Păreri Goodbye Bafana

(2007)

Culoarea libertății

fanfirth pe 25 Octombrie 2010 10:45
Povestea lui Mandela vazuta din exterior,din perspectiva unui gardian.Filmul surprinde foarte bine si atmosfera incordata a anilor de framantari dintre albi si negri din Africa de Sud
cotzofica pe 27 Februarie 2014 11:41
Nu cred că a fost foarte inspirată alegerea lui Dennis Haysbert în rolul lui Nelson Mandela, având în vedere fizicul diferit, dar s-a achitat bine de sarcină. Un film bun bazat pe întâmplări adevărate, având în prim plan viaţa unui gardian, a familiei acestuia şi în plan secund perioada de detenţie a marelui lider sud-african.
Ca şi comparaţie pot fi urmărite filmele Mandela: Long walk to freedom, Mandela and de Klerk şi Invictus. Cel mai interesant mi s-a părut ultimul, mai ales datorită prestaţiei lui Morgan Freeman.

elmedico pe 22 August 2010 10:56
Un film care spune povestea incredibila al lui Mandela. Merita vazut si cunoscuta in acelasi timp o parte din viata acestui om.
Ghemot pe 01 Octombrie 2018 23:48
Am vrut să mă uit la acest film pentru că părea să aibă un scenariu interesant și o poveste frumoasă. Dar am fost surprins să constat că prezintă una dintre principalele file ale istoriei moderne, și anume, viața lui Nelson Mandela!
andystarx pe 09 Decembrie 2017 16:14
Filmul din 2013 a fost mult mai bun,mi e imposibil sa nu le compar,nu e rau nici acesta,dar nu este ceva senzational,actorii mult mai slabi !
lili22 pe 02 August 2015 06:15
film modest
Chiar daca a fost regizat de Bille August , filmul nu se remarca prin nimic special.