Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Dec 2012, 10:16   #81
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
există o speranţă. criterionul a scos pe frampton, clasic al avangardei (ştiu că sună cum sună), deci se dezgheaţă apele. iar barry nu e singurul film din lume. văd peisaje frumoase, văd un tip atît de sictirit de viaţă, imoral, cu candoarea în ochi, deşi din aventurier s-a transformat în porc, văd toate astea şi le apreciez, dar nu destul cît să-mi placă. barry nu acaparează toată frumuseţea din lume. ce bine. altfel am fi constrînşi să-l iubim pe barry indiferent de personajul lui central, de hiper-mega.maximalismul lui care sufocă, deşi e elaborat cum nu se mai poate..
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2012, 10:21   #82
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
app, cine pică pe spate în faţa lui monet e musai să-l fi studiat înainte pe giotto?
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2013, 23:00   #83
rihanaeg
Novice
 
rihanaeg
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Mercutio:
Deci pana la urma daca vrei volumele spune-mi si ti le trimit. Iti mai trimit si volumul 1 din 'What is cinema?' pentru ca eu citesc 'Qu'est-ce le cinema?'
Nu am Making Meaning a lui Bordwell. Am asta:
http://www.amazon.com/How-Read-Film-.../dp/0195321057
daca te intere.
Tu vorbesti de versiunile palpabile? Nu stiu ce sa zic de fapt. Nu vreau sa uzurp uzufructul acestor bunuri. Pe langaكيفية الرب�* من صف�*ات الفيس faptul ca nici nu stiu daca le-as citi prea curand, deci nu le-as merita, mai am senzatia ca nu se cade sa intram in astfel de intimitati. Tu stii in ce conditii am acceptat eu ultima oara o carte cadou?
Quote:
Ca am citit o serie de carti si deja am impresia ca am uitat totul. In plus nu stiu ce e cu Deleuze asta, care e contributia lui, ca nu-l regasesc nici in bibliografia unor carti serioase ca L'Analyse de Films sau Major Film Teories. Si n-am chef sa citesc chestii sofisticate doar de dragul lor. Eu vreau sa citesc autori care sa ma faca sa apreciez si sa inteleg mai bine cinemaul. Mai am de citit din Bazin, vreau sa citesc Krakauer, Metz, si alti autori la care am referinte solide.
Da, stiu senzatia cu uitatul. Si eu am citi cred vreo 25 de carti de cinema la viata mea si desi s-a mai كيفية التسويق عبر الفيسبوكameliorat situatia in ultima vreme pana nu demult ma simteam mai venit cu pluta in domeniu decat inainte s-aud de Kubrick si Tarantino. E o problema general-valabila asta cu lecturile. Pomenea Herzog de ea in atuobiografia-interviu. Lecturile se duc, experientele sunt cele care te definesc. De-asta se spune ca inveti mai multe despre cinema invatand sa faci un film decat ingurgitand nustiucate teancuri de studii. Problema balansului dintre concept si intuitie...
Revenind la Deleuze, nu stiu daca nu stiai de el in general sau doar in ce priveste cinemaul, dar in primul caz e vorba - din cate-am auzit ca de cunoscut direct nu l-am cunoscut prea profund - de una din bornele gandirii filosofice a secolului trecut, un 'patriarh al postmodernitatii' cum l-a numit Vlad Muresan (ironic). In leg. cu contributia in filmologie, iarasi din auzite totعايز اعمل صف�*ه على الفيسبوك prin aceeasi zona a podiumului stiam ca e situat. Desi, cum se spune in studiul ala introductiv (pe care-l citisem si eu, btw) el era mai mult interesat sa ajunga tot la filosofie prin posibilitatile cinemaului, decat sa scruteze esenta mediului prin instrumentarul filosofic. Anyway: uite referinte (serioase, as zice eu) aici: http://www.iep.utm.edu/filmcont/. Also, pe langa Deleuze si autorii care-ti sunt deja familiari, mai gasesti o puzderie de potentiale tinte de interes aici, la bibliografie: http://plato.stanford.edu/entries/film/
PS: How to Read Film..., vad ca se gaseste si pe net... dar pare cam pedant-neinteresanta. No thanks.
Originally Posted by faraimaginatie:
Cinema 1 si Cinema2 a le lui Deleuze eu le-as baga la carti de referinta. Sunt singurele pe care le-am citit din ce-ati insirat voi pe-aici si am fost total absorbita.
Foarte tare acest aviz

Last edited by rihanaeg : 28 Apr 2013 at 17:59.
rihanaeg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells