Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Apr 2002, 00:05   #21
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
multumesc mult pentru explicatii...m-am mai lamurit un pic!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2002, 14:05   #22
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
vroia cineva coloana sonora de la gone in 60 seconds. e super-misto, ii are intre altii pe moby, dmx, ch. brothers. reply pe personala
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2002, 09:23   #23
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...mai am o intrebare...din ce stiu eu, pe coloana sonora de la 12 Monkeys figureaza si Grieg (care este intalnit pe coloana sonora a multor filme)...dupa parerea mea Grieg face parte din score-ul acestui film, dar conform definitiei el apartine tot soundtrackului pentru ca muzica nu este special compusa pentreu 12 monkeys...pana la urma cum este?
asa..si mai vroiam sa mai stiu exect care sunt corespondentii in romana ai termenilor:"score" si "soundtrack"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2002, 21:11   #24
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Ricutza, poate nu stiu eu la cine te referi, dar Grieg nu apare in 12 Monkeys. Muzica este de P. Buckmaster (parca asa-l chema). Dar cred ca stiu unde bati cu exemplul ala. Un score scris anterior folosit (o parte) intr-un alt film. Daca asta-i cazul, ar intra la Non Original Music (cum ar fi muzica clasica in filmele lui Stanley Kubrick) si cred ca ar intra la soundtrack, pentru ca, in definitiv, score-ul include opera celui care e trecut la Music by sau Original music by. (stupid definition)
In ultimul timp, cu ocazia acestei discutii, am facut si eu "digging around" ca sa-mi clarific si eu clasificarea, si am constatat ca ea nu mai este respectata pe CDurile cu muzica din film. Acolo sunt amestecate pentru ca ala de-a facut CDu' vroia sa recreeze spiritul filmului cat mai bine. In unele cazuri, sunt numai piese de pe score (Gladiator, music by H. Zimmer si L. Gerrard). In alte cazuri, sunt combinate (CD cu muzica din R. Scott's Thelma&Louise are o singura melodie de la H. Zimmer, restul melodii d-alea country d-ale lor. La fel, Pearl Harbor are o singura melodie de soundtrack de Faith Hill, restul sunt score de H. Zimmer). In alte alte ( cazuri sunt numai melodii de soundtrack (aici nu prea stiu dar cred ca Moulin Rouge! e un exemplu bun).
Inca odata trebuie sa-mi cer scuze pentru gargara si ineficienta in a da un raspuns clar si concis. Daca mai ai intrebari da-mi un mail pe scorp.rsr@spl.at ca sa nu ii asasinam pe astia cu discutia noastra :smile: . Voi incerca sa-ti raspund.

scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 14:45   #25
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Unde se pot gasi in Bucuresti coloane sonore din "A.I.", "Sleepy Hollow", "S.W. EP. II: AOTC", "sCHINDLER'S lIST"?
O tipa de la Alma Artex Mi-a spus ca nu se afla in tara si comanda nu se poate face de nici un fel. La fel si la HMF.
Caut mai mult pe casete, fiindca CD-urile costa prea mult... Se poate face undeva comanda?
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 15:19   #26
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Poti sa incerci sa faci comanda la Music Box (micul magazinas de muzica cu forma de conserva din fata lui Eva - aproximativ). De obicei, iti aduc orice, dar sa nu te astepti sa fie prea prompti si o sa cam trebuiasca sa-i pistonezi cu telefoane pana ti-l dau. In rest, cand am avut nevoie au fost OK.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2002, 12:57   #27
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Multumesc, amyd.
Am fost la Music Box, care acum e pe Corneliu Coposu 5 langa Sony Center si mi-au zis ca ma anunta atunci cand il primesc.
Cred ca o sa adopt tactica cu bombardatul cu telefoane. Lucru valabil si pentru casete, intrucat nici n-au vrut sa auda de asa ceva (comanda pentru casete).
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2002, 00:11   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
era aici un tinar care il elogia pe hans zimmer pt muzica din gladiator. nu contrazic, ba, chiar, aprob. insa muzica aia nu ar fi iesit asa de buna daca n/ar fi fost facuta de zina zinelor, aleasa inimii mele, Lisa Gerrard, de la fostul Dead Can Dance. Sa mai amintim ca Lisa, draguta de ea, apare si pe Protagonist si pe The Insider. Pai sigur ca da...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2002, 21:48   #29
Raven
Novice
 
Raven
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 1
Pentru mine, cele mai frumoase soundtrack-uri sunt cele de la "Pacientul englez", "Ultimul mohican", "Braveheart",
"Star Wars" si "Dirty Dancing" - desi la ultimul soundtrackul nu este original, doar melodiile sunt extraordinare (I've had the time of mi life" etc.). Altele sunt "Terminator 2", "American Beauty", "Matrix", "Arizona Dream", "Heat". Ma mai gandesc. Totusi este "suspect" ca nu prea este vizitata aceasta rubrica, coloana sonora mi se pare una din partile esentiale ale unui film. A, era sa uit de Amelie, care are o muzica care te predispune la veselie.
__________________
Raven
Raven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2002, 13:52   #30
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Unlike the film "Amelie..." care predispune la depresiiiiiii
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2002, 22:30   #31
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de ce te predispune la depresii?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2002, 09:22   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
pai asa fac francezii filmele, si asa le face Jeunet. ai vazut Delicatessen? l/a facut tot el; nu imi place ca sint prea trist-existentialiste pt gustul meu; besides, promoveaza ideea de predestinare care ma supara so fornicating much; o fi muzica vesela, dar filmul e trist si cu un umor sec. prefer un umor mai sanatos, marca Ritchie sau Tarantino.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2002, 10:13   #33
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Cunosc vreo doi psihologi care ar zice ca umorul lui Tarantino e departe de a fi "sanatos"... Mie imi place enorm genul asta de umor, dar nici macar eu n-as zice ca e tocmai "sanatos"! :grin:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2002, 11:57   #34
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
De ce? E prea cinic? Pai e un sarcasm de cea mai buna calitate, face bine la umori, da delicii si placeri.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2002, 14:21   #35
Just'me
Novice
 
Just'me
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 6
O coloana sonora buna depinde si de film ca nu ai putea sa bagi muzica grea intr-un film de dragoste dar cea mai buna coloana sonora eu cred ca e a filmului "Titanic" si "Lord Of The Rings"!
Just'me is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2002, 02:37   #36
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Chiar daca acest thread este mort de mult eu imi voi face revenirea spectaculoasa intrucat am sesizat ca Ambra Blu face referire la un tanar care pomenea de Hans Zimmer. Si cum m-am simtit imediat, usor deranjat de cuvantul tanar, m-am pus pe raspuns sperand ca cineva va si citi raspunsul, preferabil Ambra Blu. (sper ca scriu corect numele)
Este adevarat ca Lisa Gerrard este vinovata de vocea divina care se face auzita in film dar, ca sa nu zic prea multe, nici domnul Zimmer nu sta degeaba. Multi dau mult prea mult credit cantaretei. Cu siguranta merita laude dar sa nu uitam compozitorul principal care pe score-ul respectiv ne-a oferit track-urile 3, The Battle, 7, Patricide, 9, The Might Of Rome, si 14, Am I Not Merciful? (sper ca cititorul a ascultat CD-ul cu muzica din film si nu se ghideaza dupa titluri ca sa isi aduca aminte muzica auzita in cinematograf).
Iar cum Ambra Blu a dat repere din cariera Lisei Gerrard sa dam cateva repere si din cariera lui Hans Zimmer: Hannibal, Black Hawk Down (ca sa pastram si regizorul, de ce nu), The Peacemaker, As Good As It Gets, The Lion King, The Preacher's Wife si multe altele. Separat voi pomeni Crimson Tide care a schimbat multe lucruri in domeniul muzicii de film.

Am scris aceasta mica nota pentru ca am simtit ca Ambra Blu nu l-a tratat corect pe Hans Zimmer in interventia sa ceva mai indepartata. Dar pana la urma, exact asta am facut si eu cu echipa din spatele lui Zimmer si a lui Gerrard, cum ar fi instrumentistul si altii. :smile: Deh, ce sa-i faci?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 09:18   #37
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Daca l/am tratat rau pe Zimmer, nu asta a fost intentia mea, mai ales ca (si acum rid ha, ha) Lisa insasi il trateaza mult mai bine; intim de bine, as putea zice. Eu zic ca Zimmer ramine un compozitor de muzica de film (score) in timp ce, pt mine, Lisa ramine the classically trained ethereal voice one can hear both on her former band's albums (Aion, Dead Can Dance, The serpent's Egg) and on her solo album, Duality, unde a lucrat si cu Bourke, cu care a mai lucrat la The Insider. Stiu ca Lisa a mai lucrat si la Ali. More info http://www.deadcandance.com

PS Raspund acum, ca de abia acum am citit meaajul tau.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 01:18   #38
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Thomas Newman - American Beauty
The Dust Brothers - Fight Club
Gabriel Yared - The English Patient
Don Davis - The Matrix

Mai sint o groaza, astea-s doar din filmele mai cunoscute.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2002, 21:47   #39
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Salut.
Imi puteti spune de unde mi-as putea procura coloana sonora a filmului "Masca lui Zorro" (1998, compusa de James Horner)?
Multumesc.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 04:47   #40
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
L-a remarcat cineva de aici pe Patrick Doyle?

"Great Expectations"; "Sense and Sensibility"; "Much Ado About Nothing" al lui Branagh.

Mai sint si altele de care eu nu stiu?
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells