Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2012, 21:26   #21
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Incerc s-o iau intr-o ordine, sa nu sar peste etape. De altfel demersul acesta al meu e si unul personal, - stiu ca suna la fel de banal ca declaratia unui blogger - pentru a-mi clarifica si fixa niste notiuni. Ca am citit o serie de carti si deja am impresia ca am uitat totul. In plus nu stiu ce e cu Deleuze asta, care e contributia lui, ca nu-l regasesc nici in bibliografia unor carti serioase ca L'Analyse de Films sau Major Film Teories. Si n-am chef sa citesc chestii sofisticate doar de dragul lor. Eu vreau sa citesc autori care sa ma faca sa apreciez si sa inteleg mai bine cinemaul. Mai am de citit din Bazin, vreau sa citesc Krakauer, Metz, si alti autori la care am referinte solide.
Deci pana la urma daca vrei volumele spune-mi si ti le trimit. Iti mai trimit si volumul 1 din 'What is cinema?' pentru ca eu citesc 'Qu'est-ce le cinema?'
Nu am Making Meaning a lui Bordwell. Am asta:
http://www.amazon.com/How-Read-Film-.../dp/0195321057
daca te intere.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 01 Dec 2012 at 21:28.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 21:47   #22
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Dcuze ca ma bag( probabil total aiurea si over my head) dar Cinema 1 si Cinema2 a le lui Deleuze eu le-as baga la carti de referinta. Sunt singurele pe care le-am citit din ce-ati insirat voi pe-aici si am fost total absorbita. Deleuze asta e un snob elitist dar e un filosof destul de de fain, in lipsa altui cuvant. Mi-a placut enorm... Fenomenologie hegeliana...bullshit, bullshit...dar are capitolele alea de inceput despre imagine vs miscare care pentru mine au fost foarte folositoare. Asa ca, da...Deleuze merita un ochi asa...poate chiar 2. :-)
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 22:26   #23
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Aia cu ecranul global se gaseste si la biblioteca mea "de cartier ".Arunc un ochi pe ea cand oi avea timp.
Cand aud de Deleuze ma duce gandul la cuvantul "defenestrare " .Pe la 1618 niste cehi au defenestrat un principe si a inceput razboiul de 30 de ani .Deleuze din cate stiu s-a autodefenestrat . Cum ar canta Chilian "termopane,termopane ".
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2012, 22:48   #24
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by faraimaginatie:
Dcuze ca ma bag (probabil total aiurea si over my head) dar Cinema 1 si Cinema2 a le lui Deleuze eu le-as baga la carti de referinta. Sunt singurele pe care le-am citit din ce-ati insirat voi pe-aici si am fost total absorbita. Deleuze asta e un snob elitist dar e un filosof destul de de fain, in lipsa altui cuvant. Mi-a placut enorm... Fenomenologie hegeliana...bullshit, bullshit...dar are capitolele alea de inceput despre imagine vs miscare care pentru mine au fost foarte folositoare. Asa ca, da...Deleuze merita un ochi asa...poate chiar 2. :-)

E ok, faraimaginatie, nu te-ai bagat aiurea. Asta facem aici, ne bagam in discutii .
M-ai facut sa citesc introducerea la primul volum. Traducatorii spun ca e o carte despre filozofie si cinema in acelasi timp. Referitor la cinema, nu este o carte despre teorie de film in sensul traditional.
"...This may lead the reader to classify it as a work of 'film theory', in the traditional sense. This would be a mistake." Anyway, sper sa le citesc intr-o zi, deocamdata am altele la rand.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 01 Dec 2012 at 23:31.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 14:19   #25
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
Deci pana la urma daca vrei volumele spune-mi si ti le trimit. Iti mai trimit si volumul 1 din 'What is cinema?' pentru ca eu citesc 'Qu'est-ce le cinema?'
Nu am Making Meaning a lui Bordwell. Am asta:
http://www.amazon.com/How-Read-Film-.../dp/0195321057
daca te intere.
Tu vorbesti de versiunile palpabile? Nu stiu ce sa zic de fapt. Nu vreau sa uzurp uzufructul acestor bunuri. Pe langa faptul ca nici nu stiu daca le-as citi prea curand, deci nu le-as merita, mai am senzatia ca nu se cade sa intram in astfel de intimitati. Tu stii in ce conditii am acceptat eu ultima oara o carte cadou?
Quote:
Ca am citit o serie de carti si deja am impresia ca am uitat totul. In plus nu stiu ce e cu Deleuze asta, care e contributia lui, ca nu-l regasesc nici in bibliografia unor carti serioase ca L'Analyse de Films sau Major Film Teories. Si n-am chef sa citesc chestii sofisticate doar de dragul lor. Eu vreau sa citesc autori care sa ma faca sa apreciez si sa inteleg mai bine cinemaul. Mai am de citit din Bazin, vreau sa citesc Krakauer, Metz, si alti autori la care am referinte solide.
Da, stiu senzatia cu uitatul. Si eu am citi cred vreo 25 de carti de cinema la viata mea si desi s-a mai ameliorat situatia in ultima vreme pana nu demult ma simteam mai venit cu pluta in domeniu decat inainte s-aud de Kubrick si Tarantino. E o problema general-valabila asta cu lecturile. Pomenea Herzog de ea in atuobiografia-interviu. Lecturile se duc, experientele sunt cele care te definesc. De-asta se spune ca inveti mai multe despre cinema invatand sa faci un film decat ingurgitand nustiucate teancuri de studii. Problema balansului dintre concept si intuitie...
Revenind la Deleuze, nu stiu daca nu stiai de el in general sau doar in ce priveste cinemaul, dar in primul caz e vorba - din cate-am auzit ca de cunoscut direct nu l-am cunoscut prea profund - de una din bornele gandirii filosofice a secolului trecut, un 'patriarh al postmodernitatii' cum l-a numit Vlad Muresan (ironic). In leg. cu contributia in filmologie, iarasi din auzite tot prin aceeasi zona a podiumului stiam ca e situat. Desi, cum se spune in studiul ala introductiv (pe care-l citisem si eu, btw) el era mai mult interesat sa ajunga tot la filosofie prin posibilitatile cinemaului, decat sa scruteze esenta mediului prin instrumentarul filosofic. Anyway: uite referinte (serioase, as zice eu) aici: http://www.iep.utm.edu/filmcont/. Also, pe langa Deleuze si autorii care-ti sunt deja familiari, mai gasesti o puzderie de potentiale tinte de interes aici, la bibliografie: http://plato.stanford.edu/entries/film/
PS: How to Read Film..., vad ca se gaseste si pe net... dar pare cam pedant-neinteresanta. No thanks.
Originally Posted by faraimaginatie:
Cinema 1 si Cinema2 a le lui Deleuze eu le-as baga la carti de referinta. Sunt singurele pe care le-am citit din ce-ati insirat voi pe-aici si am fost total absorbita.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 14:31   #26
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mi-am cerut scuze ca m-am bagat in discutie tocmai ca sa evit astfel de reactii. :-) Data viitoare o sa stiu mai bine. Cica omul destept invata din greselile altora, omul prost din ale lui. N-a fost sa fie de data asta....
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 14:48   #27
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
M-ai inteles gresit. Era un compliment. Oarecum.
Adica chiar nu m-asteptam sa aud de la tine (nu ca as fi avut motive sa am vreun fel de asteptari, dar eu sunt plin de prejudecati de felul meu) sa vii si sa ne pui cu 'botul pe labe' (daca pot sa zic asa, in gluma doar, nu e nicio problema la modul serios) pe toti de-aici, fiind singura care si-a facut temele.
La cat mai multe interventii de genul!
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 15:12   #28
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Nici nu stiu daca sa zic mersi sau sa fiu ranita profund in orgoliu de eticheta care mi-a fost pusa. Abia m-am miscat si eu doi pasi pe-aici... Anyway...Deleuze am citit accidental ca un ne-prieten mi le-a facut cadou de ziua mea. Ce-o fi fost in capul lui? :-) Dupa cum sm zis...pe altceva n-am pus mana deci cultura mea cinematografica e aproape 0, nu te lasa pacalit.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 15:52   #29
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by faraimaginatie:
Nici nu stiu daca sa zic mersi sau sa fiu ranita profund in orgoliu de eticheta care mi-a fost pusa.
Nu cred ca-i vina ta. Pe langa faptul ca oficial sunt snob elitist, in timpul liber mai sunt si porc misogin. Cateodata, cel putin. Dar ma tratez.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 16:18   #30
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cum dracu eşti elitist cînd iei imdbul cel mai plin de hateri drept reper?

Last edited by Malombra : 02 Dec 2012 at 16:24.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 16:53   #31
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by Federico:
in timpul liber mai sunt si porc misogin. Cateodata, cel putin. Dar ma tratez.
sensibility's the new big dick (or so I've heard)
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 17:14   #32
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ce curaj a prins fata asta de la o vreme...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 17:34   #33
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
E cazul sa ma cenzurez, nu? mum's the word (mai bine-o fac eu decat sa vina vave si sa-mi bage-un sick/flick/tick/slick)
Scuze, Mercutio, de off-topic.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2012, 03:43   #34
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
[quote=Federico]
Tu vorbesti de versiunile palpabile? Nu stiu ce sa zic de fapt. Nu vreau sa uzurp uzufructul acestor bunuri. Pe langa faptul ca nici nu stiu daca le-as citi prea curand, deci nu le-as merita, mai am senzatia ca nu se cade sa intram in astfel de intimitati. Tu stii in ce conditii am acceptat eu ultima oara o carte cadou?
[quote]
Pe hartie, in engleza, used, but good. Cum am spus, daca le vrei anunta-ma.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2012, 19:30   #35
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Okay, I'll be part of this world. Sa vedem ce-o iesi...

PS: Discutia asta mi-a redeschis apetitul pentru delicatesele corespunzatoare (nu ma mai infruptasem de mult, zau) si mi-am recuperat doua chestii.

Pe prima o incepusem asta vara si parcursesem vreo 5 capitole. Recomandata de Bordwell. De fapt are si el o contributie in conglomeratul de eseuri. Unul este chiar despre el, parca. Din perspectiva altcuiva, of course. Acopera extraordinar de eficient problemele fundamentale ale Cauzei noastre, din ce se vede pe tabla de materii dar si din cat am gustat pan-acum. E disponibila si pe net. (ambele sunt). La a doua am ajuns dupa ce m-am certat odata cu Windom despre sensul filmelor horror dar inca n-am pangarit-o cum se cuvine.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2012, 22:53   #36
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ce pă val îi fedu', zici că-i surfer

io-s mai retro, citesc barthes image-music-text. în francă nu am găsit. poate că e mai bine aşa.

vin dup'aia şi vă pove despre paradigmatic ratification şi syntagmatic ratification, deşi mă gîndesc că nu mai umblaţi cu copkillării din astea din clasa a şaptea.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2012, 18:01   #37
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Quote:
deşi mă gîndesc că nu mai umblaţi cu copkillării din astea din clasa a şaptea.

Taci, ma, bartha-te-ar norocu' sa te bata de alintatura aroganta...

Quote:
vin dup'aia şi vă pove despre paradigmatic ratification şi syntagmatic ratification
Vezi cum faci si poate-ti incalci cumva promisiunea. I dare you, I double dare you.

PS: Am gasit si eu cartea si cre' c-o sa si musc din ea. Mai ales ca-i si subtirica. Desi... Barthes era ala cu moartea autorului?...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2012, 19:17   #38
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Am uitat de Barthes... Eu zic ca poate intra si dragul de Zizek aici. Enjoy your symptom?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2012, 23:31   #39
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by faraimaginatie:
Am uitat de Barthes... Eu zic ca poate intra si dragul de Zizek aici.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2012, 23:44   #40
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ti-as raspunde in termeni nolanieni dar n-am vazut filmul... N-am citit Zizek, stai linistit. Am vazut The pervert's guide to cinema in schimb. Era la un moment dat pe youtube dupa care a disparut. Mi-a placut tare. Un pic mai accesibil sa-l auzi decat sa-l citesti.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells