Păreri Prisoners

(2013)

Prizonieri

wildinthecountry pe 18 Octombrie 2013 00:32
x
E imposibil sa vezi un film de Villeneuve si sa nu ramai marcat/sensibilizat
Desi are 153 minute, pelicula e perfecta de la un capat la altul.Avem momente de suspans de calitate si imprevizibilitate,alaturi de complexitate emotionala care garanteaza ca avem in fata noastra un film deosebit .Un amestec intre drama,thriller, politist, filmul te da pe spate.Hugh Jackman face cel mai bun rol din cariera de pana acum.Titlul filmului este metaforic si poate avea multe intelesuri.Suntem prizonieri de ordin fizic , mental , sufletesc si emotional...
Finalul este unul deschis si te lasa sa interpretezi cum vrei posibilul deznodamant. Dupa Incendies (2010) iata ca a venit randul acestui film sa ne rascoleasca.Bravo
Villeneuve.10/10 !
PS: interesant ticul dezvoltat de catre detectivul Loki ( clipitul foarte des -cel mai probabil dobandit in copilarie in context posttraumatic)

mariusdbrsc pe 22 octombrie 2013 15:10
EXACT!! Foarte bine punctate, un film de nota 10!!
gig_gig pe 20 martie 2016 22:55
am gresit formularea . actorul negru care joaca in film nu tine el femei prizoniere in casa , acolo trebuia sa fie in enumerare. un actor din film este negru , intr -o casa sunt tinute femeile prizoniere ce dupa sunt ucise , etc etc ce am mai scris , scz
bitter_moon pe 31 Octombrie 2013 09:26
Tatăl nostru care eşti în ceruri…
Sunt oameni care se roagă la El pentru sprijin, recunoscându-şi condiţia de creaturi cu puteri limitate; şi sunt oameni care, firi vindicative fiind, pornesc împotriva Lui războaie absurde, de neînţeles pentru cei care îi urmează Cuvântul. Sunt multe căi prin care cineva se poate răfui cu Divinitatea, dar una cu adevărat diabolică este este cea în care victime cad fiinţele inocente, nealterate încă de păcatele inerente vieţii de adult. Fiinţe care se bucură de dragoste divină specială…
Ce face un părinte când societatea nu are resusele necesare pentru a-l ajuta să-şi salveze copilul ? Porneşte lupta pe cont propriu, recurgând la toate mijloacele, inclusiv cele neortodoxe, pentru a-şi îndeplini obligaţia de a-şi ocroti urmaşii. Asta dacă este pregătit pentru o catastrofă, conştient fiind că în asemenea situaţii semenii nu îi sunt… citeşte

sabinalin pe 31 octombrie 2013 16:32
M-ai facut curios. Sper sa am timp sa-l vad si eu cat de curand! Deocamdata am in plan Domnisoara Christina...
paradox_utopic pe 25 noiembrie 2013 23:13
amin !
Get0dac pe 16 Noiembrie 2013 12:25
De mult nu am mai vazut un film care sa ma ''tina in ceata'' ca ,,Prisoners''. Filmul asta pur si simplu s-a jucat cu mine pana la final...m-a aruncat dintr-o ipoteza, in alta, pana m-a dezorientat complet. Mi-a placut enorm atat scenariul, cat si jocul actorilor. Mi-a mai placut si ideea principala a filmului, aceea de a nu submina rolul de judecator al lui Dumnezeu. Grea pedeapsa primita de Hugh Jackman, in final.
Recomand filmul, e extrem de emotionant si f. bine construit. Ca filme asemanatoare...
,,Changeling'' (2008), ,,Lonely Hearts'' (2006), ,,Gone Baby Gone'' (2007) ,,Mystic River'' (2003) .....si ceva mai ritmatul ,,Man on Fire'' (2004)

legolas05 pe 31 Mai 2013 14:05
Este foarte reusit filmul,foarte mult suspans si scene cam socante,iar finalul e chiar neasteptat.
Luk__ pe 18 octombrie 2013 14:55
Joaca Hugh Jackman si imi e de ajuns vreau sa il vad CLAR :D
Ovidiu239 pe 10 ianuarie 2014 23:13
Nu e niciun spoiler, se referea ca "mor fetitele" de dragul lui Hugh Jackman, care apropo, joaca senzational in filmul asta.
Buburuza2980 pe 02 Noiembrie 2013 02:33
De mult nu am mai vazut un film atat de bun . Desi este destul de lung, te captiveaza in fiecare minut. De recomandat tuturor.
crivat_victor pe 20 Octombrie 2013 21:20
este o adevarata capodopera;simplu genial;foarte bine pus la punct cu momente de suspans venite la timpul potrivit,are parti asemanatoare cu the silence of the lambs,
insa pare mai evoluat decat acesta...merita vizionat!!!

cristian3411 pe 23 Octombrie 2013 18:20
Foarte bun filmul,prestatia acorilor excelenta,suspans cat cuprinde.Recomand
psihologu pe 31 Octombrie 2013 13:10
Care sunt criteriile dupa care alegem – in general – sa vedem un film?
Sunt multe, bineinteles si sunt in stransa legatura cu preferintele de gen, cu semnatarul regiei si cu numele actorilor din distributie. Si toate aceste criterii se nasc din cultura generala si cinematografica a fiecaruia. Prezentarile storyline-ului si trailerului au, fara indoiala, un rol important in optiunea spectatorului.

Prin urmare, thrillerul este unul dintre genurile pe care le agreez, regizorul mi-a amintit de cum mi-au cazut ochii pe numele sau de acel neuitat “Incendies”, si au venit si “ciresile” de pe tort, Jackman, Gyllenhaal, Viola Davis!

Experienta ne-a demonstrat insa – si din pacate – nu arareori – ca nimic nu reprezinta o garantie. Ma bucur ca, de data aceasta, iubitorul de film bun din mine a fost pe deplin satisfacut. Poate-poate … asa … ca sa carcotesc nitel … ca altfel nu as mai fi eu … olecuta prea lung filmul! Dar… citeşte

Domolul pe 1 decembrie 2013 01:25
pai unul din aceste criterii vad ca este, din ce in ce mai important, trailerul.
mariusdbrsc pe 22 Octombrie 2013 18:25
EXCELENT!!!!!
Cititi comentariul lui wildinthecountry surprinde foarte bine toate aspectele filmului....
Asa ca eu o sa fiu scurt FOARTE BUN filmul,merita vazut,trait,povestit...

wildinthecountry pe 22 octombrie 2013 18:44
iti multumesc....
VIBERS pe 24 Octombrie 2013 23:30
Film memorabil
Foarte bun filmul.Hugh Jackman face un rol de zile mari si sa nu-l uitam si pe Jake Gyllenhaal care deasemenea joaca foarte bine.Ca desfasurare actiune, mister, suspans, dramatism cred ca este peste orice film cu aceeasi subiect si da este peste Mystic River da doar ca film nu ca si interpretare (Hugh Jackman este un actor foarte bun si a jucat exemplar in acest film dar sa fim seriosi , Sean Penn a fost magistral in acel film).Mai zicea unu mai sus ca se aseamana cu Taken, haideti sa nu comparam un film comercial cu efecte speciale si oase rupte si masini si unu care bate un oras intreg cu acest film care este real din toate punctele de vedere si foarte bun ca scenariu.Uitati-va la el chiar daca tine 153 de min, nu va veti plictisi.Si cu siguranta ca va lua cel putin un oscar.
denisuk pe 20 Octombrie 2013 15:52
e super bun filmul, chiar merita vazut. Vi-l recomand din tot sufletul. Vizionare placuta!!
xerses pe 23 Octombrie 2013 11:56
Un film bine facut pentru care tensiunea crescanda este un "personaj" costant in film.
larisamaria24 pe 23 Octombrie 2013 08:33
un film ft bun...chiar daca are 153 de minute timpul a trecut repede, nu te plictiseste povestea deoarece stai mai tot timpul in suspans. un film bine gandit. merita vizionat!!!
tonymaestrul pe 28 Octombrie 2013 21:59
Un film impresionant, emotionant si foarte palpitant. Multe rasturnari de situatie si mult suspans. Merita sa stai in fata ecranului 2 ore si jumatate.
nicu_balogh pe 3 februarie 2014 18:12
oare va fi si o a doua parte?
Bagio pe 7 mai 2014 04:03
ce e de explicat? ... detectivul aude fluierul pierdut de fata si pe care tatal acesteia l-a gasit in groapa ... isi da seama de unde se aude si evident se va duce sa-l scoata de acolo ... THE END .... despre film: foarte bun !
sabinalin pe 29 Noiembrie 2013 11:19
Exista regizori care, odata ajunsi la Hollywood, isi pierd magia, forta pe care au avut-o cand au facut film in tara de origine. Exista regizori care debuteaza spectaculos pentru ca apoi sa se scufunde in banal. Din fericire Dennis Villeneuve nu pare sa faca parte din aceste doua categorii astfel ca acest impresionant "Prisoners" confirma valoric ravasitorul "Incendies". Pentru cel care scrie surpriza placuta a filmului s-a numit Hugh Jackman, mult mai convingator aici decat in "Les miserables", ce-i drept acolo pornea si cu marele handicap al comparatii cu uriasul actor francez care a fost Jean Gabin...
bitter_moon pe 5 decembrie 2013 19:31
Pe mine m-a impresionat Jake Gyllenhaal. A avut un rol mult mai dificil, pe care l-a interpretat admirabil.
wildinthecountry pe 8 decembrie 2013 11:49
daca continua sa faca filme precum astea 2( incendies si prisoners) villeneuve va deveni mare....
beni_ciobanu pe 29 Octombrie 2013 00:18
o parte din realitatea Americii....merita sa fie vazut...incredibila tensiunea
pisicuta1 pe 27 Octombrie 2013 19:31
un film foarte bun ,te lasa fara cuvinte bine jucat ,
desi mi se pare
prea lung merita vazut!

Nimicdinceparafi pe 24 Octombrie 2013 21:54
Nu stiu daca se incadreaza la categoria Instant Masterpiece,dar cu siguranta este un film exceptional,un deliciu pentru iubitorii filmelor de mister,cu twisturi excelente.Functioneaza perfect si ca drama de familie.In plus filmul are un scenariu original, o chestie tot mai rar intalnita la Hollywood care s-a dedulcit la remakeuri,sequeluri,prequeluri,re-re-ecranizari samd. Hugh Jackman face un rol memorabil de tata disperat ,capabil sa faca orice pt copilul sau.As indrazni sa spun ca a fost peste Sean Penn in Misterele Fluviului,filmul care i-a adus lui Sean Penn Oscarul pt un rol asemanator. Si ca tot veni vorba de Oscar mai mult ca sigur ,se va lasa cu ceva nominalizari binemeritate.Watch him!
octavinspector pe 18 Octombrie 2013 00:07
The maze necklace !!
Acting fabulos vazut in aceasta seara facut de Paul Dano,Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal,
toti prinsi intr-un labirint ce reprezinta o calatorie lunga a vietii, mortii si renasterii.
O drama in genul lui Changeling de vazut in luna octombrie cu o distributie foarte buna si mult suspans.

robertsandu pe 08 Decembrie 2013 23:38
Prisoners - Nu plictisește, dar are destule hibe cât să te-ndoiești de valoarea sa
Mi-a plăcut, dar mă așteptam la mai mult. Tonul filmului e dur și pregnant, însă se bazează pe violență gratuită în principal și mai puțin pe o poveste relatată ca la carte, care se extinde credibil și firesc. Despre finalul deschis, nu mai reprezintă de mult un element de originalitate, iar motivația criminalului, nebunia care îl face să comită toate acele atrocități, este prezentată extrem de superficial (clar un mare minus în opinia mea). Eu remarc mai ales prestația actorilor și suspansul ca părți pozitive. De cealaltă parte avem problemele din scenariu, lungimea exagerată și personajele feminine insuficient dezvoltate. Una peste alta, un film de apreciat, dar cu măsură, fiindcă problemele nu-i sunt străine.
So.aLone pe 04 Septembrie 2013 23:40
Il asteptam,il asteptam.. !!
Dupa ce actori joaca,si dupa ce am vz in trailer,cred ca o sa fie un film reusit.

Bogdan88 pe 16 Noiembrie 2013 23:01
Nu se poate compara cu Changeling, Mystic river, Gone baby gone...si altele de genul acesta! Este un film bun , dar foarte previzibil...de la inceput pana la sfarsit!
flushingm pe 17 noiembrie 2013 04:33
dobitocul 4!
leo26 pe 4 decembrie 2013 14:01
Intr-adevar Changeling merita nota 10, si asta 9, important ca amandoua filmele sunt superbe, de ce stai si compari filmele nu stiu.
dorina_sara pe 13 Noiembrie 2013 23:31
Pe mine nu m-a dat pe spate filmul, e ok facut dar unele faze nu isi iau rostul in film....cine il compara cu Taken, pot spune ca Taken e mult mai bun. Este un film pe care o sa-l uit usor..in schimb Taken mi-a ramas in minte multa vreme.
flushingm pe 17 noiembrie 2013 04:32
inca o dobitoaca!
VIBERS pe 18 noiembrie 2013 20:46
Daca tu poti compara acest film cu Taken care este un film COMERCIAL in care nu se pune accent pe interpretare sau scenariu, suspans, drama, mister ci doar pe tipul ala de actiune in care un singur om se lupta cu toti banditii din 2 orase cu politisti corupti si bineinteles iese invingator si salveaza totul prin niste faze de mai mare rasul mai ales in Taken 2.Intradevar ce ti-a zis tipul ala de mai sus est cam deplasat dar chiar daca ti-a placut Taken 1 nu Taken 2 care este o tampenie, mai bine te abtii sa faci o comparatie care nu isi are rostul.Este exact cum ai compara niste filme gen Rambo, Comando cu filme ca Tacerea Mieilor, Mystic River, Usual Suspect, Se7en etc.
Mishu25 pe 20 Octombrie 2013 23:41
Acest film nu a reusit sa ma implice in destinele personajelor, in ciuda elogiilor care i s-au adus. Conceptul avea potential, insa scenariul mi se pare prost construit si nici nu exploreaza situatiile care ar fi ridicat filmul peste un thriller politist obisnuit. In ciuda lungimii (153 min), personajele nu sunt dezvoltate foarte bine, interesul ramane mentinut pe linia de plutire doar de carisma actorilor (Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal - niciunul memorabil) si de stilul elegant de filmare. Maria Bello este o actrita exceptionala, insa acest film o iroseste (nu inteleg de ce a acceptat asa un rol).
mariusmotea pe 14 noiembrie 2013 15:56
Rezonez cu tine. Scena in care o salveaza pe fetita, iar in ciuda eliminarii pericolului principal, Jake Gyllenhaal conduce impuscat in cap punand-o intr-un pericol si mai mare este total ilogica.
VIBERS pe 12 ianuarie 2014 12:47
Pai daca nu ajungea mai repede la spital fetita murea.
Tyson_Kyd pe 06 Septembrie 2013 20:00
Chiar vreau sa vad un astfel de film cu o astfel de poveste, in care sunt pusi doi actori ca Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal . Povestea in sine nu este stralucita, dupa cum spune cineva ar fi o copie dupa Taken, dar urmeaza sa vedem . Eu unul sunt de parere ca asemenea situatii chiar ar trebuie dezbatute in filme, fiindca sunt situatii din viata de zi cu zi .
AndreBlack pe 11 Decembrie 2013 23:09
Incredibil de bun . Totul este perfect : atat distributia , suspansul , drama , coloana sonora etc... Finalul este unul neasteptat . Filmul nu te lasa sa te plictisesti in cele 153 de minute . Ar putea fi un concurent inbatabil la premiile Oscar . ''Prisoners'' este obligatoriu de vazut , il recomand .
Issabbella pe 10 Decembrie 2013 13:47
Il recomand din toata inima. Am stat cu sufletul la gura pe tot parcursul si pot sa spun ca este unul din cele mai bune filme vazute de mine anul asta.
Ghemot pe 07 Decembrie 2013 22:50
CAPODOPERĂ CINEMATOGRAFICĂ!!!
Cred că este cel mai bun film din ultimii 5 ani, cu sanse reale la Oscar 2014!

Sorin87 pe 06 Decembrie 2013 17:58
Prisoners
Au meritat cele doua ore jumatate sa le pierd pe film pentru ca de la bun inceput mi-a placut povestea filmului si finalul exceptional.nota 10
leo26 pe 04 Decembrie 2013 13:51
Ma gandesc doar
Un film profund, care m-a lasat fara cuvinte, nici acum nu stiu exact ce nota sa-i dau, 9 sau 10, dar stiu ca-i undeva la mijloc si am ramas totusi la nota 9. Titlu m-a dus cu gandul in alta parte, imi place un film sa ma surprinda, mi se pare o tampenie sa citesc despre ce este vorba si apoi sa-l vizionez. Cu alte cuvinte nu ratati acest film, este deosebit.
cotzofica pe 15 Noiembrie 2013 21:28
Cât de departe poţi să mergi pentru a-ţi salva familia?

Sunt convins că mulţi părinţi s-ar putea regăsi în personajul interpretat de Hugh Jackman, în drama şi trăirile sale. În jurul lui se învârt celelalte personaje, el pare a fi cheia întregului film. Şi foarte inspirată mi s-a părut replica pe care i-o dă fiului său:
“În viaţă te rogi pentru ce e mai bine şi te astepţi la ce e mai rău!”
Recomand.

dido pe 18 Noiembrie 2013 18:43
Monstri cu chip de om...
Mi-a fugit gandul la Tacerea Mieilor...Ne intalnim din nou cu genul ala de psihopati,cei care in numele credintei comit fapte greu de inchpuit,atrocitati inimaginabile,ascunse sub masca bonoma si sub fatada de oameni credinciosi...Salut prestatia lui Jake Gyllenhaal in rolul detectivului disperat sa rezolve cazul si recomand acest film!
flushingm pe 17 Noiembrie 2013 04:31
un film de toata isprava!
nota 10+ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pantaleon pe 01 Decembrie 2013 15:41
Speram la mai mult
Nu am nimic impotriva celor care elogiaza acest film, poate ei l-au inteles mai bine decat mine sau (vechea poveste) daca este cu doi actori cunoscuti e musai sa fie ceva de capul lui. Pentru mine, acest film putea fi considerat bun inca din start tinand cont de cel care semneaza regia, adica Denis Villeneuve, dirijorul extraordinarului Incendies. Pe langa faptul ca este un film inutil de lung, are si carentele lui, putine in prima parte, cu duiumul spre final. Daca prima ora nu stiu cum a trecut, spre final deja imi mirosea a deja vu, taticul care incearca el sa faca ceva, dar nu reuseste si politistul rebel care apare intotdeaua atunci cand e pe cale sa se produca ceva ingrozitor si, evident, salveaza situatia. Comparandu-l, de exeplu, cu The Frozen Ground, pe care l-am vazut de curand, filmul e o bijuterie, dar scenariul scartaie teribil pe final, parca regizorul s-a grabit sa termine… citeşte
cco pe 05 Octombrie 2013 15:46
Am vazut filmul la cinema, chiar foarte bun, suspans, drama. P.S. Nu l-am vazut in RO
flushingm pe 17 noiembrie 2013 04:40
dar unde l-ai vazut?! In Guatemala? esti salata!
mladitza pe 08 Iunie 2023 17:40
Bun, bun, bun, mult suspans, tensiune maxima... Insa prea multe secvente foarte dure... si povestea e sinistra. Dar nu pot sa nu recunosc ca regia si actingul sunt excelente! Cele mai de impact interpretari in acest film: Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal. Bun si Paul Dano in rol secundar, dar l-au eclipsat cei doi, bine si rolul lui a fost asa conceput sa fie in „umbra”....
Chris9 pe 18 Aprilie 2014 00:31
Pur si simplu o capodopera de film , bine regizata !
alin9314 pe 25 Februarie 2014 01:31
XXX
UN FILM CA ASTA VEZI ODATA LA 5 ANI,NU MULTE FILME MA FAC SA RAMAN PRACTIC HIPNOTIZAT DE MAGIA LUI,EXCELENT! CAM ATAT AM AVUT DE SPUS.
ionutzalyn pe 17 Decembrie 2013 23:20
bestial
pacat ca asa ceva se intampla si in viata de zi cu zi ! dar filmul e foarte tare si merita fiecare secunda
NmpN pe 16 Decembrie 2013 04:37
Exceptionala productie . Subiectul este unul interesant si foarte bine redat , te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit , ce iti lasa impresia ca tocmai ai vazut un film memorabil . Distributia a ajutat foarte mult la acest film , este foarte bine aleasa, in special Hugh Jackman si Jake Gyllenhaal .Am inteles ca va fi nominalizat la Oscar si cred ca ar merita cateva premii . Recomand !
vint ovidiu pe 25 Noiembrie 2013 02:58
Simplu si la obiect un film de nota 10 !!!! Dca mai sti cv asemanator dati un com ,,,,
leo26 pe 4 decembrie 2013 13:56
Changeling (2008) magistral, Misterele fluviului, alt film de senzatie, sper ca ti-am fost de folos.
Gheo07 pe 24 Noiembrie 2013 04:14
Genial!
Primul film din acest an care m-a impresionat enorm. Nota 10! Genial!
adelina_ioana_daescu pe 14 Ianuarie 2017 02:14
Un film foarte bun, dar din pacate fara final... Nota 7.
Mihai_Moise pe 10 Februarie 2016 21:12
Policier-ul perfect sau suspans la cote maxime!
Un film politist total atipic, greu, dens, suparator de realist, socant si...solicitant pana la final prin suspans!

Celor care doresc sa il vizioneze, un sfat: dati telefonul pe silentios, inchideti interfonul, puneti sucul si floricelele la indemana pentru a nu pierde nicio secventa! Doar asa nu veti incerca frustrarea dinspre final, de a nu intelege ce si-a dorit Villneuve sa transmita.

Filmul e un urias joc de puzzle, plin de amanunte si un psihologism dus la extrem.
Mi se pare o tampenie sa povestesc din film!
Pur si simplu, vizionati-l!!!

87sogard pe 09 Decembrie 2013 18:25
parerea mea - si totusi, parca i-a lipsit acea pasiune, acea patima. cred ca in John Q s-a vazut mai bine - parerea mea
andyy pe 19 Noiembrie 2013 23:25
Nu stiu cum...de unde a aparut acest film...dar este extraordinar...2 ore jumatate cu sufletul la gura. Scenariu, personaje, interpretare, coloana sonora intr-o combinatie foarte reusita. Merita vazut.
dan_dinescu pe 18 Noiembrie 2013 02:29
genial filmul, merita vazut. De mult timp n am mai vazut asa un film bun si culmea foarte foarte lung:))))) Vizionare placuta tuturor , forta hugh jackman....:)
lili22 pe 14 Ianuarie 2017 13:16
nu e cine stie ce
Am vazut o multime de filme cu copii rapiti, disparuti , plecati de acasa.Vazut de dragul lui Jack Gyllenhaal, faca roluri foarte bune.
crazy_symo96 pe 18 Martie 2012 13:17
astept sa vad filmul ,mai mult pentru protagonist...cat ,ce priveste tema filmului nu ma surprinde.Va iesi un film clasinc,despre rapire,cel putin asa cred dupa ce am vazut atrticolele.Cu siguranta imi va placea deoarece se aseamana cu Taken ...oricum sper sa fie un film bun.:)))
cosmin742000 pe 13 Aprilie 2017 23:13
Orice film in care joaca Hugh Jackman nu poate fi decat o mizerie ,
NoDreams pe 19 aprilie 2017 14:33
din nou incerci sa trollezi si dai mare FAIL ...Numeroasele premii castigate iti dau cu parerea ta peste bot si te trimit la culcare cu coada intre picioare . better luck next time loser
leo26 pe 7 februarie 2018 18:22
Cosmin cu acest coment ti-ai dat foc. La faza asta esti pamant.