Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2005, 02:00   #1
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Lucia y el sexo

Misto film. L-am revazut in urma cu aprox. 1 saptamana? pe la ora 3 noaptea, dat in reluare pe tvr 1 cred. nu stiu daca intra neaparat la categoria iconoclast sau la 0+...in fine.
Filmul e o incalceala de iubire, pe mai multe planuri, adica la un moment dat nu mai stii care este femeia cui si cu cine este el acum, al cui e copilul - in speta, fetita din film pe care o cheama Luna.E un nume foarte frumos, dar cam nefolosit; eu m-am gandit imediat la "La Luna" lui Bertolucci..e ales metaforic aici, ca de altfel si Soarele si Marea - alte 2 elemente regasite in film. E un film care transmite multe, dincolo de scenele erotich. Filmul e facut de Julio Medem si, am aflat si eu, a luat 2 premii Goya- actrita+muzica.
Mi se pare si inovator in stilul in care "lipeste" trecutul la prezent si invers, in care se scrie cartea..
Ati mai vazut vreun film de acest regizor?? ca eu as vrea sa vaaad.

A, si tipul ala de prezinta filmele shoc&sic ii spunea.."corida senitmentala"(asta mi-a ramas in cap)...sic.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2005, 10:06   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Lucia y el sexo

Originally Posted by LLiiAA:
Ati mai vazut vreun film de acest regizor??
Da. Los Amantes Del Circulo Polar (care e mai tare decît Lucia).
Sunt niºte întîmplãri (aceleaºi) povestite de cîte 2 ori, din unghiul de vedere al ei, ºi al lui, alternativ, pînã cei doi se întîlnesc, apoi se despart, iar se reîntîlnesc... Deci niºte povestiri în care ei se intersecteazã, pe parcursul mai multor ani, ca ºi cum la sfîrºitul vieþilor ai lua jurnalul fiecãruia ºi l-ai 'monta' într-unul singur, pãstrînd doar momentele esenþiale. Finalul în schimb m-a cam desumflat pe moment. Dar poate aºa a fost mai bine ca sã nu cadã în cliºee... Cred cã ar merita un topic nou acest film. E cel mai miºto film spaniol pe care l-am vãzut.
Interesantã ºi aceastã dublã subiectivitate prin douã voice-overuri. Am mai întîlnit-o destul de rar: în Pierrot le fou (dar acolo era mai artificial: efectiv erau spuse fragmente de propoziþii cînd de el cînd de ea, deci sute de alternãri) sau în Chungking Express (aici e la extrema opusã: mai întîi voice-overul unui tip, apoi, cînd se terminã prima poveste, intrã celãlalt pentru povestea lui ºi primul nu mai revine)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 00:11   #3
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Re: Lucia y el sexo

[/quote]
Da. Los Amantes Del Circulo Polar (care e mai tare decît Lucia). [/quote]

Imi place titlul!
Quote:
Sunt niºte întîmplãri (aceleaºi) povestite de cîte 2 ori, din unghiul de vedere al ei, ºi al lui, alternativ, pînã cei doi se întîlnesc, apoi se despart, iar se reîntîlnesc... Deci niºte povestiri în care ei se intersecteazã, pe parcursul mai multor ani, ca ºi cum la sfîrºitul vieþilor ai lua jurnalul fiecãruia ºi l-ai 'monta' într-unul singur, pãstrînd doar momentele esenþiale.

Imi place ideea. As vrea sa-l vad si eu.


Quote:
Finalul în schimb m-a cam desumflat pe moment. Dar poate aºa a fost mai bine ca sã nu cadã în cliºee...

Cum se termina??
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 02:21   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cum se terminã?
are 2 finaluri (cam echivalentul ultimelor 2 din Lola Rennt). pînã unde poate ajunge subiectivitatea...
ciudat cã în acelaºi an, 1998, au apãrut 3 filme cu tema asta a destinurilor cu mai multe variante de final: ãsta, Lola Rennt ºi Sliding Doors
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 19:08   #5
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Vacas.
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 21:26   #6
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Originally Posted by Leonard:
ciudat cã în acelaºi an, 1998, au apãrut 3 filme cu tema asta a destinurilor cu mai multe variante de final: ãsta, Lola Rennt ºi Sliding Doors


Da, am vazut si eu Alearga, Lola, alearga si Sliding Doors. Mi-a placut mai mult primul. Btw, prima data l-am vazut in niste conditii unice - intr-o sala de cinema mica, urata si putzicioasa, care noaptea functiona ca discoteca si ziua, ca cinema... Cred ca duduia fumul noaptea acolo, ca ziua abia de reuseau sa imprastie ceata, dar'mite sa mai si aeriseasca..sa nu mai pun ca aveam emotii ca nu va rula pt. 3-4 persoane cate eram in total. de necrezut!
Legat de mai multe variante de final, la Lola mi-aduc aminte cum e - ii reuseste jaful din banca si cand ajunge la intalnire, constata ca si el facuse rost de bani; si totul a fost mai simplu decat crezuse...dar la Sliding Doors, nu mi-aduc aminte finalul nicicum...

Presimt c-o sa-mi placa Medem. Stil (neconventional ?)& corazon (latino!).
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2005, 21:38   #7
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Originally Posted by K's:
Vacas.

Tare-mi place posterul de pe net...
Si tare-as vrea filmul si euuu...
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells