Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Feb 2007, 11:42   #1
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Dead End (2003)

Poate mai exista informatii despre filmul asta dar cred ca merita sa fie tratat si separat (si oricum locul lui e la "Horror"). In fine...
Gen: Horror / Mystery / Thriller / Comedy (mai putin, dar e oleaca)
Directed by: Jean-Baptiste Andrea si Fabrice Canepa
Actors: Ray Wise, Alexandra Holden, etc.

Vazut, placut si recomand si altora sa-l vada (In special pe timp de noapte, aproape de ecran, cu sonorul cat mai tare si cu ochii deschisi).
Destul de original, plin de mister si cu final neasteptat (cel putin pentru mine deoarece banuiam ca o sa se termine tampit si neclar, ca Twin Peaks)
Astept si alte opinii...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2007, 13:50   #2
simi petrina
Novice
 
simi petrina
 
Join Date: Jan 2007
Location: slatina
Posts: 21
am vazut si eu filmu...pacat ca e de mult...cred ca in 2004...imi amintesc ca-i vorba de niste adolescenti care merg in vacanta... si dau de un loc unde cred ca 2 frati colectioneaza masini + proprietari acestora...

parca asa era...daca ma insel nu ezitati sa ma contraziceti...da sa fiti subiectivi...
__________________
fan movie in special horror-urile
simi petrina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2007, 14:18   #3
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Nuu. Dead End-ul din 2003 e altfel. Filmul despre care vorbesti cred ca este Wrong Turn (cu vreo 3 frati canibali, parca, pe post de macelari)
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2007, 21:20   #4
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Ok. Cea mai tare faza din filmul asta este atunci cand mama(sotia) nu realizeaza ca are o jumatate din pielea capului desprinsa si isi atinge zona descoperita de creier, care ii mai si provoaca o stare de placere, asa ca ea continua sa o stimuleze pana moare.
Stiu ca la vremea respectiva mi-a lasat o impresie buna.
Imi plac filmele cu drumuri inchise sau circulare. Imi place de fapt efectul pe care il au asupra protagonistilor cand observa. Feed-back de pierderea mintilor
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2007, 14:04   #5
simi petrina
Novice
 
simi petrina
 
Join Date: Jan 2007
Location: slatina
Posts: 21
gata mi-am amintit...e cu un cadilac negru, cu o familie ce merge nu stiu unde...am vazut si filmu asta...le confund... e chiar tare faza cand mama isi pune mana pe creier...dar finalul nu-mie clar...stiu ca ajung in zori la o benzinarie si se intalnesc chiar cu criminalu'...si cam atat stiu...

Mersi ca mi-ati amintit de film....
__________________
fan movie in special horror-urile
simi petrina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 17:28   #6
JesusMyChrist
Novice
 
JesusMyChrist
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Incredibil cum puteti vorbi despre chestii d-astea.Grow up!
JesusMyChrist is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 13:27   #7
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
De ce?? Filmele horror sunt pentru copilasi si nu stiu eu?
Sau subiectul este unul indecent, imoral, pacatos, etc..
Explain please...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 14:19   #8
JesusMyChrist
Novice
 
JesusMyChrist
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Am fost un fan al filmelor horror.Am vazut toate clasicele genului(Evil Dead,Hellraiser,Nightmare on Elm Street,Halloween,Rosemary's baby,Omen,Night of the living dead 1968 etc...).Am ajuns la concluzia ca acest gen de filme este daunator MINTII umane.Pur si simplu iti afecteaza subconstientul,dar mai ales inconstientul.Creierul va invata anunmite automatisme generate de vizionarea acestor fime.Si in plus,FRICA este o senzatie pe care oamenii trebuie sa o evite pe cat este posibil.
JesusMyChrist is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 19:31   #9
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Bine,ok.In principiu sunt de acord cu tine, filmele horror pot sa-ti afecteze modul de a gandi, dar nu cred ca este o regula. Cred ca fiecare persoana rationala poate sa decida daca e ok sau nu sa vada astfel de filme si in plus nu t obliga nimeni s-o faci. Acum banuiesc ca fiecare are motivatiile lui sa vada filme horror - eu personal, de regula, ma uit la filme horror cand sunt plictisit si vreau ca ceva sa ma "trezeasca"; si in plus nu uit nicioadata ca e un film, o pura fictiune (deh, cu exceptia "Blair Witch Project" :sick: , unde am crezut, spre nefericirea mea, ca faza e pe bune).
Si ar mai fi atatea de zis, dar ma apuca somnu'...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 21:10   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce facem, dom'le, iar inventäm roata? :hmm:
Dincolo de valentele sale de divertisment, horror-ul, la fel ca alte genuri artistice terifiante, negativiste, cacofile, etc., etc., are un rol catharctic, ajutându-ne sä ne exorcizäm diversele spaime si sä ne regäsim echilibrul interior. Dacä cineva are probleme (devine anxios, angoasat, stresat, si alte asemenea reactii clinice) asociate cu horror-ul, sä facä bine sä se ducä la psiholog. Cauza e între urechile lui, nu pe ecran.
(Apropo, fi-miu a väzut primele filme horror la trei ani, "The Exorcist" la patru ani, si-n continuare toatä copiläria a mâncat horror pe pâine cu unt - aläturi de TOATE celelalte genuri, desigur, si mai bune, si mai rele... Acum, la optispe ani, e un om calm, echilibrat, färä nici un fel de demoni interiori, vulnerabilitäti si alte "sechele". Asa cä ce sä ne mai aia.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 22:57   #11
JesusMyChrist
Novice
 
JesusMyChrist
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Ok.Sunt de acord cu voi.Dar in afara de asta,filmele horror mi se par acum,dupa ce m-am maturizat un pic,fara cap si fara coada.Pur si simplu nu au sens pt mine.In plus,unde e morala din horroruri?Orice film are o invatatura.Oamenii trebuie sa caute frumusetea din jurul lor si sa incerce sa si-o insuseasca intr-un mod cat mai complet,nu sa-si infrunte temerile si orice alt fel de sentiment patologic.Trairile intense cauzate de vizionarea acestor genuri de filme nu sunt deloc benefice organismului nostru.Ce cautam noi uitandu-ne la astfel de grozavii?Incercam sa ne descoperim pe noi insine?Sa ne infruntam monstrii interiori?Nah...Sadism si malitie.
JesusMyChrist is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 23:13   #12
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by JesusMyChrist:
Ok.Sunt de acord cu voi.Dar in afara de asta,filmele horror mi se par acum,dupa ce m-am maturizat un pic,fara cap si fara coada.Pur si simplu nu au sens pt mine.In plus,unde e morala din horroruri?Orice film are o invatatura.Oamenii trebuie sa caute frumusetea din jurul lor si sa incerce sa si-o insuseasca intr-un mod cat mai complet,nu sa-si infrunte temerile si orice alt fel de sentiment patologic.Trairile intense cauzate de vizionarea acestor genuri de filme nu sunt deloc benefice organismului nostru.Ce cautam noi uitandu-ne la astfel de grozavii?Incercam sa ne descoperim pe noi insine?Sa ne infruntam monstrii interiori?Nah...Sadism si malitie.
mai sa fie, nu stiu de ce dar am impresia ca regasesc o serie de clisee , marcaParinti supravegheati plodu' sa nu devina criminal in serie, din cauza ca se uita la nenea freddy cum o taie pe doamna in doua. Daca e sa cautam morala in horror nu e greu, depinde pe unde ne uitam, daca ne uitam la slashers, sau la dark horror, vampire horror, sf-horror, ori zombie-horror, nici un film din aceste categorie nu zgandare mintea umana(aia sanatoasa0 sa te apuci sa imiti, iar aici putem sa intram in faze de genu art imitates life imitates art.Trairile intense de pe urma horror movies, sunt de inteles dar daca stii ca nu rezisti sa vezi scena cu sange, si mutilari nu te uita, fa-ti un bine si schimba placa. Celor care ne plac aceste filme, urmarim si un inteles ascuns(daca-l gasim0 in aceste filme.Nimeni nu zice ca Freddy Krueger e bun, dar ii gasesti o logica a actiunilor, asa macabra cum e ea.sa ne descoperim pe nmoi insine..din cate stiu eu scopul unui film ,pana in prezent nu e sa faca sedinte in grup de group counselling sau psychologic research, daca avem nevoie ne facem programare.Cat despre sadism,traim intr-o lume care ne impune controlarea impulsurilor violente, cate o data simtim nevoia sa crapam capul cuiva, si majoritatatea dintre cei care resimt acest sentiment nu il urmeaza, mai au noroc de un film in care isi pot refula trairile(pana la urma e si o urma de sendinta de psihiatrie prin filme) 8) anyway nu sar cu parul dar ce sa fac, imi plac filme horror sue me,
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 23:57   #13
JesusMyChrist
Novice
 
JesusMyChrist
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Bun.As mai vrea niste motive pt care va uitati si iubiti filmele horror.
JesusMyChrist is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 01:35   #14
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Pentru mine motivele enumerate sunt suficiente, s-ar mai gasi dar cred ca ne lungim prea mult.
Si pana la urma nu stiu unde vrei sa ajungi, pentru ca fiecare o sa ramana la parerea lui...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 07:31   #15
JesusMyChrist
Novice
 
JesusMyChrist
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 6
Nu vreau sa schimb nicio parere.Dar e ok,m-am lamurit.
JesusMyChrist is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2007, 01:56   #16
poisongrl
Novice
 
poisongrl
 
Join Date: Jun 2007
Location: botosani
Posts: 9
mi`ati reamintit de filmul asta...cat l`am mai cautat la vremea lui ...si tot numai cu parerile am ramas....da, trebuie vazut :w00t: ...ideea imi aminteste de wrong turn
__________________
kitty
poisongrl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells