipe!!! Ce este a lui Martin Scorsese este pus la loc de cinste!!!
Dora_Plisco pe 18 Aprilie 2008 13:31
Scorsese a ales cei mai potriviti actori. Un film foarte interesant cu un final neasteptat. Nota 10 si pentru scenariu.
andreiclawhammer pe 11 Ianuarie 2007 05:13
Umuila ta parere de nestiutoare nici nu trebuia expusa!
Orice ar spune lumea Martin Scorsese este unu dintre cei mai mari maestri ai cinematografiei mondiale de la inceputuri si pana in prezentul in care tu iti expui mai sus mentionata parere.
Cartita nu te-a convins..OK! Pune mana pe Raging Bull ,Taxi Driver ,Casino,Goodfelas,Gangs of New York,Aviator si apoi mai vorbim...
Destule argumente?

SANDA45 pe 07 Februarie 2013 21:41
Un film reusit,avand in vedere faptul ca e una dintre colaborarile DiCaprio-Scorsese, DiCaprio,un actor de prima mana,nedreptatit de Academia Americana de Film si Scorsese care spre uimire tuturor a obtinut performanta de a fii nominalizat de 10 ori la Premiile Oscar , printre care si la: cel mai bun regizor (Hugo,The Aviator.Gangs Of New York,GoodFellas,The Last Temptation of Christ sau Raging Bull) respectiv pentru cel mai bun scenariu adaptat(GoodFellas sau The Age of Innocence) obtinand primul Oscar din uimitoare sa cariera cu The Departed (2006),iar restul distributiei Matt Damon un actor excelent cu roluri memorabile si Jack Nicholson,nu mai are nevoie de nici o prezentare,fiind cu siguranta unul dintre cei mai buni actori in viata,iar Mark Walhberg o prestatie excelenta,Martin Sheen la fel.

Filmul spune povestea razboiului "etern" dintre mafie si politie ,tanarul… citeşte

danii1234 pe 8 februarie 2013 16:55
in cine te transformi cu astfel de commuri lungi? :))
SANDA45 pe 10 februarie 2013 11:18
:)))))
MNarcis pe 03 Noiembrie 2012 20:14
Imi era dor de ''adevaratul'' Martin Scorsese!
Un film genial cum doar Martin Scorsese este capabil sa faca (legat de mafie), pt mn acest film este aproape la fel de impresionant ca ''Goodfellas'', scenariul este foarte complex (se joaca cu mintea ta), si putine filme mi-a lasat impresia (ca acesta) ca daca ratez chiar si o secunda din el nu o sa mai fiu in stare sa inteleg deloc filmul (chiar si pt o secunda ducandu-se tot filmul pe apa sambetei). Filmul socheaza prin perfectiunea scenariului, ( este complexi, are f mult suspans, urmariri, rasturnari de situatie, violenta, ritm extraordinar), un film care iti taie respiratia iar acest trio Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson absolut exceptional...........un film care mi-a intrecut toate asteptarile si care in opinia mea este obligatoriu de vazut macar o data in viata!
KarGo pe 08 Septembrie 2012 00:22
Un filme foarte bun cu o distributie de clasa! Acest film a avut de toate. Un scorsese care mereu incearca sa se intreaca pe sine, un scenariu bun , un joc actoricesc de clasa in special Nicholson si Matt Damon si o actiune bine conturata si surprinzatoare mai ales spre final! Nota 10
danii1234 pe 16 August 2012 14:40
unul din filmele mele preferate pacat ca nu a castigat leo oscar pt rolul sau insa filmul merita oscarul primit ;x una din cele mai bune realizari ale lui martin dupa parerea mea
user-60201182b8735 pe 22 Septembrie 2023 23:24
Cred că e cel mai prost film în care a putut juca DiCaprio. Filmul pe ansamblu Este o porcărie un timp pierdut
user-61fb80a6f0cd9 pe 15 Aprilie 2023 13:42
Sper ca l-ati vazut pe Leonardo DiCaprio, acest satanist la Davos alaturi de Klaus Schwab si asa-zisa elita globista cum sustine noua religie numita "criza climatica" (evident, totul e o minciuna) prin care vor sa instaureze interfata digitala totalitarista prin care sa ne traim vietile de noi sclavi.

Spuneti nu, rulati bani cash, cumparati din piete si magazine romanesti.

Daca nimic nu schimbi, nimic nu se schimba!

Sper ca acum realizati legatura directa intre industria "filmelir" si globalisti, filme cu care spala si indoctrineaza mintea omenirii, 99% din filme fiind pura propaganda, denaturare a realitatii, modificare a perceptiei asupra evenimentelor, fictiune, pereti verzi si CGI.

omucuvaloare pe 11 Octombrie 2015 19:42
inglezu pe 03 Aprilie 2015 15:07
Di Caprio şi Matt Damon sunt cu mult peste Nicholson în acest film.
Filmul e de top 3 în orice clasament de acest gen.

lavara_laiarna pe 29 Decembrie 2017 21:04
un film lung cât un serial despre mafie și polițiști.Scorsese știe că acest subiect nu mai este de actualitate și mizează pe grupul de actori.deci cu ei sensibilizează și apoi încasează...
xerses pe 04 Septembrie 2011 13:36
Nici nu sunt de ajuns toate cuvintele de lauda pentru acest film.
Go1 2 3 4