Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2005, 22:15   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Garden State

Stiu ca s-a mai mentionat acest film here and there si stiu ca nici povestea - a numb person in the garden state, his homecoming and what awaits him there - l.o.v.e. (i spelled it that way beacuse, as the song has it, this is the 4-letter word ) doesn't qualify it as a full-time taboo-breaker; however, given that this state (of mind, as K's pointed out) had to have a place of its own under the sun, i decided to make room for it in here. the story might sound like love between two vegetables and it might taste like soup, but it doesnt. instead, it is one of the most touching, hearty, smart, slick, gimmick-imbued films I saw this year. even though garden state and eternal sunshine do not bear enough resemblance to each other (as reported ), they do share enough things in common for me to love them both. and i cannot but mention the exquisite, mellow (down tempo even, if we take into account thievery corporation and zero 7) albeit hope giving OST and recommend this film with all my hertz.

ps: even though it speaks of vegetables (or of the numb), it has more meat to it than many other canned films.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 08:43   #2
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Film de nota 10 din 5. Mi-a placut foarte mult prin prospetime, atat la capitolul poveste cat si la imagine. Film anti-cliseu mi s-a parut. Imaginea e pe alocuri taietoare de grai: vezi scena cu piscina, sau chiar si numai cei doi, amandoi cu tulburatori ochi albastri si foarte frumosi asa in natangeala lor. O scena care mi-a placut mult: cand stau ei in cada si el zice: 'And I said to myself: this is love... This is love'... M-am indragostit de Zach Braff atunci si pour toujour. Cat despre muzica: superba!! Oi fi eu romantica peste limita admisa, da' muzica se lipeste perfect de fiecare scena. Exemplu: dupa ce striga amandoi in haul ala mare si se saruta ei prima data. Ce era melodia aia? Ca era tare faina. La fel o melodie extraordinara e cea de la party, la inceput, cand apara blondina aia si i se asaza pe genunchi. Iar, very very sxy little tune.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 10:15   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by europe_east:
La fel o melodie extraordinara e cea de la party, la inceput, cand apara blondina aia si i se asaza pe genunchi. Iar, very very sxy little tune.

Zero 7 - In the Waiting Line (Simple Things - 2001). Top notch delivery of electronica.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 08:44   #4
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Fain fine fain

Il vazusem pe Braff in the mindless sitcom Scrubs, unde era OK, da nu parea in stare de mai mult. Insa in Garden State, wow, cita candoare, cita apatie, cita atentie in scenariu pentru excentricitatile din small town America (cimitirul de hamsteri, fratele african pasionat de forensics, iubitul mamei fostului lui coleg care vorbeste klingoniana, spin the bottle on E's, etc etc etc). Si ca regizor se descurca bine, solid camera work, no tricks (seamana aici un pic cu Alexander Payne si cu PT Anderson).
And what can you say about Natalie Portman except :love: :love: :love:
Oricum rolurile de ingenua "doe-eyed" i se potrivesc de minune.
And the mellow soundtrack helps (pina si Coldplay suna bine), da pe linga Thievery (Lebanese Blonde parca totusi o melodie ras-folosita) si Zero 7 ( :love: again) musai trebe amintit si The Shins (cu Caring is creepy si New Slang), Iron and Wine (Such great heights) si erm, Simon & Garfunkel (The only living boy in New York, melodia cind striga ei in haul ala si se saruta intiia oara).
9 pi 10.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 23:42   #5
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Sunt surprins in mod placut ca lui AB i-a placut Garden State (desi cred ca mi-a zis candva dar eu uit si zilele saptamanii).

eu am mers la filmul asta nestiind absolut nimic despre el inafara de faptul ca juca Natalie Portman. Nu stiam cine e baiatu Braff, ce a mai facut, despre ce e vorba, 'zilch'.
La faza cand braff iese din masina la servici si vede pompa de benzina ramasa in rezevorul masinii stiam ca e ceva de capul filmului asta, dar cand am vazut scena in care Braff sta in baie, imbracat in camasa care se confunda cu peretele, stiam ca filmul asta e tare.
prima parte e cu Zach care se intalneste cu vechii lui prieteni si isi retraieste momente gen "frat house" cu droguri si fete "usuratice", faza haioasa fiind ca el nu consuma droguri (la cate medicamente lua, drogurile nu mai aveau nici un efect). a doua parte este cea in care isi gaseste femeia vietii sale, Natalie Portman, care e atat de buna in rol incat e imposibil sa nu-ti placa de ea just a "tinny-tiny bit', pt ca, deep-down, you LIKE natalie portman... We all like natalie portman. Ea este intruchiparea fetei adorabile, haioase, care vorbeste mult, minte cum respira si minte prost. Who wouldn't love that?

tot filmul are o atmosfera absurda de adolescenti drogati. unele scene sunt comice iar la altele am ras fara motiv. Figura lui Braff este geniala, in genul: "that's a face only a mother could love", in a good way. Este un fel de Ray, din everbody loves raymond, doar ca e mai simpatic, parerea mea. Scenariul scris de el este superb, cu mici ciudatenii in cateva locuri, iar regia este exact in atmosfera filmului. Se simte ca productia este din categoria: actor/regizor/scenarist... Sper doar ca Braff nu este one time hit si ca pe viitor o sa mai scoate filme misto.

Am iesit din cinema cu un sentiment profund de satisfacere. Filmul se termina cu bine, se trece peste "bullshit", ceva ce eu consider a fi genial. Multi au zis ca ultimile 15 min sunt aiurea deoarece tot filmul se transforma in love story... Nu inteleg de ce asa ceva ar fi suparator cand o avem pe Portman si pe Braff care sunt incantatori ca un cuplu. Filmul urmeaza o directie de la inceput pana la sfarsit fara mari abateri. Totul se leaga la sfarsit, cu mici defecte care nu strica nicidecum experienta cminunata care o ofera, si obtinem unul dintre cele mai bune filme de aceste gen facut vreodata. Intra in top 10-ul meu personal and it will stay there.

Desi, nu inteleg de ce este filmul aceta la inconoclast, dar imi pare bine ca primeste atentia pe care o meritat. GJ AB.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 22:27   #6
Lola
Novice
 
Lola
 
Join Date: Jan 2005
Location: Bucuresti
Posts: 1
Send a message via Yahoo to Lola
tipica productie semi-obscura americaneasca. actori tineri si dijteptzi foc (talentatzi + naturali). genul de filmuletz prezentat la festivalurile independente. low_budget. frumos. oarecum neuniform. placut shi cu idei originale.
amuzant pe alocuri.
remarcabil, dupa cum s-a mai pomenit in topicul asta - e soundtrackul. am ramas in transa si l-am tot ascultat again and again and again.

DE VAZUT si ACULTAT!
Lola is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 23:41   #7
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
ce-ati avut cu filmul asta?

e chiar bine facut. nu ireprosabil, dar bine facut. pentru un debut regizoral, eu zic ca este chiar excelent.
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells