Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Mar 2003, 22:46   #41
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Eu l-am remarcat pe Patrick Doyle dupa ce ascultasem cateva track-uri de pe coloana sonora a filmului "Marile sperante". Nu ma pricep sa apreciez in vreo masura muzica de film, insa compozitiile lui Doyle mi-au placut mult. La un moment dat chiar imi doream sa-mi cumpar soundtrack-ul.
Pe langa filmele amintite mai sus de Guinevere a caror muzica poarta amprenta lui P. Doyle eu as mai mentiona: "East-West", cu Catherine Deneuve (difuzat relativ recent pe Romania 1), "Gosford Park", "Hamlet" al lui Kenneth Branagh.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2003, 11:28   #42
Luke_Dorian
Senior
 
Luke_Dorian
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
Posts: 86
Send a message via ICQ to Luke_Dorian
Eu tot nu inteleg ce cauta subiectul asta la staruri.
__________________
i'm the invisible man.
Luke_Dorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2003, 21:13   #43
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Nu pot decat sa-mi exprim si eu mirarea. Asta e. Cred ca de vina e cel care a initiat subiectul de discutie la aceasta categorie a forumului.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2003, 00:18   #44
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
atunci cand am venit eu la Cinemagia, forumul avea o alta forma si continea mai multe subiecte...s-a renuntat la acea impartire pentru ca avea subiecte unde nu prea se intampla nimic, si s-au facut mai putine asa ca anumite discutii au mai ajuns si in locuri nepotrivite...
asta nu scuza faptul ca multi useri fie deschid discutii in locuri total nepotrvite fie deschid discutii deja existente ( a se vedea cele n subiecte despre LOTR sau cele k despre Matrix)...ideea e ca poti sa gasesti orice oriunde, asa ca mai bine dati un Cauta daca vreti sa aflati ce s-a scris despre o anumita tema.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2003, 00:02   #45
moovyluver
Novice
 
moovyluver
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 8
Dupa parerea mea cel mai bun compozitor contemporan de coloana sonora e John Williams. Horner, Goldsmith, Elfman, Goldenthal, Zimmer si Shore sunt exceptionali (vezi Titanic, Alien, Batman, Edward Scissorhands, Interviu cu un vampir, Lion King, The Ring, Lord of the Rings, Silence of the Lambs, etc etc), dar mie mi s-a parut dintotdeauna ca muzica lui Williams e cea mai dinamica, foloseste cea mai mare varietate de instrumente si nici o tema muzicala compusa de el n-a dat gres. Una din cele mai bune coloane sonore compuse de el a fost cea pentru Jurassic Park, care, pe langa jocul de exceptie al actorilor si efectele speciale superbe, a reusit sa faca dintr-un film - pe care altfel multi l-ar fi considerat doar un SF cu dinozauri - o opera de arta, plin de emotie (vezi tema scenei cu brachiozaurul din prima parte a filmului, sau tema zborului cu elicopterul spre insula). Cele doua teme principale din film mi se par inaltatoare, te fac sa te simti mic pe langa lumea creaturilor imense in care te introduce, sa intelegi emotia personajelor care vad un dinozaur pentru prima data. Si aici mai pot fi amintite zeci de coloane sonore splendide semnate tot de Williams, de la E.T., Star Wars, Jaws, pana la Schindler's List, un film de o cu totul alta factura.
De asemenea mi se pare foarte reusita trecerea facuta de Howard Shore de la muzica din Tacerea Mieilor, care-ti da fiori, unde foloseste destul de putine instrumente, la Lord of the Rings 1 si 2, unde muzica e puternica, mai dura, dominata de instrumente puternice de suflat.
moovyluver is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 15:52   #46
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
O coloana sonora care iti da fiori e cea de la "Nosferatu" (ala din '21). A fost compusa dupa realizarea filmului, dar e tot infricosatoare. Eu am auzit-o cantata live la TIFF 2002 de trei instrumentisti. A fost ceva cu adevarat impresionant.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 05:50   #47
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Intr-adevar John Williams reprezinta numele pe care il asociem cel mai adesea cu termenul soundtrack. Nu intamplator cei de la Academia Americana de film (AMPAS) il cheama pe Williams din cand in cand sa conduca orchestra la decernarea premiilor Oscar. E un privilegiu pe care putini compozitori il au.
Insa motivul pentru care m-am oprit la aceasta sectiune a forumului este altul. Am ascultat o parte din coloana sonora a filmului The Hours, semnata de nu foarte cunoscutul compozitor Philip Glass, si mi-a placut mult incat m-am gandit sa va impartasesc si voua din entuziasmul meu. Muzica este ritmata, dar in accord cu tonul dramatic al filmului; este o muzica in care predomina cu precadere pianul si viorile, care se imbina intr-un joc muzical armonios. Fiindca filmul surprinde cate un episode din vietile a 3 femei, care apartin unor timpuri, unor generatii diferite, s-ar crede ca si muzica trateaza 3 stiluri distincte. Insa nu este asa, e o muzica uniforma, generala pentru intregul film. Si daca nu v-am convins (pe deplin) sa ascultati aceasta coloana sonora, atunci mai adaug ca muzica filmului The Hours a fost nominalizata la Oscar.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 20:30   #48
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Bune observatia ca muzica din "The Hours" e uniforma. Cred ca reflecta universalitatea temei, aplicabilitatea ei in orice perioada de timp. Sau asa ceva.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 12:11   #49
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu foarte cunoscutul Philip Glass?

Saracul de el, e unul dintre putinii compozitori de muzica "clasica" (care face printre altele si muzica de film) care au ajuns cu adevarat celebrii in ultimii 50 de ani. Desigur, celebritatea sa este in continuare contestata, dar eu cel putin apreciez muzica scrisa de matematicianul cu diploma de filozof (sau invers).

Printre "izbande" se numara "Einstein on the Beach", o opera din 1976 care a rescris practic regulile genului atunci cand a fost lansata si debutul sau cu Philip Glass Ensemble in 1974 cu "Music in Twelve Parts" (care a definit teoria sa a repetitiei in componistica).

Anyway, desigur, si muzica sa de film e foarte importanta ("Koyaanisqatsi", anybody?), dar vroiam sa subliniez ca domnul respectiv a ajuns un star cu ceva vreme inainte de a fi cunoscut pentru muzica de film.

Salutari,
Andrei

P.S.: Nu ratati Philip Glass and Richard James (a.k.a. Aphex Twin) impreuna pe albumul "Donkey Rhubarb" ("Icct Hedral").
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 12:44   #50
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu mai tin minte Amyd daca mi-a zis sau nu de unde pot sa fac rost de filmul ala (sunt mult prea obosita pentru a-i reproduce corect numele asa ca nici nu ma voi chinui). Daca raspunsul tau a fost cumva '...de la biblioteca/fonoteca (sau cum se numeste) UNATC-ului' atunci explica-mi te rog si ce trebuie sa fac pentru a putea vedea filme acolo...
multumesc!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 20:16   #51
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Apropo de Aphex Twin si Cunningham de la Black Dog Films ar trebui incercat "Drukqs".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2003, 03:51   #52
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
drukqs nu e cine stie ce fata de ce a facut in trecut... de fapt afx spunea intr-un interviu ca a scos albumul asa in graba (si pe 2cduri) pt ca si-a pierdut mp3 playerul cu peste 100 de piese unreleased in avion si i-a fost frica sa nu le gaseasca pe internet apoi... mai bine sa scoata el un ban cu ele
in aceeasi nota cautati coloana sonora de la morvern callar (aphex twin, can, boards of canada, nancy sinatra, velvet underground, ween etc)

ps. ma intereseaza cum as putea sa fac rost de filmul lui chris cunningham "flex"... dau berea/sucul de rigoare
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2003, 17:17   #53
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ai incercat pe subteran.ro? Eu gasisem o data scurt metrajul asta pe DC ++ dar pina sa-l trag pe tot au intrerupt baietii conexiunea.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2003, 21:53   #54
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
subteran.ro >> "The website you have requested has been cancelled."

macar stiu ca e out there... vad eu cum ma descurc
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2003, 22:45   #55
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Amyd esti un om foarte documentat. Asa ca permite-mi sa rectific ce-am spus despre Philip Glass: Am ascultat o parte din coloana sonora a filmului The Hours, semnata de compozitorul Philip Glass, si mi-a placut mult (...).
Intrucat pana acum nu am mai vazut pe afisul nici unui film "Music by Philip Glass", mi-am zis ca acest compozitor cu diploma in stiintele filozofice nu este atat de cunoscut. Insa am fost subiectiv se pare, ca doar nu m-am uitat pe afisele tuturor filmelor care s-au facut pana acum. Mea culpa.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2004, 21:17   #56
CHRISTina
Junior
 
CHRISTina
 
Join Date: Sep 2004
Location: Slatina
Posts: 35
Cateva soundtrack-uri care mi-au placut:

1.The Passion of the Christ (muzica se potriveste perfect, iar daca vreau sa ma izlolez de lumea in care traiesc pentru un timp, ascult CD-ul cu soundtrak-ul)

2. Titanic (de film sunt satula, dar melodia imi place mult; trebuie sa recunosc ca Celine Dion are o voce fff buna, desi nu e nici pe departe preferata mea)

3.King Arthur (am reusit sa vad filmul si mi-a placut mult)

Ar mai fi, dar nu pot sa-mi aduc aminte acum :hmm:
__________________
JESUS CHRIST, THE SAME YESTERDAY, AND TODAY AND FOR EVER...
CHRISTina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2004, 23:03   #57
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by CHRISTina:
2. Titanic (de film sunt satula, dar melodia imi place mult; trebuie sa recunosc ca Celine Dion are o voce fff buna, desi nu e nici pe departe preferata mea)

:sick: :sick: :sick: imi revin apoi :sick: :sick:

Care e faza cu semnatura ..?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 09:10   #58
Knnabis
Guest
 
Knnabis
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 82
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by CHRISTina:
2. Titanic (de film sunt satula, dar melodia imi place mult; trebuie sa recunosc ca Celine Dion are o voce fff buna, desi nu e nici pe departe preferata mea)

:sick: :sick: :sick: imi revin apoi :sick: :sick:

Care e faza cu semnatura ..?


lasa ca itzi trece... :lol:
Knnabis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 09:15   #59
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Si iar imi vine.... :sick: :sick: :sick:
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2004, 12:48   #60
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Ca tot veni vorba de muzica de film, un subiect delicat cand vine vorba de cinematografia romaneasca, iata si soundtrack-urile mele preferate:

Trafic, Admiratorul, Patimile lui Christos, Alien, Terminator, Abisul, Full metal jacket, Vanilla Sky, Rataciti printre cuvinte, Obsesia, Leon, Plutonul, Truman Show..si aici i-am prins pe cei mai cei dintre compozitori.

Pe langa Brian Eno si Philip Glass, a auzit cineva de Gyorgy Ligeti, roman de-al nostru.Ii putem regasi compozitiile in filme precum 2001:O odisee spatiala, The shining, Obsesia(Heat) si Eyes wide shut.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells