Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Apr 2007, 20:40   #61
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Re: carmine

Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by keepwalking:

m-am uitat pe toate fotografiile tale din arhiva
m-a frapat coperta de la Cinema din "schimbarea la fata".
Bobby si Pamela par a fi retusati sa semene cu Nicolae si Elena Ceausescu.
cel putin asa am avut impresia.
Pai asta ziceam si eu sub poza la vremea respectiva:
Schimbarea la fata, dupa omagii Bobi si Pamela, mai curati, mai uscati ...

http://new.photos.yahoo.com/galante_...804246543501/5 *

*Culmea e ca oamenii au ramas marcati de retusarea pozelor, daca au retusat 25 de ani la rand nu s-au putut abtine sa nu retuseze si protagonistii Dallasului. lol.
da, dar problema e ca e vorba de un numar din 1994 al "Noului Cinema"...ceea ce e si mai grav..
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 22:25   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: ...

Originally Posted by Carmine Galante:
De altfel, alaturi de Padurea la Muzeul de Arta Moderna din New York mai figureaza in arhiva : Moara cu Noroc - Iliu si un film de-al Elisabetei Bostan (Mama cred), in rest e tacere.
Bäi, nu stiu... Precis nu stiu, da' nu prea-mi vine-a crede... :? Filmele lui Zizi Bostan erau nu numai slabe, ci si foarte simpliste, puerile - n-aveau nici mäcar spoiala aia de snobism mimat care-ar fi putut, eventual, sä-i päcäleascä pe eclecticii de-acolo...
In schimb, SIGUR au luat "Nunta de piaträ" si "Duhul Aurului", de tandemul Pita/Veroiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 22:53   #63
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
apropo de filme bune romanesti

Poate nu la valorea celor mentionate de voi, dar un film excelent mi s-a parut si Secvente, de Alexandru Tatos.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 22:58   #64
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
@Pitbull
O sa caut sursa exacta si o s-o citez. Stiu ca am citit faza asta de multe ori si mi-a ramas in cap.

Originally Posted by keepwalking:
Secvente, de Alexandru Tatos.
In top 10 la mine, fara sa pot sa precizez locul exact pe scara de la 1 la 10.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 23:17   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De acord.
Collins tocmai l-a väzut, zilele astea, si i-a dat un OK special.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 06:43   #66
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Re: ...

Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Carmine Galante:
De altfel, alaturi de Padurea la Muzeul de Arta Moderna din New York mai figureaza in arhiva : Moara cu Noroc - Iliu si un film de-al Elisabetei Bostan (Mama cred), in rest e tacere.
Bäi, nu stiu... Precis nu stiu, da' nu prea-mi vine-a crede... :? Filmele lui Zizi Bostan erau nu numai slabe, ci si foarte simpliste, puerile - n-aveau nici mäcar spoiala aia de snobism mimat care-ar fi putut, eventual, sä-i päcäleascä pe eclecticii de-acolo...
In schimb, SIGUR au luat "Nunta de piaträ" si "Duhul Aurului", de tandemul Pita/Veroiu.

d 'duhu...' nu stiu, dar 'nunta...' SIGUR e acolo!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2007, 21:06   #67
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
sonorul filmelor romanesti

Mai nou, am o pasiune ciudata.
Deschid televizorul, il fixez pe "ora" zilnica de film romanesc de pe B1Tv si ascult doar sonorul, din alta camera.
Cred ca, pe de o parte, e o pofta de a auzi vorbindu-se romaneste intr-un film, dar, pe de alta parte, sonorul filmelor romanesti are ceva specific in el, ceva arhaic, chit ca filmul e facut prin '87...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 12:38   #68
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
..

Dar "Prin cenusa imperiului"..a placut cuiva de aici?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 12:58   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mie. A fost unul dintre cele douä scurte momente de partialä sclipire ale lui Blaier ("Ilustrate cu flori de câmp" si "Prin cenusa imperiului"), între o tinerete creatore amorfä si tulbure, si o sclerozare tragicä si iremediabilä.
Dacä vrei date complete despre Gabriel Oseciuc, vezi c-am fäcut un topic - e aici, la românesti, pe paginile mai din colo; poti gäsi si c-un search.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 13:51   #70
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Mie. A fost unul dintre cele douä scurte momente de partialä sclipire ale lui Blaier ("Ilustrate cu flori de câmp" si "Prin cenusa imperiului")
Prin cenusa e ok, mai ales datorita lui Dinica. Pustiul blond e destul de anost. Ilustrate e prea comunist pentru gustul meu si f. prafuit. As adauga Crucea de Piatra. Intre timp blaier s-a pierdut printre cuvinte.
Originally Posted by Pitbull:
între o tinerete creatore amorfä si tulbure, si o sclerozare tragicä si iremediabilä..
Da....
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 14:07   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cum spuneam, avem topic despre "pustiul blond" (Gabriel Oseciuc); a fost bun în fix trei filme: "Zidul", "Prin cenusa imperiului" si "Trei zile si trei nopti". A urmat dezastrul. (Cititi acel topic Gabriel Oseciuc, cä meritä, povestea individului a fost spectaculoasä si savuroasä.)
"Ilustrate"... era într-adevär de un tezism hiper-comunist (criminala vânätoare de vräjitoare apropo de avorturi), dar bine lucrat: personaje superbe (Eliza Peträchescu, Draga Olteanu, Dinicä, Carmen Galin la debut, Paul Ioachim), realism frust construit solid (lumea de mahala a oräselului de provincie), fir narativ bun si antrenant.
Din "Crucea de piaträ" mi-a pläcut numai bordelul propriu-zis: era într-adevär "o lume", labirinticä si sordidä, cu depravärile si candorile ei, si cu galeria splendidä de personaje (Coca Bloss fäcea toti banii!). Din päcate, secventele sexuale rämân vulgare (cinematografic), nu reusesc sä vorbeascä "estetic, despre vulgaritate", iar partea politicä tine de acel tezism contrar propriu anilor '90: acum comunistii erau äia räii, so pe ei!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 20:44   #72
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Gresisem topicul, am cam amestecat discutiile pe cin. ro.

klein a scris:
da mi-a placut asta cu rapeanu.
diferenta cea mai importanta dintre mine si el e ca eu sunt istoric, el nu prea.

Te contrazic, Rapeanu e istoric, istoric de film, printre cei mai buni, adevarat soarece de arhiva (si arata asa bietul om).

On topic, ALMANAHE, nu ale lui Vanghelie :

1) 1978, o noua ancheta. "Florinel" pe coperta
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334344500/4

2) serj si o tipa bine (Diana Lupescu), 1983
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334314545/2

3) 1981
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334314588/0

4) Ancheta despre "scoala de film romanesc (foto si din Prin cenusa imperiului)
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334344624/3

5)1989 , tanara generatie + ultima aparitie a tovarasului mult iubit in Cinema
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334324693/1
http://new.photos.yahoo.com/galante_...804334328297/0


"Avem nevoie de filme, de piese de teatru mai bune, cu spirit combativ, REVOLUTIONAR"
semneaza N. Ceausecu (ciudat citat nu, de spirit revolutionar a avut parte din plin).
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 21:48   #73
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
si mie mi-a placut Ilustrate cu flori de cimp. e frust, dintr-o bucata. plus nunta aia din scoala de cartier, printre planse de anatomie si animale impaiate, care face toti banii. nu mai tin minte exact, ca au trecut fo 10 ani de la ultima vizionare, da parca periplul ala printre nuntasi, din laboratoarele scolii, erea filmat dintr-o bucata. izbutit exercitiu stilistic. dinica si draga olteanu foarte mesto alesi. si lesinata de galin e de acolo.

si zau ca ma doare sufletul pentru toate rateurile lui post-decembriste, ca erea baiat de comitet. avea un soi de noblesse rar intilnit printre bizonii autohtoni.
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 22:08   #74
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Adevär gräit-ai. Eu mä aveam foarte bine cu el.
Apropo, tre' sä-ti multumesc, cäci väzându-ti nickul, mi-am amintit de Cat Ballou si mi-am downloadat cântecelul cu Nat King Cole si-l ascult.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 23:02   #75
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
oare mai traieste? e bine? n-am mai stat cu el la o sueta de prin 2000 -2001... nu mai stiu.

imi pare rau ca, desi am ani buni de cind citesc cinemagia, ce-i drept, pe sarite si fara sa ma afecteze mental prea tare, n-am vazut topicul asta. prima pagina e de senzatie: Racolarea - filmul asta cred ca l-am vazut de fo 7 ori intr-o saptamina, in primul an de liceu, cind chiuleam de la prima ora si nu ereau inca deschise crismele. mergeam cu clasa si intram cu sarumina. adormeam si semnalul de trezire venea in momentul in care Rodica Muresanu pica in cur, linga roata unei masini, cu pistolul in mina. si ce tristete de muzica scosese Enescu, si cum le zicea Aurica Urziceanu:
"ce destin ciudat
cind unul dintre noi
e cu celalalt
si totusi nu fac doi,
cind el si ea
o clipa uita
ca dragostea
i-o dubla steaaaaaaaaa."

o, da, adinc. eream copii da chiar si in ciuda virstei realizam penibilul sitoatiei.

despre Prea cald pentru luna mai am o cu totul alta parere. cred ca e singurul film din perioada optzecista care prezenta realiatea din curtea invatamintului romanesc si facea un portret cit de cit acurat al junelui imberb roman. e singurul film fara panglicute pe cap si matricola pe antebrat, diriginte voioase si muzicale, pupaturi timide la adapostul uniformei si revolte adolescentine cu plecat pe santier, care vorbeste de alcoolemie si chefuri, de probleme reale si escamotari pe care toata lumea le stia. accidente din astea se petreceau in mai toate colturile patriei. nu stiu, poate acum nu mai prinde, da nu cred sa nu-l fi rumegat pustanii anilor '80.
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2007, 23:16   #76
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ei, da, "Prea cald pentru luna mai" mi-e foarte limpede, jucau în el toti colegii de facultate: Adrian Päduraru, Masha Procopie, Magda Catone, Stelicä Nistor, Maia Morgenstern (ästia doi nu veneau la mine la filmäri sau la post-sincron, cä erau ocupati dincolo!) Intr-adevär, filmul avea o anumitä dozä de sinceritate pentru perioada aia; päcat cä madam Callas-Dinescu era o persoanä atât de abulicä, încât a fäcut varzä din el. Si pe urmä, a venit Conferinta de la Mangalia, si pa sinceritate!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2007, 16:25   #77
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
conferinta aia in care ceausescu s-a luat de FALEZE DE NISIP?
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2007, 19:46   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Exact aia. August (3, dacä tin bine minte), 1983. Momentul când a început cosmarul 1983-1989 în culturä, si când Bujor Nedelcovici a fost pus la index.
O lunä mai târziu, am început anul IV de facultate. Tin minte si acum cum, din prima zi, Madam Bostan ne-a prelucrat cu mult simt de räspundere indicätiile pretioase de la Mangalia, în vederea filmului de diplomä.

Tot cam atunci, caricaturä de Mihai Stänescu:
Doi tipi la fereastra unui tren care merge pe câmp. In jur, porumb doborât de vânt. Pe tren scrie: Mangalia-Bucuresti. Si unu' zice:
- Toatä cultura e la pämânt...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2007, 21:39   #79
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Exact aia.
Am vazut imaginile intr-un documentar despre filmul romanesc, pur si simplu era posedat. Atat de tare l-a enervat filmul (care e de altfel excelent si prezinta ceea ce epoca de aur nu concepea - un om acuzat pe nedrept.) La Mangalia ceasca devenise un fel de hitler rusificat si analfabet. Imagini de genul asta iti aduc aminte de ce a meritat impuscat. "Mangalia" e si pe odc.

Originally Posted by Pitbull:
Doi tipi la fereastra unui tren care merge pe câmp. In jur, porumb doborât de vânt. Pe tren scrie: Mangalia-Bucuresti. Si unu' zice:
- Toatä cultura e la pämânt...
:lol: bun.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2007, 18:43   #80
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Am vazut acum un film pe B1 Tv..cu Dinu Manolache...
Mie mi-a placut intotdeauna de actorul acesta...tin minte ca il vedeam pe la tv tot mai slabit...ca sa aflu la un moment dat ca a murit, destul de tanar..43..
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells