Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Mar 2006, 18:33   #1
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Brian de Palma

Am vazut doar Blow-Out si Scarface. Vazut, placut. Pe primul l-am vazut pentru ca l-am auzit pe Tarantino intr-un interviu zicand ca daca ar fi sa nemeasca trei din filmele sale favorite, ar zice: Blow Out, Taxi Driver si Rio Bravo.

Voi ce ati vazut? Comentarii?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 20:16   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
e autorul multor filme celebre. din pãcate, am vãzut puþine ºi le-am vãzut doar pe alea mai comerciale. Se spune cã el a dezvoltat foarte mult montajul în split-screen. foloseºte mai mult actori arhi-cunoscuþi (Pacino, de Niro, Sean Penn, Travolta etc). e unul dintre cei mai buni regizori de serie B. în principiu, domeniul lui este suspansul (thriller cu diferite combinaþii).

din ce am vãzut de el:
m-au cam spart:
1. Scarface (deºi mã gîndesc la Oliver Stone ca la autorul filmului, probabil fiindcã a scris scenariul citeazã scena cu drujba într-o proiecþie autocitativã simbolicã în interiorul NBK pe care l-am tot revãzut),
2. Casualties of War (reuºeºte sã creeze pentru Sean Penn un rol atît de negativ încît oricît l-aº iubi pe actor, în filmul ãsta e atît de al dracu...),
3. Carlito's Way (iarãºi un rol demenþial pentru Sean Penn, în rolul unui avocat psihopat)
4. Blow Out. a vrut sã-i dea o replicã lui Antonioni, realizînd un film cu un sunetist în loc de fotograf, dar cu story original. mai miºto ãsta
5. Femme Fatale. cam underrated. mie mi-a plãcut povestea de story (visul) in story. mi-a adus aminte de Mulholland Dr (evident, e superior artistic filmul lui Lynch). îmi place cum creeazã tensiunea la secvenþa introductivã cu Cannesul. ºi cît de bine face sã joace o debutantã care nici mãcar nu era actriþã.

filme un pic mai slabe, dar merg:
6. Dressed to Kill
7. Body Double
8. The Untouchables (povestea celebrului Al Capone)

filme foarte slabe (le-am uitat aproape complet):
9. Snake Eyes
10. Mission Impossible
11. Mission to Mars
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 21:13   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie De Palma nu-mi place in mod deosebit (dar e drept ca nu am vazut prea multe). "Scarface" imi place si e probabil cel mai bun film al sau. In rest, "The Untouchables" e relativ nice, iar "Blow Out" la fel (dar, sa fim seriosi, nici macar nu se apropie de Antonioni). "Body Double" si "Dressed to Kill" nu le mai tin bine minte, iar "Carlito's Way" si "Bonfire of Vanities" nu am vazut. "Carrie" iarasi merge... "Wise Guys" e naspa

Iar astea recente sunt cam laba... "Femme fatale" mi-a placut cand l-am vazut, dar am cam strambat din nas la ultima vizionare. "Snake Eyes" e probabil unul dintre putinele filme in care Gary Sinise e enervant, dar 'se salveaza' prin scenele din primele 20 de minute si prin interpretarea lui Cage. "Mission to Mars", "Mission: Impossible", astea chiar sunt :sick: :sick: :sick:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 01:46   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Re: Brian de Palma

Originally Posted by europe_east:
Taxi Driver

la care Taxi Driver te referi?

m-au dat pe spate:
Carlito's Way - mi se pare cel mai bun
Carrie
The Untouchables

Snake Eyes mi-a placut si el

Mission: Impossible - mda
Femme Fatale - idem
Mission to Mars
:hmm:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 01:52   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
btw, singura legatura de care stiu intre De Palma si Taxi Driver (semnat Scorsese) e intre personajul jucat de De Niro in Hi mom! (semnat De Palma) si cel jucat de De Niro in TD...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 06:11   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Re: Brian de Palma

Originally Posted by Cinemania:
la care Taxi Driver te referi?

la Taxi Driver al lui Scorsese.

(grazie a tutti...)
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 08:26   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
my favorite brian de p is... 'hi mom'!
in rest, subscriu aproape total la comentariul lui minrep; mi se pare un regizor nu sub, ci supraevaluat. intotdeauna iti dai seama cit de prost e un regizor dupa filmele lui cele mai slabe - altfel spus, cineva e as bad as his worst movie.
b d p e un fel de hitch second-hand, in care momentele de virtuozitate (incep. la 'snake eyes', & bla & bla...) sint precum medalioanele de aur pe pieptul paros al unui mitocan din miami.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells