Păreri Fight Club

(1999)

Fight Club - Sala de lupte

Alexx pe 18 Octombrie 2004 01:16
Cel mai imprevizibil film pe care l-am vazut vreodata.
Kazumo pe 5 februarie 2011 15:23
Total de acord. A fost un film genial, prima data am crezut ca e o porcarie, insa pe parcurs am inteles foarte multe lucruri, ideea sa e buna, si ai si ceva de invatat din el!
david_catalin_ionescu pe 6 aprilie 2016 11:42
SPOILER ALERT !!!!! Asa este. Și pentru mine acesta este cel mai imprevizibil film pe care l-am vazut. I-am dat nota 9 acestui film deoarece parerea mea este ca trebuie vazut. Un Acting superb su un scenariu captivant fac un film cu adevarat bun. Chiar as vrea sa ma contrazica cineva daca gresesc, consider, intradevar ca originalitatea este poate cel mai important lucru intr-un film, insa nici acum nu imi pot da seama cum a infiintat clubul batandu-se singur, cum el a fost in multime si multimea era atenta in mijlocul ei, acolo unde era Tyler Durden (Brad Pitt), nu inteleg daca si Marla era cateodata imaginatia lui, deoarece el statea in alta camera treaz, iar Marla si Tyler Durden faceau sex, nu inteleg de ce toata lumea spune ca naratorul (Ed Norton) este Tyler Durden, deoarece Tyler era imaginatia lui, nu el insusi. Toata lumea spune ca el este Tyler Durden, eu nu cred ca este adevarat. Eu cred ca Tyler este imaginatia lui si modul in care el poate dormi(avand insomnie). Nu inteleg de ce el se impusca in falca, iar Tyler moare cu o gaura in cap (asta probabil nu imi dau eu seama, dar in ceea ce priveste restul, nu cred ca eu sunt singurul confuz).
Yuber pe 06 Aprilie 2010 22:47
E un film care pur si simplu m-a plictisit.Nu m-a impresionat cu nimic,desi toata lumea il vede ca pe o capodopera, eu il consider doar o pierdere de timp,iar dupa ce il urmaresti 2 ore nu ramai decat cu imaginea unor teribilisti care se cred mari batausi,e un film care nu transmite nimic.
darayawaus pe 23 aprilie 2010 21:37
La varsta ta, frate, si eu eram la fel de prost.
Lfc4ever pe 19 aprilie 2023 17:00
Sunt de acord, foarte plictisitor filmul.
ciobotaru pe 16 Noiembrie 2009 00:44
+10
un BRAD PITT asa cum nu mi l-am imaginat vreodata , un Edward Norton intr-un rol de zile mari , un regizor pus pe treaba , toate astea au dat nastere la FIGHT CLUB
DenisaMHoo pe 24 aprilie 2011 15:52
La care se adauga si minunata carte a lui Chuck Palahniuk. O ecranizare de exceptie.
iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:40
Cel mai bun film
Film ca asta nu mai vezi.Edward Norton in toate filmele in care joaca o tine pe aceeasi linie, genial.
alali pe 10 Septembrie 2015 02:24
Fincher in toata maiestria lui, regizand unul din filmele decadei '90..
Fincher, undeva la inceputurile formarii sale ca regizor, reuseste acest film-fenomen. Desi cu incasari modeste, filmul nefiind prea bine primit de public din cauza "prezentarii" de care a avut parte, (acel sapun roz de pe afis care pare un fel de gluma proasta; promovarea filmului aproape exclusiv pe canalele de lupte; titlul care trimite cu gandul la un film de categoria B), valoarea lui a fost incet dar sigur recunoscuta, devenind unul din filmele de referinta din anii '90, prinzand practic in orice clasament serios topul 10 al acelui deceniu.
Considerat ca fiind unul din cele mai fidele ecranizari ale unei carti, (parere pe care o impartasesc si eu cu o minuscula rezerva in ceea ce priveste insinuarile cu caracter "mai posesiv" dintre cele doua personaje masculine), filmul lasa senzatia ca "imbunatateste" cartea. Da! E o ciudatenie ceea ce incerc sa spun, dar regia realizata… citeşte

virgil demian pe 04 Martie 2004 14:33
l-am vazut de 6 sau 7 ori si l-as mai vedea inca de atitea ori
fara indoiala e filmul omului modern (sau postmodern,cum va place mai mult sa-i spuneti)
rar sufletul omului este atit de bine pus sub lumina camerei
absolut nimic nu se compara cu relatia norton pitt din acest film

andreyuzzu pe 01 Octombrie 2010 22:54
As comenta dar ...
Rule No1 to Fight Club : Do not talk about Fight Club
Rule No2 to Fight Club : Do not talk about FIght Club.

AyO pe 13 Aprilie 2010 23:54
Direct favorit inca din momentul in care s-a terminat. Mi-a placut foarte mult ideea ca noi trebuie sa ne oprim din a incerca sa facem totul exact asa cum vrem si a lasa lucrurile sa isi urmeze cursul lor firesc. Brad Pitt & Norton isi joaca rolurile excelent, iar rasturnarile continue de situatie te fac sa nu te plictisesti deloc.Un film superb, care ar trebui sa fie vazut neaparat de generatia tanara din ziua de azi, deoarece ea are cele mai multe lucruri de invatat din el. Pe mine sincer m-a facut sa gandesc altfel in multe privinte. NU MAI PIERDETI TIMPUL SI VIZIONATI-L!
serghei_romanu pe 22 Decembrie 2009 21:46
Imnul fiecarui barbat
Un film despre doza de nebunie - mai mult sau mai putin exploatata - care exista in fiecare dintre noi barbatii.Un film de neuitat cu tot atatea faze superbe cate regasesti in 50 de filme obisnuite.Dialogurile dintre cei doi actori - ambii extraordinari sunt de-a dreptul unice.Replici, situatii originale nemaintalnite pana acum, poveste fabuloasa, rasturnari de stuatie dintre cele mai ciudate, misterul, dimensiunea intunecata a filmului, totul este dozat perfect intr-unul dintre cele mai tumultoase si provocative filme ale tuturor timpurilor.Cum ar fi sa ai amnezie de scurta durata si sa vezi Fight Club de nenumarate ori traind totul ca si cand l-ai fi vazut pentru prima data :).9/10
sebyelton pe 23 august 2010 16:39
Bai frate ce tot zici acolo. Pariez ca daca iti dau 3 pumni in fata si iti da sangele pe nas ii vor da si lacrimile instant... Si nu e vorba numai despre tine, ci despre oricare altul, chiar si despre mine... Si e ceva normal. La o durere prea mare glandele lacrimale intra in functiune fie ca vrei fie ca nu. Asta daca nu esti boxeor sau luptator antrenat... Deci ce vezi tu in film, Unii care se bat pana la sange fara niciun motiv, aia nu e barbatie e pura prostie. Asa ceva nu se intempla in realitate. E doar in film. Pricepi? Asa ca despre ce vorbesti? Vad ca te desclari barbat, dar la profil ai selectat sexul feminin... O fi vreo greseala :))
africanus pe 10 martie 2012 21:24
Prieteni cinefili, nu mai bagati atat in seama comenturile lui @sebelton, ca ati vazut ce a iesit pe aici o intreaga revolutie aproape..., tot felul de critici, argumente si contraargumente, unora nu le-au placut filmul sau nu l-au inteles e treaba lor, sunt alte probleme mai importante decat certuri fara rost sau scop pe teme destul de puerile!
Genjuro pe 22 Martie 2004 22:21
Film extraordinar , scenariu convingator shi cult , filosofie originala in legatura cu viata "autoperfectionara e masturbare in schim autodistrugerea.." daca nu te superi pssst o sa fac un forum despre fight club in care o sa includ si ideile tale :) competitia pitt-norton si cum ar fi fost daca ar fi fost inversate rolurile.
bovoro pe 04 August 2009 00:09
L-am vazut de de vreo 5 ori. E un film cult, pe care in clasamentul personal il asez pe locul 2, dupa Pulp Fiction.
La fel ca in Seven, Brad Pitt face un rol de neuitat, iar Edward Norton isi da masura talentului sau.

sebyelton pe 23 august 2010 16:33
defineste-mi te rog termenul "cult". Ce trebuie sa aibe un film ca sa fie cult pt tine. Da-mi 3 idei geniale si originale pe care le ofera filmul asta, ca sa fie "cult"si capodopera. Daca faci asta ma convingi ca ai dreptate!
raulmagicboy1 pe 24 aprilie 2013 21:00
Daca te uiti la un film de 5 ori nu inseamna ca esti dus cu capul -.- Inseamna ca iti place acel film asa de mult incat nu te saturi de el. Stupid people :l
petrica_kid pe 29 Ianuarie 2010 00:14
you are not the content of your wallet
filmu asta are un fir narativ foarte interesant desi nu atat de complex pe cat spun unii ("a trebuit sa ma uit la filmu asta de 2-3 ori sal inteleg").actorii astia 3 joaca impecabil (epic win).
Din filmu asta poti sa tragi niste concluzii interesante , chiar daca concluziile marcheaza momentul in care ai obosit sa mai gandesti.

WEbster pe 18 Martie 2010 01:12
Dincolo de o regie impecabila, un scenariu exceptional, un joc actoricesc magistral si un final imprevizibil, filmul poate schimba atitudini, interese si teluri. Sunt putine filmele care m'au pus pe ganduri cand au ajuns la credite, dar ma recunosc marcat, fascinat de ele; Fight Club face parte din aceasta categorie.
Lukandee pe 01 Aprilie 2010 16:29
F.
Excelent film. Cel mai bun film pe care l-am vazut. Cand mi s-a spus de el, am crezut ca e o aiureala cu bastani batausi care -si intemeiaza un fight club.
Dar nu.
Filmul este extraordinar. Distributia, in primul rand, e selecta. Brad Pitt joaca foarte bine si natural rolul dublului.
Sunt scene in film mai puternice decat orice am vazut pana acum. Iar ideea cu clubul acesta este absolut geniala. Ascunde de fapt problema omului modern, incapabil sa se cunoasca pe sine, implicit pe ceilalti.
Repet. Un film genial. si faza de sfarsit este splendida. Cea mai frumoasa scena de dragoste dintr-un film. Toate skyscrapersurile se darama sub privirile celor doi. si imi place totusi ca e un final deschis, in frivola si surprinzator de placuta maniera postmoderna.
Cum de n-a luat niciun premiu, nu imi explic. Asta-i singura chestie pt care merita sa ma indignez.
citeşte

serban_ionescu pe 9 noiembrie 2017 13:37
woodstar pe 1 ianuarie 2018 17:40
Serbane, ti-am mai spus ca esti prea prost.
Dominic pe 07 Mai 2004 00:07
Bv bv bv.Cel mai bun film care l-am vazut vreodata.Adik prin cele mai bune!
YgReK pe 30 august 2013 16:24
Era culmea sa fie cel mai bun pe care l-ai vazut si tot sa nu-i dai nota maxima.
serban_ionescu pe 9 noiembrie 2017 13:39
sebyelton pe 23 August 2010 16:28
Un film cat se poate de idiot. Acest film nu arata nici cat negru sub unghie aspecte ala vietii REALE. Se axeaza doar pe prezentarea gandurilor unui om bolnav cu capul, dar care are momente de luciditate, in care gandeste corect, isi da seama ca e bolnav si are un prieten care nu exista, e imaginar. Singurul punct forte este filozofia filmului, destul de greu de spus in cuvine. Ar mai fi si jocul actorilor undeva spre f. bine. In rest "ambalajul" in care este prezentata filozofia regizorului, ceea ce vrea sa transmita lasa de dorit...

Imi place ca mai toti pe aici au varsta maxima 18 ani, si ii pun eticheta de :CAPODOPERA. Vad si ei o data in viata un film dur si gata se dau mari filozofi: au inteles rostul vietii! Nu mai sunt copii. Le spun asa: asteptati sa ajungeti la 30 de ani sa va casatoriti sa aveti un job, casa si familie, griji pe cap, si atunci sa vad daca mai… citeşte

GodofCarnage pe 23 august 2010 23:07
Ia 10 tineri de pe strada si pune-i sa vada filmul. Sa vezi ca maxim unul intelege mesajul filmului si nici nu vor parea prea interesati de el. Tinerii sunt interesati de efecte speciale si povesti primitive (ca doar atat pot intelege). Nu-mi vin in cap exemple, am respins total genul acela de filme. Oricum, uite-te la preview-ul de la Mortal Kombat care va fi prin 2011-2012 (sau ceva de genul), sa vezi ce orgasme au aia pe acolo, nevazand inca filmul... dar oricum, cam de tipul ala de filme sunt dati peste cap tinerii...
Mircosoft pe 25 iunie 2018 17:47
bovoro, tu ai auzit de "realism", sau ai trecut prin scoala ca gasca prin apa ?
emilia345 pe 13 Aprilie 2011 22:37
un film mediocru,cu idei rasuflate si scene penibile si ilogice.adica,serios vorbind,la ce sa ma astept de la David Fincher ? =)))
White1 pe 13 aprilie 2011 23:52
"Film mediocru" si "scene penibile si ilogice" pot sa inteleg,depinde de cum le percepi tu.Dar "idei rasuflate"?Poti sa imi dai un exemplu de o idee rasuflata din filmul asta?
serban_ionescu pe 30 martie 2017 11:42
CORECT emilia ! Un film de nici 2 parale, facut in mod special pentru IMENSA MASA DE SNOBI AUTENTICI, care au gasit in el prilejul perfect de a "iesi la rampa" incercand fara succes sa demonstreze cat de "vaz Doamne" "inteligenti" si... "profunzi in gandire" ar fi ei ! Decat sa incerci sa vizionezi si sa cauti sa interpretezi tipic "snobeste" in fapt aceasta mascarada de "film", mult mai bine, mai castigat si mai satisfacut spiritual ai fi de exemplu chiar numai jucand o partida de sah sau de bridge !
sorinreddog pe 15 Decembrie 2009 23:58
Greu de inteles...
Am auzit pareri in legarura cu acest film,ca trebuie sa-l vizionez de cel putin 2-3 ori sa-l inteleg,sincer nu am inteles mare lucru,care sunt rostul actiunilor,deodata personajele sunt unul si acelasi,etc...
bovoro pe 25 decembrie 2009 22:03
E greu, ticule...
serban_ionescu pe 9 noiembrie 2017 13:15
decathlon pe 16 Mai 2009 11:49
a fost asa shokant filmu....ca am mai stat juma de ora dupa aia sa ma gandesc la el:)) e tare...degeaba brad pitt le are la fel si ed norton...
Puscas_marin pe 28 august 2013 17:37
Fight Club - la prima vedere, luand in considerare titlul care pare destul de sugestiv, ai crede ca este vorba doar de un film de actiune precum multe altele de acest gen, care nu prezinta o actiune foarte vasta, ci se concentreaza doar asupra unui singur lucru: violenta. Insa, actiunea acestui film este mult mai profunda iar prezenta factorilor psihologici fac din acesta un adevarat festin cinematografic. Intr-un top personal al celor mai bune filme (care si-au lasau o imprenta asupra mea) Fight Club ocupa prima pozitie.
Puscas_marin pe 28 august 2013 17:38
Nu trebuia sa dau reply la mesajul tau, voiam sa scriu unul nou insa am gresit.
Dr. Evil pe 10 Martie 2006 15:14
Unul din cele cateva filme bune ale lui Brad Pitt pe langa "Ocean's eleven" si "Snatch".
Dragosh02 pe 23 iunie 2009 14:33
Din toate filmele bune pe care le are Brad Pitt, u tocmai "Ocean's Eleven " ai gasit ? Eu de exemplu,primu film care imi vine in minte cand ma gandesc la Brad Pitt (pe langa Fight Club) e ... Meet Joe Black :D ideea mi-sa parut geniala.
bovoro pe 10 august 2012 21:05
Evident, Se7en, Fight Club, Legends of the Fall (supercomercial) si, de ce nu, Burn after Reading si Moneyball.
kakapiciu pe 05 Aprilie 2012 14:09
Nu a fost cine stie ce, pana sa se bata cu adevarat filmul m-a plictisit.
oneflyride pe 04 Aprilie 2012 19:12
7/10 . Mesajul este bun dar putea fi transmis intr-un mod mai matur si inteligent.Nu inteleg pe ce-i care zic ca e greu de inteles filmul ?? Mie mi se pare destul de straight-forward. Un film bun insa ini nici un caz o capodopera.
Octaz pe 27 Decembrie 2010 21:32
Hey! Sunt chiar uimit de cata lume lauda si ridica acest film ca fiind unul din cele mai bune.God,no way,inteleg k la baza lui sta o educatie decisiva din viata de zi cu zi,folositoare pentru oricine,o educatie care te invata sa te descurci in societate si in lume,dar filmul in consecinta nu mi s'a parut atat de bun precum se zice.Faza cu lupta si cu provocarea suferintei mi s'a parut penibila chiar daca ea a avut un scop bine definit.
ankadiana pe 29 Mai 2010 18:39
nu
un film care nu m-a impresionat mai deloc.nu mi-a palcut.mii de oameni laudau filmul asta am zis sa il vad si eu.dar nu, nu e pe gustul meu:)
robertsandu pe 17 Decembrie 2012 13:53
Fight Club. Adevăratele capodopere nu simt nevoia să apeleze la giumbușlucuri
Fight Club ne vorbește despre firea violentă a câtorva indivizi (aflați într-un moment de cumpănă al vieții), a căror singură scăpare din mrejele capitaliste e răzvrătirea împotriva ordinii sociale și a "vocilor" (băncile, publicitatea etc.) care ne spun zi de zi cum să ne purtăm sau ce să cumpărăm cu banii pe care-i câștigăm muncind ca un sclav. Apoi, ceva se întâmplă. Filmul face ce fac acele pelicule care nu au foarte multe de spus. Caută să surprindă printr-o șmecherie, un truc. Începe surprinzător de interesant, însă o dă apoi în violență extremă și sfârșește cu un foc de artificii în stilul tipic Hollywood-ului.

Filmul lui Fincher e, în mare parte, o estetizare a violenței care trezește impulsurile animalice care există, îngropate undeva în adâncurile fiecăruia dintre noi, bărbații (da, e un film pentru bărbați… citeşte

daron75soad pe 30 Ianuarie 2012 19:52
Ideea filmului si mesajele sunt geniale (cel putin cele pe care le-am prins, ca poate unele nu le-am inteles nici eu, nu ma dau mare critic), dar filmul in sine nu mi s-a parut extraordinar. S-a exagerat cu aceasta idee de libertate, de iesire din "matrix" si se ajunsese la anarhie. Ma rog, acum astept sa fiu facut praf de criticii de film, stiu, sunt un prost, imi place Twilight si Spider-man, am cu 2 clase mai mult ca trenul, dar pana atunci e bine de retinut un citat din film:
"It's only after we've lost everything that we're free to do anything."

viktor27oct pe 8 martie 2012 20:02
Subscriu
ciprian34 pe 04 Decembrie 2011 22:37
Am auzit pe cineva ca e un film cult,altcineva ca e un film din care avem ce invata,si ne mai intrebam de ce am ajuns unde am ajuns.Ce sa inveti din filmul asta,pur si simplu imi venea sa vars de scarba,nu credeam ca Pitt poate sa joace intr-o astfel de mizerie de film,uitati-va fratilor la astfel de filme si o sa ajungeti ca ei.
Mircosoft pe 24 iunie 2018 23:42
Inveti sa faci sapun bre. Si sa detectezi cancerul la san :))
bogdanuuu pe 15 Aprilie 2010 19:13
deci filmul acesta e super.Prima oara cand l-am vazut nu mi-am dat seama despre ce e vorba in el de fapt.Asta s-a intamplat akum vreo 2-3 ani..si akum un an l-am revezut si pot spune ca mi-a placut foarte mult.La acest gen de film zic eu ca trebuie sa ai o varsta necesara pentru al viziona.Adika daca s-ar uita un copil de 12-13 ani nu cred ca ar intelege de fapt despre ce e vorba...eh in fine:-J...un film pe care zic eu ca merita sa il vezi:D
bill_the_butcher pe 16 August 2003 22:35
la naiba cu helena bonham carter, brad pitt si edward norton. asta-i capodopera lui fincher. film facut in stilul sau inconfundabil.
FreakDoll pe 16 August 2009 23:29
M-a lasat fara cuvinte!!Nu ma asteptam la nimic din ce s-a intamplat.Extraordinar a jucat Pitt, iar de Norton n-am ce sa mai zic din moment ce e actorul meu preferat...E genial!
elmedico pe 02 August 2010 12:50
Un film cu un final ciudat, care te baga in ceata si nu mai stii ce adevarat ce se intampla in film.
serban_ionescu pe 9 noiembrie 2017 13:18
sarrpe pe 11 Februarie 2011 18:35
Pitt e in top 3 actori ai mei preferati, ii sta bine rau in BAD BOY
Stephen2D pe 16 Noiembrie 2013 13:04
Illuminati confirmed.

sabinalin pe 01 Octombrie 2012 17:02
Mizeria cea mai melodioasa
Esti liber doar atunci cand nu mai ai nimic de pierdut. Esti liber doar daca te poti smulge de sub jugul unei modernitati care pune in prim-plan consumismul. Ca orice sistem, si acela coropratist isi are avantajele cat si dezavantajele sale. Cat de mult suntem pregatiti pentru ritmul tot mai nebun de viata, pentru explozia de informatie, pentru graba tot mai mare catre nicaieri? Cateodata fiinta spirituala isi cere drepturile iar civilizatia occidentala e dispusa din ce in ce mai mult sa o ignore. Violenta naste monstri iar cand dezechilibrul se produce lucrurile pot scapa de sub control. Peste doua ore trec ca fulgerul, David Fincher e la fel de inspirat precum in "Seven", distributia e bine aleasa, stralucesc Brad Pitt, Edward Norton si Helena Bonaham Carter. Plus un spectaculos, neasteptat Meat Loaf!
Raddu pe 08 Februarie 2012 09:33
Un film psihologic foarte bun. intra in topul favoritelor mele. Actiunea complexa si durata relativ mare tee fac sa nu te gandesti ca de fapt tot ceea ce se intampla era creat de minte lui Edward Norton. Imi plac astfel de filme care te lasa cu cateva enigme dupa ce se termina
Iamsaved pe 10 Octombrie 2010 17:51
Un film foarte inteligent,asta este cuvantul cheie,dupa mine in film nu este vorba de doza de "barbatie" pe care ar trebui sa o avem cu totii ci despre alegerile pe care le facem,despre cum traim intr-un patratel sigur toata viata noastra fara sa ne dam seama,sau despre doza "secreta" de nebunie din fiecare.In orice caz,un film extraordinar care te face sa te uiti la viata ta si sa te gandesti daca nu cumva pierzi ceva.Si in plus in final iti arata si nevoia neeaparata de limite,limite pe care toti ar trebui sa ni le impunem fara sa ne curmam placerea de a trai.
corigeb pe 21 August 2010 01:01
L-am revazut cu parca o si mai mare placere decat in vizionarile anterioare(probabul pt ca acum m-am concentrat asupra replicilor)..un film extraordinar care pe langa distributie si regie reuseste sa ne determine sa reflectam putin asupra vietii, asupra nonvalorilor care ne sunt insuflate de mass-media, asupra adevaratelor nevoi(da, acele nevoi pe care le-a "asezat" Maslow in binecunoscuta-i piramida si care stau la baza filmului) ale fiecaruia dintre noi pe care ajungem sa le ignoram..
LavyBogdy pe 22 septembrie 2010 19:21
Cred ca trebuie sa reflectam mult mai mult asupra vietii,nu doar "putin". :)
corigeb pe 22 septembrie 2010 20:30
:) da, ai mare dreptate..
psihologu pe 19 August 2010 10:42
de vazut...
Edward Norton face din nou un rol de zile mari! Cu aceste 2 prestatii pe mine unul m-a facut sa-i ador orice film in care joaca! Despre Brad Pitt nu pot sa zic multe ca nu il ador foarte tare dar in acest rol a fost superb! Un film ce NU TREBUIE RATAT! Daca iubesti filmele atunci trebuie sa il vezi si revezi! merita vazut...
-aix- pe 09 Iulie 2010 18:29
you do NOT talk about Fight Club
filmul este INCREDIBIL . nu mai stiu de cate ori l-am vazut pana acum..
Mircosoft pe 25 iunie 2018 18:39
vezi ca si "do" trebuia scris cu majuscule ... mai uita-te odata la film :))
Mario_Jay pe 27 Iunie 2010 11:33
First rule of Fight Club...You Do NOT Talk About Fight Club
Un film pe care consider ca l-am vazut intr-un moment crucial al vietii.Si anume,o perioada in care nu aveam nici un film favorit,nici un gen favorit,nici macar un actor favorit.Se intampla asta acu multi ani.Pe atunci urmaream filmele doar de dragul de a vedea un film.Nu pricepeam mare lucru din nici unul si,mai ales,nici nu ma interesa sa inteleg mai mult.Ei bine,dupa vizionarea acestui film,am simtit o maturizare si am inceput sa imi dau seama ca pentru a intelege un film trebuie sa il simti cu adevarat.Eu am simtit Fight Club la extrem,devenind astfel primul film favorit al meu vreodata.Totul s-a schimbat afterwards.Capodopera.
alex_il_fenomeno pe 21 August 2011 17:26
film formidabil ! David Fincher ne demonstreaza din nou ca este un titan al cinematografiei , realizand un film perfect , din punctul meu de vedere ! reuseste sa reuneasca doi mari actori , Brad Pitt si Edward Norton , intr-un film cu o poveste ce face toti banii ! daca prima jumatate , si aproape tot filmul este invaluit in mister , finalul este de-a dreptul formidabil , cum nimeni nu ar putea sa se fi gandit ! lucrurile au decurs intr-o maniera aparent normala , asa ca acea "surpriza" este cu atat mai socanta ! cred ca nu ai cum sa ceri mai mult de la un asemenea film ! toate respectele mele lui David Fincher ! este un film ceimpresioneaza de fiecare data , dar prima oara este cutremurator ! il recomand spre un milion de vizionari , nu una sau zece !
PuriceGangav pe 22 august 2011 23:26
Să nu uităm omagiile pentru creatorul "Fight Club"-chuck palahniuk, fără de care David Fincher nu ar mai fi realizat filmul.
pssst pe 30 Iulie 2003 12:57
perfect! atit de convingator, incit merita un forum numai despre el.
pssst pe 22 iulie 2002 00:00
acuma, zic eu ca merita trei laturi abordate: scenariul care este (dpdv al meu) 100% original; edward norton, care este o revelatie; relatia pitt-norton: care actor joaca mai bine, care are un rol mai interesant si ce-ar fi fost daca rolurile ar fi fost inversate.
Mircosoft pe 24 iunie 2018 23:44
daa, sunt trei lături ...
cosmin742000 pe 13 Decembrie 2011 13:13
Fight club este un film care fara indoiala depaseste cu mult ca valoare cartea dupa care a fost facut.
Mircosoft pe 24 iunie 2018 23:43
o depaseste pe partea dreapta si iese in decor :))
qqq pe 09 Martie 2006 10:28
Cartea este una din cele mai proaste pe care le-am citit vreodata.La prefata si autorul spune ca aceasta carte i-a fost refuzata de atatea ori incat era pe punctul sa renunte,asa ca s-a decis sa o faca cat mai intunecata cu putinta pe motiv ,ca daca ii va fi respinsa din nou,macar cei de la diferitele edituri unde a trimis cartea nu o vor uita niciodata.Si culmea,le-a placut si cartea a fost publicata,de unde a iesit si un film mediu spre bun,cu o poveste nu prea coerenta in toate aspectele ei.
PuriceGangav pe 22 august 2011 23:37
CITAT"mai taie dracului din ele!". Cine îţi susură anomalii din astea despre roman? Că este mai presus de gradul tău de înţelegere, înţeleg!dar fie că îţi place sau nu, cartea nu e prosată. Vezi tu dacă nu îţi place o carte nu înseamnă că e prostă. Înţelegi?
Xander11 pe 11 Septembrie 2016 00:59
pierdere de timp
per total e o pierdere de timp...3-4 replici motivationale in tot filmul.
Rallu..Danielle pe 17 Iulie 2014 16:24
GENIAL
Fight Club este unul dintre cele mai frumoase filme vazute de mine vreodata. M-as uita la el de foarte multe ori si nu m-as plictisi.Prestatiile actorilor Edward Norton si Brad Pitt sunt cu adevarat memorabile. Fight Club este cu adevarat o capodopera a cinematografiei. Il felicit de regizor,pentru ideea acestui film,care a fost cu adevarat remarcabil. Nota 10 cu felicitari!!!!
Tyson_Kyd pe 13 Septembrie 2013 19:14
Fight Club este un film bestial in care joaca doi actori de teapa mondiala . Pelicula in sine are multa actiune si dramatism, dar sunt si cateva faze hilare . Dupa parerea mea interpretarea lui Edward eclipseaza intreg filmul . Povestea filmului nu este chiar asa de originala, dar prestatiile actorilor o fac mai interesanta .
Traveler22 pe 05 Martie 2018 09:28
Oribil, oribil, oribil, oribil, oribil, oribil, oribil, oribil, oribil.
Adel1na pe 17 Septembrie 2013 19:18
Fight
Fight Club este un film super . Chiar m-a impresionat pentru poveste si interpretarile actorilor . Brad a jucat la fel de bine ca de obicei, dar si Edward a avut o prestatie excelenta . La inceput pare cam dubios, dar pe parcurs te prinde si te socheaza ! Il recomand pentru iubitorii acestui gen de filme !
robertsebe pe 04 Februarie 2013 20:47
...
Nu exista film mai imprevizibl ca asta...asa final !!
Go1 2 3 4

Film - Fight Club