Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Nov 2014, 00:00   #21
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
esti convinsa ?

Si eu care v-am tutuit pana acum convins ca vb cu un mascul!

Sarut-mainile! si scuze de abordarea mai badaraneasca, asa ca intre prietenii de bere si table pe care am afisat-o pana acum... Deh, virtualul bata-l vina!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 15:20   #22
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Domnule! Eu nu ti-am adresat niciun mesaj personal pana nu ai inceput dumneata sa imi comentezi fiecare postare pe care am facut-o in ultimele 3 zile. Dar nu comentatul e problema. Asta e de bine. Problema e ca peste tot ma tragi de urechi. Imi spui ca nu am voie sa folosesc forumul in felul in care il folosesc, desi ti-am explicat ca:
1. nu era o afrimatie la adresa filmului a mea personala, ci a celor ce scrisesera in postarile anterioare, dar dvs nu ati reusit sa faceti distinctia intre "a dezamagit" adica pe ei a dezamagit si "m-a dezamagit", adica pe mine a dezamagit, ceea ce nu se regaseste in postarea mea.
2. nu dvs dati permisiuni de folosire a forumului mai ales atunci cand imi exprim o parere despre un film. Nu vorbeam de persoana dvs, nici a vre-unui alt forumist. Nu vorbeam de nimeni, ci doar de un film. Daca eu am chef sa spun ca toate filmele lui Tarkovsky sunt porcarii (e doar un exemplu fortat), o spun fara ca dvs sau altcineva sa ma traga de urechi.
Puteti eventual sa veniti cu contraargumente si sa imi demonstrati ca nu ma pricep la intelesul unui film. Ca ma depaseste domeniul. Dar nu in felul in care ati facut-o! Nu la persoana. Faceti-o impersonal, pe film.

Sper ca am lamurit aceasta problema si sper ca vom avea, cel putin de acum inainte, un dialog constructiv.

Ps. intrebarea pe care i-am adresat-o lui rvn a fost doar ca sa vad daca si cel cu care vorbeam era atat de indignat ca si dvs. Ati putut citi singur raspunsul dsoarei! Asa ca, nu inteleg unde era marea ofensa pe care v-am adus-o intr-o replica la postarea unui alt forumist, nu a dvs.
Ps.2 Pontist, era de la faptul ca, acest razboi rece al declaratiilor dintre dvs si mine a inceput de la faptul ca nu v-a placut o postare din rubrica Cafenea, unde intr-adevar, se discuta politica. Iar pontist in ziua de azi e... de rau!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 17:48   #23
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
cuvintele marca alali sunt ale mele si mi le arog. Dar cuvantul ofusa nu exista! De asta sunt sigur.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2014, 13:54   #24
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
deseara, ni s-a oferit din nou sansa de a-l revedea pe Alain Delon in actiune. mai copticel, de data asta, dar propunerea celor de la redactia de film a TVR-ului 2, pare a fi interesanta si deloc de ocolit, chiar daca 20.30 vi s-ar parea o ora "matinala", neconvenabila, mai ales pentru aceia care au programul zilnic, foarte incarcat.
eu nu-mi amintesc daca am vazut filmul asta vreodata si nici nu stiu daca altii de pe-aici il cunosc. tocmai de aceea, m-am gandit ca n-ar fi rau sa bat gongul cat mai devreme, in speranta ca vor fi destui interesati ca si mine, carora le prinde bine ravasul meu.
ei, si-acum daca v-a plictisit introducerea mea, nu va ramane decat sa admirati afisul, sa deveniti nostalgici, ascultand un pic din coloana sonora a filmului si sa asteptati cuminti sa intre in casele voastre, vesnicul Delon, acompaniat, ca de obicei, de cel putin o gratie divina a cinemaului francez.
vizionare placuta si voua!
aff2l.jpg
aff1d.jpg
http://youtu.be/CGYLxvF6Wes
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2014, 23:51   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"L'homme presse" nu mi-a lasat impresia ca a excelat la vreun capitol. daca tinem cont de faptul ca este o drama, opera a unui regizor cu inclinatie spre comedii, as zice ca tinta a fost cumva atinsa. Delon a intrat, cu destula abilitate, in pielea unui personaj bizar, destul de rar intalnit pe ecrane, cel putin eu, nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut ceva foarte asemanator, doar personaje cu manii care se pot compara mai mult sau mai vag, cu aceea de care suferea d-l Niox.
desigur, nu este usor sa-ti stapanesti dorintele, obsesiile, dar, la un moment dat, personajul cu pricina, parca o luase de binelea pe aratura, devenise atat de putin credibil, mai ales din cauza situatiilor in care era pus de scenarist, incat, nici sarmul binecunoscut al lui Delon, nu reusea distraga atentia de la cum era de stangaci "construit" in esenta. Delon ne-a obisnuit cu rolul vesnicului seducator, dur si sigur pe el. politist sau gangster, femeile din preajma lui sunt victime sigure. de data asta, seducatorul a fost un personaj cu mare potential de vulnerabilitate, chestie pe care el a interpretat-o (dupa umila mea parere), in stilul obisnuit, stil care, cumva, de data asta, parca nu i-a iesit. si nu stiu de ce, imediat dupa aia, am avut tentatia sa revad L'eclisse. mi-era dor de Delonul din filmul lui Antognioni, de vulnerabilitatea lui de acolo, de erotismul sublim al scenelor in care, practic, se contopea si completa perfect cu Monica.
poate au vazut si altii pe omul grabit,poate si din alta perspectiva.astept impresii.

Last edited by rvn : 20 Nov 2014 at 23:54.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2014, 21:00   #26
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
aseara, desi aveam in gand filmul lui Cavalier, mi s-a parut de neratat "Far North", film din 2007 al unui englez de origine indiana, pe nume Asif Kapadia. nu stiu cati dintre voi ati facut deja cunostina cu opera lui si nici nu am idee cat de multi sunteti cei care bifasera in dreptul filmului, dar eu, sincera sa fiu, am avut surpriza sa descopar o adevarata drama, ascunsa ingenios, in haina unui documentar de exceptie. talentul de documentarist al regizorului, intens exploatat intr-un film artistic, nu a fost deloc in zadar, fiindca rezultatul uimeste. lipsa unui scenariu presarat cu replici si personaje multe, este o binecuvantare. in locul lui, avem parte de o experienta vizuala inedita, mult, mult mai atractiva si interesanta decat mii de cuvinte la un loc. peisajele polare iti taie pur si simplu respiratia, ai impresia ca pamantul se uneste cu cerul si ca orice forma de viata terestra care da testul supravietuirii in aceste locuri, isi merita cu adevarat locul pe aceasta planeta. cine si-ar fi inchipuit ca un film atat de generos in imagini sublime, poate avea o incarcatura dramatica atat de puternica? cu siguranta, omul, nu-si pierde niciodata instincul de supravietuire si nici titlul de cel mai feroce pradator. primitivismul, expresia unei forme de civilizatie precara, este atat de dezgolit si socant in final, incat senzatia ca ai urmarit un film de groaza este vie, clara, desi nici vorba de asa ceva in esenta, fiindca documentarul, prin excelenta, nu are nimic trucat, este transpunerea cat se poate de vie a realitatii. nu am de gand sa povestesc in doua fraze cum ajung cele doua eschimoase protagonistele unui triunghi amoros. intensitatea cu care cele doua femei isi disputa teritoriul nu are nimic de-a face cu isteria si nici cu manierele fitoase ale lumii civilizate. este instinct de supravietuire pur, un efort urias depus in fiecare zi, de doua exemplare umane de sex feminin, pentru a nu lasa specia sa dispara.
5555.jpg
4444.jpg
3333.jpg
2222.jpg

Last edited by rvn : 09 Dec 2014 at 21:03.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2014, 20:45   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru cei amatori sa-l revada pe Belmondo in vremurile lui bune, TVR2 a programat un film pentru care merita sa renuntati la somn, mai ales ca poarta semnatura lui Alain Resnais si mai ales ca personajul cu pricina a existat in realitate. daca informatia va trezeste curiozitatea, v-o puteti satisface citind ziarele vremii pe net, pana la ora programata.
stavisky-fireplace.jpg
2375115-stavisky-la-deception.jpg
stavisky_1974.jpg
stavisky1.jpg
sper sa va ademeneasca si pozele...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2014, 23:11   #28
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
rvn, sunt curios sa vad ce parere ai de filmul asta. eu sunt mare fan J P Belmondo, am o colectie de vreo 40 de filme cu el. in afara de o multime de comedii si politiste cu buget mic, Belmondo a facut mereu combinatii excelente cu marii autori, rezultand filme ca Pierrot le fou si Au bout de soufle cu Godard, Le Doulos si Leon Morin, pretre cu Melville, La sirène du Mississipi cu Truffaut. de aceea ma asteptam la mai mult de la acest film realizat de Rasnais. nu zic mai mult.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2014, 00:28   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
din cate se poate afla din cronicile vremii, filmul nu a fost primit de critica cu prea mult entuziasm si poate asta explica si esecul de la Cannes, unde a pierdut in fata lui The Conversation al lui Coppola. in timp, eu cred ca el a capatat o alta valoare, lumea priveste cu mai multa detasare anii premergatori accensiunii nazismului in Germania si a lui Stalin in Rusia. asta pe de-o parte, pe de alta parte, asa cum faptele istorice, devin mai interesante pe masura scurgerii timpului, asa si filmului, de-a lungul timpului, i s-au estompat cumva defectele, ramanand sa fie apreciat pentru atmosfera epocii si revederea lui Belmondo, interpretand un personaj imoral, tipic intr-o societate macinata de coruptie. escrocul, personajul in carei piele a intrat Belmondo, a existat in realitate, se numea Stavisky si era de origine evreu din Ucraina. este interesant cum un astfel de personaj ramane in cartile de istorie si generatiile urmatoare il privesc cu detasare dar cu interes, chiar admirativ.
In cea mai mare parte mi-a placut prestatia lui Belmondo. i-a reusit, datorita alurii sale unice, un Stavisky femecator, un barbat sarmant, uns cu toate viciile, seducator, sentimental, dar si destul de instabil mental. personalitatea lui Stavisky este profund influentata de imprejurarile in care el a devenit cunoscut in elita mondena si politica a vremii, si mare parte din film, intr-o forma romantata, aflam despre evenimente istorice si de miscari pe scena politica a Frantei si a Europei, in contextul in care, numai partial au legatura directa cu viata si faptele acestui personaj controversat. din acest punct de vedere, filmul este greu de digerat, plictisitor, daca nu depui inanite,putina munca de documentare sau de reimprospatare a cunostintelor despre istoria anilor'30. in rest, filmul, din punctul meu de vedere, nu are un registru dramatic, scopul lui nu a fost reabilitarea in ochii opiniei publice prin sensibilizare, din contra, filmul ne relateaza intamplari la care au fost partase personajele, intentia autorului, fiind mai degraba, sa accentueze viciile clasei sociale din care facea parte Stavisky si a clasei politice pe care acesta o manipula, folosindu-se, ca orice escroc, de talentul sau.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2015, 14:47   #30
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
intreb,(desi sunt aproape sigura ca nimeni n-o sa-mi raspunda): a avut careva,in afara de mine rabdare, noaptea trecuta, ca sa vada filmul lui Shohei Imamura?
Untitled50.jpg
cu cat aprofundez cinematografia japoneza, cu atat raman mai placut surprinsa. incep sa inteleg de ce au ajuns atat de departe cu civilizatia, desi devotamentul fata de traditii ramane mereu in fata. amestecul de modern si traditional este atat de interesant, de minunat, incat, pe alocuri, ramai socat de gesturi pe care, nu te-ai astepta sa le vezi, din partea unor oameni cu o atitudine atat de retinuta. cultura japoneza este atat de diferita de cea a occidentalilor, incat, aproape ca nu poti face comparatie din nici un punct de vedere. bravo lor, pentru faptul ca nu se abat de la principiile de viata cu care s-au nascut, bravo lor, pentru simplitate si felul in care stiu sa se bucure de viata, fara a face mare caz de marea lor capacitate creatoare tehnica si artistica.

p.s. mi-ar placea la nebunie sa ma bucur si eu de privelistea asta, de la fereastra casei mele.

Last edited by rvn : 13 Jan 2015 at 14:50.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2015, 14:52   #31
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Am incercat eu, dar m-a luat somnul. Mi-am trecut insa filmul pe lista pentru ca mi s-a parut foarte intrigant cat am vazut din el. Mi-a adus aminte de Murakami. Haruki... nu Ryu.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2015, 15:02   #32
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by aniela07:
mi s-a parut foarte intrigant cat am vazut din el..
atat de intrigant, incat m-am inviorat complet dupa 15 minute. si nu mi-a venit sa cred ce senzatii tari poate transmite un film atat de putin exteriorizat, la nivel de manifestare sentimental-erotica.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2015, 15:45   #33
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru aceia care nu au urmarit programul tv...
eeee.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2015, 22:08   #34
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru amatori, mai sunt cateva minute si ar trebui sa inceapa:
19508570.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2015, 19:08   #35
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in seara aceasta, vom avea parte de o vizionare cu totul si cu totul speciala. dintotdeauna mi-a placut Binoche, este una dintre putinele actrite care au talentul de a face din rol o mica bijuterie si personal, abia astept s-o revad. cat despre autorul scenariului, sunt convinsa ca multi sunt nerabdatori sa vada transpunerea cinematografica a romanului sau, mai ales daca n-au avut ocazia pana acum. asadar:
FVDblWT.jpg
1296111346.jpg
716ba6d8b24657fc51013ea87f7b4cdc.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2015, 21:43   #36
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru cei care vor sa-si "curete" creierul, maine, sambata dupa-amiaza, pe o vreme care se anunta ploioasa, este binevenit un "vintage" autohton cu o interpretare de exceptie:
strainul-560563l.jpg
sunt convinsa ca admiratorii celei care a fost Irina Petrescu, nu vor rata ocazia sa o revada iar, intr-un film difuzat si redifuzat de nu stiu cate ori..
3600947479-06d8bf9471-o.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2015, 21:49   #37
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
sincera sa fiu, nu am stiu ca existat un festival al filmului romanesc la Mamaia, in anii '60. probabil, a fost inlocuit cu cel de muzica usoara. incerc sa ma gandesc cu ce vor fi, la randul lor, inlocuite carele alegorice, dar chiar nu-mi pot imagina. poate, cineva inspirat, va renunta la "mazarea" din meniu si vom manca o "choux a la creme".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2015, 15:25   #38
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
noaptea trecuta, mi-am tratat insomnia, cu o bucata buna de Biutiful. fiindca stiam sfarsitul, nu am avut puterea necesara de a rezista sa-l mai vad inca o data. la prima vizionare am ramas cu ceva traume emotionale si cu impresia ca, puterea magica a unui asemenea film, se rezuma in mare parte, pe exploatarea nemiloasa a sensibilitatii umane, atunci cand vine vorba de saracie, boala, moarte, incapacitatea individului de a-si depasi conditia sociala precara. cand vine vorba de Inarritu, greu poti alege ca favorit dintre filmele realizate de el, fiindca toate au aceeasi forta, acelasi impact emotional devastator asupra celui care priveste. dintre toate, insa, Biutiful se detaseaza pentru mine, patratul format din cele patru personaje, tatal, mama, copiii (fetita si baiatul), sunt impecabil construite si interpretate. fara ele, Bardem, protagonistul, nu ar fi reusit sa transforme atat de mult un rol de personaj negativ, intr-un personaj care sa respire atat de multa umanitate, in ciuda degradarii umane din jurul lui. Uxbal ne-a dat o lectie de mare demnitate si ne-a aratat ca saracia nu inseamna in toata cazurile, dezumanizare. sentimentele umane raman atat de vii, relatia lui copiii si fosta sotie este atat de delicata si calda, contrasteaza atat de puternic cu mizeria din apartamentul in care locuiesc, cu mizeria de pe strada, incat, este practic imposibil, sa nu ramai miscat.
biutiful_blu-ray_nordic-13662929-frntl.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2015, 19:13   #39
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
o ecranizare dupa Cehov este binevenita intr-o noapte torida de vara. oricum devii insomniac din cauza caldurii:
4-Pescarusul.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2016, 21:13   #40
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca nu ati deschis inca tv-ul, este cazul s-o faceti chiar acum. pe TVR2, veti avea parte in cateva momente, de un Godard:
1961_Une_femme_est_une_femme.jpg
uneFemmeEstUNeFemme.png
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells