Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Apr 2010, 17:44   #41
paul1ca
Junior
 
paul1ca
 
Join Date: Jan 2010
Location: Ploiesti,Impala 67
Posts: 41
Send a message via Yahoo to paul1ca
Uitati-va la "A Prophet",capodopera frantuzeasca.
__________________
YOU SHALL NOT PASS
paul1ca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 09:03   #42
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Mai nou "Eu cand vreau sa fluier, fluier". Nu am vazut filmul dar din cate stiu arata si viata de dupa gratii.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 11:12   #43
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
draga costyn,daca citeai cu atentie motivul deschiderii acestui topic ai fi vazut ca tocmai asta a fost.Eu,cand vreau sa fluier,fluier! este un film realist si plin sensuri care trateaza exact tema topicului si te-as ruga daca poti sa dezvolti o idee in acest sens sa ne-o prezinti si noua!ceilalti au incercat si unora le-a iesit destul de bine!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 12:01   #44
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
draga rvn, astazi este prima zi knd am intrat pe acest forum. Nu stiu de unde ai scos limbajul asta pentru ca este nu ironic, nepoliticos. Si, in plus cred ca este un forum liber si pot raspunde ce vreau nu neaparat ce imi spun altii. Si poate daca mesajul tau era mai civilizat puteam sa iti dezvolt o idee despre respectivul film. Nu am intrat aici sa ma cert cu nimeni asa ca daca vrei sa mi te adresezi o faci civilizat, daca nu, eviti sa intri in contact cu mine. Sunt multi pe acest forum care pot purta o discutie normala.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 16:07   #45
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Costynica draga,ce repede te-aprinzi!Ti s-a parut ca ca am avut un ton nepoliticos!Usor ironic,da!Si asta pentru ca voiam de la tine sa postezi ceva interesant,daca tot ai vrut sa faci asa ceva!Normal ca este un forum liber si poti sa spui absolut ce vrei,mi s-a parut doar inutil sa mai amintesti de Eu,cand vreau sa fluier,fluier! ,din moment ce il pomenisem eu, chiar de la inceput.
p.s.si daca tot esti novice,iti dau un sfat:nu fi suparacios!daca ai de gand sa stai pe aici mai mult,o sa ai ocazia sa dai peste nebuni mai mari ca mine,chiar sa fii "muscat" de exemplu!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 19:40   #46
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Din nou esti ironic/a. Nu m-am aprins deloc si nu sunt suparat. Din contra:vreau sa imi cer scuze pentru ca nu am fost atent la mesajul tau dar cred ca a fost primul meu mesaj postat pe acest forum deci nu eram obisnuit de cum merg lucrurile. Cred ca nu eram obligat sa cunosc toate regurile. Cat despre faptul ca sunt novice si tu esti junior deci nu foarte departe de mine. Inca odata scuze, nu am intrat pe acest forum sa ma cert cu lumea ci din contra sa socializez, sa cunosc persoane si poate chiar sa imi fac prieteni.
p.s: pe viitor nu mai folosi introduceri precum "Costynica" indiferent de sensul mesajului sau de circumstante. este un sfat la fel ca cel pe care mi l-ai da si tu si de care o sa tin cont.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 23:07   #47
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Am vrut sa fiu doar mamoasa!Scuza-ma!Mi-am inchipuit ca poti fi mult mai tanar ca mine!
Dar,nu asta este important!Daca tot ne-am ciondanit nitel,barem sa merite!Asa ca,hai sa auzim totusi ceva interesant pe tema asta de la tine!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 13:42   #48
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Tot legat de acest subiect am citit un mesaj de la cineva in care spunea ca inchisoarea, gratiile sunt vazute ca o separare la nivel psihic a unei persoane. Daca ne intoarcem in mitologie, in legende stravechi o sa gasim multe sensuri metaforice simbolice ale inchisorii. Personal, nu am vazut filmul "Eu cand vreau sa fluier, fluier" dar am intentia si poate dupa aceea o sa revin cu o parere mult mai detaliata si completa.Insa subiectul in ansamblu este foarte real, prezent in viata cotidiana. Inchisoarea poate fii un loc al degradarii morale pentru unii, asupra celor deja degradati moral nu mai poate avea o prea mare influenta, insa ce este de retinut:niciodata inchisoarea nu o sa aiba influente pozitive asupra unei persoane.
Un film de acest gen pe care l-am vazut este "The Last Castle (2001)", un film destul de bun, pe care vi-l recomand.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 14:09   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to Cinemagia, Costyn!
Nu-ti face probleme. Asemenea mici frictiuni sunt frecvente la primele contacte cu CineMagia. De cele mai multe ori, asperitätile se netezesc - dar existä si unele cazuri când conflictele se escaladeazä incredibil de violent.
Vei întelege mai bine la ce mä refer, în timp, pe mäsurä ce te vei familiariza cu aceastä "lume nebunä nebunä nebunä", dar si incredibil de seducätoare, care e Forumul Cinemagia - cäci speräm sä prinzi cheag pe-aici. Remarca ta despre sensurile figurative ale închisorii e pertinentä, si îti astept cu interes si comentariile mai la obiect de dupä ce vei vedea "Eu când vreau sä fluier, fluier".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 14:55   #50
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Cum de nimeni nu a pomenit de "Blood in, blood out sau American Me? Nu-mi vine sa cred. Desi... asemanatoare... consider ca le-as pune printre primele in top. Asta daca ne limitam strict la puscarii... ca altfel, punem din cele cu lagare de exterminare... gen... Escape from Sobibor.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 18:01   #51
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Ca de obicei ,pit ne arata cine este boss-ul!aA vrut sa ne impace,dar cam tarziu, fiindca deja batusem in retragere amandoi!
Te felicit si eu pentru interventie ,costyn si-i dau dreptate lui pitbull:ai avut ceva interesant de spus,in sensul ca ,intr-adevar inchisoarea n-are cum sa aiba o influenta pozitiva asupra naturii umane,dar depinde mult de conjunctura,motivul pentru care ai ajuns in spatele gratiilor si cat de hotarat esti sa-ti indrepti soarta,caci timp este destul pentru reflectii..
Privarea de libertate este o pedeapsa dura,dar aplicata unei persoane care este prin definitie raufacator(patologic vorbind) nu prea are mare efect...decat faptul ca, pentru o perioada mai mare sau mica de timp este impiedicat sa mai comita alte fapte rele.In schimb,atunci cand pedeapsa se aplica in urma unei erori judiciare urmarile sunt catastrofale pentru cine are nenorocul sa pateasca asa ceva.....Reparatia morala ,practic nu prea mai are efect,nu poate fii decat o mica alinare sufleteasca,in schimb traumele fizice si psihice nu mai pot fi sterse!!!
Si au fost destule cazurile.....

continuati voi!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 18:43   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rvn stie despre mine un lucru: în anumite conditii, mi-as asuma DELIBERAT un termen de detentie... As face târgul: renuntarea la conditia mea de acum, si transformarea în acel tip de om-fiarä pe care-l produc penitenciarele... dacä ar fi singurul pret contra cäruia as putea face dreptate. (Cäci, din päcate, justitia românä mai are încä muuuuuuuuult pânä sä-si poatä aroga acest rol.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 21:02   #53
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
In clipa cand am citit ceea ce ai scris tu,Pit,mi-am adus aminte de celebrele filme din anii 70-80 cu Charles Bronson.I se intamplase o mare nenorocire arhitectului din seria justitarului,Paul parca-l chema,nu?Cam aceeasi chestie i s-a intamplat si lui Gerard Butler in Law abiding citizen.
Poate uneori avem tendinta sa ne facem singuri dreptate!Dar,singura care face intr-adevar dreptate este justitia divina!Nu degeaba se ziceumnezeu e sus si nu doarme!
Important este sa crezi in ea si faptul ca este intotdeauna de partea ta....altfel cazi automat in extrema cealalta....
Si nu de alta,dar daca toti ne-am face singuri dreptate unde ar mai fii rostul justitiei?

Last edited by rvn : 13 Apr 2010 at 21:09.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 13:38   #54
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Insa trebuie sa ne gandim ca in timp ce noi discutam acum despre acest subiect,multe persoane sunt dezumanizate, sunt supuse la maltratari de tot felul, fizice, mentale. Vorbesc desigur despre numeroasele persoane inchise pe nedrept. Nu stiu daca ar trebui sa amintesc asta insa Romania este intr-o criza mult mai profunda decat cea financiara, este intr-o criza morala iar acest lucru nu trebuie doar spus, trebuie indreptat pentru ca afecteaza populatia, afecteaza mentalitatea oamenilor. Cum putem sa ne numim tara cand justitia este la pamant, cand cu bani (imi cer scuze ca amintesc problema banilor) poti distruge viata unui om nevinovat. Ce constiinta avem gandindu-ne la realitatea Romaniei? Insa din pacate la asta ne gandim doar noi care nu putem face nimic decat sa insiram cateva cuvinte de dragul de a fii citite.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 21:39   #55
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by rvn:
In clipa cand am citit ceea ce ai scris tu,Pit,mi-am adus aminte de celebrele filme din anii 70-80 cu Charles Bronson


ca ai adus vorba de bronson: alt bronson
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 23:59   #56
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca te referi la filmul cu celebrul detinut,a mai fost amintit si de altii....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 19:25   #57
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Felon-un film foarte bun cu și despre condamnați!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 22:44   #58
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
un exemplu potrivit cu topicul,romania mare!da,ai dreptate un film foarte bun care trebuia mentionat neaparat!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 02:58   #59
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Alt film cu și despre condamnați- Avionul Condamnaților(Con Air)-cu Nicolas Cage și John Malcovich.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 10:29   #60
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ai dreptate din nou,romania mare!ai vazut ce inseamna sa fii inchis si sa-ti doresti enorm sa fii liber????fetita lui,pe care nu apucase s-o vada era suportul,dorinta de-a o cunoaste il tinea pe Cage in viata si-l umaniza enorm in raport cu ceilalti condamnati!am putea spune ca este filmul care ne arata cel mai bine cele doua "fete" ale detinutului:bruta,vinovatul,bolnavul psihic, pe de-o parte si pe de alta parte ,nevinovatul,cel care este detinut din greseala si lupta cu orice mijloace sa se salveze!
John Malcovich = the best,ca intotdeauna!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells