Păreri Arizona Dream

(1993)

Arizona Dream

leo alexandru pe 21 Septembrie 2006 12:46
INTR-O SEARA PE TVR IN CADRUL UNUI DIALOG INTRE CRISTI PUIU SI FLORIN ZAMFIRESCU PRIMUL A FACUT URMATOAREA AFIRMATIE PE UN TON DEZAPROBATOR "CIND AUD DE KUSTURICA IMI APAR BUBE PE TOT CORPUL!". DESI AM FOST OBISNUITI SA VEDEM ZILNIC LA TV IN ULTIMII ANI ASTFEL DE FRUSTRARI EXPRIMATE LIBER IN CEL MAI PUR STIL ROMANESC AM STAT SA MA GINDESC CE L-A FACUT PE TINARUL REGIZOR (CARE DE ALTFEL PINA LA ORA RESPECTIVA ADUNASE VREO 2 PREMII IMPORTANTE), SA AIBA O ASTFEL DE REACTIE FATA DE UN REGIZOR IMPORTANT AL CINEMATOGRAFIEI MONDIALE,UN OM CARE SI-A ARATAT MEREU SUSTINEREA FATA DE CINEMATOGRAFUL EUROPEAN ,SI ADVERSITATEA FATA DE CINEMATOGRAFUL SARAC IN EXPRESIVITATE PE CARE IL PRACTICA HOOLYWOOD-UL.INTRADEVAR ,DOMNULE CRISTI PUIU ,AVETI PERFECTA DREPTATE,E FOARTE GREU SA PRIVESTI UN GENIU IN OCHII,DARAMITE SA VREI SA-I MAI SI CALCI PE URME ,E MAI "NATURAL" SA-TI APARA BUBE PE TOT CORPUL(SI MAI… citeşte
conu66 pe 7 februarie 2016 19:16
Este o reacție tipică a unui individ ce se crede EL un mare regizor , o reacție de frustrare și de negare a realității...nu știu ce a înțeles Puiu ăsta cu nume demn de Al.Brătesu - Voinești din filmografia lui Emir Kusturica dar un lucru e clar- DACĂ-I APAR BUBE POATE ARE GRIPĂ AVIARĂ !!!
Tataru Adrian pe 28 Mai 2008 09:05
Este clar cel mai frumos film pe care l-am vazut... si l-am vazut de cateva ori. Si de fiecare data gasesc cate ceva, o replica, un gest, care inainte mi-a scapat si care ma face sa indragesc si mai mult acest film. Johnny Depp e genial si la fel de mult mi-a placut si Lili Taylor.
Minnie pe 10 Ianuarie 2010 22:34
Poate ti se par exagerate fazele cu pestele..pentru ca e greu sa intelegi un geniu..Mie mi s`a parut super filmul si actori si subiect si coloana sonora..
popescu mihai pe 12 Septembrie 2006 18:57
Genial,pentru cei care nu-i cunosc povestea realizarii vizitati www.kustu.com .Ideea e ca a fost facut in timpul razboiului din (fosta)Iugoslavia ,regizorul fiind nevoit sa intrerupa de mai multe ori filmarile din cauza unor depresi,dupa ce tatal sau a murit din cauza unui infarct.(vezi scena in care leo face infarct).Simbolul pestelui este semnul resemnarii, al patimirii ,al destinului tragic.
corigeb pe 27 aprilie 2010 12:11
F frumos comm-ul tau.Intr-adevar un film genialFinalul este cel mai frumos pe care l-am vazut vreodata ...si dupa parerea mea, si cheia aparitiilor misterioase ale pestelui, acele "faze" considerate exagerate de catre unii "Baiatul meu, esti înca tanar. Ochiul tau abia începe sa reaca pe cealalta parte. Inseamna ca e bine sa ai ambii ochi pe aceeasi parte. nu e bine, ci e neobisnuit. - ce ai de pierdut? -Cealaltã parte a ta. -Dar odata ce pierzi, gasesti in acelasi timp.
frodo_b pe 10 August 2011 18:59
Arizona - capitala viselor stricate
„Arizona Dream” este o parabolă tragicomedică ce povestește istoria unei libertăți supranaturale unde realitatea se contopește cu lumea sumbră a viselor. Astfel tînărul visător și călător Axel Blackmar este nevoit din cauza simțului îndatoririi față de unchiul său să vină în Arizona într-un oraș uitat de toți. Unchiul îl roagă să între în bussinesul său, adică să vîndă Cadillacuri. Axel nu-și dă acordul. El se autoidentifică cu un pește care înoată către visul său și această obligațiune l-ar transpune într-un acvariu adică l-ar închide fără șanse de a se elibera. Dar Axel chiar și la vîrsta sa înțelege tare bine cît costă libertatea.

În genere filmul e axat pe tema visului. Axel visează simplu să fie liber, la un moment dat el visează să fie cu Elaine. Apoi cunoscînd lumea sa interioară el se… citeşte

Rose pe 16 Aprilie 2010 09:41
Un film aparte, nu foarte accesibil. Foarte expresiv, completat de o muzica pe masura.
Jocul lui Depp-exceptional.

RiZY pe 14 Octombrie 2009 17:44
Un film extraordinar. Ideea filmului, o coloana sonora de exceptie plus o distributie de exceptie au facut ca acest film sa fie apreciat pai putin de mogulii de la Oscar. Johnny Depp a avut un rol fabulos. Kusturica si Bregovic au facut treaba excelenta la coloana sonora.
cinemagia star pe 24 Martie 2009 15:37
angela
Pe langa EDWARD SCISSORHANDS si SLEPPY HOLLOW acesta e de asemenea sublim!!
Din pacate nu multieg geleg genialitatea lu'KUSTURICA :X

aa.. she.. Coloana sonora :X:X Goran Bregovic --respect :X

Livia pe 28 Iunie 2005 20:36
Tare filmul....intradevar, fazele cu pestele sunt cam exagerate...dar in esenta e un film f bun.Iar Jhonny Depp joaca superb....ireprosabil.
corigeb pe 27 aprilie 2010 12:06
Nu mi se par deloc exagerate, e un film meteforic, fiecare cadru, fiecare dialog, fiecare farama din muzica dezvaluie "un ceva"...un film nu f bun, ci genial!Si da, Johnny Depp a ajucat perfect..
Mariannaa pe 18 Octombrie 2014 11:07
In New York you can see everybody and nobody can see you
Un film magic care te transpune intr-o poveste magica. Atatea citate grozave am putut descoperi aici. Merita vazut!!!!!
psihologu pe 26 Ianuarie 2012 17:54
In The Death Car
Kusturica la intersectia cu visul american. Suprarealist, bizar, nebun. Despre cat pierdem cand ne maturizam. Distributie cu care la poker bagi "all in" fara sa-ti tremure mana. Depp cu o voce care te invaluie total. Coloana sonora bestiala.
Cristian_Ionescu pe 09 Decembrie 2010 11:15
Exceptional film!
Un film impresionant despre viata unui tanar visator, care soarta il invata ce inseamna dragostea!
andystarx pe 18 Februarie 2017 15:57
In acest film nu mi a placut decat coloana superba,senzationala de altfel ,in rest foarte plictisitor,nerecomandat pentru toate categoriile de telespectatori !
dan-matica pe 30 Aprilie 2012 13:42
poate ce-a mai buna realizare a cuplului Kusturica&Bregovic
alex_il_fenomeno pe 05 Ianuarie 2012 18:18
doar un om precum Emir Kusturica putea sa realizeze un asemenea film ! inceput usor , putin prea monoton , insa cu timpul te obisnuiesti cu ritm , cu personajele din pelicula , cu actiunile si aspiratiile lor , astfel ca nimic nu te mai deranjeaza . iar Johnny Depp dovedea de atunci un talent urias , reusind sa tina pasul cu marea actrita Faye Dunaway ! cred ca daca ai destula rabdare pentru a urmari acest film , nu vei avea nicio dezamagire , ba chiar te vei felicita ca l-ai urmarit !
fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 19:08
desi este unul din primele filme regizate de kusturica (putandu/se remarca anumite ezitari regizorale si un lirism mult mai pronuntat decat in alte productii ale lui), eu cred ca anunta prin tehnica anumite capodopere precum underground sau life is a miracle
lili22 pe 08 Iunie 2015 21:37
nu e cel mai bun film
Al lui Kusturica, totusi merita vazut, e bine interpretat si are coloana sonora deosebita.