Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Sep 2004, 13:03   #61
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by CIPRYX:
Pe langa Brian Eno si Philip Glass, a auzit cineva de Gyorgy Ligeti, roman de-al nostru.Ii putem regasi compozitiile in filme precum 2001:O odisee spatiala, The shining, Obsesia(Heat) si Eyes wide shut.
Nu e roman... E evreu ungur nascut in Romania la Tarnaveni in 1923 (cu cinci ani in urma, s-ar fi nascut in Ungaria de-a dreptul). Si-a facut liceul la Cluj, apoi restul studiilor la Budapesta, dupa care a plecat mai departe prin lume... (cred ca in Franta sta mai mult acum, dar nu stiu sigur)... Anyway, muzica lui este nonconformista, experimentala, abstracta (avea el un termen prin care-si definea opera, dar nu mai tin minte), insa se simt totusi influente din folclorul romanesc si ungar (ca la Bela Bartok, idolul lui Ligeti)... In film, a fost descoperit de Kubrick, care i-a folosit muzica in mai multe filme. Si de fapt, cam numai Kubrick l-a folosit (mici, f. mici exceptii exista). E interesant sa asculti compozitiile lui fara suportul vizual... Doar concertele, operele etc.

P.S.: E un documentar despre Ligeti pe PAX TV. Il dau din cand in cand si e chiar de urmarit; cu muzica, cu viata lui etc.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 13:08   #62
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Multumesc pentru informatii.Din pacate prea multe melodii cu Ligeti nu am ascultat.Insa cea pe care o stiu cel mai bine e versiunea lui de Lux Aeterna si imi place mult cum suna.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 23:32   #63
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
daca va intereseaza cu adevarat muzica lui Ligeti, ascultati compozitii complete, nu numai fragmentele folosite in filme. Recomand:
-celebrul 'Continuum' pentru clavecin solo
-opera 'Marele Macabru'. nu sunt amator al genului opera, dar asta e geniala. e si in engleza, se intelege usor
-San Francisco Polyphony (orchestral)
-Dublul Concert pentru flaut si oboi
-Concertul pentru corn si orchestra 'Hamburg' (intre cele mai recente, 1999)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 14:34   #64
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Muzica din Eternal Sunshine Of The Spotless Mind! weird but cul!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 14:38   #65
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Selectia de cintareti/formatii si melodii de pe coloana sonora a "O Brother Where Art Thou?" e grozava si emrita ascultata.over and over again.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 21:33   #66
lollipop
Junior
 
lollipop
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 25
intr-adevar, o coloana sonora buna inseamna ca filmul sa fie acompaniat de o muzica pe care n-o auzi, fiindca cele 2 se contopesc total.
dupa parerea mea insa o coloana sonora grozava inseamna ca atunci cand auzi muzica, iti sar imagini din film in fata ochilor fara sa vrei.
my heart will go on nu ma impresioneaza cu nimic
insa muzica de la pulp fiction sau zorba grecul e inconfundabila. pana shi cea de la dallas, sau cea de la tezaur folcloric
dar din unele filme ramai doar cu muzica, ca de ex. love story. am plans la el de la inceput pana la sfarsit, si sunt convinsa ca muzica a fost principalul vinovat...
gladiatorul: muzica buna dar nu coloana sonora
parerea mea
__________________
I'm not a complete idiot...Some parts are missing.
lollipop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 16:17   #67
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Mi-a placut ...

Mi-a placut coloana de sunet la filmul Gladiator, Terminator I, Misiune imposibila 1 si 2 , James Bond - Goldeneye si cred ca nici coloana de sunet a filmului Titanic nu a fost slabuta.
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 18:05   #68
Raymond
Novice
 
Raymond
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2
Trebuie sa recunosc ca sunt destul de dezamgit, dincolo de "abundenta" de informatie, de abundenta de informatii ce privesc muzica siropoasa hollywoodiana. Pot sa declar cu tarie ca sunt 1 la mie filme americane care scapa de kitsch-ul sonor. Acesti compozitori de la Williams la Horn si oprindu-ne la Zimmer (ca sa nu amintesc mai multi pt. ca e silnic), scriu uneori ce le mai mari bullshituri posibile, de la Lista lui Schindler, Titanic si Gladiatorul. Oricum ce s-a postat pe topicul asta face parte din categorie.

O exceptie ar fi Philip Glass, care dincolo de toate a performat muzica minimalista (monotonia de-a lungul fimului, aminitita de cineva mai sus, este o iluzie). Omul face muzica in stil, iar stilul se numeste Glass. Ceilalti fac muzica fara stil, care daca ar exista, ar avea o denumire f dulce si gretoasa. Mai pot sa spun ca Howard Shore a reusit sa scrie ceva muzica buna pentru Cronenberg

Ce ziceti de jazzurile lui Godard, de Fusco si muzica pentru Antonioni, de Brian Eno (nota bene a colaborat cu Phillip Glass), de, de, de... muzica de film BUNA?
__________________
Raymond
Raymond is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2005, 03:50   #69
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by horatiu:
Hai sa fim seriosi! Muzica de film mai tare decit muzica clasica? :lol: Muzica de film e mai concentrata! :lol: :lol: De fapt, Kiki are dreptate, variatiunile Goldberg, de pilda, sint o pierdere de vreme. Baiatu asta, Ionel Sebastian ia o tema muzicala si o tot variaza, de 30 de ori. Ce tot o tine langa, nu inteleg, doar e aceeasi tema muzicala. Unii nu stiu cind sa se opreasca!

HAHAHAHAHA... bun, bun...
imi place cum pui problema Horatiu asa e...
stiu ca e vechi mesajul, dar acuma l-am vazut si chiar nu m-am putut abtine...
esti in domeniul muzicii?
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 19:53   #70
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
OST-uri reushite shi in ton cu filmul au fost shi sunt cele de la Queen of the Damned shi Ocean's Twelve. Or` mai fi shi altele, dar in momentul acesta, asta imi aduc aminte... :hmm:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 21:43   #71
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Originally Posted by Demona:
OST-uri reushite shi in ton cu filmul au fost shi sunt cele de la Queen of the Damned shi Ocean's Twelve. Or` mai fi shi altele, dar in momentul acesta, asta imi aduc aminte... :hmm:

Din Ocean's Twelve mi-a placut f mult melodia care se aude pe fundal cand trece Vincent Cassel printre lasere: Nikkifurie - The a la menthe.
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2005, 02:53   #72
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
top 3 sountrack "odiseea spatiala 2001"...de fapt cred ca este un
clasic deja
"terminator 2"....imposibil de confundat.
"vanatoarea lui octombrie rosu" .....de aici de cate
ori apare cate un submarin rusesc, canta corul..
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2005, 02:21   #73
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by Pinky:

Din Ocean's Twelve mi-a placut f mult melodia care se aude pe fundal cand trece Vincent Cassel printre lasere: Nikkifurie - The a la menthe.


Ai piesa?
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 07:22   #74
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
AFI's 100 YEARS OF FILM SCORES --- cu John Williams si "Star Wars" in frunte.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 10:13   #75
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by MinRep:
AFI's 100 YEARS OF FILM SCORES --- cu John Williams si "Star Wars" in frunte.
foarte frumos ... macar stim ca merita.
-mai putin la Heroes & Villains - unde Vader nu se situeaza nici macar pe locul 50. :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 13:47   #76
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by MinRep:
AFI's 100 YEARS OF FILM SCORES --- cu John Williams si "Star Wars" in frunte.
foarte frumos ... macar stim ca merita.
-mai putin la Heroes & Villains - unde Vader nu se situeaza nici macar pe locul 50. :sick:
e pe 3... http://www.afi.com/tvevents/100years/handv.aspx
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 14:00   #77
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Raymond:
Trebuie sa recunosc ca sunt destul de dezamgit, dincolo de "abundenta" de informatie, de abundenta de informatii ce privesc muzica siropoasa hollywoodiana. Pot sa declar cu tarie ca sunt 1 la mie filme americane care scapa de kitsch-ul sonor. Acesti compozitori de la Williams la Horn si oprindu-ne la Zimmer (ca sa nu amintesc mai multi pt. ca e silnic), scriu uneori ce le mai mari bullshituri posibile, de la Lista lui Schindler, Titanic si Gladiatorul. Oricum ce s-a postat pe topicul asta face parte din categorie.

O exceptie ar fi Philip Glass, care dincolo de toate a performat muzica minimalista (monotonia de-a lungul fimului, aminitita de cineva mai sus, este o iluzie). Omul face muzica in stil, iar stilul se numeste Glass. Ceilalti fac muzica fara stil, care daca ar exista, ar avea o denumire f dulce si gretoasa. Mai pot sa spun ca Howard Shore a reusit sa scrie ceva muzica buna pentru Cronenberg

Ce ziceti de jazzurile lui Godard, de Fusco si muzica pentru Antonioni, de Brian Eno (nota bene a colaborat cu Phillip Glass), de, de, de... muzica de film BUNA?

carter burwell? (pt coen bros)
michael nyman? (pt greenaway)
michael danna? (pt egoyan)
david byrne? (pt bertolucci la 'ult. imparat' & pt el insusi la 'true stories')

pt a nu mai pomeni de bernard herrmann (pt hitch) - the best, ever!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 03:22   #78
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Incerc si eu, timid, o parere. Muzica de film trebuie sa reprezinte in mare masura filmul (daca nu in totalitate). Sunt filme care au pe coloana sonora mai multi cantareti de acelasi gen muzical (sau mai multe genuri muzicale, depinde de filme) si sunt filme care au aceeasi melodie (interpretata orchestral), dar in diferite variatiuni, in functie de actiunea filmului.
Mie imi place coloana sonora de la Star Wars, deoarece este o muzica orchestrala interpretata in mai multe variatiuni, in functie de actiune. John Williams este cu adevarat un mare compozitor pentru muzica din filme. L-am vazut pe genericul de la mai multe filme (acum chiar nu pot sa dau exemple la care din filme ma refer, in afara de Star Wars - trebuie sa ma documentez); faptul ca este nominalizat de multe ori la Oscar spune multe.
Deunazi am ascultat soundtrack-ul de la filmul DREAMER. Muzica acestui film este in majoritate orchestrala si prezentata in diferite variatiuni, in functie de actiune. Mai apare si Bettany Dillon, o tanara cantareata care interpreteaza melodia principala a filmului (de tip country), melodie care insoteste trailerul filmului.
Oricum, muzica de film, bine aleasa sau bine compusa (depinde de situatie) face parte integranta din film, fara de care un film modern nu poate exista. Si pe vremea filmului mut imaginea era insotita de muzica (de obicei interpretata la pian). Oricum, un subiect despre care se poate scrie la nesfarsit, dar, nu-i asa, pentru asta exista acest forum.
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2009, 20:16   #79
LavyBogdy
Novice
 
LavyBogdy
 
Join Date: Jan 2009
Location: Deva
Posts: 11
In primul rand vreau sa stiti ca admir foarte mult oamenii care vad ce-i mai bun in muzica de film.Mie cel mai mult imi place Hans Zimmer pt superbele melodii din Piratii din Caraibe,dar si Charlie Clouser mi se pare genial pt melodiile din SAW.Danny Elfman si John Williams imi place de asemenea pt Batman si Nasul.
LavyBogdy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2009, 22:25   #80
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
La Nasul Nino Retta a facut muzica.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells