Păreri Taken 2

(2012)

Taken 2: Teroare în Istanbul

mosu332 pe 06 Ianuarie 2013 13:03
Fara comentariu... dar.... dezamagit, Taken 1 da e super film... asta parca e un film cu Steven Segal un pic mai bun.... pacat.
VIBERS pe 18 noiembrie 2013 20:53
Si pt ce i-ai dat 6 stele?Probabil pt Liam Neeson ca in rest este ca un film cu Segal.
FoxHound pe 06 Ianuarie 2013 00:28
Taken 2 !
If I kill you, your other sons will come and seek revenge? They will. And I will kill them too.

Am fost foarte bucuros atunci cand am auzit ca Taken: Teroare in Paris va beneficia de o continuare deoarece cred ca este printre putinele filme de actiune in care scenele de lupta nu sunt in prim plan ci modul de actiune si gandire a personajelor. Din pacate, asteptarile mi-au fost temperate destul de repede prin inceputul liniar, previzibil si destul de lung in care filmul a batut pasul pe loc.
Principalul atu al primului film a fost acela ca a reusit sa beneficieze de un cadru mult mai larg al actiunii (rapirea fetei producandu-se intr-un punct necunoscut din Paris, iar rapitorii fiind descrisi destul de vag de Kim). Teroare in Istanbul a fost limitat din acest punct de vedere (rapirea s-a produs fix sub ochii lui Bryan iar locatia fiind si ea destul de cunoscuta).
citeşte

yonutzuuu pe 17 iunie 2013 03:04
asa da COPY-PASTE :))))) sincer eu acum ma gandesc la ceva :)) ce mandrie o fii pe tine cand mai primesti si u cate un like :))))))
nicoux pe 27 Decembrie 2012 11:25
Cam aceiasi actiune dar in alta locatie, primul mai reusit dar nici aici nu poti spune ca pierzi timpul.
anonymous.6229028630c4f pe 25 Decembrie 2012 19:12
Sorin87 pe 24 Decembrie 2012 08:28
Taken 2 ca si prima parte este un film care te tine cu sufletul la gura mai ales ca in rol principal joaca la fal ca si in Taken (2008) Liam Neeson.Nota 10
VIBERS pe 13 Octombrie 2012 15:09
Doar Liam Neeson
Puteti vedea filmul doar daca nu aveti la ceva mai bun sa va uitati desi a aprut filmul "The Expatriate", care dupa parerea mea este un pic mai realist.Normal ca filmul nu mai starneste acelasi interes ca si primul pentru ca este extrem de previzibil.Asa ca o concluzie generala va puteti uita la film doar pt Liam dar filmul va dezamagi.
Kuhaylan pe 19 Ianuarie 2013 20:23
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
aurora_ionitescu pe 12 Februarie 2024 22:18
Exceptionale filme!
Si Taken 1 si Taken 2!
Nu sunt critic de film sa acord vreo nota dar filmele au fost pline de actiune, de suspans.

jokeru28 pe 17 August 2021 00:06
Liam Neeson e singurul plus al filmului. Fără el i-aș fi acordat o nota sub 5! Scenariul e foarte slab, părerea mea. Cam tras de par.Iar exemplele sunt: când Bryan vorbește cu fata lui, ea aflându-se în dulap, el ii spune ce sa facă "după ce iese din dulap", deși ea nu i-a precizat ca e în dulap. Pe urma, fata lui conduce incredibil pe străzi necunoscute, înguste, deși ea trebuia sa dea pentru permis! Alte exemple ar fi ușurința cu care Bryan rezolva fiecare acțiune ce o întreprinde. Singura excepție, lupta cu ultimul albanez.
Vegetarian pe 03 Februarie 2021 19:58
la 60 ani Liam Neeson
filmul a fost difuzat la Film Now
Miercuri, 03 Feb 2021 20:00
Joi, 04 Feb 09:35

forever_young_ pe 28 Ianuarie 2021 23:38
FOARTE BUN !
film bun de actiune cu un Liam Neeson calm si foarte eficient ...
Iulidesprefilme pe 15 Februarie 2020 16:26
Un film condimentat cu acțiune, suspans, tensiune...Când Liam Neeson joacă rolul principal, filmul este neapărat de văzut...
blackmore pe 10 Iulie 2019 09:43
Continuarea unui thrilller previzibil nu putea sa fie decat tot un thriler previzibil
user-5b47859ca4154 pe 12 Iulie 2018 19:46
Foarte frumos filmul !! Toate cele 3 parti ❤ ! Cel mai tare film ever ,parerea mea .
Xander11 pe 23 Octombrie 2016 20:39
inca o data, Liam Neeson isi arata priceperea de fost agent secret, dar de data aceasta, el si nevastalui sunt rapiti, iar Kim e libera...desi nu e la fel de bun ca primul, cu suspans, imprevizibil, merita nota 7.5, majorata la 8
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:04
Taken 2
chiba_florin pe 09 Noiembrie 2015 03:55
Hmmm
În acelaşi stil caracteristic ca în prima parte, dar la fel de convingător. Şi cam atât !
Ciurila_Emanuel pe 02 Iulie 2015 20:54
Foarte bun !!!!
Merita vazut, pentru ca actorii traiesc efectiv ce joaca, si tin spectatorul in suspans si in tensiune, nota 10 !!!!
XShadowX pe 08 Aprilie 2015 20:37
Nu la fel de bun ca primul , insa merita vizionat....
...dupa colosalul succes mondial al filmului Taken, lansat in 2008, film cu incasari de 224 milioane de dolari , Luc Besson si Olivier Megaton ne aduc Taken 2 , de data aceasta actiunea are loc in Istanbul si are pe alocuri mult mai multa actiune si faze spectaculoase , Liam Neeson intr-o forma excelenta , in ciuda varstei sale face din nou un rol foarte bun . Va recomand sa nu pierdeti nici aceasta parte pentru ca urmeaza o a treia si ultima in 2014 ;)
ardelean.andrei pe 15 Martie 2015 01:33
Incitant, palpitant!!!
Un film foarte reusit, care te tine mereu in suspans! Actiunea este la ea acasa in tot filmul! Actorul Liam Nelson isi joaca foarte bine rolul, la fel cum a facut-o si in Taken 1! Merita vazut, sa nu-l ratati! Nu te plictisesti deloc, iar finalul este bun!
Pavel.F pe 08 Februarie 2015 18:03
Foarte bun filmul..........................................................
valy_barbu pe 24 Ianuarie 2015 18:20
Putin mai slab decat primul , se merge in principiu pe aceeasi linie. De vazut , oricum . Nota 7 de la mine !
diz3lgirl pe 04 Ianuarie 2015 11:38
foarte bun
Foarte bun filmul,merita vazut, Liam Neeson isi joaca rolul excelent.
Dana04 pe 28 Octombrie 2014 22:46
Am asteptat filmul acesta de mult timp, primul a fost bestial si acesta a tinut pasul. Merita vazut!
omucuvaloare pe 20 August 2014 20:12
denisa_liza pe 05 Martie 2014 21:23
Mie una mi-a placut!Amandoua partile au fost bune si pline de actiune
kakapiciu pe 01 Martie 2014 15:04
Tin sa mentionez replica care mia placut cel mai mult din acest film: "-Sti sa tragi? -Nu! -Atunci condu!"
Ghemot pe 30 Ianuarie 2014 22:41
Filmul este la fel de bun ca si prima parte...in ciuda multor guri rele.
Cel putin, mie mi-a placut!
Cred ca seria „Taken” va fi una destul de lungă!!!

cl24 pe 30 Noiembrie 2013 16:45
Acest film este de apreciat pentru iubitorii genului.
andyy pe 15 Octombrie 2013 23:54
Un film de actiune bun, pastrand aceleasi trasaturi ca in prima parte.
Sebastian96 pe 27 Septembrie 2013 20:04
Nu am vazut prima parte,dar o sa incerc sa imi fac timp si pentru ea.Am vazut-o pe aceasta pentru ca am prins-o intamplator la TV si am auzit ce este un film bun.Nu am auzit prost,totusi.Un film relativ O.K. bun de vizonat mai ales la TV.(publicitate 0 ar fi fost mult mai minunat)
alex_il_fenomeno pe 17 Septembrie 2013 02:03
Dupa succesul nebun al primului film, era greu de crezut ca acest film se poate apropia de precedentul, si totusi nu a fost deloc departe, chiar daca actiunea a fost mai asemanatoare cu primul decat mi-as fi inchipuit, urmarind parca o poveste „in oglinda”, transpusa in alt cadru si alt decor, cu alte evenimente insa mai mult sau mai putin legate de cele din primul. Si mai presus de toate, tronand protagonistul, fantasticul Liam Neeson, ce reusea alt rol excelent intr-un film de actiune cand acest gen nu prea stralucea, fiind si unul din motivele principale pentru care eu, cel putin, am ales sa vizionez aceasta productie. Merge vazut si acesta, cu atat mai mult daca ai simpatizat primul film.
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 22:59
Desi foarte bun, nu il ajunge pe primul care a marcat inceputul unui nou gen de actiune. Are totusi cam tot ce-i trebuie ca sa nu dezamageasca, in frunte cu actorul sau in rol principal, Liam Neeson.
Razvan600 pe 11 Iulie 2013 20:50
Un film bun cu unele faze cam trase de par, in orice caz nu se poate ridica la nivelul predecesorului sau.
LorenzoRS1 pe 07 Iulie 2013 17:18
Bun!
E demn pt. continuarea la prima parte! Nu dureaza mult,fara nici o secunda de plictis! BUNN!
mitza-z pe 28 Mai 2013 22:02
interesant
Bun filmul , un pic mai slabutz ca primul oriqm interesante aman2
Tyson_Kyd pe 29 Aprilie 2013 17:55
A fost mai buna prima parte ! In unele cazuri se aproba teoria continuarilor, iar in aceasta continuare se accepta .
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 16:33
la turci
liam neeson revine cu Taken, de data asta in Istambul. ca si primul, filmul are actiune, uneori fiind exagerata. un liam neeson potrivit pentru acest rol.
cris_strike pe 30 Martie 2013 17:15
fara cuvinte ! ***
foarte foarte foarte foarte frumos...prima parte nici mie nu prea mea placut ! dar a doua parte dap.mea placut **** nota 10 LIKE :)))
emy_sinaia pe 27 Martie 2013 00:38
Reusit
Un film de actiune fara prea mari pretentii, as zice la fel de bun ca primul, de data asta si cu ceva urmariri auto pe strazi inguste cu piatra cubica din Istambul, aceleasi crime fara numar.
Paul_Cris pe 26 Martie 2013 11:51
mie mi-a plăcut mai mult decât primul, deși primul a avut ceva mai multa acțiune, dar Aici au fost de urmărit detalii nu acțiune bruta, pistoale cuțite și pumni, ex., când a fost capturat deși nu vedea unde e dus (număra, ținea cont de fiecare detaliu care îl auzea, chiar și curbele, etc) și apoi cum a luat mini tel și a pus pe fiica lui sa ia valiza și sa îl ajute.
tony_mondyalu pe 03 Februarie 2013 23:58
un film foarte bun in care Liam Neeson ne arata inca o data ce actor mare este, recomand amatorilor de filme de actiune
claudiu-daniel-lugoj pe 28 Decembrie 2012 21:21
Un film foarte reusit,dar putin mai slabut ca precedentul.Este o continuare pe masura primei parti.Pacat ca sa cam dat peste cap cu sfirsitul filmului,am avut senzatia ca sa cam grabit sa termine acest film.In rest un film foarte bun,pacat de sfirsitul lui putin cam grabit dupa parerea mea.Acum astept razbunarea celorlalti doi copii ai batrinului,asa sa lasat sa se inteleaga ca daca il va omori pe batrin ceilalti doi fii ai sai vor continua razbunarea.Asteptam cu nerabdare si aceasta a treia parte.Un film ce trebuie vazut neaparat.Il recomand tuturor fanilor de filme de actiune.
Taken 2 – Spionaj in familie pe malul Bosforului

Regie: Olivier Megaton
An: 2012

Actori: Liam Neeson, Famke Janssen, Maggie Grace
Genul: actiune, thriller

Liam Neeson reia rolul agentului CIA Bryan Mills, de data aceasta prins cu garda jos in timpul unei vacante in familie alaturi de fosta sotie Lenore (Famke Janssen) si fiica lor Kim (Maggie Grace). Filmul, in regia lui Olivier Megaton dupa un scenariu scris de Luc Besson, ne duce prin bazarul plin de forfota al Istanbului, ... citeşte

ilea_ionut pe 06 Noiembrie 2012 07:39
neah
ma asteptam la mai mult. primul a fost super. al doilea nu a adus nimic nou(poate doar orasul).
andreeasss pe 27 Octombrie 2012 22:52
Cred ca va urma partea a treia cu cei 2 fii care vor incerca sa duca la bun sfarsit ceea ce nu a reusit tatal lor :))
Primul a fost mult mai bun.

Thoughts about nothing… pe 21 Octombrie 2012 22:51
Teroare (previzibila) in Istanbul
Listen to me very carrefully, Kim… the first movie was very successful, so your mother is going to be taken. Daca ar fi sa rezum Taken2 la o singura fraza, cea de mai sus este perfecta! Acest Taken2: Teroare in Istanbul a reluat povestea primului film, nu neaparat pentru ca o cerea, ci pentru ca [...] citeşte
xerses pe 16 Octombrie 2012 11:42
In aceeasi linie de tensiune gradata si acest film a reusit sa ma capteze pana la sfarsit.
clucerista pe 12 Octombrie 2012 18:39
clucerista
hmm...are cineva idee pana cand ruleaza? as vrea sa stiu daca ruleaza pana weekendu' viitor, inclusiv :D
balta67verde pe 27 Decembrie 2016 17:41
Prima parte a fost mult mai buna, dar si 2 este acceptabil. Liam Neeson este un actor excelent. Fara el, filmul merita maxim 5 stele
Go 1 2 3

Film - Taken 2