Păreri Taken 2

(2012)

Taken 2: Teroare în Istanbul

cosmin_kedii pe 24 Iunie 2012 09:57
Liam Neeson este modest, rece, și nu ezită. El a făcut ceea ce trebuia făcut pentru a proteja familia. Cu siguranta un film ce trebuie urmarit
v0ltz pe 22 Iunie 2012 19:29
Primul a fost extraordinar. Ma bucur foarte mult pentru aceasta continuare, abia astept sa apara.
Yasmina001 pe 13 Octombrie 2012 11:17
FIASCO
Mai bine ramaneau la un singur Taken. Al doilea a fost o mare porcarie, cu o gramada de faze trase de par, de mi s-a facut mie rusine de rusinea lor. Dinainte de jumatatea filmului m-am plictisit groaznic, am vazut toate cliseele posibile iar filmul era mai previzibil decat o telenovela.
Fazele in care adolescenta prostanaca se transforma intr-o mare iscusita in tot mai ales in urcat si alergat pe acoperisuri, Liam Neeson devenise brusc un fel de Steven Segal, rapitorii care l-au prins si legat dar nu l-au sarit din telefon si el a reusit sa vb la telefon din asemenea pozitie si multe altele, m-au dezamagit total.
Evident nu recomand.

1900toamna pe 15 octombrie 2012 00:53
are in sange talentul, doar e un pui din ta'su.... :)))))))))
VIBERS pe 7 ianuarie 2015 00:02
Auzi la ala doamne fereste, peste Skyfall????????????????????Ce ti-e si cu gusturile astea.Ambele, de fapt toate 3 nu sunt nici macar din jumatea lui Skyfall.
liviutzu4all pe 22 Iunie 2012 13:07
puricele
filmele cu Liam Neeson sunt super, dar Taken le intrece pe toate, sunt convins ca 2 va face ravagii anul acesta cele mai populare filme de anul acesta sunt THE AVENGERS SI BATTLESHIP dar prea mult SF dar au fost super asa ca pana in octombrie avem ce astepta
zenmaister pe 24 noiembrie 2012 19:21
nu stiam ca Liam Neeson a jucat in avengers :)))
psihologu pe 17 Octombrie 2012 07:17
Taken 2: fata lui este model
Ce poti face cu un siret, un marker, cateva grenade din servieta lui tata si o legatura telefonica directa cu acesta? Taken 2 se ia in serios cand spune ca pana si o adolescenta oarecare poate deveni agent secret.

Am luat destule “tepe” cinematografice marca Luc Besson in ultima vreme ca sa merg la Taken 2 cu indoieli serioase ca filmul poate fi mai mult decat o vaca de muls de bani. Si adevarul e ca spectatorii trebuie sa se multumeasca in cazul lui cu putin. Cu toate astea incasarile inregistrate sunt foarte bune, iar Taken pare sa ia deja drumul lui Taxi in devenirea sa de franciza marca Besson. Asta in ciuda faptului ca Liam Neeson a dat de inteles ca la cei 60 de ani ai sai nu prea mai isi doreste o revenire in dubla ipostaza de familist si ex-agent secret. Poate nici nu va fi nevoie, de vreme ce in Taken 2 fiica lui, Kim (Maggie Grace), duce foarte mult din… citeşte

radu3455 pe 17 Aprilie 2012 13:29
super,abia astept sa apara, primul a fost senzational!!!
k-rissa pe 23 Iunie 2012 12:46
ABIA ASTEPT!!!:) Liam Neeson este unul din actorii mei preferati!
k-rissa pe 14 octombrie 2012 14:15
revin...Din punctul meu de vedere primul a fost mai bun.
iulibc pe 16 noiembrie 2012 21:00
Si eu cred la fel
walstar10 pe 15 Octombrie 2012 17:02
MERITA!!!
Filmul este f bun...Suspans ,Actiune...Liam Neeson fara repros!
Merita la vz la Cinema.

cosmin742000 pe 15 Octombrie 2012 02:01
Nu am mari asteptari de la continuare.................
VIBERS pe 18 noiembrie 2013 20:50
Pai la o tampenie de genul asta nu ai cum sa ai asteptari.
deadlord pe 09 Octombrie 2012 20:31
Un pic mai slab decat primul, dar plin de actiune si de suspans. Si acesta mi-a placut foarte mult.
MNarcis pe 22 Iulie 2012 20:23
Eterna problema a ecranizarilor, dar parca de ceva vreme incoace parca au inebunit naiba de tot oameni astia (cum un film are succes pac cu partea a 2 si daca partea a doua are succes la incasari pac cu partea a 3 a 4 a 7 si daca tot are succes la Box Office sunt in stare sa scoata si de la 9 parti in sus), nu vreau sa fiu inteles gresit, filmul il astept cu nerabdare si sunt constient ca sunt si filme cu continuari foarte bune, insa sper sa nu fie de genul (exemplu: The Hangover, intre prima si a doua parte a fost diferenta enorma si dezamagire mare in acelasi timp)............,,Om trai si om vedea''!!!
chetta pe 1 octombrie 2012 21:38
bun comm,alex!
White1 pe 13 februarie 2013 11:10
Nu toate filmele sunt ecranizari, "decat" cele facute dupa carti. Nu e cazul aici.
sill49 pe 11 Iunie 2012 14:14
de-abia astept sa apara,sper sa fie la fel de bun ca primul
Flavio pe 23 Iunie 2012 13:59
daca e la fel de bun ca primul merita vazut.................
liviutzu4all pe 9 august 2012 01:05
de unde stii ca e la fel de bun ca primul????? ..............L-ai vazut?
liviutzu4all pe 23 octombrie 2012 02:43
:)))) scuzati-ma....nu stiu ce a fost in capul meu....probabil am fost obosit, inca odata, imi cer scuze, nu am nimic cu tine Flavio;)
Claudio.Alecu pe 14 Octombrie 2012 22:45
Foarte slab !!
Sunt extrem de dezamagit de cea de-a doua parte a acestui film. Nu il recomand nici pentru regie, nici pentru jocul actoricesc, nici pentru scenariu. Pierdere de timp !!!
wildinthecountry pe 10 Octombrie 2012 23:41
x
Filmul nu este la fel de bun, original si inovativ ca prima parte
A meritat sa il vad totusi pentru Liam Neeson care este perfect in rol, si pentru momentele de suspans si actiune....
Vizionare placuta ...

cezarika21 pe 03 Septembrie 2017 07:51
Copie lipsită de imaginație
Nu știu ce-or fi pățit studiourile hollywoodiene de încep imediat să toarne continuări, dacă un film a avut norocul să aibă ceva succes. ”Taken” (2008) nu a rupt stilul la vremea sa, dar aducea o oarecare prospețime în peisajul thriller-urilor contemporane prin intriga sa realistă și ritmul alert. Sigur, totul se transforma într-o baie de sânge, iar americanii își dovedeau încă o dată (cel puțin în filme) superioritatea fizică și morală asupra restului lumii, dar filmul nu-ți oferea ocazia să reflectezi la acestea, deoarece acțiunea curgea foarte rapid.

Iată însă că după ”Taxi” și ”Transporter”, scenaristul și producătorul francez Luc Besson prelungește și filmul ”Taken” și construiește continuări trase la indigo în mare parte după primul film, schimbând doar o mică parte din scenariu, locul acțiunii și ceva… citeşte

Theodor2011 pe 21 Iunie 2012 16:30
PRIMA PARTE A FOST DESTUL DE BUNA, ASTEPT CU NERABDARE SI ACEASTA A DOUA PARTE.UN ATU LA ACEASTA A DOUA PARTE ESTE CA DISTRIBUTIA ESTE CAM ACEIAS DIN PRIMA PARTE,IAR UN PUNCT MINUS ESTE CA S-A SCHIMBAT REGIZORUL
anddrreeii pe 17 Septembrie 2012 20:05
AndreiScenarist
Primul film a fost foate bun!! actiune tot ce iti doresti la un film suspans adrenalina etc. continuarea este la fel de buna la ce trailer are:) Cine spune ca filmul este naspa nu cunoaste un film bun sa mearga sa vada avatar si stapanul inelelor;)
EddyVsc pe 9 noiembrie 2012 23:29
Lumea era un loc mai bun daca nu aparea Taken 2 copiii puteau sa iasa sa se joace pe strada, toamna cadeau frunzele, iar acuma a aparut balega asta. :( imi este frica.....
AndreiRegizor pe 12 noiembrie 2012 21:54
Ba eddy cred ca esti singuru care nu mai iasa sa se joace pe strada:)))) poate ti ti frica de alceva:)) laso balta ba;) fa tu un film mai bun daca esti tare`n cloanta_!_
gogutz pe 21 Octombrie 2012 15:03
Obligatoriu de vazut!
Filmul este foarte ok,actiune multa se mentine aproape la acelasi nivel ca si primul,mie primul mi-a placut mai mult,daca v-a placut primul Taken cu siguranta nu o sa va para rau sa da-ti banii la cinema si pentru acesta!il recomand ....mai ales de vazut la cinema!
chetta pe 21 octombrie 2012 17:23
si eu sunt de acord cu tine!!! bun comm!!
lordus pe 11 Octombrie 2012 23:10
Super film
Doar ce am vazut acest super film la cinematograf,in afara faptului ca a fost plina sala si am stat in al 3 lea rand si m-am chiorat,e un super film de actiune,care din momentul in care incepe rapirea este intr-o continua actiune.Film ce merita vazut.Unul din cele mai bune filme de actiune.E posibil sa mai apara cel putin inca o distributie Taken,mai are 2 fratii sau 2 fii =))
chetta pe 14 octombrie 2012 17:03
aia cu:" mai are 2 frati,2 fii" ,m ia placut!!:)
chetta pe 14 octombrie 2012 17:10
mi-a*
kosty_vrajeala pe 21 Octombrie 2012 10:33
Mai bine la un concert cu Fuego
ma lasat rece a 2-a parte...toata lumea din sala incepusera sa strige,,Mai Arunca o grenada,mai arunca...film slab intr-o tara slaba....
margott pe 07 August 2012 22:00
Parerea mea e ca primul Taken nu avea nevoie de un sequel, dar cum a avut succes comercial, e de inteles de ce apare si Taken 2.
anddrreeii pe 17 septembrie 2012 20:06
esti praf dute ba si uitate la lazy town pt tine oraselul lenes;)
comythebest pe 29 August 2012 23:00
Taken la puterea a II.
Acesta a fost primul meu film vazut la cinema...Ma refer la primul...Si...a fost fascinant..Nu stiu daca din cauza entiziasmului...dar mai degraba din cauza filmului..Am asteptari mari si a-II-a parte.:)
Andrei.Ciprian pe 28 Decembrie 2012 20:49
Nu e la nivelul primului,dar e bun!
Taken 2:Teroare in Instanbul este un film de actiune bun.Nu este la nivelul primului avand cateva minusuri fata de primul.De exemplu in Teroare in Paris Liam(Bryan) a facut totul de unul singur,acum a avut ajutor din partea lui Kim,iar scenele cu Kim conducand perfect si foarte rapid prin Instanbul,ea neavand permis mi s-au parut putin exagerate.La plusuri as putea adauga orasul Instanbul.Per total Teroare in Instanbul este un film de actiune bun,captivant pe care il recomand dar sa nu te astepti sa fie la nivelul primului!
VampiresOnly pe 28 Decembrie 2012 13:01
Desi povestea e cam aceeasi cu Taken Teoroare in Paris, familia este rapita de albanezi, Liam Neeson ii bate pe toti, filmul este foarte frumos, plin de actiune, placut de vizionat.
robertsandu pe 29 Decembrie 2012 18:32
Taken 2 (2012)
4/10

Taken 2 e fără îndoială unul dintre cele mai puturoase filme pe care le-am văzut în viața mea. Nici primul film din serie nu m-a dat pe spate (a fost un thriller decent și cam atât), dar specimenul ăsta de film îmi întărește convingerea că singurul scop al unui sequel este să scoată căt mai multe milioane cu minimum de efort. Taken 2 și-a făcut treaba în acest registru, fiindcă a arătat că azi poți să faci o continuare folosindu-te în principal de flashback-uri din primul film, câteva cadre cu orientalul Istanbul aruncate la repezeală (ca să mai treacă timpul) și doar câteva scene bune de acțiune. Până și subiectul pare rupt din cartea “Cum să faci un sequel în trei pași”. Premisa este, de altfel, așa cum mă așteptam, răzbunarea. Altfel spus, familionul de albanezi din Tropoje vrea să răzbune moartea indivizilor… citeşte

Sapientia pe 28 Decembrie 2012 22:30
"When a dog has a bone the last thing you want to do is take it from him."
1. Sotia ta mai are 30 minute si moare. Te las singur sa te uiti la ea. Tu, care ai rupt Parisul filmul trecut.
2. Lasati-l frate sa vorbeasca cu fiica la telefon, ca doar nu ne grabim. Tipi rai mai buni ca astia gasesti si pe Minimax.
3.Pentru numele a tot ce e bun si pur in lumea asta, nu mai lasati maimutele cu spasme musculare sa filmeze scenele de lupta. Nu se intelege nimic.
Pentru al treilea film, daca-l fac pe iubitul fetei ucigas in serie, ma uit.

robertsandu pe 29 decembrie 2012 20:23
Să zicem că, la punctul unu, nevastă-sa nu mai stătea cu susu-n jos când a plecat Bryan de lângă ea, așa că pericolul de moarte era minim. La punctul doi însă, m-am mirat și eu, recunosc. Era logic ca albanezul să spună un răspicat: "drop the fucking phone or I'll shoot the bitch right now!" Puține sunt lucrurile care au sens în Taken 2.
EddyVsc pe 09 Noiembrie 2012 23:23
BALEGA
gogutz pe 11 noiembrie 2012 10:15
:)) toamna cadeau frunzele:)) dude ai baut ceai otravit? vai hai ca mai amuzat rau:))
Srdjan pe 27 Octombrie 2012 14:27
Grenade Positioning Syste,
gps nu inseamna global positionig system ci GRENADE positioning system
prea scurt, actiunea ok, neeson parca un pic plictisit de anumite scene.
povestea ...cam "cah" asa, incepe bine si cam atat

andrey.official pe 18 Octombrie 2012 21:00
Primul e mai bun,dar si Taken 2 are momente foarte bune cand surprinde,
Ammelie pe 24 Decembrie 2012 10:38
Taken 2 (2012)
Ciorba reincalzita. But Bryan Mills still rocks. 6/10
dannics pe 18 Octombrie 2012 21:13
Merita vazut
daca va placut prima parte sigur o sa va placa si asta... la fel de bun ca primul...
Manchester pe 16 Octombrie 2012 02:38
Sa nu fie si a 3 a ...
Primul adica Taken teroare in Paris a fost bun si pentru mine a fost o placere sa il vad , cat despre partea a 2 a pe mine unul ma dezamagit , cam tras de par , unele scene exagerate plus ca actorul Liam Neeson se vede ca are o varsta inaintata 60 de ani totusi sa ''te bati cu albanezii si turcaletii '' mai greu , dar pacat pentru prima serie ca a 2 a slabuta . Sper sa nu fie si a 3 a :))
Charlie_95 pe 13 Octombrie 2012 23:07
Va fi si un taken 3?
Acum am venit de la cinematograf si ma bucur foarte mult ca a fost un film foarte bun cu acelasi ritm de actiune,crima si drama,sper sa fie si un taken 3.
VIBERS pe 10 noiembrie 2012 21:21
Sper sa nu mai fie
chetta pe 14 Octombrie 2012 17:09
pai...
Un film de actiune bun....dar prima parte ,a fost mai buna....merita vazut,clar!
gogutz pe 21 octombrie 2012 15:04
de acord cu tine!
chetta pe 21 octombrie 2012 17:46
multumesc !
Macabru pe 03 Octombrie 2012 19:54
D-abia astept sa apara !! Se anunta a fi ceva bun de tot. Si nota de pe IMDB e mare. Cu siguranta va face Liam Neeson un rol fantastic.
gaby_gaby18 pe 13 Iulie 2012 13:41
Primul a fost senzational. Al doilea cum va fi oare?
Tyybi1 pe 01 Octombrie 2012 14:58
Taken 2
A fost un film foarte bun... Recomand... E bine ca are legatura mare cu prima parte.
Marin10 pe 15 Septembrie 2012 02:12
Taken 45: Oroare in Bucuresti
Pe bune, astia cred ca vor sa i-a la rand toate capitalele din lume.

Si sincer nu stiu ce se face atata tam tam pe tema filmului, primul film a fost un film de actiune de duzina, singurul lucru bun la el a fost Liam Neeson care este un actor formidabil. Cat despre Taken 2, ce s-ar putea intampla in partea a doua in comparatie cu prima? Ma intreb oare? Cu ce ar putea veni nou in materie de poveste?

hunter2oo5 pe 26 septembrie 2012 17:26
Deci Istanbul este capitala Turciei, nu? Bahahaha, daca taceai filozof ramaneai!
Marin10 pe 17 august 2013 00:02
Ce sa spun, am facut o greseala, dar s-a trezit un agarici sa ma corecteze, pe site-ul asta toti se cred profesori de gramatica sau geografie, Bahahaha ce-am mai ras. Yasmina001 stie ;)
caius70 pe 28 Septembrie 2012 09:30
Un film bun cu actori buni care incearca sa ne mai destinda din atmosfera in care traim...tot respectul!
alex43497 pe 22 Mai 2015 00:23
proasta continuare.....bine,si prima parte a fost tampita dar asta e mai.....
cotzofica pe 22 Decembrie 2012 10:40
Nu ştiu de unde le vin ideile ăstora care fac astfel de filme. O minimă documentare le trebuia să afle că în Istanbul nu este ambasadă SUA (ci consulat), la intrare nu este păzit de trupe americane, nu se poate intra cu maşina în viteză NICIODATĂ. După aceea, islamiştii nu-şi îngroapă morţii în felul acela, tipul acela de maşini de poliţie nu mai e folosit în Istanbul de peste 20 de ani, Albania nu are graniţă comună cu Turcia.......... Ş-apoi scena cu urmărirea de maşini e caraghioasă de-a binelea. E mult prea greu de crezut cum o puştoiacă care nu a luat examenul auto din cauza unei parcări reuşeşte să scape de atâtea maşini de poliţie şi de tipii cei răi cu ML-uri.
Bun subiectul din prima parte, însă acesta e cam tras de păr. Noroc cu Liam Neeson care ridică ştacheta.

flushingm pe 22 Ianuarie 2013 20:26
bun
exact cum ma asteptam! foarte bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VIBERS pe 18 noiembrie 2013 20:55
Da, SUPERB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! absolut mirobolant.
johny_one pe 25 Decembrie 2012 13:00
Clar nu se compara cu primul.. nu iti mai da nici un feeling! e de caca sa arati intr`un film.. cum una nu reuseste o parcare laterala(iar apoi face pe "Schumacher" e non-sens:)
eko pe 23 Decembrie 2012 07:37
Din pacate cei care au facut Taken 2 au ales actiune mai multa si sau gandit mai putin pe scenariu , sincer acesta fiind aproape inexistent. Din partea lui Luc Besson ma asteptam la mai mult , el fiind cel care a scris scenariul dar si alegerea regizorului a fost foarte proasta. Un alt exemplu , daca ai vazut trailerul ai vazut si filmul nimic in plus.
pacat , ii dau nota 7 datorita lui Liam Neeson

Raddu pe 22 Decembrie 2012 14:38
8/10
Filmul este cu mult mai slab decat prima parte , dar este un film ce merita urmarit. Parca aduce putin din culoarea cinematografica a anilor 90 prin treceri peste calea ferata la limita , lucruri lasate la voia intamplarii etc. Merita vazut.
catasmile17 pe 21 Decembrie 2012 22:03
Acest filme zic eu ca este la fel de bun ca prima parte, plin de actiune si suspans. 8 stars from me :)
monu pe 17 Noiembrie 2012 19:46
Deci este ca si Taken 1 doar alta poveste dar chiar si asa este foarte bun
iulibc pe 16 Noiembrie 2012 20:55
Ohooo, un film cu pac-pac, in care Neeson reuseste sa-l faca cat de cat vizionabil datorita prestantei lui, aberante si trase rau de par erau secventele cu fata lui "sumaharita", care traznea si busea in stanga si in dreapta. Dar de, era buna la aruncat grenade. Hmmm pt. Leonore, o actrita placuta si complexa.
Cine vrea sa nu se plictiseasca sa se asigure ca are in dotare floricele si suc muuuult.
Dar grija poate partenera te pune la ingrasat ca se plictiseste de film... sau poate are chef de aruncat cu floricele prin public, caci plictiseala e chiar mare la filmul acesta.

robbiex2 pe 12 Ianuarie 2013 03:10
Taken doi ! (tatal se lasa rapit)
Si iata ca a aparut si partea a doua in cinstea bogatiei, a fetelor bogate si a parintilor bogati ingrijorati de o astfel de "posibila intamplare nefericita"
Liam Neeson, joaca iar rolul plictisitor de tata super inteligent cu influenta de Steven Segal, ca numai de el imi aduce aminte, cum scapa din orice intamplare si salva fiica unei cunoscute doamne cu care isi mai petrecea timpul liber.
Taken 2 reuseste din prima sa se dea in stamba si sa isi castige categoria de "film exagerat" pur americanesc, filmul ne prezinta partea a doua, pe care noi nu o asteptam dar iata totusi ca o data cu aparitia ei, ceva iese in evidenta: faptul ca fata incepe sa`i semene cu tatal :))) siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ca orice film american, partea a doua este un rateu ! nu mai am cheful necesar pentru a scrie mai multe.cine imi citeste comentariul, sa aleaga alt film.

Film - Taken 2

Taken 2