Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jun 2011, 10:57   #741
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by miercuri:
Uite de exemplu, Jane Austen, pe care Naipaul a boscorodit-o pe foarte nedrept in interviul ala. O scriitoare de un pragmatism extraordinar, careia s-a gasit el sa-i puna eticheta de 'sentimentalism' pentru ca e femeie.
Apoi tot la englezi o avem pe George Eliot, una din cele mai celebre cazuri de scriitoare ca s-a vazut fortata sa publice sub pseudonim masculin pentru a evita prejudecatile. Iar printre victorieni este la fel de mare ca Dickens si Hardy.
Surorile Bronte, Mary Shelley, Virginia Woolf, Edith Wharton, Gertrude Stein?

edit: poti sa vezi ca mi-am editat mesajul la exact 5 minute dupa ce l-am postat. e dreptul meu sa-mi editez mesajele. am "tradus liber" pentru a scoate in evidenta ce m-a deranjat la afirmatia ta.
Si e dreptul meu sa ma plang de asta Pai te-a deranjat pentru ca ai interpretat gresit. De Mary Shelley am citit Frankenstein si mi s-a parut ingrozitor de anosta. O sa revin asupra subiectului dupa ce ma mai pun la punct
Klaudya_e, nu am citit nimic de Orson Scott Card, dar stiu ca e cunoscut pentru trilogia cu Ender (Jocul Lui Ender, Vorbitor In Numele Mortilor si Xenocid). Si ca tot era vorba de asta, din domeniul SF am citit o carte destul de interesanta si foarte "barbateasca" scrisa de fosta sotie a lui Norman Spinrad, N. Lee Wood (Copiii Lui Faraday se numeste cartea).
Acum citesc Diplomatia, de Kissinger.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 14:12   #742
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
The Shining - Stephen King
M-a captivat inca de la inceput si m-a tinut cu sufletul la gura pana la final. Acum astept sa mai treaca ceva timp ca sa vad filmul. Am asteptari mari de la Jack Nicholson, am o vaga impresie ca i se potriveste rolul lui Jack Torrance de minune
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 14:14   #743
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Dupa reactia de la Bitter Moon am o mica banuiala ca nici asta nu o sa-ti placa
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 20:34   #744
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Una din cele mai recente carti citite ( nu pot sa zic "ultima" pentru ca sper sa mai citesc) a fost La Chambre des Dames, urmata de Le Jeu de la Tentation, scrise de Jeanne Bourin. O cronica extrem de bine documentata despre societatea medievala, vazuta dintr-o alta perspectiva decat cea a Inchizitiei, a vrajitoriilor, a ignorantei, carti ce au insemnat o reala delectare pentru mine. Dar prin acest post as vrea sa raspund si unei provocari. Nu cred in feminism si ridicarea in slavi a femeii, cum ca femeile ar fi niste valori reale, niste diamante nedescoperite, neapreciate cum se cuvine, in domeniul artei sau muzicii sau literaturii. Doamnele enumerate intr-un post anterior nu vin decat sa confirme exceptia de la regula. Femeile pot scrie, si unele, din nefericire, o si fac. Asta nu inseamna ca reprezinta un segment important al artei. Cele care au reusit sa se faca remarcate artistic, si in viata lor cotidiana au iesit din tiparele feminismului, nu au fost niste delicate si niste romantice incurabile, au fost niste femei oarecum masculinizate (cel putin in gandire, daca nu si in comportament). Nu trebuie sa ne supere faptul ca femeia nu e ridicata la rang de geniu artistic, nu are datele genetice care sa ii permita asta. Iar statutul de muza incontestabila al marilor scriitori, muzicieni, pictori ar trebuie sa ne fie suficient pentru orgolilul nostru nemasurat.

Last edited by Igor12 : 05 Jun 2011 at 20:38.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:33   #745
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Voua chiar vi se pare normal ca unei femei sa ii fie puse la indoiala realizarile pentru ca e femeie? Wow.
Exceptia de la care regula? Ca femeia isi are locul la cratita? Pe cand barbatilor, tuturor barbatilor, le sunt destinate lucruri marete, pentru ca s-au nascut barbati si au inzerstrarea "genetica"?
Feminismul nu se refera la ridicarea in slavi a femeii, doar misoginia se refera la ridicarea in slavi a barbatilor.

Pe bune, cum poti sa spui ca niste autoare care sunt citite la peste o suta de ani de cand au scris, care au avut o influenta deosebita asupra perioadei in care au scris si dincolo de ea, care sunt considerate in unanimitate clasice, nu reprezinta "un segment important"? De ce n-ar reprezenta? Doar pentru ca sunt femei? In ce masura reprezinta un segment important scriitorii barbati contemporani lor care se bucura de acelasi statut?

Last edited by miercuri : 05 Jun 2011 at 23:38.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:42   #746
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
white sustinea ca femeile care scriu nu sunt atat de numeroase, nu ca nu sunt importante
de ex eu nu stiu nicio scriitoare de SF
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:49   #747
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ursula K. Le Guin e un nume mare in SF & Fantasy
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:50   #748
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Faci afirmatii prea radicale la fiecare post. Sincer, cred ca esti mult mai subiectiva decat noi in privinta acestui subiect. Nu pricepi ca nu le punem la indoiala realizarile pentru ca sunt femei ci pentru ca realizarile sunt indoielnice? Sau inferioare sub raportul calitate/cantitate celor facute de barbati? Nu e o pozitie misogina, e doar o parere. la restul presupun ca o sa-ti raspunda Igor (care nu cred ca poate fi misogin, pt ca e fata).
LE:uite ca de LeGuin am uitat, chiar mi-a placut foarte mult Mana Stanga a Intunericului. Dar nu se compara cu Asimov, Herbert, Phillip K. Dick si altii.

Last edited by White1 : 05 Jun 2011 at 23:55.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:59   #749
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
N-am pus la indoiala realizarile femeilor. Au meritele lor in ceea ce au realizat.Te agati de idee ca ptbull-ul. Prin exceptie spuneam femeile is mult mai putin numeroase in a fi artiste desavarsite comparativ cu barbatii. Si da, barbatii sunt in stare de lucruri marete si de lucruri josnice. Femeile la fel. Femeile pot fi mame desavarsite, sotii extraordinare, au capacitatea enorma de a ierta si simti lucruri, insa rareori pot fi artiste de talie mondiala. Nu neaparat ca le trimitem la cratita, dar hai sa fim seriosi...comparand artistii barbati cu artistele..cine castiga ca numar, influenta, maretie, recunoastere? Singura chestie pe care trebuie sa o retii ca fiind un adevar incontestabil, fara sa te ofuscheze peste masura, e ca femeile sunt mult mai putin numeroase in a crea arta. Nu e misoginism, nu e nedreptate, e realitate
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:04   #750
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by White1:
Faci afirmatii prea radicale la fiecare post. Sincer, cred ca esti mult mai subiectiva decat noi in privinta acestui subiect. Nu pricepi ca nu le punem la indoiala realizarile pentru ca sunt femei ci pentru ca realizarile sunt indoielnice? Sau inferioare sub raportul calitate/cantitate celor facute de barbati? Nu e o pozitie misogina, e doar o parere. la restul presupun ca o sa-ti raspunda Igor (care nu cred ca poate fi misogin, pt ca e fata).
1. Spui un lucru, iar apoi te contrazici. De ce realizarile unei femei nu pot fi judecate de sine statator, fara a fi comparate cu realizarile unui barbat? CE ANUME FACE REALIZARILE FEMEILOR INFERIOARE CALITATIV REALIZARILOR BARBATILOR? Tot trantesti chestia asta de parca ar fi un adevar universal valabil ceea ce nu e, pentru ca nu poate fi demonstrat, iar pe langa asta, scriind o asemenea aberatie insulti o gramada de minti feminine stralucite care chiar au realizat ceva pentru posteritate. Spui lucrurile astea de parca realizarile tuturor barbatilor sunt din principiu fara de cusur. Chiar nu va dati seama ca e aberant?
2. Repet ca este o parere misogina, baza pe prejudecata fundamentala ca femeia este inferioara barbatului.
3. E foarte trist, dar si femeile pot fi misogine.

Cat despre raportul cantitativ, chiar e nevoie sa-ti aduc aminte ca pana acum vreo suta de ani dreptul femeilor la exprimare si la educatie era aproape inexistent?

Last edited by miercuri : 06 Jun 2011 at 00:08.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:10   #751
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
Feminismul nu se refera la ridicarea in slavi a femeii, doar misoginia se refera la ridicarea in slavi a barbatilor.

Personal feminismul ajunge uneori sa ma enerveaza la fel de mult ca misoginismul pentru ca de multe ori feministele vad misoginism acolo unde nu exista.

Originally Posted by miercuri:
2. Repet ca este o parere misogina, baza pe prejudecata fundamentala ca femeia este inferioara barbatului.

Eu n-am vazut nicio prejudecata in mesajul lui. Si-a argumentat parerea, iar argumentele nu sunt chiar inventate. Una e realism si alta e misoginism. Nu sunt de acord la raport, dar cand vine vorba de realizari per total nu exista termen de comparatie. E o realitate care nu poate fi negata. Poate se va schimba, cine stie? Dar in momentul de fata asta e realitatea...

Last edited by Liviu- : 06 Jun 2011 at 00:14.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:14   #752
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Atata timp cat in lume se intampla lucruri ca astea feminismul nu o sa fie niciodata redundant.

edit: in societatea occidentala femeile si-au inceput "traditia artistica" prin secolul XIX, cu foarte putine exceptii mai timpurii. cazul este similar si cu artistii din mediile post-coloniale de exemplu. faptul ca si-au dobandit vocea mult mai tarziu este motivul pentru care este o discreptanta asa mare in raportul cantitativ.
daca e sa ne luam dupa statistici, ar trebui sa ajungem la concluzia ca barbatii albi sunt de fapt superiori tuturor.

Last edited by miercuri : 06 Jun 2011 at 00:20.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:17   #753
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Quote:
Originally Posted by miercuri:
Feminismul nu se refera la ridicarea in slavi a femeii, doar misoginia se refera la ridicarea in slavi a barbatilor.

Personal feminismul ajunge uneori sa ma enerveaza la fel de mult ca misoginismul pentru ca de multe ori feministele vad misoginism acolo unde nu exista.

Si consider ca feminismul reprezinta uneori/ de multe ori, nerecunoasterea si neacceptarea propriilor limite.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:18   #754
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
"De ce realizarile unei femei nu pot fi judecate de sine statator, fara a fi comparate cu realizarile unui barbat? "
1.Pai noi despre ce dumnezeu vorbeam? Nu despre scriitori vs scriitoare? Cum sa iti zic ceva referitor la asta daca ma raportez doar la realizarile unei femei? Nu m-am contrazis deloc acolo, doar am privit lucrurile intr-o maniera comparativa. Si a cata oara repet ca e doar o parere, nu un adevar universal valabil? E parerea mea si cum inca nu mi-ai schimbat-o o "trantesc" in continuare. Sincer, ma supraapreciezi daca tu consideri ca, cu "aberatiile" mele pot sa insult "o gramada de minti stralucite care chiar au realizat ceva pt. posteritate". Sau le desconsideri pe ele. Continui sa faci afirmatii radicale si sa tragi niste concluzii absolut fanteziste. Unde am zis ca realizarile barbatilor sunt din principiu fara cusur?? Chiar nu iti dai seama ca e aberant?
2. Repet (absolut inutil, asa cum faci si tu) ca nu este asa.
3.Strict gramatical nu exista femei misogine.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:19   #755
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu vorbesc despre feminismul real, ci despre cel imaginat. Am observat de multe ori la fete un fel de paranoia, cum ca aia sau aia e misoginism. Parca au un fel de reflex conditionat sa zica despre orice nu le convine ca-i misoginism. Mi-e pe atat de antipatic lucrul asta pe cat de mult imi sunt misoginii (si mi-s foarte antipatici). In general orice fel de eticheta ma enerveaza, dar uneori eichetele sunt imaginare...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:21   #756
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Igor12:
Quote:
Originally Posted by miercuri:
Feminismul nu se refera la ridicarea in slavi a femeii, doar misoginia se refera la ridicarea in slavi a barbatilor.

Personal feminismul ajunge uneori sa ma enerveaza la fel de mult ca misoginismul pentru ca de multe ori feministele vad misoginism acolo unde nu exista.

Si consider ca feminismul reprezinta uneori/ de multe ori, nerecunoasterea si neacceptarea propriilor limite.
Imi pare rau daca ai ajuns sa crezi ca tu ca femeie esti limitata genetic. Imi pare sincer rau.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:26   #757
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Imi stiu limitele, stiu ce pot si ce nu

Niciodata nu voi fi o pictorita faimoasa sau o poeta de geniu, nici macar scriitoare de mana a doua. E tragic sa realizezi asta, nu ?
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:28   #758
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
edit: in societatea occidentala femeile si-au inceput "traditia artistica" prin secolul XIX, cu foarte putine exceptii mai timpurii. cazul este similar si cu artistii din mediile post-coloniale de exemplu. faptul ca si-au dobandit vocea mult mai tarziu este motivul pentru care este o discreptanta asa mare in raportul cantitativ.
daca e sa ne luam dupa statistici, ar trebui sa ajungem la concluzia ca barbatii albi sunt de fapt superiori tuturor.

S-a inteles, femeile au avut o foarte mare perioada in care nu s-au putut exprima, dar noi nu comparam ce ar fi putut fi, ci ceea ce este. Nu neaga nimeni talentul unor mari scriitoare, ci il pune in balanta cu acel al marilor scriitori. Vrei sa-mi spui ca daca pe de o parte pui cele mai mari scriitoare, iar pe de alta cei mai mari scriitori exista termeni de comparatie? Practic raportul e irelevant pana la urma. Nu intereseaza pe nimeni ce-i in/sub mediocritate, ci varful. Femeile au acum libertatea, sa dovedeasca ca sunt mai talentate, nu le opreste nimeni. Eu ma bucur sa citesc ceva bun, nu ma intereseaza daca e barbat sau femeie, dar momentan asa stau lucrurile.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:35   #759
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Bun, acum hai sa le acordam circumstante atenuante. Dar ce rezolvam asa? Prapastia ramane, ce mai conteaza conditiile care au dus la crearea ei?
Si din moment ce le cauti "scuze", deja incepi sa admiti ca avem dreptate. Altfel, consideri ca totusi "scuzele" n-au nici o legatura cu ce vorbim noi aici deci aducerea lor in discutie e inutila.
LE: Liviu, exact la varfuri ma gandesc si eu cand zic ce zic.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 00:37   #760
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by White1:
"De ce realizarile unei femei nu pot fi judecate de sine statator, fara a fi comparate cu realizarile unui barbat? "
1.Pai noi despre ce dumnezeu vorbeam? Nu despre scriitori vs scriitoare? Cum sa iti zic ceva referitor la asta daca ma raportez doar la realizarile unei femei? Nu m-am contrazis deloc acolo, doar am privit lucrurile intr-o maniera comparativa. Si a cata oara repet ca e doar o parere, nu un adevar universal valabil? E parerea mea si cum inca nu mi-ai schimbat-o o "trantesc" in continuare. Sincer, ma supraapreciezi daca tu consideri ca, cu "aberatiile" mele pot sa insult "o gramada de minti stralucite care chiar au realizat ceva pt. posteritate". Sau le desconsideri pe ele. Continui sa faci afirmatii radicale si sa tragi niste concluzii absolut fanteziste. Unde am zis ca realizarile barbatilor sunt din principiu fara cusur?? Chiar nu iti dai seama ca e aberant?
2. Repet (absolut inutil, asa cum faci si tu) ca nu este asa.
3.Strict gramatical nu exista femei misogine.
Ok, o sa incerc sa ma exprim cat mai neradical posibil. Tu ai recunoscut ca nu ai citit suficiente scriitoare, dar ai continuat sa sustii neargumentat ca operele scriitoarelor in general sunt mai slabe calitativ ca ale barbatilor. Parerea asta este preconceputa din moment ce are la baza niste lecturi insuficiente, dar tu insisti sa aplici prezumptia de inferioritate oricum. De asemenea, ca sa spui o clasa x de persoane este inferioara unei clase y de persoane dintr-un anumit punct de vedere, este, oricum ai da-o, o generalizare.
Personal, consider ca James Joyce e un scriitor mai valoros per total ca Virginia Woolf. Asta e o parere. Si nu include nici o generalizare si nici o preconceptie.

Legat de argumentul cantitatii, singurul cuantifiabil de altfel, am raspuns pe pagina cealalta intr-un edit (vad ca a citat Liviu)

@Liviu - eu nu incurajez nici o intrecere intre sexe. tot ce vreau e ca femeile scriitoare sa fie judecate in aceeasi termeni in care sunt judecati si barbatii scriitori. adica in functie de ceea ce au scris si nu in functie de genul din care fac parte.

Last edited by miercuri : 06 Jun 2011 at 00:45.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells