Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Nov 2010, 09:04   #61
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by StefanDo:
despre film, va rog mult

daca vreti sa discutati despre facebook, subiect nou la cafenea (apropo, unul dintre motivele pentru care nu-mi place facebook e ca primesc o multime de spam de la diversi - desi nu am decat cunoscuti in lista de prieteni. ma irita la culme invitatiile sa-mi placa x si y - mai ales cand x si y sunt tampenii. Ca fapt divers, un regizor destul de cunoscut ma invita acum cateva luni sa-mi placa de o dentista sau dermatologa!)

Deci, tu ce vrei pana la urma?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2010, 09:49   #62
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sa fie popular ca Ted Mosby.

Din cate stiu, Eduardo a fost sursa principala de inspiratie pentru povestea din spatele filmului.

Wikiquote:

Co-founder Eduardo Saverin served as Mezrich's main consultant.[1] Mark Zuckerberg declined speaking with Ben Mezrich while the book was being researched and after Zuckerberg and Saverin settled their lawsuit, Saverin broke off contact with the author.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 11:47   #63
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Incepe cu un dialog tipator de pretentios, devine in scurt timp mult prea cinic, repezit si plin de sine [la una din sesiunile de lawyer battle, o "functionara" impresionata de marimea traficului pe care il provocase Z scoate un "wow" atat de pus cu mana incat aproape m-a induiosat pana la lacrimi. (No, I'm lying)] si insista in permanenta pe granita foarte subtire intre smart(ass) si (ass)hole. Just too much (ass) for me !

nota: 7 / 10 (mediocru spre bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 12:22   #64
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Este un film foarte bun si foarte bine facut cu niste actori de nota 10.Bravo Fincher !
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 13:57   #65
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Mi-a placut, e asamblat frumos, cred ca Fincher a nimerit cea mai potrivita punere in scena a subiectului. Cateva pasaje fortate, si nu prind aplauzele ptr. secventa canotajului - arata bine, dar nimic iesit din comun - detalii si montaj dinamic (hh), what else?

Sunetul insa e intr-un fel in filmu' asta.

Eisenberg mi-a lasat o impresie mai buna, in contrast cu alte roluri in care l-am mai vazut.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 14:04   #66
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by Lecart:
a nimerit cea mai potrivita punere in scena a subiectului.

In comparatie cu ?
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 14:19   #67
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Just, mai bine evitam comparativul ala. Spun ca, in opinia mea, e cum trebuie.

Ai exemple mai bune ptr. subiectu' in cauza?
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 14:48   #68
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
tocmai, nu exista

e posibil ca the social network sa fie "biopicul" bazat pe o persoana reala realizat cel mai curand dupa desfasurarea evenimentelor
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 15:14   #69
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Dictatorul lui Chaplin nu s-ar incadra ?
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 15:43   #70
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu e biopic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 16:00   #71
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by StefanDo:
e posibil ca the social network sa fie "biopicul" bazat pe o persoana reala realizat cel mai curand dupa desfasurarea evenimentelor
W.-ul lui Oliver Stone, realizat si mai curand (?).
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 16:02   #72
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu am vazut filmul, dar din cate stiu acopera toata "cariera" lui bush, nu doar ultimii ani
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 16:02   #73
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Imi amintesc acum de o discutie purtata anul trecut cu un prieten stabilit in America de cativa ani,m-a intrebat daca am cont pe facebook,iar eu i-am raspuns ca nu am,atunci mi-a spus ca este inacceptabil si ca practic ''nu exist'' daca nu am cont.La putin timp dupa asta mi-am facut cont,sa exist si eu.Siteul nu m-a dat pe spate este foarte simplist,acesta este singurul aspect care mi-a placut,nu e incarcat la maxim,are exact atat cat trebuie sa aiba.Ideea creari lui, in momentul de fata mi se pare banala,dar atunci in 2004 a fost geniala si a insemnat ceva.Au mai facut si altii ulterior retele se socializare dar nicuna nu a luat amploarea pe care a luat-o facebook-ul.Nu sunt un fan,intru doar o data sau de 2 ori pe saptamana.Cand am mers sa vad filmul nici nu stiam ca e vorba despre facebook.Filmul e bun,mi-a placut,a fost interesant si se numara printre putinele filme bune pe care l-am vazut anul acesta.
Initial am crezut ca povestea este adevarata si ca asa a fost creat siteul,am citit apoi declaratia lui Mark Zuckerberg care spunea ca nu este nimic adevarat si ca nici macar nu se va obosi sa mearga sa vada filmul.Oricum cred ca tipul e cam dus cu pluta daca la averea pe care o are sta intr-o casa inchiriata.Adevarul e undeva la mijloc pentru ca sunt cateva lucruri care se leaga.
Acum, Facebook, valorează 41 de miliarde de dolari si asta doar in aproape 7 ani.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 22:00   #74
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cred ca e prima oara in cariera lui Gorzo cand face o analiza in doua parti unui film american: http://www.dilemaveche.ro/category/autor/andrei-gorzo
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 20:45   #75
Iamsaved
Veteran
 
Iamsaved
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 171
6.5/10....si asta pentru ca mi-au placut unele faze din film si la inceput m-a incantat ideea,dar dupa ce l-am vazut am fost foarte dezamagita,filmul parca este facut cu repezitorul si pur si simplu nu m-a impresionat cu nimic.
Iamsaved is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 09:57   #76
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
O tampenie ambalata simpatic. Moda asta, tendintele ajuta enorm.
Sincer acum cumsa faci un film despre Facebook? Publicitate curata, cretinarie de'a dreptul
Nu spun ca filmul nu e palcut dar subiectul e prea pe money iar atatea premii pentru asa ceva? Pentru mine a fost cam mediocru... The king's Speech, inception, Shutter ori Black Swan erau cu mullllllt peste Tsn..
Dezamagitor...
Macar OScarurile sa schimbe ceva..
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 13:06   #77
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Poate daca ati trece peste ideea preconceputa cum ca filmul asta ar fi o reclama pentru facebook, ati reusi sa vedeti despre ce este el de fapt.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 13:43   #78
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Originally Posted by MadalinaGabriela:
O tampenie ambalata simpatic. Moda asta, tendintele ajuta enorm.
Sincer acum cumsa faci un film despre Facebook? Publicitate curata, cretinarie de'a dreptul
Nu spun ca filmul nu e palcut dar subiectul e prea pe money iar atatea premii pentru asa ceva? Pentru mine a fost cam mediocru... The king's Speech, inception, Shutter ori Black Swan erau cu mullllllt peste Tsn..
Dezamagitor...
Macar OScarurile sa schimbe ceva..



Nu incerc sa zic ca The Social Network e un film bun, sau mai bun ca vreunul anume..

Chiar recunosc ca si eu am avut o parere preconceputa despre un film care incearca sa povesteasca o parte din viata lui Mark Zuckerberg, tocmai pentru ca nu suport facebook-ul (defapt o mare parte din utilizatorii lui care il vad doar ca pe un site matrimonialist)..
Eram si sceptic de prestatia lui Justin Timberlake (care desi nu a impresionat, nu a fost nici rateu)

Stiam insa ca David Fincher nu poate dezamagii nici macar pe subiectul asta si chiar a fost un film placut, deloc pretentios si captivant pentru o duminica seara popcornista.

Prefer sa il revizionez in locul lui Shutter Island
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL

Last edited by buticut : 24 Jan 2011 at 15:12. Reason: Jigniri gratuite
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 14:09   #79
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Monotone:
Sunt sigur ca nu ai mai auzit vreodata de David Fincher Nu incerc sa zic ca The Social Network e un film bun, sau mai bun ca vreunul anume..
acuma, pe bune....
poate ea n-a auzit cum spui tu,de Fincher.
dar,chiar si asa,faptul ca filmul "X" sau filmul "Y",este opera unui regizor consacrat asta inseamna ca din start filmul este nu "capodopera",caci as exagera,dar un film"foarte bun"?
sunt exemple destule care pot confirma ca nu e o regula asta.
The Social Network este un film pe care unii il apreciaza, altii nu.
procentul pentru cele doua categorii, va face diferenta la popularitate.
dar,dupa parerea mea,se incadreaza in tentinde,adica sunt filme din ce in ce mai putin valoroase care acced la Glob sau la Oscar.
gaselnita facebookista poate merita ca subiect,dar cred ca modul cum a fost ambalata (ca s-o citez pe ea),n-a fost chiar inspirat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 14:25   #80
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Monotone ... ne bucuram (sau nu) ca impresionatul pe facebook e ceva important pentru tine . Poti sa arati ca ai alte pareri si in moduri mai inteligente. Cred ca as putea sa vars si eu cate ceva depre frustrarile tale si iti povestesc si de ale mele ca sa nu zici ca sunt rea, dar nu o fac, cel putin nu pentru a explica un punct de vedere diferit.

On: mie filmul mi s-a parut destul de bine inchegat prin intermediul actorilor, atmosferei, detaliilor, povestii in sine. A reusit cu brio satisfacerea curiozitatii cu privire la aparitia Facebook. Vrem nu vrem, daca ne gandim la nivelul afacerii, succesul lui Zuckerberg este de admirat si cu siguranta nu a fost construit pe baza de goliciune in creier. Probabil ca povestea m-a fascinat putin mai mult si din cauza interesului meu pentru domeniul asta. Ma asteptam ca Mark sa fie pus intr-o lumina cu totul si cu totul pozitiva, aici am avut surpriza de a constata ca moralitatea lui nu a fost chiar de neclintit . Inteligenta, luarea deciziilor corecte, stilul deosebit de a se focusa pe dezvoltarea ideilor sunt de admirat in timp ce furtul pozelor, caracterul lui dificil, renuntarea la propriul prieten, desi avea inteligenta necesara pentru a-l intelege si a-l trata altfel, m-au intrigat. The Social Network merita sa fie urmarit pentru analiza unei parti din personalitatea lui Mark Zuckerberg si pentru exemplul pe care il da in domeniul afacerilor de succes. Consider ca sunt superficiali cei care il critica pe baza acordului sau dezacordului asupra faimoasei retele de socializare ori pe baza faimei regizorului.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 24 Jan 2011 at 14:29.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells