Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jan 2006, 22:33   #1
bogdan1980
Novice
 
bogdan1980
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 4
Ajutor... help

Va rog sa ma ajutati sa identific un film pe care l-am vazut acum mai multi ani la Cinematograful de arta pe Tvr 2. Nu imi amintesc decat ca era spaniol iar povestea era de genul : eroina iese dintr-un restaurant parca, afara ploua, un domn se ofera sa o conduca - ea refuza. Vine un alt barbat si de data aceasta accepta invitatia... incep o relatie care se termina nefericit si filmul se intoarce la momentul initial si la acceptarea primei invitatii. Mai mult nu povestesc ... poate vreti sa il vedeti totusi ...
Stie cineva cum se numeste filmul? As dori mult sa il revad.
bogdan1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2006, 02:13   #2
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
aici "salvator" e doar MinRep, iar el e ocupat: are ore de pian (asalteaza un concert de Mozart); cateva partide de tenis; o noua revizionare "Blow-up", pt ca a inteles (si vrea sa verifice...) ca David Hemmings de fapt nu vrea sa vada nimic; termina ultimul capitol dintr-o exegeza Kubrick; asculta valsul rusesc din "EWS" -ul lui Stanley s.a.
de fapt, se intreaba la alta sectiune. vezi sus, inspre turnul de control al lui Emanuel...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2006, 09:55   #3
bogdan1980
Novice
 
bogdan1980
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 4
Am sperat ...

Am sperat sa am mai mult succes in a identifica filmul la sectiunea "Oldies but goldies" dacat la o sectiune unde se intreaba cum se numeste in original filmul "Idolul femeilor"
bogdan1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2006, 19:26   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sorry, bogdan, nu cred ca am vazut filmul respectiv.


@herbert: ,
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 21:27   #5
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
A movie about asexuality!


Aveti idee cum se numeste filmul care a fost mai demult (acu' cativa ani) pe PRIMA TV despre un profesor de stiinte foarte destept care nu dorea sa faca dragoste si dispretuia romantismul pe motiv ca este promovat in mod eronat de catre mass media (de exemplu: atunci cand se saruta doua persoane, spre deosebire de filme, in viata reala nu se aude muzica de fundal)? El accepta o casatorie de compromis cu o femeie (mi se pare ca tot profesoara, foarte inteligenta) uratica pe motiv ca pur si simplu se inteleg bine impreuna, dar ca nu se vor deda niciodata placerilor carnale. Astfel ei se comporta ca un cuplu normal, doar ca noaptea dorm unul langa altul si privesc la televizor sau citesc, fara a se atinge. Pana la urma tipa cedeaza si face o criza de nervi, el pleaca din localitate si, cand se intoarce, o gaseste total schimbata fizic (isi facuse nu-stiu-ce modificari de look pentru a parea mai atragatoare) si pana la urma se termina cu ei doi sarutandu-se in ploaie in timp ce de la un etaj al cladirii se aude un fundal de muzica pus de o cunostiinta dea tipei (apropo de faptul ca si in viata reala se pot intampla chestii romantice ca in filme)...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 22:04   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Isi mai aminteste cineva cine erau mârlanii care aveau obiceiul sä dezgroape degeaba topicuri vechi?
Blue => out!
Bubu => out!
.......................?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 22:28   #7
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Who came up with the lavender colour?

Originally Posted by Pitbull:
Isi mai aminteste cineva cine erau mârlanii care aveau obiceiul sä dezgroape degeaba topicuri vechi?
Blue => out!
Bubu => out!
.......................?

What?! E interzis sa reanimezi topicuri vechi? Nu am stiut, Pitbulla... Pe bune, n-am avut timp sa parcurg tot regulamentul. Am citit vreo trei sferturi din acesta, dar probabil ca mi-o fi sarit partea cu interzicerea dezgroparii de topicuri vechi... Nu era cazul sa ma jignesti (chiar daca e implicita, tot jignire se numeste), ci doar sa ma atentionezi...
P.S.: Pe Bubu il stiu, dar Blue cine este? :?
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 22:43   #8
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Titlul post-ului despre The Mirror Has Two Sides (asa ii zice filmului) al lui alakazam:
Quote:
"A movie about asexuality!"

Originally Posted by alakazam (in sinopsisul scenariului telenovelistic):
Apoi povestea se continua prin starile emotionale ce ii cuprind pe cei doi in gasirea sensului existentei asexuale
Plus ca pe forumul lui Bubu (care nu merge acum ca altfel ti-as da copy-paste) la profile la Mistah J scrie ceva trivia cum ca Joker din Batman era asexuat. Plus ca tot acolo spui ceva de gen "poate ca nu toti cei de pe acest forum au intretinut relatii sexuale".

A pattern has begun to form.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 10:21   #9
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
deci e evident:

BUBU = ALAKAZAM = MISTER J = FRUSTRAT (A)SEXUAL
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 15:57   #10
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
The God - Three persons and one being...

Originally Posted by Supastar:
deci e evident:

BUBU = ALAKAZAM = MISTER J = FRUSTRAT (A)SEXUAL

BUBU <> ALAKAZAM = MISTAH J ( <> MITER J) <> FRUSTRAT (A)SEXUAL

SUPASTAR = NESIMTIT (?)

Bre... oameni buni... Pentru a catralioana oara: NU SUNT BUBU! Nu sunt persoana lui Bubu, nu sunt persoana ce se afla sub pseudonim-ul Bubu pe acest forum. Nu ma mai acuzati ca as fi!

In ceea ce priveste chestiunile cu "asexualitatea"... O sa va lamuresc in cea mai mare parte... Acum vreo cativa ani - nu stiu exact cati (poate unul sau doi... sau mai multi) - am vazut un film (pare-mi-se ca pe Prima tv) despre un tip caruia nu ii placea fiziologic a face sex. Cititi post-ul meu anterior din acest topic ca sa vedeti ce imi mai amintesc eu din acel film... Ideea mi s-a parut cel putin interesanta (asta este - de gustibus non disputandum) si m-am documentat oarecum pe net despre asexualitate si lipsa (hiposecretia) hormonului sexual (testosteron si, respectiv, progesteron - la barbat si, respectiv, la femeie)... Ideea este, in opinia mea, cel putin demna de o ecranizare "de arta"... Râdeti, chicotiþi, faceþi ce vreti... Eu raman cu ideea mea mai mult sau mai puþin obsesiva... Chestia cu forum-ul lui Bubu este pe cat se poate de adevarata - sunt Mistah J (acolo)... Cât despre Joker (chestiunea scrisa la semnatura de acolo, este doar o informatie care mi s-a parut interesanta... in legatura cu subiectul in discutie, fireste...). Apropo: cateva search-uri despre cinematografie cu subiect "asexualitate / abstinenta sexuala" m-a condus la un forum care s-ar putea sa il convinga pe Supastar ca afirmatiia sa ["frustrat (a)sexual"] este de fapt - discriminatorie din punct de vedere al corectitudinii politice... See for yourself, Supastar - enter here!
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 16:02   #11
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Re: The God - Three persons and one being...

mistah J esti si pe alte forumuri unde ai avut tot comportamente deviante marca bubu care ti-au atras un ban.
Originally Posted by alakazam:
s-ar putea sa il convinga pe Supastar ca afirmatiia sa ["frustrat (a)sexual"] este de fapt - discriminatorie din punct de vedere al corectitudinii politice
nu trebuie sa ma convinga pt k asta si vroiam sa se inteleaga!

am si eu o intrebare cat se poate de serioasa: esti asexual? (si nu-mi spune k doar te intereseaza subiectul, vreau sa stiu dc te-ai banuit vreodata a fi asexual) :?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 16:14   #12
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Re: The God - Three persons and one being...

Originally Posted by Supastar:
mistah J esti si pe alte forumuri unde ai avut tot comportamente deviante marca bubu care ti-au atras un ban.
Ti-as fi recunoscator daca mi te-ai adresa cu pseudonim-ul "alakazam" intrucat suntem pe Cinemagia... Daca vrei sa mi te adresezi cu Mistah J, fa-o prin mesaj privat sau pe alt forum unde am acest pseudonim... In legatura cu partea secunda: ei, hai nu ma-nnebuni... Ce forumuri, draga?
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by alakazam:
s-ar putea sa il convinga pe Supastar ca afirmatiia sa ["frustrat (a)sexual"] este de fapt - discriminatorie din punct de vedere al corectitudinii politice
nu trebuie sa ma convinga pt k asta si vroiam sa se inteleaga!
In cazul acesta remarca "SUPASTAR = NESIMTIT (?)" se transforma in "SUPASTAR = NESIMTIT!"
Originally Posted by Supastar:
am si eu o intrebare cat se poate de serioasa: esti asexual? (si nu-mi spune k doar te intereseaza subiectul, vreau sa stiu dc te-ai banuit vreodata a fi asexual) :?
Care parte din afirmatia ca mi-a placut ideea abordata de filmul respectiv nu ai inteles-o...? E ca si cum ai spune ca te suspectezi a fi homosexual doar pentru ca ti-a placut ecranizarea Brockback Mountain... Nu, nu sunt asexual. Acum am si eu o intrebare foarte serioasa pentru tine: esti pederast? Vreau sa stiu daca te-ai suspectat vreodata de a fi un pederast afro-american (in legatura cu pseudonimul tau intreb asta; in primul rand trebuie sa fii putin narcisistico-efeminat ca sa iti pui drept nick cuvantul "superstar" si in al doilea rand trebuie sa fii de culoare ca sa il pronunti "supastar")... :lol:
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 16:35   #13
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
hehe.... tie iti placea pana acum sa acuzi lumea de antisemitist (pe acelasi forum p care ai fost mistah j si ai luat ban)... se pare k ai extins paleta de acuze prin "pederast", desi tre s recunosc k m asteptam la "homofob"

a propos, bine k tre s fi tu destul de politically-correct incat sa nu spui homosexual sau gay! i resent your kind! :sick:

si, la fel k si bubu (care esti!), m obosesti si nu voi mai continua discutiile cu tine. :hmm:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 17:36   #14
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Originally Posted by Supastar:
si, la fel k si bubu (care esti!), m obosesti si nu voi mai continua discutiile cu tine. :hmm:

Daca sunt Bubu (asa cum ma acuzi), iar Bubu a fost bannat, cum p*** mea a intrat Bubu iarasi cu un nick schimbat? :?
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 23:02   #15
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by alakazam:
Daca sunt Bubu (asa cum ma acuzi), iar Bubu a fost bannat, cum p*** mea a intrat Bubu iarasi cu un nick schimbat? :?

Si raspunsul vine de la...
(drums rollling...)
Originally Posted by alakazam:
Mah, Bubu si-a luat alt PC si si-a refacut conexiunea la net cu alta firma doar ca sa isi schimbe ip-ul si sa intre pe Cinemagia... Da' a vazut ca nu prea il suportati si acum sufera... O! Dumnezeule! Cat poate sa sufere omul asta! Si-a facut un nou forum cinematografic aici, apropo...

Daca as fi rau-intentionat (Doamne fereste!) as intreba de ce n-a reintrat Bubu pe Cinemagia dupa ce a facut asemenea eforturi sa reobtina accesul.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells