Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2005, 03:09   #1
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Resurrection of the Little Match Girl

(Coreea de Sud, Regia: Jang Sun-Woo)

nu sunt un pasionat al jocurilor cu împuºcãturi (chiar deloc), dar cred cã asta e doar un pretext pentru a face un film demenþial. nici al efectelor speciale, dar aici te lasã mascã. alt pretext ar fi 'Fetiþa cu chibrituri' de H.C. Andersen
poate cã e cam brainless subiectul dar ceea ce face acest film unic este RITMUL (montajului). N-am vãzut ceva mai dinamic, atîtea schimbãri de cadre (cred cã în toate filmele lui Bergman ºi Antonioni la un loc nu gãseºti atîtea tãieturi). Îþi taie respiraþia.
Aº zice cã e un Natural Born Killers + eXistenZ duse la extrem. la efecte speciale, Matrixurile sunt mici copii pe lîngã ce vedem aici. filmul evident mai aminteºte ºi de alte filme: Arizona Dream (ideea cu peºtele zburãtor), Elephant.

Secvenþe halucinante (de bãgat la topicul Hypnotic):
-Fata cu cuºuleþul cu brichete, repetînd într-una ca o cerºetoare 'Cumpãraþi o brichetã' pe muzicã de Schubert (Ave Maria în coreeanã). Dupã 5 minute, pe aceeaºi muzicã, aceeaºi fatã cu mitraliera rãzînd totul în jur (ºi tot cu coºuleþul în mînã ºi figura aceea inocentã)
-faza de urmãrire a taxiului prezentatã în fast-motion. N-am mai vãzut aºa ceva!

remarcabile ºi secvenþele de film mut de la început ºi sfîrºit

8,5/10. (9,5 pentru imagine ºi montaj)
nu e un must-see dar nu vã închipuiþi ce pierdeþi dacã nu-l vedeþi.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells