Păreri Lawrence of Arabia

(1962)

Lawrence al Arabiei

Sergiu.Lobont pe 24 Decembrie 2010 03:42
3h 27min de istorie
Un film remarcabil din punctul meu de vedere pana in momentul in care toata desfasurarea de forte s-a transformat intr-o aventura psihanalitica a personajului principal. Din acel moment filmul devine ambiguu iar 5 persoane inteleg 5 chestii diferite... sa fie setea de sange a lui Lawrence, sa fie obsesia puterii, sa fie un inceput al nebuniei, sa fie dragostea fata de desertul arab un interes personal sau decaderea ambitiei? Asta mergand mai departe de faptul ca filmul este intr-adevar o capodopera.
Sergiu.Lobont pe 24 decembrie 2010 04:04
PS. Este de apreciat exactitatea cu care filmul reda realitatea in ceea ce-l priveste pe Lawrence. Dupa moartea lui, in Marea Britanie a devenit obligatorie casca de protectie in cazul motocicletelor, regula care se pastreaza pana azi.
cezarika21 pe 28 Mai 2014 10:02
Eroul ce a contribuit la unificarea triburilor arabe
Considerat adeseori a fi doar un aventurier şi un agent secret britanic care trebuia să ţină legătura între Armata Britanică şi triburile arabe, colonelul T. E. Lawrence (1888-1935) a fost mult mai mult de-atât: el este cel care a reuşit să organizeze armatele arabe şi să-i aducă alături pe mai mulţi şefi de triburi beduine, cristalizându-le conştiinţa etnică de arabi. Se poate spune că Lawrence este geniul politic ce a stat la baza formării primelor state arabe după Primul Război Mondial, contribuind în mod decisiv la unificarea triburilor de beduini.

Dincolo de latura aventuroasă a activităţii lui Lawrence, acest film se axează şi pe lupta politică a arabilor pentru eliberarea de sub dominaţia turcă, conturând o imagine a unei epoci tulburi în care au fost fondate mai multe state arabe (Liban, Siria, Iordania, Irak sau Arabia Saudită),… citeşte

CRISTIAN_FLORIN pe 27 Octombrie 2012 21:12
Un film extraordinar de interesant si impresionant prin prisma temei si a perioadei istorice abordate si a desfasurarii evenimentelor. Cei care au vizionat filmul original au observat ca el se prezinta ca un adevarat spectacol in doua serii continand Uvertura, Entr' Acte si Exit Music in final. Daca tot am facut referire la muzica acestui film, este de remarcat si imi exprim totodata si marea satisfactie ca si aceasta a fost premiata cu Oscar si alte cateva nominalizari in modul cel mai justificat. Pe de alta parte toate cele 7 Premii Oscar, 12 nominalizari , toate celelalte premii si distinctii sunt pe deplin justificate si ne spun totul despre valoarea incontestabila a acestui film. Un loc aparte in aprecierile publicului l-a meritat si distributia de exceptie in care s-au facut remarcati mai ales Peter O'Toole, Omar Sharif si Anthony Quinn. In concluzie Lawrence Of Arabia merita… citeşte
ciprian34 pe 30 Octombrie 2011 12:46
remarcabil acest film care are de toate:decor fantastic,personaje minunate,dramatism,si actori de legenda
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 23:00
Performanţa O'Toole este fenomenala, reusind sa fie atat de mare si nuantata in acelasi timp.Scorul de Maurice Jarre este unul dintre cele mai mari ,nu doar susţine dramă, dar spune povestea.Scenariu de Robert Bolt si Michael Wilson, este genial şi de maiestrie structurat, plin de spirit şi pasiune
margott pe 10 Iulie 2011 12:51
Filmul e prea lung si poate nu atat de interesant, nu cred ca sunt multi cei care stiu cine a fost T.E. Lawrence. In schimb, sunt remarcabile recitalurile actoricesti ale celor 3 mari actori : Peter O'Toole, Anthony Quinn si Omar Sharif.
ionutt- pe 10 Iulie 2010 21:44
Filmul are un farmec aparte ,atmosfera cum doar in Il buono, il brutto, il cattivo imi amintesc sa mai fi vazut , probabil si din cauza realizarii ambelor filme cam in aceeasi perioada. Ce pot sa zic mai mult decat ca m`a incantat :)
Stephen2D pe 13 Februarie 2016 23:29
Luați-vă pentru vizionare cel puțin 5 litri de apă fiindcă te face să transpiri.

Iulidesprefilme pe 25 Iunie 2013 17:40
Epicul este de mari dimensiuni, imaginile deşertului impresionante, experienţa eroului marcată de reuşite şi dezamăgiri, un Peter O'Toole învingător ca actor.
Mihai2508 pe 02 Decembrie 2011 23:55
Un film foarte bun, care desi este vechi acest lucru nu il afecteaza. Decorurile din film sunt bine realizate, iar jocul actorilor este foarte bun. Singurul lucru negativ este faptul ca dureaza prea mult, este adevarat ca in anumite momente se transmite tensiunea din film pur si simplu prin trecerea timpului, insa se putea renunta la cateva faze pentru a-l face mai scurt. Oricum, este un film care a trecut testul timpului.
spriamarierose18 pe 30 Iulie 2010 14:36
Cu adevarat un film mare, cum putine s-au facut. Peter O'Ttoole a fost magnific, si-a aratat din plin talentul, intr-un rol de neuitat !!!
Yufeng pe 29 Noiembrie 2009 14:22
Un film clasic, o adevărată capodoperă! Peter O Toole își arată clasa în acest magnifc film.
Wonka pe 14 August 2009 21:02
O capodopera ... printre putinele care s' au facut .
nick-azh pe 23 Aprilie 2014 00:20
Lawrence al Arabiei
Peter O'Toole in rolul vietii sale...Impreuna cu 3 grei ai cinematografiei:Alec Guiness,Anthony Quinn si Omar Sharif.O coloana sonora impecabila si peisajele din desert sunt extraordinare...Revelatia anilor' 60...Printre cele mai bune filme facute vreodata...NOTA 10+.
ciobotaru pe 21 Ianuarie 2011 21:22
Un film foarte bun pe care nu l-a afectat cu nimic trecerea anilor.
SilverKnight pe 01 Septembrie 2012 22:34
Peter O`Toole a jucat impecabil insa filmul a fost intr-adevar cam lung si pe alocuri plictisitor. Are totusi un 9 de la mine^
ioanaa_ioana pe 26 Februarie 2023 13:23
L-am vazut demult.
Era mai exotic, o lume mai putin cunoscuta noua europenilor.
Actori de neegalat, arta.

GeorgiaNNN pe 04 Aprilie 2021 15:16
Aaaaaa era sa uit, este inspirat din fapte reale, foarte important
jonny17 pe 26 Noiembrie 2019 23:02
Fascinant acest film, ce spectacol de lumini si umbre. Acum inteleg de ce Steven Spielberg a fost atat de impresionat de acest film pe cand era adolescent incat i-a hotarat soarta.Totusi ce nu am inteles pe deplin e evolutia acestui personaj Lawrence care e un fel de miraj un fel de fata morgana. E evident ca acest personaj sufera o transformare dar imaginea de ansamblu imi scapa, astfel am cautat alte recenzii care sa ma lumineze. Iata comentul utilizatorului druss44121-1 de pe imdb care mi se pare a fi edificator. Traducere google.

Da, Lawrence of Arabia este amintit pentru vizionări în deșert și scene de luptă intinse. Cinematografia este de neuitat, amploarea fiind vastă. În multe privințe, el definește „epic”, dar în centrul din Lawrence al Arabiei se află o persoană istorică reală care a fost și un erou demn de tragediile grecești clasice: un om ale… citeşte

balta67verde pe 10 Noiembrie 2016 18:47
Premiu Oscar pe merit, si nu dupa criterii politice
Unul din filmele monumentale care insenineaza viata oricarui cinefil. Pe atunci se dadeau premii Oscar pe merit, si nu dupa criterii politice.
Leo.Tony.Virgil pe 21 Aprilie 2016 18:31
O distributie de exceptie din care au facut parte : Peter O'Toole, Omar Sharif, Anthony Quinn, Alec Guinnes, Anthony Quayle, Jose Ferrer, Jack Hawkins si altii, este sectiunea cea mai elogiata dintr-un film deasemeni de exceptie. Cateva din cele mai grele nume ale cinematografiei, recunoscute si in intraga lume, si-au coroborat eforturile aici, cu mult suflet, talent si intreaga capacitate fizica si spirituala, pentru a realiza o asemenea pelicula cum este Lawrence Of Arabia in anul 1962. Din pacate, nici unul din actorii mai sus citati nu mai este in viata. Ultimul ne-a parasit Omar Sharif in 2015, dupa ce, in 2013 ne parasise si Peter O'Toole. Alaturi de distributie si regie bineanteles care, dupa umila mea parere au dus tot greul acestui film, nu pot crede ca celelalte sectiuni n-ar merita si ele aprecierile noastre. Scenariul, coloana sonora, muzica, imaginea, decoruri, costume,… citeşte
andystarx pe 27 Noiembrie 2015 19:07
Fara discutie ca la acea vreme,filmul asta era o capodopera,dovada si cate premii a luat si ca este in top 250 ! Pe mine unul,nu m-a dat pe spate,dar apreciez munca tuturor celor care au contribuit la realizarea sa ,si jocul lui PEter O TOole,un mare actor !
estera12 pe 16 August 2014 06:44
un film pe care il revad cu placere Peter O'Thoole a realizat un rol memorabil.
iulian94 pe 04 Iulie 2014 18:30
Filmul e capodopera a cinematografiei mondiale. Actorii sunt magistrali.
Este printre cele mai bune filme care s-au facut.

lili22 pe 28 Mai 2014 09:41
coloana sonora
Este printre cele mai bune create pentru un film , distributia e coplesitoare.Cel putin ma pot lauda ca am fost in Wadi Rum, locul unde a trecut si Lawrence of Arabia.
danpc1234 pe 01 Ianuarie 2013 00:30
exceptional film
cat costa de unde il iau dar filmele cum sa furi un milion si noaptea generalilor le aveti cat costa?
kakapo pe 29 Octombrie 2011 08:57
...cuvintele-s de prisos...urmareste-l si te vei convinge singur...
BaetuAndrei pe 20 Februarie 2011 17:09
in sinopsis apare o greseală: T.E. Lawrence a murit in data de 19.mai.1935, nu in 1947, a murit la 47 de ani!!
White1 pe 28 aprilie 2011 10:47
Si la durata filmului apare o greseala,cu siguranta are mai mult de 187 minute(imdb-ul zice 227).
nykyfylm pe 23 Ianuarie 2014 17:07
un film lung si plictisitor,care are totusi cateva momente bune