Păreri Knowing

Numere fatale

babydulcicutza pe 11 Iulie 2009 17:46
UN FILM EXCEPTIONAL
E UN FILM CARE MERITA VAZUT. NICHOLAS CAGE E INUNTR-UN ROL DE ZILE MARI .RECOMAND UN ASEMENEA FILM CHIAR MERITA VAZUT. IDEEA FILMULUI NU ESTE VENIREA EXTRATERESTILOR SAU APOCALIPSA CI FAPTUL CA NOI AM UITAT SA M-AI CREDEM SI SA AVEM INCREDERE. :)
ooo333 pe 28 iulie 2009 11:03
bine spus !
dannnnn pe 8 decembrie 2012 22:02
E Nicolas..
maddy92 pe 07 Iulie 2009 19:32
am vazut filmu la cinema si e frumos merita vazut :)):D
ooo333 pe 22 Iunie 2009 10:34
I know(ing) that movie will be super ! Un film bun misterios mentine suspansul.
fakeromaniak pe 12 martie 2010 22:14
stii.. nu vroiam sa stiu ce se intampla la sfarsit. Dar mai exista si oameni care au o placere aparte cand strica surpriza celorlalti
mihai300 pe 21 Iunie 2009 17:04
frumos
mi-a placut.m-a tinut in suspans pana la sfarsit.
domnilor care comenteaza in detrimentul filmului le propun sa se uite pe Acasa Tv:)

DONalex pe 26 iulie 2013 20:51
indeed
stncndr pe 01 Iulie 2009 03:01
Nota 10 de departe... Reciclati-va creierele si nu mai adormiti cu TV-ul aprins, programati-l !
Cristi Weed pe 7 septembrie 2009 12:24
/:) eu zic sa ti-l reciclezi tu !
claudiu-daniel-lugoj pe 13 Iulie 2009 16:56
claudiu-daniel lugoj
waw doamne ce film o idee geniala a filmului,cred ca e o capodopera de film.Poate mai putea sa tina prin desfasurarea evenimentelor tragice,dar e un film foarte reusit si apropo de venirea navelor extratereste este ceva extraordinar,merita vazut..Nu prea ai ocazia sa vezi un asa film bun.
Squik30 pe 19 Iunie 2009 20:50
Cea mai mare dezamagire
Cel mai prost film pe care l-am vazut la cinema pana acum...
zzeus pe 19 iunie 2009 23:21
Fara suparare dar cred ca esti o persoana care nu vede filmele in adancul lor. Nu ai inteles nimic. Filmul are foarte multe idei de transmis. Vedeti comentariul lui "Buster", este foarte bun. As adauga la ce a zis el : Filmul cred ca este cu Happy End deoarece tatal personajului principal, inainte de a muri, (omu era preot, ) a zis ca nu va fi sfarsitul. Adica rasa umana va avea continuitate si va recladi totul.
y0nutz21 pe 3 ianuarie 2012 22:56
Ce aberatii scot unii pe gura sau pe degete bha!(squik - nume de cocalar) ! Da ce film e bun pt voi ma?! mai bne intoarcetiva voi in vremurile indepartate si uitati-va la Veronica ca poate ala o sa va placa
rogvaiv_bleu pe 25 Iunie 2009 11:51
ce e val ca valul trece
...tema originala dar destul de tocita,in schimb frumos si diferit imbracata.Cum este insa doar un film si nu trebuie sa asteptam de la el rezolvare pentru sfarsitul lumii eu zic ca e bun si merita vazut.
andreea_andreea pe 09 Iulie 2009 19:44
actor talentat, filmele cu el sunt bune. merita vazut
shooter pe 19 Mai 2009 20:16
da,este bun dar sa nu ne lasam dusi de val.......o idee nu foarte originala cu destule lacune.nicolas de nota 10 dar nici rolul nu l-a solicitat foarte mult.asa ca eu consider ca sunt prea multe note de 10 pentru acest film ...si sa recunoastem ca finalul a salvat efectiv acest film.totusi il recomand
mihairie pe 9 decembrie 2009 02:11
de acord cu tn ... eu acord nota 8 filmului
y0nutz21 pe 3 ianuarie 2012 22:57
Nu crezi ca-i cam mica nota shooter?
justiceman pe 01 Iulie 2009 17:51
Filmul e bun pana in momentul in care ni se arata farfuriile si totul deraiaza in SF. In rest efecte speciale interesante si un actor foarte bun Nicolas Cage.
Dacianus pe 4 aprilie 2013 22:19
Adica deraiaza din horror? Nu stiu daca realizezi, dar SF-ul e o categorie superioara. Asa ca exprimarea ar fi mai degraba ca aduce toata actiunea inapoi pe sinele logicii, din paranormalul in care parea ca se scufundase.
razvanel39 pe 17 Iunie 2009 18:17
Nu recomand pentru cinema.
Filmul este dragut , insa il poti vedea si acasa. ( nu in momentele astea , insa in curand sigur se va scoate varianta DVD ) . Un scenariu bun , adaptat prost. Nicholas Cage ramane totusi unul dintre actorii mei preferati.

O spun incaodata : Nu e pentru cinema.

movieaddict pe 25 Iunie 2009 00:21
nu
o idee buna de un film incitant cu actiune distrusa....foaia aia era pe parcursul a 50 de ani dar dupa ce a gasit-o n.cage a avut treaba in fiecare zi..suuure..vrea sa te sperie sa ti ofere actiune de fapt te plictiseste..actrita principala joaca extrem d prost...multe scene care sunt ilogice si nu si au rostul..si totul s sfarseste prin..sfarsitu lumii si niste extraterestrii oxigenati vin sa le ia copiii ca sa repopuleze pamantul..e un fel d arca lu noe...poate le dadusera o pietricica si la animale...nu se stie...imi cer scze celor carora le a placut dar mi a luat 2 ore din viata...
kl pe 27 iunie 2009 19:11
sunt total de ACORD !!!!
y0nutz21 pe 3 ianuarie 2012 22:58
cred k nu ai destule "nu mi-a placut parerea" :D ar mai trebui in jur de 30
lucyanna pe 06 August 2009 01:22
Sincer mie mi-a placut filmul, e o poveste interesanta insa trebuie sa recunosc ca nu prea mi-a placut finalul care mi s-a parut putin cam artificial. Oricum dupa parerea mea filmul merita vazut!!!
kl pe 27 Iunie 2009 19:09
un film de "cacao"
Eram in dilema , nu stiam cate stelute sa-i dau 1 sau 2 , nu pot sa-i dau mai mult de2>.nici cu cele mai bune intentii.Nu am nimic cu Nicholas Cage , e un actor excelent, chiar imi place, pt. el am vrut sa vad filmul , dar din pacate filmul e o plictiseala totala , chiar si ptr. fanii genului ca mine.In timpul filmului poti sa te duci sa bei vreo 3 cafele in holul cinematografului ca nu pierzi nimic interesant , poti sa te joci cu mobilul sau sa faci ce vrei dar tot te plictisesti.Cinci minute de efecte speciale cu sfarsitul lumii la capatul filmului nu poate compensa DOUA ORE DE PLICTISEALA!!!!!(gunoiul asta de la Hollywood a ajuns in toaletele balcanilor, pacat pt. un actor de renume ca Nicholas Cage ) SORRY Nick!
shooter pe 28 iunie 2009 19:16
tu ai avut cateva comentarii bunicele la cateva filme....si chiar incepusem sa cred ca stii ce spui despre filme....dar!!!!!!!!!!!!se pare ca m-am inselat.probabil am fost dus in eroare de mocutza de intelectual de la avatar.filmul asta nu e o capodopera dar nici de" cacao" nu e.incearca sa gasesti si griul ....la tine nu exsita decat alb si negru??!!
y0nutz21 pe 3 ianuarie 2012 23:03
stncndr... Planeta nu si-a revenit. Mergea din ce in ce mai rau pana la distrugere. In nici o secventa din film planeta nu isi revine:) Fii mai atent
cezarika21 pe 27 Iulie 2013 07:42
Previziunea unui cataclism devastator
Copiii de la o şcoală americană fac nişte desene despre cum cred ei că o să arate viitorul şi le pun într-o capsulă a timpului, ce este îngropată în 1959 pentru 50 de ani. Capsula este deschisă în 2009, iar un copil găseşte printre desene o secvenţă ciudată de numere pe care tatăl său, profesor de astrofizică la MIT, le identifică ca fiind datele unor cataclisme majore petrecute în intervalul de timp scurs. Ultima secvenţă se referă la o explozie solară ce urma să aibă loc în perioada imediat următoare şi care va distruge toate formele de viaţă de pe Pământ.

Pe la începuturile carierei sale Nicholas Cage juca destul de bine, avea un aspect fizic prezentabil şi dădea speranţe că va fi un actor mare. Din păcate, după câteva filme bune gen ”Birdy” (1984) şi ”Moonstruck” (1987), plus unul ulterior ”Lord of War” (2005), a… citeşte

dany2k9 pe 21 Iunie 2009 19:10
weird ending
Un film interesant,care te tine in suspans.Singurul lucru,care nu mi-a placut a fost finalul ciudat .
newfilms pe 10 iulie 2009 09:07
mie mi se pare ca e primul film din ultimii 2 ani care are un final adevarat.
issey pe 16 Mai 2009 03:30
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
mi`a plaqt filmul....eu zic ca merita vazut.....Nicolas Cage intr`o forma maxima
ZerooCool pe 29 Martie 2009 05:05
Exceptional filmul , pune in primp plan cel mai vechi subiect al omenrii si anume " creatia acesteia " plecand de la parintii nostri Adam si Eva si totodata aratand o parte a apocalisei si anume acel dezastru solar totul avand ca jurnal de redactare acele dezastre si terminandu-se cu cel mai grav "apocalipsa". numai spun nimic decat sa va uitati la film cu calm si sa il intelegeti , nota 11. mai rar asa film
par4zi7u pe 08 Aprilie 2009 12:18
frumos
mia placut filmul si in special de interpretarea lui cage care este unul dintre cei mai buni actori ...
Mikala pe 27 Mai 2009 13:44
Mi'a placut foarte mult filmul . Nicolas Cage face tot filmul . :) E interesanta ideea , porneste oarecum de la filmul cu Jim Carrey .
valigeo96 pe 1 septembrie 2009 16:25
..........Baaaii,vampirica du-te de pe site CA NE DESFIGUREZI!
Wonka pe 16 August 2009 18:29
Nu' i nush ce , finalul m'a facut sa rad insa cand te plictisesti , te poti uita
xziros pe 01 Iulie 2009 22:56
Hai cu maneaua(aruncati cu pietre-n mine va e ciuda ca mi-e bn)
deci chestia aia mare si neagra nu era o nava spatiala, era doar arca lui noe varianta sport, 2locuri, tunata exterior, editie limitata banuiesc din 2009. Iar iepurii ce au aparut la final au reprezentat un fel de mesaj, varianta de la :"sa va inmultiti ca nisipu marii" din vechiul testament a devenit: sa va inmultiti ca iepurii =)
Finalu a fost de benzi desenate, noroC Cu efectele speciale... parerea mea.Defapt in mintea mea existau 2 variante:1.Salva Nicholas Cage planeta (era interesant sa vad cum, abia asteptam)
2.Veneau extraterestrii ( plictisitor ).
Nu a fost un film asa de tare, am vazut filme cu nicholas cage mai bune

matew10 pe 17 Martie 2011 11:17
O idee tot mai des intalnita in filmele sf: problema timpului trecut, prezent, viitor intalniri cu extraterestri gen "Intalnire de gradul trei" a lui Steven Spielberg. Prestatia lui Cage este buna. Ideea de distrugere a atmosferei din cauza eruptiilor solare nu este realista. Cel mult defectarea unor sateliti de comunicatie. Actiune in trepte bine structurata, insa lipseste carisma si comicul in film chiar daca se doreste sa fie un subiect serios. Un personaj negativ ar fi fost pretios in acest film.
Buster pe 14 Iunie 2009 21:43
Apocalipsa sau un nou inceput!?
Destul de interesanta ideea filmului, cu toate ca multi din antevorbitorii mei au spus ca exista asemanari intre el si "The number 23" si au intr-un fel dreptate. Poate ca sunt unele asemanari si cu "Deja Vu" prin prisma faptului ca si acolo ca si aici este o cursa contracronometru a personajului incercand sa salveze ceea ce nu poate fi salvat. Chiar daca ideea filmului nu este foarte originala si apocalipsa va fi cum este prescris prin foc, apare ideea divinitatii sau a fiintelor din alta lume "oamenii care soptesc" care vor sa demonstreze exitenta unei alte forme de viata sau a unei puteri supranaturale care ghideaza aceasta lume spre un nou inceput. Intradevar finalul e oarecum ambiguu si nu ne putem da seama daca filmul este sau nu unul cu happy end (desi asa se vrea). Oricum ideea filmului se bazeaza pe faptul ca orice s-ar intampla viitorul nu poate fi schimbat, chiar daca stii… citeşte
miha_ellas pe 16 Mai 2009 00:22
e superb filmu' cheiar merita sa il vedeti,de mult timp nu am mai vazut un film atat de reusit...nicholas cage joaca foarte,foarte bine...
Pietro pe 16 Aprilie 2009 15:58
misto!
super tare filmu'. Merita vazut. Nicolas Cage joaca excelet!
Klara pe 18 Iulie 2009 22:08
Actiunea e interesanta, dar aparitia extraterestrilor si a navei lor strica totul. Nu a fost ceea ce ma asteptam sa fie dar Nicholas Cage e unul din actorii mei preferati, iar ideea filmului e buna.
eps pe 18 iulie 2009 23:02
A fost totusi un SF, iar partea cu extraterestrii reprezinta una din teoriile legate de aparitia vietii pe pamant. Tocmai asta a fost si ideea, "cei alesi" au fost salvati (concept care apare mai in toate religiile). Chiar si faza de final, cu copiii imbracati in haine simple (care ar duce cu gandul la Adam si Eva) si copacul (care poate fi interpretat drept The Three of Life sau The Three of Knowledge, in functie de religie) are stransa legatura cu teoriile legate de aparitie vietii pe pamant. Una peste alta, mi-a placut filmul, este unul dintre putinele filme bune despre sfarsitul lumii (alaturi de Armaggedon, bineinteles :) ).
loveislife pe 8 august 2009 11:36
NU E ADEVArAT!Nu strica nimica aparitia extraterestrilor.
giulestina23 pe 25 Iunie 2009 11:16
Un flm slab, cu un Nicolas Cage in plin picaj Aceeasi mimica si expresie a fetei in toate filmele!!...
adelinas pe 4 iulie 2009 00:20
auzi...chiar mi se pare inutil sa comentezi linia melodica ...mimica actorului...etc
yo_lory pe 11 iulie 2009 02:51
extraterestrii oxigenati =)))))
Bayard pe 27 Iulie 2013 03:37
E unul din putinele filme bune facute de Nicholas Cage in ultimii 10 ani, dar asta nu se datoreaza lui ci mai ales scenariului, care e foarte interesant. Se combina teme biblice: profetia, predestinarea, apocalipsa cu SF-ul, ingerii-extraterestrii. E un film interesant de vazut o data si atat..... este distractiv sa vezi cum se rezolva misterul. Insa nu cumva sa incepeti sa analizati filmul, ca o sa va stricati opinia pozitiva.... care a fost pana la urma rostul foii?? Intelegeam daca scopul era ca parintii sa-si duca baiatul si fata la locul decolarii, dar in final ingerii se duc si iau copiii direct. De ce era nevoie ca Nicholas Cage sa stie ceva? :) poate e doar o propaganda religioasa, pt ca in final se impaca si cu tatal lui, preotul. Dar daca luam in considerare si extraterestrii, nu e cumva propaganda scientologica??? hmm

PS: Ce m-a socat cel mai mult a fost scena… citeşte

GABIM pe 01 Iulie 2009 10:12
Interesant
Am vazut filmul dupa ce am citit parerile voastre , :) , din punctul meu de vedere a fost un film interesant , un film care nu m-a plictisit . Nicolas Cage a fost la inaltime ca intotdeauna de altfel . Efectele au fost faine.Ce nu mi-a a fost muzica , parca era dintr-un alt film
Ca o concluzie un film de vazut

floricica pe 31 Iulie 2009 21:04
de cand au devenit extraterestrii salvatorii omenirii? am observat ca se pune accentul pe asta mult in ultima vreme...ma asteptam la o interventie divina sau pur si simplu eroul sa salveze lumea, inca o victorie a "binelui" ,dar nu...oamenii sunt nimic in univers...manipulare, atata tot....
angel_4u_4ever pe 21 Iunie 2009 00:08
Vizionare placuta!
Destul de bun filmul...rolul de tata si salvator i se potriveste f bine actorului Nicolas Cage...interesant sirul de numere(desi ideea nu e folosita pt prima data)...dintotdeauna am fost fascinata de anumite evenimente care nu pot fi explicate..ideea filmului se bazeza pe faptul ca viitorul nu poate fi modificat si chiar dak s'ar putea...intr'un mod sau altul s'ar ajunge la acelasi rezultat...pe parcursul filmului se creeaza o legatura stransa cu Biblia...legatura devine din ce in ce mai stransa odata cu derularea intampalrilor astfel incat sfarsitul este de fapt un nou inceput(Adam si Eva/Caleb si Abby....copacul de la sfarsitul filmului...plansa cu relatarea profetiei si Biblia din rulota Lucindei ,salvarea divina ,arca lui Noe /salvarea divina a copiilor de catre soptitori etc)...are si puncte slabe...tatal care tine s mult la fiul sau si il ocroteste pe tot parcursul filmului il… citeşte
monicutzza pe 08 Ianuarie 2012 23:39
un film superb...mi-a placut la nebunie
vi-l recomand din suflet

danvictrie pe 29 Octombrie 2011 21:54
primu film care nu are happy end si imi place. ce pot sa spun vizionatil no sa va para rau
mirceasrn pe 14 Septembrie 2011 18:42
super filmul
Am vazut filmul , este super de vazut ca este frumos , mi-a placut mult , joaca incredibil de bine Nicolas cage!
annamaria4u pe 25 Aprilie 2011 12:23
super film
deci filmul asta este un super film.. este unul din filmele mele preferate si nicholas cage isi joaca foarte bine rolul ..este un actor adevarat fata de altii ...
:x

roxannadaniella pe 19 Aprilie 2011 22:03
Knowing sau numere fatale este un film bun si obligatoriu de vazut are multe momente bune si efecte speciale.
Actorul si anume Nicholas Cage un actor foarte bun care merita vazut in multe filme si merita.Eu cred si vreau sa traiesc cu impresia ca nicolas cage va face din ce ince mai multe filme si mai bune.
Filmul are un subiec nu prea original caci in ultima vreme acest subiec cu 2012,sfarsitul lumi si multe altele sunt foarte la moda si prind si bine la public.
Imi place foarte mult subiectul cu capsula timpului si cu numerele acelea ,,fatale''
Filmul are ca orice film multe momente bune dar si proaste si nu ca iau filmele lu nicolas cage in brate dar sunt foarte bune si multe dintre ele merita vazute

alex_il_fenomeno pe 13 Aprilie 2011 20:07
a fost un film foarte reusit , descriind sfarsitul lumii intr-un mod mult mai apropiat de realitate decat altele ! Nicolas Cage este imperial, povestea este excelenta ...daca nici acesta nu este un film mare atunci care ?
danymury pe 05 Aprilie 2011 18:38
mi-a placut tare mult filmu asta...ideea este foarte interesanta...
jhonyalexaxy pe 31 Mai 2010 18:27
superba ideea cu numere.......dar......extraterestii??????.....mmmmmmm
zoe pe 27 Aprilie 2009 12:08
cinema Romania
Trailerul pare foarte interesant. Pe site-ul oficial al filmului am vazut ca in Romania va aparea abia la sfarsitul lunii iulie.
claudiu-daniel pe 31 Martie 2009 18:12
claudiu-daniel lugoj
sigur e interesant filmul asta abia astept sal vad.
Razvan600 pe 12 Septembrie 2012 18:03
Filmul este superb , are o idee originala si suspans de la inceput pana la sfarsit. Este singurul film care l-am vazut de mai multe ori, mai ales ca il am si pe dvd.Merita vazut.
panicabogdan pe 06 Iulie 2012 11:19
Super
Bai filmul e genial .Foarte bine gandit doar ca trebuie vizionat cu atentie sa intelegi ceva .De la mini 10 stele e chiar misto filmul !
giulestina23 pe 25 aprilie 2013 14:11
Dacă filmul acesta necesită super atenție, ca să-l înțelegi, probabil că ar trebui să-ți faci un control ...
nikkolle pe 09 Noiembrie 2011 01:34
SUPER TARE
A fost foarte frumos filmul, mai ales ca ador genul asta de filme! Chiar interesanta ideea , m-a tinut cu sulfetul la gura acest film .Oricum Nicolas Cage interpreteaza numai roluri bune si in filme de calitate !
poke90 pe 04 August 2009 11:31
merge
este un film destul de bun dar cu un final foarte prost, poate dar ar exista o continuare a lui ar merge dar asa .... finalul strica tot .....
Medicate pe 16 August 2009 13:13
.....nouing
doamne , un rol mai prost jucat decat cel al lui rose byrne n-am vazut in viata mea ! Nu a intrat deloc in pielea personajului , fiind mult prea prefacuta in majoritatea situatiilor .... plus ca tipatul ei e nimicitor auzului , e poluare fonica !

Filmul lasa de dorit la sfarsit ..... de unde si pana unde extraterestrii sa ne salveze de apocalipsa ..... pffff si ma gandeam ca va fi o capodopera .

DIKNIO pe 14 August 2009 21:04
Bun film
Mi-a placut,dar extraterestrii salvand Pamantul?Prea de prost gust.
alexaM9 pe 15 august 2009 21:27
idem...
bovoro pe 24 Iulie 2009 23:13
Nick Cage a jucat in ultimii ani numai in chiftele de filme. Iar "Knowing" nu se dezminte.
Elucubratii gen "incalzire globala" inventate special pentru oamenii fara ocupatie, idee foarte la moda si la noi, este dezvoltata si amplificata in film pana la ultimele consecinte, recte distrugerea planetei Pamant de catre explozii solare gigant.
Singurele minute care se pot urmari sunt ultimele 5, respectiv alea in care Terra este prajita de Soare. Am simtit la sfarsit, o usoara satisfactie...sper ca exploziile sa fi distrus inclusiv originalul si toate copiile acestui film de mare cacat.

robertsandu pe 9 iulie 2012 09:56
Nu sunt de acord, după părerea mea Knowing este un SF peste medie (mai bun decât Fantastic Four de pildă), dar ai un stil de a comenta filmele care mie personal îmi place.
Go1 2 3 4 5