Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

View Poll Results: Mai bun imi pare :
imdb 10 55.56%
cinemagia 6 33.33%
altul (si l-am trecut in post) 2 11.11%
Voters: 18. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jun 2007, 21:49   #1
sick
Novice
 
sick
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
cinemagia vs. imdb

Incepusem aceasta discutie in alta parte dar nu se preta locatia respectiva la asa ceva.

Asadar, daca aveti habar sau doar o parere, explicati-mi va rog, de ce credeti ca pentru omul mediu din Romania, interesat de filme, imdb este preferabil cinemagiei. Sau viceversa....

Si incercati sa fiti obiectivi si cat mai putin fanatici.
__________________
sick
sick is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2007, 22:59   #2
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Am votat imdb - pentru info

totusi.. intru pe CM pentru forum.
Lecart is offline   sendpm.gif
Old 29 Jun 2007, 23:30   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
nu poate fi comparatie intre imdb si cinemagia.
imdb este un instrument statistic foarte important.
intr-adevar, fara forum, cinemagia n-ar avea nici un farmec, cel putin editia online, ca pe cea scrisa n-am cumparat-o niciodata.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2007, 10:51   #4
sick
Novice
 
sick
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
Originally Posted by keepwalking:
nu poate fi comparatie intre imdb si cinemagia.
imdb este un instrument statistic foarte important.

Pai comparatia tocmai se produce, asadar se poate.

Ce intelegi prin instrument statistic? Nu de alta dar am ceva legatura cu statistica si nu vad foarte clar instrumentul. Exceptie ratingul imdb, dar care exista si pe cinemagia intr-o forma.
__________________
sick
sick is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2007, 14:09   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by sick:
Originally Posted by keepwalking:
nu poate fi comparatie intre imdb si cinemagia.
imdb este un instrument statistic foarte important.

Pai comparatia tocmai se produce, asadar se poate.

Ce intelegi prin instrument statistic? Nu de alta dar am ceva legatura cu statistica si nu vad foarte clar instrumentul. Exceptie ratingul imdb, dar care exista si pe cinemagia intr-o forma.

pe imdb, exista o radiografie (destul de interesanta) a structurii pe sexe si varsta a votantilor, de pilda.
apoi mai sunt topurile filmelor...o selectie de articole de specialitate din publicatii reputate...tot felul de date despre fiecare film (bine, in masura in care au putut fi culese)...si multe alte chestii de amanunt care-i confera imdb o valoare indiscutabila.
si, bineinteles, baza de date cu filme este una impresionanta.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2007, 14:12   #6
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
si inca ceva:

imdb abunda de fotografii.
cinemagia sta destul de prost la capitolul asta, care mi se pare unul esential.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   sendpm.gif
Old 30 Jun 2007, 22:35   #7
sick
Novice
 
sick
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
Nu fac quote pt ca e clar la ce raspund.

Partea de segmentare pe sexe si varste acum am observat-o. Poate e noua, poate nu am fost interesat sa votez ....
Ce e interesant intradevar acolo sunt ultimele 3 : top1000, US, non-US.
M-ar fi interesat mult mai mult un break down pe non-US (pt ca Australia si Canada sunt tot pe acolo) eventual unul EEuropean, nu de alta dar aici traiesc. Oricum, un + pt imdb.
Baza de date - e clar : un + imdb.
Fotografiile de la filme sau in legatura cu (desi am observat ca la unele legatura e cam greu de determinat), iar un +imdb.
Topuri sunt si pe Cinemagia, mai clar intreptate catre gusturile romanesti insa cuprind seriale si sunt cam putine. Pe imdb sunt intradevar mai consistente in privinta numarului. Sa zicem +imdb.

Insa trailerele de pe cinemagia sunt pe cinemagia, ceea ce nu se poate spune despre imdb. +cinemagia.
Cinemagia e in limba romana .+ cinemagia .
Programul cinematografelor Romanesti, un alt + cinemagia.

Am specificat ca "pentru omul mediu din Romania, interesat de filme", asadar "selectie de articole de specialitate" nu prea ataca zona respectiva.

Pana acuma 4-3 pt imdb. Dar nu e terminat. Insa eu termin postul aici pt ca ar trebui sa mai las loc si altora
__________________
sick
sick is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2007, 01:57   #8
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
De obicei nu prefer nici-unul. Cinemagia are avantajul ca ofera descrieri pt filme romanesti care nu deseori nu au plot description pe IMDb. In schimb IMDb ma intereseaza mai mult pt informatii obiective: citate, trivia si altele.

Pt filme straine folosesc AllMovie(descriere plus recenzii),si MRQE sau sectiunea External reviews de pe IMDb pt recenzii. Comentariile de pe IMDb si discutiile rareori le citesc.

Iar topurile ma lasa rece, exceptand cele facute de oameni cu care am tangente in privinta gusturilor. (ex www.sensesofcinema.com).
Lucky Luciano is offline   sendpm.gif
Old 01 Jul 2007, 10:35   #9
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
IMDb. Clar...
Nici nu stiam ca pot fi comparate...

imdb zice ca are 47 (editare: 50) de milioane de cititori...cinemagia cati poate sa aiba?

La partea cu forumul (ca cinemagia il are si imdb nu) tin sa contrazic pe cineva :lol:...imdb are message boardul, iar ala e perfect asemanator cu un forum...

Informatii mai complete...si dau un exemplu mai vechi.
La filmul "Crouching Tiger, Hidden Dragon" pe imdb imi arata ca are vreo 6 nominalizari si 4 Oscaruri castigate, pe cand pe Cinemagia...5 nominalizari si 1 premiu Oscar castigat...wow. E o diferenta imensa...

La programul de cinema, tin sa va contrazic iar...mai exista si alte site-uri cu programu, chiar site-uri din orasul respectiv...

Inca ceva...pe imdb poti sa tii o evidenta cu toate filmele pe care le-ai vazut...votandu-le, astfel iti apare in vote history toate filmele pe care le-ai votat, implicit pe toate ce le-ai vazut...

Singuru motiv pentru care intru pe cinemagia a fost, este si va ramane forumu.
Ideea e ca imdb este ce zice el ca este...earth's biggest movie database...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 02 Jul 2007, 10:13   #10
sick
Novice
 
sick
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
Pai, e oarecum corect pana aici.
La capitolul info premii (si altele) specific pe "crouching tiger,..." imdb e clar superior.
La capitolul vizitatori, cinemagia are cam 650 mii lunar. Insa engleza este limba nativa a 405 milioane iar romana a 22. In cazul unui calcul cinemagia are cam 1/4 raport din imdb. Si aici nu sunt calculati cei care vb engleza ca limba secundara.
Despre stirile cinemagiei eu personal consider ca desi cam rare, sunt net superioare imdb. Nu de alta dar daca vreau sa citesc tone de barfe cu sau fara legatura cu cinematografia cred ca se gasesc niste tabloide mai tentante decat imdb.
Problema mea aici de fapt este ca nu imi place sa am un anumit comportament doar pentru ca toti ceilalti il au. Si imdb-ul pare sa fie un caz dubios in care toata lumea zice : acolo, asa. Acum niste ani 98% din surferi foloseau IE pentru ca toata lumea zicea acolo, asa. Cei care s-au mai trezit (20% acuma) mai folosesc un MF sau Opera (depinzand de preferinte). Cei care inca mai dorm, sunt convinsi de superioritatea Vista, de avantajele Volkswagen si, de ce nu, de "divinitatea" imdb, fara a se chinui la un gand de analiza cat de mic. Sunt laggards dar sunt poligloti... "frate".
__________________
sick
sick is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 10:06   #11
sick
Novice
 
sick
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5
asadar cam atat.
Imdb rulez , cinemagia dimpotriva!
Ma asteptam la mai multa energie, initiativa, proactivitate de la forumistii de pe aici. Poate nu e de la cine, poate nu au cu ce.
Interesant ca desi nu pot analiza cat de cat in profunzime un site, o situatie, cand e vorba de pareri si analize despre filme sunt numai academicieni.
Vax!
__________________
sick
sick is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 16:56   #12
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
Omule, tu vrei sa-ti facem o schema ca sa intelegi? IMDb e un site gigantic care exista de 18 ani. E mai vechi decat World Wide Web-ul, ffs. Ofera mult mai multe informatii despre filme. Comparatia cu cinemagia e complet deplasata.
Lucky Luciano is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 21:46   #13
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
:lol: mai asa cum s pot face comparatii aberante in orice domeniu, a venit momentul s fie aplicate si aici..c leg are imdb cu cinemagia numai Doamne Doamne stie, vb de differentt zip codes in general....
@ sick
Nu vad de ce ne ceri sa ne ridicam furcile in dispair si sa urlam ca Cinemagia e mult superior, ne-om iubi noi castravetii romani, da park si c are altul in piata putem lua la masa noastra..mai ales if it is increased in size. :lol: :lol:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   sendpm.gif
Old 03 Jul 2007, 23:43   #14
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Cinemagia pentru ca sunt roman si indiferent de cat de mare ...cati vizitatori are imdb-ul ..Cinemagia pentru mine este un mic David iar imdb un Goliat. Lasand la oparte micile implicatii religioase, Cinemagia chiar incearca sa satisfaca publicul si fanii iar pentru asta merita tot respectul tuturor cinefililor din Romania! (dovada clara o reprezinta pozitia pe primul loc in clasamentul "trafic"-ului, Arta /Cultura!)
Bravo Cinemagia! Tot asa!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 00:20   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by films4all:
... (dovada clara o reprezinta pozitia pe primul loc in clasamentul "trafic"-ului, Arta /Cultura!)
Bravo Cinemagia! Tot asa!
Chiar, dom'le! :shock:
Acu' câteva luni, ne-o luase înainte port.ro-u' - si era destul de firesc, de vreme ce äla are profil de culturä în general, nu numai de cinema! Acum, iacätä-ne iar primii! Ce-i drept, la o diferentä infimä - da' cu atât mai bine, e mai palpitant asa. Si ce-i si mai drept, luna trecutä a contat mult si Cannes-u' - vezi recordul de vizitatori, în seara anuntärii Palmdorului! Da-n fond, ce, e de räu?
Brava 9! :happy:
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 07:25   #16
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Originally Posted by films4all:
Cinemagia pentru ca sunt roman si indiferent de cat de mare ...cati vizitatori are imdb-ul ..Cinemagia pentru mine este un mic David iar imdb un Goliat. Lasand la oparte micile implicatii religioase, Cinemagia chiar incearca sa satisfaca publicul si fanii iar pentru asta merita tot respectul tuturor cinefililor din Romania! (dovada clara o reprezinta pozitia pe primul loc in clasamentul "trafic"-ului, Arta /Cultura!)
Bravo Cinemagia! Tot asa!
de acord ... dar te-ai gandit ca poate imdb nu este un site oarecare pentru un anume grup, o comunitate sau o singura natiune ? te'ai gandit ca scopurile imdb-ului sunt de a fi accesat la nivel mondial avand in vedere acel mic volum de informatii din industria cinematografica pe care il ofera ?
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 17:05   #17
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
de acord ... dar te-ai gandit ca poate imdb nu este un site oarecare pentru un anume grup, o comunitate sau o singura natiune ? te'ai gandit ca scopurile imdb-ului sunt de a fi accesat la nivel mondial avand in vedere acel mic volum de informatii din industria cinematografica pe care il ofera ?[/quote]



E..si aici avea dreptate amicul nostru care a postat mai sus... o astfel de comparatie..nu-si prea are rostul! Dar daca vine cineva cu intrebarea "ce preferi"? nu pot sa-l las cu ochii-n soare! :sleep:
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 17:58   #18
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by films4all:
Cinemagia pentru ca sunt roman si indiferent de cat de mare ...cati vizitatori are imdb-ul ..Cinemagia pentru mine este un mic David iar imdb un Goliat. Lasand la oparte micile implicatii religioase, Cinemagia chiar incearca sa satisfaca publicul si fanii iar pentru asta merita tot respectul tuturor cinefililor din Romania! (dovada clara o reprezinta pozitia pe primul loc in clasamentul "trafic"-ului, Arta /Cultura!)
Bravo Cinemagia! Tot asa!
Faci din tantar, armasar...
Adica faci sa para Cinemagia asta mai mare decat este. Este ea mare, dar numai pentru Romania si pentru publicul roman. Eu zic ca atat. (de unde si pozitia in clasamentul "trafic" Arta/Cultura...)
N-as vedea de ce un strain ar intra pe site-ul asta chiar daca ar fi fost scris intr-o limba cu circulatie universala.
Cinemagia incearca sa fie mai cozy, mai cute si petit...si intr-o oarecare masura reuseste.
Sincer, cinemagia a fost primul site cu filme pe care am intrat, nici nu mai stiu acu cati ani...si am circulat pe el, vreo 3-4 luni pana am aflat de imdb. Acu, in afara de forum, nu ma mai intereseaza nimic aici...
Si acu sa nu ma luati cu: "daca nu iti place, poti sa pleci..." - nu-i frumos...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2007, 18:41   #19
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Faci din tantar, armasar...
Adica faci sa para Cinemagia asta mai mare decat este. Este ea mare, dar numai pentru Romania si pentru publicul roman. Eu zic ca atat. (de unde si pozitia in clasamentul "trafic" Arta/Cultura...)
N-as vedea de ce un strain ar intra pe site-ul asta chiar daca ar fi fost scris intr-o limba cu circulatie universala.
Cinemagia incearca sa fie mai cozy, mai cute si petit...si intr-o oarecare masura reuseste.
Sincer, cinemagia a fost primul site cu filme pe care am intrat, nici nu mai stiu acu cati ani...si am circulat pe el, vreo 3-4 luni pana am aflat de imdb. Acu, in afara de forum, nu ma mai intereseaza nimic aici...
Si acu sa nu ma luati cu: "daca nu iti place, poti sa pleci..." - nu-i frumos...[/quote]
nu te ia nimeni cu nimic..
E opinia ta si nu te poate face nimeni sa crezi altceva..decat daca s-ar intampla o minune cu cinemagia..si brusc s-ar transforma in cel mai cautat site de filme romanesti, de catre straini...
Nu am ridicat in slavi cinemagia...unde-i e locul acolo e..atata tot!
"N-as vedea de ce un strain ar intra pe site-ul asta chiar daca ar fi fost scris intr-o limba cu circulatie universala." esti cam "optimist"..de unde stii ca nu a(u) facut-o deja?
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2007, 22:11   #20
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Chestionar aiurea, imdb are o baza de date impresionanta, nu se compara cu nimic.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells