Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2004, 00:06   #1
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Aaltra

L-am vazut si l-am pemiat , so merita locul lui pe forum
Asteptam reactiile din capitala!
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 23:22   #2
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pentru cei care vor vedea filmul zilele astea in Buc. .. in final apare, in rolul patronului de la Aaltra ,Aki Kaurismäki. Eu am aflat doar a doua zi dupa ce l-am vazut.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 11:11   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'Aaltra' e un film cu un umor negru intrinsec - doi ologi in scaune cu rotile care tin pe picioare un road movie - dar, cu toate astea, nu pot sa nu imi declar nemultumirea fata de faptul ca au ales sa il faca alb-negru. Daca un film e facut in valori de baza (raptor & friends ar putea sa zica mai mult si mai bine pe tema asta), inseamna ca o sa vorbeasca in general, cu CAPITALS, despre BUNATATE, RAUTATE, ADEVAR SI OMENIE? Citeam in catalogul festivalului ca alb-negrul potenteaza mai bine peisajele superbe si nu sint de acord: cine vede doua filme rusesti - Koktebel si The Return - o sa isi dea seama ca oamenii cre fac filme color stiu ei ceva-ceva. Da, daca abordarea asta stilistica in cheie minora vrea sa mearga mina in mina cu ologii si micile lor nimicnicii, gasesc justificata folosirea alb-negrului. Personal, insa, vreau imagini color, ca de-asta traiesc in sec XXI.

Legat de continut: filmul este foarte nepoliticos, ireverentios era cuvintul ales in catalogul festivalului, dar pe mine nu ma intereseaza chestii gen 'political correctness' cind vine vorba de infirmi. Hai sa fim seriosi, daca trebuie sa existe a certian regard politically correct, atunci el ar trebui sa priveasca ologii ca pe oamenii cu picioare si nu pe oamenii cu picioare ca pe ologi, if you get my badly-driven drift. Adica de ce sa nu ii tragem pe ei in sus, si sa ne dampe noi jos, alaturi de ei. Eu glumesc acum, sa nu se supere nimeni, glumesc cum glumea si tatal cu unul dintre actori, la cursa de motoare. Nu vreau sa divulg detalii, pentru ca in afara de noi citiva de pe forum, n-a mai vazut nimeni filmul. Cind il vedeti, lemme know.

PS: O mentiune speciala pentru unul dintre actori/scenaristi/regizori, cel cret, pentru show-ul cu schimbatul echipamentului, ca fotbalistii, facut la festivitatea de inchidere. Pacat ca actorul roman n-a inteles gluma si s-a grabit sa isi recupereze mobilul si banii. Tu plingi, mie-mi vine sa rid, e neplacut, vorba Parazitilor.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 22:42   #4
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Da, Gustave Kerven i-a facut-o lui Visan in aplauzele audientei.
Revenind la film, pe mine chiar m-a atins alb negru' ala - am nostalgia filmului asa cum l-am cunoscut si de care m-am amorezat prima data.
E oricum cel mai colorat alb -negru pe care mi-l amintesc, fara dialoguri complexe, si idei marete ,mereu la limita improvizatiei(sau dincolo de ea), fara gadgeturile cinemaului actual,
in fine film curat cum place lu' portugal.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2004, 11:53   #5
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
da! merci! numai voi atzi vazut filmul asta ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 20:25   #6
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Vazut aaltra. Nu stiu daca a meritat sau nu premiul cinemagia pentru ca nu am vazut alte filme din competitie...insa este plin de viata si asta mi-a placut.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 20:48   #7
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Gaandalf:
da! merci! numai voi atzi vazut filmul asta ...
Deah , doar ca nu m-as fi obosit sa deschid topicul asta daca mi-as fi imaginat ca n-o sa-l mai vada nimeni.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 21:27   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
vazut azi filmul si sunt profund dezamagit. un scenariu absolut penibil. plictiseala 100% (am atipit de cateva ori). nu inteleg ce v-a determinat sa-i dati premiul asta si ce cauta la iconoclast topicul?! Un film din care nu am ramas cu nimic (e extrem de lung pentru cat spune, adica nimic), nici macar buna dispozitie, nu m-a amuzat cu nimic (prefer sa rad la un film cu ben stiller sau adam sandler decat la oboseala asta belgiana). m-am ales doar cu o profunda stare de stres si oboseala. o porcarie ieftina in stil francez, asa cum este si Le Placard. Nu as putea sa-l mai revad vreodata.
cel mai idiot film din filmele aduse de la tiff pe care le-am vazut. din competitie am mai vazut 2/3 din Foc si 1/3 din Young Gods si pot spune ca sunt mai bune, sau cel putin interesante.
nota 3,5/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 22:29   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
cel mai idiot film din filmele aduse de la tiff pe care le-am vazut. din competitie am mai vazut 2/3 din Foc si 1/3 din Young Gods si pot spune ca sunt mai bune, sau cel putin interesante.
nota 3,5/10

daca foc! ti s-a parut mai bun...e trist.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 22:32   #10
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Imi pare rau ca n-ai gasit in el acea joie de vivre pe care am vazut-o eu. Tin minte ca in dimineata de dupa Aaltra , la o cafea , afirmam ca Aaltra, ca road-movie, e cu doua clase peste Marfa si banii, pe cand, interlocutorul meu
il plasa cu doua clase sub, motivand ca ii lipseste suspansul.Dar cum ramane cu filmele care nu "se intampla" ci "sunt", filmele de atitudine(mi se rupe - in speta), unde, pana la urma , nu povestea sau catch-ul conteaza?
Gagul din final e reusit, dar filmul ar fi stat in picioare si fara el.E mare lucru sa fii subtil in putine cuvinte.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 22:37   #11
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
Gagul din final e reusit, dar filmul ar fi stat in picioare si fara el.E mare lucru sa fii subtil in putine cuvinte.

Filmul da, actorii nu.
E mare lucru sa fiu subtil in putine cuvinte.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 00:08   #12
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Mala Portugal:
Imi pare rau ca n-ai gasit in el acea joie de vivre pe care am vazut-o eu. Tin minte ca in dimineata de dupa Aaltra , la o cafea , afirmam ca Aaltra, ca road-movie, e cu doua clase peste Marfa si banii,

N-am vazut Marfa si banii, dar, ca "road movie" si nu numai, Aaltra e un rahat de 2 lei pe langa Asphalt Tango de pilda, sau pe langa (ca sa luam tot unele alb-negru) Down By Law sau Stranger than Paradise ale lui Jarmusch
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 10:09   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:

N-am vazut Marfa si banii, dar, ca "road movie" si nu numai, Aaltra e un rahat de 2 lei pe langa Asphalt Tango de pilda,

Poate dai si un argument-doo cind te esprimi asa de vehement.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 11:50   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Leonard:
ca "road movie" si nu numai, Aaltra e un rahat de 2 lei pe langa Asphalt Tango de pilda, sau pe langa (ca sa luam tot unele alb-negru) Down By Law sau Stranger than Paradise ale lui Jarmusch
Si Nae spune ca Asphalt Tango e cel mai prost film al lui iar eu nu intentionez sa-l contrazic. E ciudat ca ai amintit de Down by Law fiindca pe mine Aaltra m-a dus cu gandul la el si nu din caza alb negrului.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 13:41   #15
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Am vazut si eu filmul ieri , mi-a placut , are cateva momente savuroase(cel putin scena cu kaurismaki de la sfarsit e mortala).
Nu stiu daca merita neaparat sa fie premiat de juriul cinemagia pentru ca nu le-am vazut pe celelalte dar pot sa inteleg de ce a luat premiul publicului.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 23:18   #16
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by ctoma:
Nu stiu daca merita neaparat sa fie premiat de juriul cinemagia pentru ca nu le-am vazut pe celelalte dar pot sa inteleg de ce a luat premiul publicului.
Partea buna e ca publicul tiff-ului e departe de multimea aia de mancatori de pop-corn si chipsuri care invadeaza salile de cinema in zilele obisnuite. Si in plus am avut surpriza sa vad cateva fete cunoscute, revenind la Aaltra special sa voteze pentru premiul publicului
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 23:38   #17
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Leonard:
N-am vazut Marfa si banii, dar, ca "road movie" si nu numai, Aaltra e un rahat de 2 lei pe langa Asphalt Tango de pilda, sau pe langa (ca sa luam tot unele alb-negru) Down By Law sau Stranger than Paradise ale lui Jarmusch
mai frate Leonard, e nostima lupta ta impotriva Aaltrei si a juriului cinemagia care a ascultat de "sugestia" lui ALS, dar ti-ai frant credibilitatea pe invocatul de tine Asphalt Tango, care e un rahat de... cateva mln (probabil?) de franci francezi. nu se ingroapa un rahat cu un alt rahat...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 23:59   #18
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
fratilor, nu stiu ce argumente vreti sau daca mai e nevoie sa ma justific, eu m-am plictisit ingrozitor si cascam si abia asteptam sa se termine mizeria asta, pentru ca e un film SEC care nu mi-a transmis nimic si mi-am dat seama dupa 10 minute ca nu are nici o profunzime desi plecasem cu ideea ca o sa vad un film iesit din comun. absolute previzibile anumite "gaguri", aveam o senzatie perpetua de deja-vu (de pilda cand opreste tirul ala si ei au impresia ca a oprit sa-i ia pe ei, dar cand sa se urce, pleaca, eram absolut sigur ca asa va fi, am prevazut si secunda cand a plecat). m-am chinuit sa zambesc la cateva faze care cica vroiau sa fie amuzante dar filmul n-a reusit sa ma faca sa gust acest "umor" sau sa-mi transmita orice fel de emotie. iar daca imi veniti cu argumentul gagului de la sfarsit, ok, sa zicem ca ar fi asa, ce-ti trebuie 90 de minute pentru asta? 5 minute daca dura filmul era mult mai suportabil. parerea mea este ca are un scenariu de scurtmetraj rezonabil dar caruia i-au tras de par sa-l faca lung-metraj.
pe cand Asphalt Tango este un film foarte emotional, foarte bine jucat, cu un umor de ma pisam pe mine de ras, cu gaguri la tot pasul de nici nu mi-am dat seama cand au trecut cele circa 90 min ale filmului. Are un scenariu foarte complex pentru o comedie "road movie". Cum incepe, prezentand viata aproape a fiecarei fete inainte de plecare cu autobuzul acela (memorabil cand una dintre ele spune in franceza ca din acel moment a incetat sa vorbeasca romana, iar apoi cand vrea s-o violeze ala, injura de toti mortii masii in romana - genial). Orice ati zice despre el, transmite muuuuult mai multa buna dispozitie decat chestia aia belgiana.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 00:09   #19
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by Leonard:
ca "road movie" si nu numai, Aaltra e un rahat de 2 lei pe langa Asphalt Tango de pilda, sau pe langa (ca sa luam tot unele alb-negru) Down By Law sau Stranger than Paradise ale lui Jarmusch
Si Nae spune ca Asphalt Tango e cel mai prost film al lui iar eu nu intentionez sa-l contrazic. E ciudat ca ai amintit de Down by Law fiindca pe mine Aaltra m-a dus cu gandul la el si nu din caza alb negrului.

1. Nu mi se pare relevant ce zice Nae, normal ca afirma ca Filantropica e cel mai bun, fiindca e ultimul, altminteri ar insemna sa recunoasca faptul ca a decazut putin?
2. tocmai fiindca te-a dus cu gandul la Down by Law trebuia sa-ti semene a "facatura".
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 11:54   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by herbert:
e nostima lupta ta impotriva Aaltrei si a juriului cinemagia care a ascultat de "sugestia" lui ALS, dar ti-ai frant

So wrong. Juriul cinemagia avea deja trei favoriti inca dinainte ca ALS sa vada si sa sugereze 'Aaltra'; astia erau: Aaltra, Kontroll (my favorite) si Reconstruction. Cind noi decisesem deja, a aflat si ALS. Legat de 'Aaltra', cine vede in el doar gagul final, nu vede bine. Oricum, discutia e inutila as long as we agreed we should present it with the award. More, I decided it's a good movie and, for me it's gonna stay that way no matter what.

ps: Intre Down By Law si Aaltra eu nu vad multe similitudini, iar faza ca intr-un film se injura in romaneste tu o vezi geniala...nu inteleg de fapt de ce mai ma obosesc sa scriu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells