Păreri Eat Pray Love

Mănâncă roagă-te iubește

ires79 pe 01 Noiembrie 2010 10:55
multa reclama
multa reclama pentru foarte multe clisee. poate e interesant pentru americani.. e la moda acum. eu am fost dezamagit de film
danyx493 pe 05 Noiembrie 2010 17:07
"Eat Pray Love" - bun, dar se putea si mai bine!...ideea filmului in sine as putea-o descrie ca pe o calatorie spre regasire, renastere dar totusi, aceasta nu a fost transpusa in felul potrivit, filmul devenind plictisitor pe alocuri, momentele care te-ar putea induce in suspans lipsind cu desavarsire!...cadrele sunt intr-adevar superbe din Italia si pana in Bali, iar Ketut mi s-a parut cel mai simpatic "see you later alligator!"
Dragos.87 pe 8 aprilie 2017 22:17
Nu inteleg:cum adica suspans?Esti intr-un film de actiune?
pauis pe 18 Octombrie 2010 17:55
extraordinar..de plictisitor
am vazut filmu pentru ca am auzit mai multe pareri cum ca ar fi frumos..ei bine, nu este asa.filmul nu mi-a trezit niciun sentiment cu exceptia celui de somn, un scenariu f prost, execrabil chiar, cu o julia roberts extrem de seaca care nu stie ce vrea de la viata, invarte barbatii pe degete ca in final sa-si dea seama in sfarsit ce vrea de la viata.Recomand filmul totusi celor cu probleme de insomnie:)
brianabelciug pe 24 Iulie 2010 20:04
Am citit cartea! Absolut extraordinara. Cu Julia Roberts in rolul principal, sunt sigura ca filmul va fi cel putin la fel de bun precum romanul!
MirceaCeaTanara pe 6 august 2010 10:54
Imi poti spune te rog cum se numeste si cine a scris-o? Multumesc:)
dl_goe pe 16 septembrie 2010 10:51
am citit cartea, si pot spune k am citit carti mult mai bune!
bennu09 pe 18 Octombrie 2010 16:34
de vazut la cinema
Superb filmul. Mai ales cadrele din Italia, India si Bali imbinate cu povestea autobiografica - un film foarte bun, de vazut la cinema.
roxykim pe 01 Noiembrie 2010 13:33
Mie mi-a placut foarte mult cartea! Am avut asteptari mari pentru film, si am fost putin dezamagita. Recomand cartea!
balika pe 06 Noiembrie 2010 19:43
Un film obisnuit de la Julia Roberts. Mi-au placut scenele filmate in Bali, mi-a placut Hadi Subiyanto (Ketut) si cam atat. Nu se ridica deloc la nivelul cartii.
kamellia pe 12 iulie 2011 20:28
Ma tot intreb de ce au ales-o pe Julia Roberts pentru rolul asta... nu mi s-a parut ca "era facut" special pentru ea! Nu puteau alege pe altcineva? Ce ziceti?
aad pe 26 Octombrie 2010 22:20
Nu am fost foarte aproape de a ma apuca plansul vazand acest film. Nici pe departe.
Cei care inca mai suspina dupa Pretty Woman vor fi dezamagiti de-a binelea.

mihaelatb pe 24 Ianuarie 2011 21:19
Cred ca am avut prea mari asteptari de la acest film.Nu m-a impresionat! o poveste americana, caci ei cred in regasirea spirituala in India -uneori Tibet, se dau in vant dupa mancarea italiana si cred ca dragostea este la tot pasul in Bali, Thailanda sau Indonezia. Ar fi fost mai interesant daca autoarea nu avea posibilitati materiale si "se regasea" in New York, asa cum fac marea majoritate a femeilor, care nu dispun de resurse sa-si caute linistea in alte parti. Poate suna cam "comunist" mesajul cu egalitatea, dar asta este adevarul majoritatii femeilor ce trec printr-o criza maritala sau existentiala. Actorii...Julia,care face parte din favorite, mi s-a parut stinghera in rol, iar Bardem, un rol mediocru.
laurent6277 pe 28 decembrie 2013 00:21
Cel mai bun comentariu de aici despre film. De parca toata lumea isi permite un "gap year"! Ce sa spunem este la moda.
bornfree pe 10 Aprilie 2011 20:02
cel mai prost film din partea asta de univers, si tavanul de la cinema era mai interesant
mahae_16 pe 08 Decembrie 2010 21:39
cah...
SINCER, imi pare rau dupa banii care i-am dat pe bilet.
Poate toata esenta filmului a fost concentrata in primele 15 minute din film, care pt. ca am intarziat, le-am pierdut.
Desi in sala erau multe persoane care savurau filmul din plin mai ales partea cu MANANCA, nu s-au oprit din ploscait tot filmul. Pe mine actiunea filmului ma facea sa adorm, se pare ca acest lucru era oarecum anticipat de cei de acolo, asa ca sunetul era la maxim. Mi-am zis ca poate mai incolo o sa fie mai intresant (because what the F..... cartea este un bestseller) si tot am asteptat ca partea ''funn'' sa inceapa, dar nu a fost cazul. Filmul a fost plictisitor pana la sfarsit. Ai doar sansa sa te ROGI sa se termine si sa IUBESTI ca sa terminat si in cel mai rau caz sa iesi de acolo cu o durere de cap, cazul meu.
NOTA 2

dido pe 9 ianuarie 2011 11:59
Brici comentariul!
pe 9 octombrie 2011 10:37
Morphy pe 28 Octombrie 2010 11:26
durere de cap
Am fost ieri la cinema sa mananc, sa ma rog si sa iubesc dar dupa 133 de minute de Julia Roberts am iesit cu o mare durere de cap. Recunosc ca peisajele sunt superbe, prima ora cu farfuriile pline de mancare din Italia te provoaca sa iesi din sala si sa mergi la restaurant, Ketut Liyer - vraciul fara dinti arata simpatic... dar cam atat. Pe scurt Eat Pray Love este un Slow Movie - prea putina actiune/comedie pentru 2 ore si ceva de film.
victor_neo75 pe 28 octombrie 2010 15:33
Dar are nota 7 dupa tine !
Mbi pe 21 noiembrie 2010 00:32
Mie mi s-a parut cam decapitat filmul. si 'Elizabeth Gilbert' pare genul de femeie care mai are putin si intra la menopauza.. Indecisa si foarte enervanta . Sincer? Si pe mine m-a durut capul dupa ce l-am vizionat.
paradox_utopic pe 08 Ianuarie 2011 18:04
esec
cel mai prost film al tuturor timpurilor ! cel mai plictisitor,penibil,plin de clisee si ratat film !
Andraa.fhx pe 05 Septembrie 2011 02:35
nasol
mi s-a parut o mare pierdere de timp. thumbs down!
victor_neo75 pe 28 Octombrie 2010 11:25
"Mananca roaga-te iubeste" pe fast forward !!!
"Eat Pray Love" a avut succes la noi mai ales datorita actritei Julia Roberts si apoi cartii cu acelasi nume pe care se bazeaza scenariul ! In sala de cinema au fost multe fete, femei care au apreciat acest film, dar eu am ramas usor neimpresionat pt ca mai toate povestile prin care trece Julia Roberts in regasirea sinelui, nu sunt decat pe jumatate interesante, incepand cu sotul (Billy Crudup), trecand la iubitul mai tanar (James Franco) si apoi culminand cu relatia cu sarmantul Javier Bardem !
Am gasit ca numai rolul lui Richard Jenkins, batranelul aparent scortos din India, a fost ceva mai reusit in tot filmul ce depaseste un pic 2 ore !

"Eat Pray Love" il recomand tuturor femeilor, mai ales subiectului usor aventuros, dar sa nu va asteptati la un film memorabil! In acelasi gen (filme adresate publicului feminin), dar mai reusite au fost: "Under the Tuscan Sun"… citeşte

White.Lily pe 29 octombrie 2010 12:53
De acord cu tine. Cel putin "Under the Tuscan Sun", "Julie & Julia", "A Good Year" au fost intr-adevar minunante. Meryl Streep in Julie&Julia a fost de-adreptul magnifica! Si ce sa mai zic de Marion Cotillard in A good year unde a fost pur si simplu ravasitoare.
sax1979 pe 28 Noiembrie 2010 20:11
sincer chiar nu merita
abureala totala, o plictiseala te cuprinde uitandu-te la el

cetcta pe 31 Octombrie 2010 15:06
un film pentru femei...in caz de n-ai c face altceva..te uiti la filmul asta...e deranjant ca-L indentifica pe Dumnezeu cu buddha..sau ce zeu au indienii...ca si cum identifici un om(care traieste) cu o piatra(care logic,nu traieste)....deci in mare...ii dau un 5 sa treaca si Julia Roberts clasa ca are bani:))...ideea filmului e de corigenta...hai sa traiti
dido pe 9 ianuarie 2011 11:51
Eu sunt femeie si nu ma regasesc in el,probabil conteaza enorm ca nu am bani de calatorii de ,,regasire a sinelui"...
dido pe 09 Ianuarie 2011 11:57
Un film dupa care nu ramai cu nimic in minte...
decat faptul ca nu are rost sa-ti mai faci scrupule ca ,,indopi",un mascul ,,recunoscator" tot vei gasi...Mi-au placut mult imaginile,muzica,decorurile exotice,Julia Roberts (ca femeie),Javier Bardem (ca barbat...),dar in afara de faptul ca-mi vine sa urlu ca nu am si eu bani de o calatorie de ,,regasire a sinelui" undeva cat mai departe nu am ramas cu nici un sentiment in suflet dupa filmul asta!Si era sa uit,deobicei retin cate o replica din fiecare film (atunci cand gasesc macar una...):,,...scumpo...e timpul!"
CapybaraJimmy pe 21 Octombrie 2010 21:41
greu de zis...
Nu stiu ce sa zic de film :-??...l-am vazut ieri...si probabil ca am avut niste asteptari prea mari....nush...oricum cadrele sunt frumoase: Italia,India, Bali...si cam atat....e un film "chill"...leac ptr insomnie:):P
AngelAdina pe 05 Februarie 2011 20:06
sincer mie nu mi-a placut filmul, nu mi s-a parut nici interesant nici emotionant, mai degraba dezgustator :|
iulianM pe 20 Ianuarie 2011 19:07
delete
am citit restul parerilor si lam sters k imi ocupa mult spatiu si dak e si prost nu merita sa ma uit :D
PrincessMARIA pe 23 Decembrie 2010 08:11
prostie de film
si pe mn m-a plictisit filmul...este f lung si prost...nimic interesant in tot filmul...timp pierdut
CamyDott pe 19 Decembrie 2010 20:32
CAPODOPERA?
A FOST CEL MAI PLICTISITOR FILM VAZUT VREODATA IN VIATA MEA. MAI BINE MA UITAM LA UN FILM CU STEFAN CEL MARE DACT SA IMI PIERD TIMPUL CU FILMUL ASTA. NUJ CUM A PUTUT SA AIBA INCASARI ATAT DE MARI (poate din cauza actorilor) tema filmului a fost buna dar ar fi trebuit ca filmul sa tina 30 de min. ca sa fie mai captivant... dar mrg.. parerea mea
mariaalina pe 05 Noiembrie 2010 15:13
AM VIZIONAT FILMUL.. O PIERDERE DE TIMP, M-AM PLICTISIT FOARTE TARE, NICI UN MOMENT CARE SA TE DUCA PUTIN IN SUSPANS, NU RECOMAND
Nathalie pe 03 Aprilie 2011 23:40
nu am rezistat mai mult de 10 minute..dupa parerea mea -lictisitor,nu transmite nimic.
talexi pe 25 Octombrie 2010 14:20
Nu inteleg!!!
In primul rand nu inteleg cum poate descrie cineva cartea ca fiind "Absolut extraordinara".Singura explicatie, si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, este ca fiind genul de carte de citit pe WC ajuta cumva la ****re (vezi si comentariul de mai sus: "Eu l-as descrie ca fiind o calatorie spre sinele propriu").
In al doilea rand, Julia Roberts nu mai joaca la fel de bine ca in tinerete.

Valeria22 pe 16 noiembrie 2010 19:17
Sincer si mie mi se pare ca e mult prea apreciat fara vreun motiv anume si probabil ca multi nici n-au vazut "You again!" unde Betty White, care chiar este in varsta, joaca mai bine decat in tinerete.
anonymous.60416fe8ceca4 pe 09 Octombrie 2011 10:29
nicoux pe 20 Septembrie 2011 08:58
Plictisitor, comedie doar cu numele iar daca rolul principal nu-i revenea Juliei Roberts probabil ca vizionarile scadeau dramatic.
viorica04 pe 18 Septembrie 2011 20:53
nj mi-a placut deloc acest film, parea ca nu se mai termina, uneori aveam impresia ca am mai vazut secventa respectiva....
itscristinaa pe 17 August 2011 23:32
Putin plictisitor pe alocuri insa mi-a lasat o impresie destul de buna! :) Chiar sunt curioasa sa citesc si cartea.
dlena pe 13 Mai 2011 10:14
deci chiar daca este plin de clisee m-a relaxat (chiar plictisit un pic-133 de minute mi se par totusi prea mult) si mi-a placut sa o revad pe Giulia Roberts intr-un rol destul de carismatic( am citit cartea si din acest motiv spun asta)..... totusi se putea mai bine
epinefrine pe 11 Mai 2011 14:15
Enervant, deprimant ,plictisitor
Si cartea e la fel de plictisitoare , provoca migrene , Nu recomand .
Georgetoader pe 21 Aprilie 2011 07:59
Julia arata extraordinar in prima parte a filmului.
In rest: slabut! Iar despre subiect, ce sa spun: gagica tre' sa se regaseasca si pentru asta decide ca ii va face bine sa petreaca cateva luni in Italia ca sa manance, cateva luni in India ca sa se roage si cateva luni in Bali ca sa iubeasca.
Abordarea problemelor de viata in felul abordat in film mi s-a parut atat de PRETIOASA, in sens peiorativ, incat la sfarsit nu te poti gandi decat ca Julia a inceput sa-si faca singura filme, ajutata de Brad Pitt, ca producator.
Asa e cand te plictisesti, si aici ma refer la amandoi: constati ca nu mai ai pofta de mancare si te decizi sa pleci la Roma.
Ce PLM!

LuciaBlueFlower pe 20 Martie 2011 11:49
Incredibil de plictisitor! Nu am rezistat pana la sfarsit.
Ankutza2010 pe 14 Decembrie 2010 21:13
Cam plictisitor filmul, oarecum suflata povestea. Partea cu mancarea a fost oarecum buna.
BiLLy69 pe 08 Mai 2011 08:41
10 *
am mancat, m-am rugat si am invocat iubirea in acest film, Julia Roberts este fantastica in acest rol. Am citit toate parerile, pro si contra, nu pot decat sa spun ca acest film merita vazut de o anumita categorie de public! i'm one of them....
jude pe 14 Martie 2011 18:41
bunicel
ma asteptam la ceva mai mult de la acest film....nu m-a impresionat asa cum ma asteptam sa ma impresioneze...
OoOpSy pe 20 Februarie 2011 22:22
e destul de ok
Filmul acesta necesita o anumita stare.. Nu poti sa te uiti la el oricum, ci trebuie sa fii pe aceeasi linie cu el. Daca esti prea energic te plictiseste, daca esti prea plictisit te adoarme..dar daca esti undeva intre ele, si un pic curios de ce vrea Liz (julia roberts) sa descopere, si ce reuseste pana la urma prin calatoria sa, atunci reusesti sa savurezi filmul. Eu am avut noroc si am fost destul de curioasa de traiectoria filmului, asa ca mi s-a parut un bunicel. Dar nu e un film care sa te impresioneze, care sa te tina in suspans mereu, sau sa te induca intr-o stare anume...nu!..e doar un film simplu, unii l-ar numi pierdere de vreme, dar totusi are acel ceva care nu ma lasa sa-l pun in categoria aceea.
corinamarilena pe 08 Ianuarie 2011 12:19
nu a fost cine stie ce filmul acesta. chiar plictisitor, am stat pana la final pentru Julia Roberts.
White.Lily pe 29 Octombrie 2010 12:48
Filmul mi-a placut foarte mult, mai ales din cauza povestii si a faptului ca m-am identificat destul de mult cu pesonajul principal.
Insa, modul in care a fost realizat filmul chiar a lasat de dorit. Recunosc, nu am citit cartea, nu stiu daca regizorul a respectat intr-utotul cartea, insa se putea mult mai bine de-atat.
In primul rand prima parte mi s-a parut necredibila. Divortul prin care trece ea, povestea de dragoste cu tanarul actor, interpretat de James Franco, criza de identitate....toate acestea trec atat de repede si superficial incat nu-ti dai seama cand trece divortul, cand incepe relatia cu David, cum se hotaraste sa plece intr-o calatorie.... ca si cum regizorul ar fi zis: "Hai sa filmam asta mai repede ca sa putem ajunge la partea cu calatoria."
Durata de aproape doua ore jumate a fost destul de mare pentru un film in care personajul principal tot… citeşte

MirceaCeaTanara pe 06 August 2010 10:55
Abia astept sa-l vad, promite mult.Pacat ca apare de abia in octombrie!
lili22 pe 20 Mai 2012 14:34
Cum de a acceptat rolul Bardem?
Bardem e un mare actor, nu inteleg cum de a acceptat acest rol, scena aceea in care ii face declaratii de dragoste pe plaja, oribila, nimeni nu face asa o declaratie...Eram in Bali cind a venit Julia Roberts sa toarne scena de pe plaja.S-a oprit circulatia, politia nu te lasa sa opresti in zona, credeam ca a venit Obama.Sa fiti sigure ca in Bali nu se intimpla asemenea lucruri niciodata.
klaudya_e pe 20 mai 2012 14:48
lili22 pe 23 mai 2012 20:15
Mersi pt. corectura, am scris fiind nervoasa.
margott pe 02 Ianuarie 2012 23:09
Da, Italia e frumoasa, dar deja a ajuns un stereotip in cinematografie, oricum tot filmul e plin de clisee, femeia independenta si nefericita in dragoste, calatoria de redescoperire a sinelui sau a bucuriei de a trai, inevitabila aventura romantica in acest drum al regasirii si bla, bla, bla, si in sfarsit s-a terminat filmul. In fine, n-as zice ca e chiar pierdere de timp vizionarea lui, iar Julia Roberts intotdeauna mi s-a parut a avea un joc demn de urmarit.
aurelvirlan pe 13 Noiembrie 2011 12:45
Film pentru zile lungi, fara eforturi...
Usor lacrimogen, plin de optimism dupa dezastrele personale din viata personajelor, a tamaduitorilor si a spectatorilor...
Imi place Julia Roberts, rolul asta este sub cota ei, din punctul meu de vedere.
Prefer "Vicky, Cristina, Barcelona" daca este sa vorbim despre Javier Bardem.
Iar daca ar fi sa vorbim despre dragostea dupa caderi cu bicicleta, prefer "A Good Year", care o poveste cu adevarat interesanta dezvoltata prin flash-back-uri inteligente! (nu pricep de ce are doar 6,8 pe imdb)

Dana04 pe 07 Februarie 2011 17:02
Am avut asteptarii mari de la filmul acesta dar ma cam dezamagit :(:(
diabolyk_black pe 14 Decembrie 2010 10:12
mai bine nu
mai bine nu, doar atat am de zis.......................
Blu3sky pe 12 Decembrie 2010 20:14
mai mult pentru fete, gen mergi cu iubita la film sa ii faci pe plac :))
Iamsaved pe 12 Decembrie 2010 14:05
Un film de la care nu ma asteptam la foarte multe,asa ca m-am uitat relaxata:)James Franco,fermecator ca intodeauna,Javier Bardem foarte casual,iar Julia Roberts a aratat de parca si-ar fi jucat viata,foarte naturala:)Ar fi chiar frumos sa putem sa mergem intr-o calatorie de regasire cand avem un moment de cumpanamsunt sigura ca eu m-as simti mai bine daca as face ce a facut ea in film.Deci in concluzie este un film usor,de atmosfera.
petrea pe 10 Decembrie 2010 10:49
Mi a placut sa l revad pe Bardem
Slow movie e cea mai buna caracterizare a acestui film. Partea buna as da- o peisajelor, bogatiei de culori. In schimb m-a amuzat partea asta la sinopsis : "ea se bucură de experienţe simple cum ar fi să mănânce mâncare italienească în Italia, să se roage în India," de parca nu poti face asta oriunde, trebuie sa mergi pana in india sa te rogi . Oricum filmu pana la urma face propaganda hinduismului si orientalismelor, nu degeaba Julia a renuntat la crestinism (din care nu a inteles nimic sau nu prea era atasata, nici nu avea cum ) si s a convertit la hinduism dupa filmari.... da fiecare cu alegerile lui... . omu tot cauta in viata desi din pacate uneori se mai rataceste...mi a placut sa- l revad pe Bardem, Atat
goldenleaves pe 30 Noiembrie 2010 13:51
Pentru mine nu e un film deosebit este mai mult un film senzorial si cam simplist ... e pentru o iesire cu fetele mai degraba dezamagite de dragoste... am ramas totusi cu cateva imagini dragute cum este cea in care julia incearca sa mediteze si nu reuseste deloc

Film - Eat Pray Love

Eat Pray Love