Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Sep 2001, 12:07   #1
Kiki
Novice
 
Kiki
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 6
Chiar sub nasul nostru se afla o serie de compozitori de muzica de film geniali ale caror opere rivalizeaza uneori cu cele ale clasicilor. Ei sunt cei care compun o muzica concentrata, care iti spune foarte multe intr-un timp relativ scurt. Este muzica care combina orchestra clasica cu efectele speciale, este muzica care iti ofera sentimente foarte diferite si trairi unice.
Compozitori ca Jerry Golsmith, John Williams, Don Davis, Howard Shore, James Newton Howard, Alan Silvestri, Elliot Goldenthal, Brad Fiedel si multi altii sunt continuatorii marilor clasici. Muzica lor este adaptata nevoilor de azi ale spiritului avid de senzatii si sentimente complet noi.
Nu-i asa ca am drepate?
Kiki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2001, 17:24   #2
AmArragh
Novice
 
AmArragh
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 2
Ba da, ceea ce auzi pe un soundtrack bun depaseste in unele privinte muzica clasica, te apropie de o stare de spirit fara de care un film nu poate sa comunice cu tine.
Muzica de film este intr-adevar ceva care merita mai multa atentie, dar din pacate putini incearca sa o guste fara film. De exemplu pentru mine soundtrackul filmului "The last of the mohikans" este ceva genial, si cate nu sunt la fel? ...
AmArragh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2001, 22:59   #3
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Cateva soundtrackuri favorite:

Pulp Fiction
The Bladerunner
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Zorba Grecul (putin patetic, dar rezist criticii :smile

voi reveni
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2001, 08:50   #4
Vogler
Novice
 
Vogler
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 4
Trei culori:mai ales Albastru si Rosu, dar si Alb (compozitor Zbigniew Preisner);
The Million Dollar Hotel;
In the Mood For Love;
Dancer in the Dark (nu in intregime);
Arizona Dream, dar si Underground
Lisbon Story, tot de Wenders - dupa mine, cel mai inspirat regizor in alegerea muzicii filmelor sale - cu muzica de Madredeus;
Pulp Fiction.
__________________
Dr. Vogler
Vogler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2002, 16:56   #5
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Nu stiu de ce dar rubrica asta nu este accesata de prea multi... probabil sunt putini cei care asculta si coloana sonora in timp ce urmaresc filmul... Pentru aceia, eu zic, sa se faca filme mute...
James Horner este fara indoiala un compozitor care merita o parte din atentia noastra. Braveheart, Titanic sau Masca lui Zorro sunt doar cateva din filmele pentru care a compus muzica. A castigat chiar Oscarul pentru muzica din Titanic, iar acum este din nou nominalizat.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2002, 17:28   #6
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Muzica de film buna e aceea pe care nu trebuie sa o auzi.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2002, 17:31   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Filmele mai au si ATAT de multe lucruri in afara de muzica in coloana sonora... iar unele dintre ele ar profita daca muzica asta santajista emotional care place atat de mult la Hollywood ar fi eliminata.

Btw. James Cameron e regizor si nu are nici o legatura cu scriitura de muzica de film. Cel la care te referi se numeste James Horner.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2002, 21:06   #8
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Nu stiu de ce oi fii scris Cameron. Insa ai intuit bine cand ai zis Horner. Oricum I'am f. sorry.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 11:25   #9
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Hai sa fim seriosi! Muzica de film mai tare decit muzica clasica? :lol: Muzica de film e mai concentrata! :lol: :lol: De fapt, Kiki are dreptate, variatiunile Goldberg, de pilda, sint o pierdere de vreme. Baiatu asta, Ionel Sebastian ia o tema muzicala si o tot variaza, de 30 de ori. Ce tot o tine langa, nu inteleg, doar e aceeasi tema muzicala. Unii nu stiu cind sa se opreasca!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 22:24   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si pentru mine coloana sonora a unui film este extrem de importanta. M-am uitata la Sweet November(si la multe alte filme) numai pentru ca avea melodia lui Enya: Only time.
categoric soundtrackul meu preferat este cel de la City of Angels!...
si daca tot sunt printre persoane interesatre de soundtrackuri, poate sa-mi spuna cineva numele tuturor melodiilor care se afla pe soundtrackul de la Gone in 60 seconds?eu il caut de vreo doua luni prin toate magazinele de muzica din Bucuresti si deja am renuntat la ideea ca mi-l voi putea cumpara!nu stiu cum se face dar este de negasit!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2002, 14:26   #11
alexandru
Novice
 
alexandru
 
Join Date: Jun 2001
Posts: 23
Quote:
On 2002-03-15 23:24, ricutza wrote:
si pentru mine coloana sonora a unui film este extrem de importanta. M-am uitata la Sweet November(si la multe alte filme) numai pentru ca avea melodia lui Enya: Only time.
categoric soundtrackul meu preferat este cel de la City of Angels!...
si daca tot sunt printre persoane interesatre de soundtrackuri, poate sa-mi spuna cineva numele tuturor melodiilor care se afla pe soundtrackul de la Gone in 60 seconds?eu il caut de vreo doua luni prin toate magazinele de muzica din Bucuresti si deja am renuntat la ideea ca mi-l voi putea cumpara!nu stiu cum se face dar este de negasit!
Se pare ca filmul asta ne-a scapat...
Poti gasi acum numele tuturor pieselor de pe coloana sonora a filmului. Mai mult, vei gasi la datele filmului si numele compozitorului, respectiv al producatorului.
Enjoy it!

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: alexandru pe 2002-03-16 15:29 ]</font>
alexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2002, 17:31   #12
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Mie mi-a placut muzica din Billy Elliot.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2002, 19:20   #13
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Si eu, si eu :smile:
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2002, 04:38   #14
Sarx
Novice
 
Sarx
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 5
The best ever: James Horner. Vezi Braveheart, Legends of the Fall, Titanic, The Perfect Storm, A Beautiful Mind, ect.

Foarte mult imi place si Jerry Goldsmith, in special cu Powder.
__________________
"Every man dies, not every man really lives."
William Wallace
Sarx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2002, 17:14   #15
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Ce ziceti de muzica compusa pentru Anonimul venetian de catre Benedetto Marcello, cu 260 de ani inainte de turnarea filmului? Asta da colaborare!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2002, 17:35   #16
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Favoritul meu e Danny Elfman: seria Batman, Man in Black, Mars Attacks, Nightmare Before Christmas, Misiune imposibila, To Die for, Sleepy Hollow, Sommersby, Tales from the Crypt, Beetlejuice, etc
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 17:10   #17
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Mi se pare ca se face o mica confuzie uneori intre (ceea ce eu numesc, nu stiu daca scrie si in teorie asta) soundtrack si score. Consider ca score-u' (partea compusa, cantata de o orchestra, cu dirijor si tot tacamul :smile: este mai "importanta"(?; nu o fi cel mai nimerit cuvant) decat soundtrack-u' (care este totalitatea melodiilor care apar in film, fiind scrise inainte, rar cu gandul de a fi puse intr-un film). Asta pt. ca citisem mesajul ricutzei care zicea de (cred?) de soundtrack. Ceilalti vorbeau de score-uri nu? (asta daca nu o fi Horner vreun acolit Hetfield :smile:
Sunt semi-socat ca un compozitor nu a fost mentionat, not once. L-ati cam uitat pe Hans Zimmer care, sa nu uitam, a revolutionat industria muzicii de film cu muzica sa din T. Scott's Crimson Tide. Cine l-a ascultat stie de ce. Si a mai scris si alte super-muzici, cum ar fi MEMORABILUL Gladiator (s-au scos 2 cd-uri cu muzica asta), Hannibal, Black Hawk Down... (ce naiba, Ridley Scott e de baza! :smile:
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 22:18   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
intr-adevar, trebuie sa recunosc ca nu-mi era foarte clara diferenta dintre soundtrack si score...si inca nu-mi este...in primul rand pentru ca exista soundtrackuri care contin melodii special compuse pentru filmul respectiv...de exemplu "Coyote Ugly","Titanic", "Arizona dream" si multe altele...
In al doilea rand, exista soundtrackuri care contin si melodii pur instrumentale care apar pe tot parcursul filmului...si as da aici ca exempl soundtrackul de la "City of Angels" care la sfarsit are 4 melodii compuse de Gabriel Yared si cantate de orchestra...din ce am inteles eu de la scorp_RSR acestea ar trebui sa faca parte din score.. dar ele totusi se gasesc pe soundtrack...de ce? lamuriti-ma va rog si pe mine!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2002, 19:38   #19
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Pt ca facand o retrospectiva a ce am scris mai devreme am realizat ca nu e inteligibil :smile: Ce am scris eu acolo este un soi de regula universala cu numeroase exceptii: score-ul este facut exclusiv de cel care la inceput este trecut la Music by; soundtrack-ul este compus din melodiile care apar ultimele la credits-uri (cred ca responsabilitatea lu' nea Music Supervisor). Nu cred ca exista film fara score, oricat de putin ar fi sesizabil in film. (exemple bune sunt filmele that tell the story of a band. Alea de obicei sunt pline de melodii din era respectiva, de formatii asemanatoare etc.)
Cat despre cele 4 melodii de Gabriel Yared de pe soundtrack... poate nu erau destule sa faca un album score pt ca in film se punea accentul pe soundtrack - one thing is certain though, Yared este compozitor si nu "canta" melodii ca Bono.
Daca vrei, poti sa te duci pe IMDb si sa te uiti la City of Angels. O sa vezi ca original music este by MULTI (incl good ol' Bono) uncredited si Yared. Daca te duci la soundtrack listing o sa vezi toate melodiile scrise de aia multi. (alea 4 melodii fac parte din score si nu sunt "melodii instrumentale" in sensul, stiu eu, Orion de la Metallica, daca stii. Alea 4 fac parte din score, care este si el impartit tot in melodii)
Treaba merge si invers: score-ul de la Pearl Harbor de Hans Zimmer are primul track o melodie de Faith Hill (exact ce eu, fan Zimmer, cautam, by the way :smile.
Explicatia as to why are probabil legatura cu economia, as in cu paraiu'. Poate era mai profitabil sa scoata combinatii de astea decat sa scoata 2 CDuri. Just a thought...
Cat despre melodiile scrise special pentru film, sure they exist (don't they mr. W. Smith?), dar tot nu sunt score -- la Titanic, muzica melodiei My Heart Will Go On este scrisa chiar de J. Horner, dar este performed de Celine Dion.
La fel cred ca este cazul si cu Days of the Thunder (T. Scott) cu muzica de Hans Zimmer care are (cred) o singura melodie pe albumul de soundtrack.
VERY IMPORTANT! Asta este o clasificare facuta de mine, si, probabil, nu exista in the real world :smile:, eu o folosesc ca sa diferentiez cele doua tipuri de muzica din film -- de unde si lipsa unei explicatii simple si la obiect pt ca este o idee vaga in capul meu.
Scuzati-ma ca am explicat (sau am incercat) in atatea cuvinte dar I'm not good at this :smile: Sper ca nu a murit nimeni de plictiseala si sper ca te-am mai lamurit macar un pic ricutza. (chiar daca nu am atins un nivel acceptabil de coerenta :smile

O alta chestie interesanta, cum se mai zic la soundtrack si la score:
score - Original Music from the Motion Picture
soundtrack - Music from or Inspired by the Motion Picture
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2002, 19:42   #20
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
...cat'a mai romanu', eh? Heh, heh.
Uitasem... Ridley Scott rules!
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells