Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Sep 2005, 11:02   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
All About Eve (1950)

Un film impecabil, incepand cu distributia perfecta: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Celeste Holm + aparitia episodica (dar stralucitoare) a lui Marilyn Monroe.
O privire aruncata in culisele teatrului, intr-o lume anormala(dupa cum recunoaste un personaj); succesul se obtine prin intrigi, manevre, prefacatorie; orgolii imense, fiecare se crede un geniu si il otraveste faptul ca nu este recunoscut ca atare de ceilalti.

Margo Channing (Bette Davis), actrita de teatru, are in aparenta tot ce isi doreste: se afla la apogeul carierei, este steaua incontestabila a Broadway-ului, are bani, admiratori etc...il iubeste patimas pe regizorul Bill Sampson(Gary Merrill) dar este obsedata de faptul ca imbatraneste, ca prietenul ei este cu 8 ani mai tanar, ca unele personaje sunt prea tinere pt ea..angoase, crize de isterie, egoism.
Se imprieteneste cu o admiratoare fanatica a sa, Eve Harrington (Anne Baxter), sedusa de inocenta ei...tanara fata are o poveste induiosatoare (copilaria grea, sotul mort in razboi), are o fatza angelica, are de partea ei tineretea, are niste ochi splendizi, este flamanda dupa succes, pentru care ar face orice....cine s-ar indoi ca Eve este capabila sa ucida pentru a ajunge o mare actrita?

Urmarea este fireasca....Eve incepe sa obtina rolurile lui Margo, sa-i seduca prietenii..uzurpatoarea tinteste scaunul princiar al lui Margo, si-l va obtine.
O mentiune speciala pt criticul de film Addison DeWitt (George Sanders), "sarpele veninos", spiritual si cinic, printre primii care sesizeaza intentiile lui Eve ,mentorul sau, singurul care reuseste sa o domine.

De ce este acest film bun? toti actorii joaca exceptional, si-au asumat perfect rolurile; scenariu perfect, lipsit de sentimentalism, crud pe alocuri. Un film clasic, de o respiratie larga, circulara, plin de vitalitate.

5 Oscaruri, 8 nominalizari...interesant ca Anne Baxter a insistat sa candideze la "Best Actress in a Leading Role",alaturi de Bette Davis, si nu la "Best Actress in a Supporting Role"...probabil ca Bette Davis ar fi castigat Oscarul, daca ar fi fost singura.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2006, 21:48   #2
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
:lol:
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 15:38   #3
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cat de tare poate fi acest film....cum de nu scrie lumea despre el?
Atata tristete ca la topicul de filme clasice nu am vazut nici la inmormantari...ce naiba mah, ce fel de cinefili sunteti voi?

Nu ati vazut All about Eve? Nu v-ati indragostit de Bette Davis? Nu ati visat-o? Sunteti extraterestrii sau ce mama naibii?


Eu nu prea cred in actori, asa, de felul meu. Am mai spus, consider ca sunt produse publicitare si de marketing, asa cum e Danone de exemplu (se lauda ca are biffidus essensis dar toate iaurturile au asa ceva).
Totusi, cativa actori pe lumea asta, foarte putini, ma conving ca nimeni in locul lor nu poate juca respectivul rol. Asta e Bette Davis in All about Eve. Lasam la o parte povestea, intrigile, nenorocirile din spatele culiselor hollywoodiene....fuck all those well-known things...dar Bette Davis???? Cu rolul acela absolut innebunitor de complex, pe care se cladeste o uriasa piramida umana, multi-nivelara, multi-fatzetata, mai ceva ca un diamant: femeia fragila, femeia sensibila, femeia de succes, femeia generoasa si milostiva, femeia complexata, femeia plina de ea, femeia oarba, femeia clar-vazatoare....totul integrat perfect intr-un rol gigantic!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 16:51   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
m-am plictisit pe forumul asta unde nici macar marile filme clasice si marile iconoclaste nu suscita interes....
fug pe forumul celor de la Cahiers du cinema....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 17:19   #5
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ba susscita interes numai ca filmul cred ca nu e controversat, nu prea mai e nimic de zis. Ne-a placut totutor. ce vrei sa spunem mai mult. L-ai descris chiar tu foarte bine. de altfel subscriu parerilor tale. nu cred ca a mai ramas ceva de zis.
si cum e? te-a provocat? te-a pus pe ganduri? te-a durut capul? ca mie mi se pare destul de linear si de inteligibil
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 17:36   #6
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
m-a provocat un pic: daca te uiti la finalul comentariului meu de mai sus, am lansat o intrebare: credeti ca intre personajul jucat de Brando si cel jucat de Leight exista o tensiune erotica dincolo de aparenta repulsie?

si oricum, am specificat si eu, e un film tipic clasic, desigur, mi-a placut la fel de mult ca si 400 coups
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 17:43   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
am luat-o razna
:?

am incurcat topicurile....am scris despre A streetcar named desire....jeeesus....

Raspuns: nu , nu m-a provocat All about Eve!

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 17:45   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
:lol:
da, ca citisem topicul de 15 ori si nu vedeam nici un brando. Am crezut ca e ceva subliminal Ã* la Godard. ca ma pui la incercare, sa ma doara si pe mine capu.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 01:18   #9
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
off-topic:

Originally Posted by illotempore2002:
m-am plictisit pe forumul asta unde nici macar marile filme clasice si marile iconoclaste nu suscita interes....
fug pe forumul celor de la Cahiers du cinema....

better! recunosc ca ma recunosc in entuziasmul asta de a scrie despre filme clasice si de ma incolona frumos la a scrie despre ele pe topicurile aferente.. asa eram si eu pe vremea tineretii mele... pe cinemagia (cu diferenta ca mata scrii mai bine ) intre timp insa, dupa multe cafturi la care am asistat pe aici, mi-a trecut... de altfel si pe imdb lumea ( a se citi copii de 16 ani) discuta mult mai serios (si mai politicos) despre multe filme (mai ales clasice).
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 09:26   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da si eu ma mir, pe forumul Cahiers se discuta foarte foarte calm ..... de fapt oamenii acolo nu-si vaneaza greselile....ci se completeaza unii pe altii adaugand informatii cat se poate de utile si relevante

numai la noi ca niciunde
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 09:28   #11
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
e mai frumos la noi. mai cu zvac aia de la Cahiers sunt plictisitori
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:30   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
e mai frumos la noi. mai cu zvac
"Zvac", adicä "zvâc"?
Dacä da, I agree with you, jusqu'Ã* un certain point.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:33   #13
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by klein:
e mai frumos la noi. mai cu zvac
"Zvac", adicä "zvâc"?
Dacä da, I agree with you, jusqu'Ã* un certain point.
evident ca zvâc
iti inteleg si rezervele, dar pe forumul de la Cahiers e chiar plictiseala.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:38   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by klein:
e mai frumos la noi. mai cu zvac
"Zvac", adicä "zvâc"?
Dacä da, I agree with you, jusqu'Ã* un certain point.
evident ca zvâc
iti inteleg si rezervele,
Je n'en doute pas.
Pentru cine nu înþelege: zvâc biciuitor, primesc; zvâc împroºcãtor, nu servesc!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:40   #15
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ia uite-i despre ce discuta ei la All about Eve...mandri ca niste sori...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:45   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, suntem smeriti ca niste frate. :sleep:
(Sorul meu, un sor, doi sori; frata mea, o fratä, douä frate. :hmm
...Si ce sä facem, dacä topicul "Something About Adam" nu existä? Am putea merge la "Cine a fost Adam", al lui Pita, da' nici ästa nu e...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:54   #17
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
eu cred ca e mai greu sa se discute despre un film clasic fiindca fiecare il vede decalat fata de ceilalti. Nu prea avem coordonare. Eu am vazut Eve acu 5 ani si nu mai am cum sa il revad. cu asa baze nu prea e loc de dezatere.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:57   #18
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
mda....pacat.....si aia care l-au vazut recent probabil ca sunt absorbiti de discutiile de la in suturi sau barfe si telenovele
ufffff....uhhh...ohhh...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 11:09   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by illotempore2002:
ufffff....uhhh...ohhh...
Ho, mami, mai încet, cä ne-aude lumea... :oops: Ce suntem aicea, la telefon? :happy:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 11:20   #20
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by illotempore2002:
ufffff....uhhh...ohhh...
Ho, mami, mai încet, cä ne-aude lumea... :oops: Ce suntem aicea, la telefon? :happy:
aoleo!! vezi ca n-o sa-i placa genul asta de comentarii off topic. Mai bine zi-ne si cum ti s-a parut All about Eve. Iti dai seama, filmul asta e din 1950, cand la noi se facea Rasuna Valea si Mitrea Cocor !! :lol:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells