Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2009, 10:08   #121
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ corinka: oh doamne, pai 'my winnipeg' kiar NU era film de drive-in, trust me!
sper k macar nu ai racit mai tare...

ps re: 'cea mai fericita...' - am avut aseara o discutie care aproape k risca sa degenereze, cu o tipa f misto de la 'cotidianul' + o buna prietena a mea de la roma... prietenei de la roma filmul i s-a parut 'ff trist', eu am zis k am ris ff mult & k mi se pare o comedie - k nah, tragedie nu e! -, a intrat in discutie si 'cotidiana' & amindoua o tineau una si buna: k ce odiosi sint parintii deliei, cum isi 'exploateaza' ei fata etc
mie mi se pare k fata nu e kiar idioata, ba dimpotriva, si k - in fond & la urma urmei - nu face altceva decit sa invete capitalismul in familie, prima lectie: 'cum sa negociezi'

is it just me care vede lucrurile in felu asta?!

Last edited by Alex Leo Serban : 06 Jun 2009 at 10:10.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 10:15   #122
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Alex Leo Serban:
@ corinka: oh doamne, pai 'my winnipeg' kiar NU era film de drive-in, trust me!
sper k macar nu ai racit mai tare...

La drive-in am vazut un film danez, Terribly happy. As fi vrut sa vad My Winnipeg oriunde, numai la Echinox nu, acolo am racit, la Contesa. Filmul ma facuse curioasa datorita subiectului, dar a fost banal. In plus, m-am mai si imbolnavit. Dar, racita-neracita, deseara recidivez: ma duc la Antichrist, tot la Echinox. Nu numai arta cere sacrificii, ci si dragostea pentru ea! Si pentru Lars Von Trier...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 17:39   #123
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
MACHAN... excelent... poate prea multa comedie... dar hey.. whats life without the joy in it... dupa film passolini a povestit si cateva chestii legate de productie... unul dintre actori... a ramas asa cum o facusera si protagonistii din film. un film care il recomand.. nu de alta da poate vede si romanul saracia...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 17:59   #124
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
Am fost aseara la Martyrs. In prima parte m-a intrigat, la un moment dat am fost tentata sa cred ca vad un film cu monstri de 2 lei. Multa lume a iesit din sala, dar am ramas de curiozitate si nu am regretat. Filmul mi-a amintit un pic de Cubul, desi e cu totul altceva si este mult mai crud.
Pot spune ca m-a marcat tare de tot acest film si imi venea sa o strang de gat pe Mademoiselle. Azi-noapte m-am gandit la ce-a patit in final eroina principala, azi-dimineata la fel. Ma ingrozeste si ma revolta gandul/teama ca poate exista in realitate nebuni cu bani care se preteaza la astfel de experimente! Si oare unde or fi oamenii care dispar? Oare o fi ajuns vreunul sa traiasca un cosmar similar cu al personajelor din acest film? Filmul m-a provocat sa imi ridic niste probleme, sa imi pun cateva intrebarii...
Au existat in realitate oameni care au sfarsit jupuiti de vii...!
Am regretat ca regizorul filmului nu a reusit sa ajunga la Iulius Mall. As fi dorit sa il ascult.

http://www.cinemagia.ro/forum/showth...31#post1456331
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 23:37   #125
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
O bila neagra pentru TIFF: nesimtirea unora dintre voluntari care la Antichrist ocupasera randuri intregi de scaune, iar spectatorii care platisera bilete stateau in picioare. Cand am intrebat o tipa de cine sunt ocupate scaunele, mi-a raspuns ca de catre cei din "crew", ca, in sfarsit, in noua zile apuca si ei sa vada un film. Credeam ca s-au oferit voluntari pentru organizare, daca vroiau filme sa nu mai fi mimat voluntariatul si sa fi cumparat bilete. Sau sa fi solicitat din start organizatorilor sa le pastreze niste locuri punand in vanzare mai putine bilete!

In ce priveste filmul... LVT a ajuns intr-un stadiu in care isi permite sa faca orice, am impresia ca a facut filmul asta in bascalie. Iar faza cu vulpea care spunea Chaos reigns a fost cea mai kitchie.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 23:49   #126
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
eu am zis k am ris ff mult & k mi se pare o comedie - k nah, tragedie nu e! -, a intrat in discutie si 'cotidiana' & amindoua o tineau una si buna: k ce odiosi sint parintii deliei, cum isi 'exploateaza' ei fata etc
is it just me care vede lucrurile in felu asta?!

eu chiar asa i-am zis scrierii despre film - exploatare. dar spun acolo ca filmul m-a tinut cu zoimbetul pe buze cap-coada.

am vazut antichristul, o experienta capitala
intr-adevar, replica lupului e o dementa super kitch.
iar dedicatia facuta lui tarkovski suna ironic.
ma asteptam sa fie o abureala newage (nu e)... bine ca nu m-a auzit LvT inainte de film, poate incasam un bustean in oo.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 23:54   #127
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by gionloc:
iar dedicatia facuta lui tarkovski suna ironic.

Oo, uitasem de asta! A fost cam urat din partea lui sa il ia la misto pe Tarkovski.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 02:45   #128
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by gionloc:
intr-adevar, replica lupului e o dementa super kitch.


e vulpe
nu am ris la replica, mie imi place cum suna 'chaos reigns'. bine, eu, de altfel, nu rid niciodata.
si acum filmul: vizual, grading a classe, prologul de exceptie, dar pacat ca mult din film se petrece sub pecteea celor 3 cersetori si a celor 1000 de fpsuri.
ca sumar - iei bergman scene dint-o casnicie, bagi nitel don't look now, nitel repulsion si nitel possession si cam asta e filmul.
ca payoff, fazele cind se masturbeaza charoltta, de mare emotie hormonala, plus cadrul cu caprioara si fatul ei nascut mort. in rest, pasabil lejer.


tokyo sonata - placut mult, dizolvarea unei familii precum calciul in paharul cu apa, plus spiritul ala asiatic de a face cinema in liniste sau, ma rog, in acorduri de pian.

si de restul bloody mary.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 07:53   #129
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Nu ziceti de premii?
http://www.tiff.ro/ro/node/1987
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 08:05   #130
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cea mai amuzanta kestie (pe care-o stiam, de altfel, de anul trecut, de la venezia - unde am vz 'machan'-ul): uberto pasolini NU e ruda cu (pier paolo) pasolini!

nu...

e ruda cu (luchino) visconti!

ps dspr premii, prefer sa nu... n-am nimic de obiectat titlurilor premiate, ci mai degraba 'prezentarii'
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 08:38   #131
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps dspr premii, prefer sa nu... n-am nimic de obiectat titlurilor premiate, ci mai degraba 'prezentarii'

Adica?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 08:48   #132
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
normal ca e vulpe,
puii mei,
acte ratate!

io n-am fost la gala ca nu-mi plac formalitatile şi discursurile de multumire (oricum nu as fi dat LvT pe gala), dar cistigatorii is aia care meritau, cu un plus pentru Nord in fata Politistului.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 09:57   #133
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by gionloc:
iar dedicatia facuta lui tarkovski suna ironic.

Oo, uitasem de asta! A fost cam urat din partea lui sa il ia la misto pe Tarkovski.
Stiam o poveste - spusa de von Trier insusi - cum ca Tarkovski ar fi vazut "Elementul crimei" si i-ar fi displacut total (nu sunt sigur, dar sursa parca era o discutie-interviu a lui von Trier cu Paul Thomas Anderson). Sunt convins ca dedicatia este facuta cu cele mai bune intentii, dar plantata asa la finalul filmului pare douchy. Trebuia sa i-l dedice lui Dreyer, ca macar atunci nu se hlizea atata lume...

Cat despre "Antichrist", mie mi-a placut... in mare. Sunt 20 de minute in care o ia razna bine de tot (cam de la jumatatea lui Despair pana la inceputul Epilogului), 20 de minute cu care nu sunt in totalitate de acord, dar care nu cred ca justifica atata controversa. Iar restul de vreo 80 de minute este (aproape) excelent. Mi-a parut rau ca filmul "s-a stricat", dar nu intr-atat incat sa-l reneg.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 10:27   #134
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ minrep: i agree 100%!

@ gionloc: n-ai dreptate - 'nord' e un film bun/interesant/whatever, tipic 'cinema scandinav'; in NICIUN caz nu e mai bun decit 'politist, adj', care e mult mai radical & mai novator din pdv cinematografic - iar pt cinema-ul ro, e a 3-a borna fundamentala dupa 'marfa & banii' si 'moartea dlui l'...

orcum, prevad discutii aprinse intre tine & tim n re: 'politistul' lui porumboiu
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 11:21   #135
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
da, e mai radical.
dar nu e un proiect implinit. asta era discutia mea cu mine sau cu florin si razvan p-aci pela tiff (tim e la venetia, o sa vada filmul peste o luna). ce fac, ma simt bine la film si spun ca e minunat, ma interesează caile pe care le negoiciază porumboiu şi, chiar daca nu le gasesc bine legate, salut căutarea si spun ca filmul e tare (asa ma gindeam sa fac dupa prima vizionare) sau vorbesc despre deficitul pe care il vad in asanblarea cercetarii cinematografice a lui cp. dupa a doua vizionare latura asta a ramas in prim+plan in mintea mea, filmul chiar m-a enervat (prin lecţia pe care mi-o derulează sau mi-o etalează).

pina la urma asta e diferenta pe care incerc sa o fac - filmul mi-a placut, are substanta, cauta lucruri deosebite, le gaseste in parte, dar nu le leaga. cautarile conceptuale nu se materializează adecvat in istoria de pe ecran.
in ideea de 'borna fundamentala' creca filmul poate fi numit (ca realizare, stil) - realism didactic; asa ceva chiar ca nu aveam! realism tezist am vazut la cantet , realism dramatic la mungiu si muntean, realism ('pur') in mdl...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 11:31   #136
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
@ gionloc: n-ai dreptate - 'nord' e un film bun/interesant/whatever, tipic 'cinema scandinav'; in NICIUN caz nu e mai bun decit 'politist, adj', care e mult mai radical & mai novator din pdv cinematografic - iar pt cinema-ul ro, e a 3-a borna fundamentala dupa 'marfa & banii' si 'moartea dlui l'...

orcum, prevad discutii aprinse intre tine & tim n re: 'politistul' lui porumboiu
da, asta a fost si sentimentul meu, din trailer, la filmul lui Porumboiu: ca e novator; chiar m. mult decat ce am vazut pana acum in cinematografia ro.
dar cum nu l-am vazut, nu ma mai bag in seama.
A vous
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 11:36   #137
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
am vazut si eu Antichristul... prologul mi s-a parut superb... dialogurile destul de noimless , plot pointurile n-au nici un dozaj care sa te ridice putin, trecerile Charlottei de la calmul somnolent la tulburata maniaco depresiva nepunctate de altfel. Pur si simplu se intampla. Am stat si m-am gandit din moment ce el e cel care intra in contact cu acele animale si cu "natura" femeii simbolizeaza caderea lui. Ca pan la urma nu poti sa fi un tata fara sentiment din moment ce ti-a murit copilul. Faza cu piatra abraziva a fost ingenioasa la capitolul new tortures. Totul se deformeaza asa cum se observa si in tehnica filmarii. Si cam asa e, de forma.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 11:46   #138
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
apropo legat de concursul de scenarii... aflasem nu de mult cine sunt finalistii.. si vazandu-l ieri pe Mimi Branescu stand la o cafa mi-am adus aminte ca e printre finalisti si mi-am zis... sigur el castiga... nu merge altcumva ...

ps : am ajuns putin mai tarziu la TIfflounge...unde.. am apucat sa-l intreb pe andi vasluianu cand are sa fie el in prim-planul unei productii.. raspunsul lui a fost.. frate eu ma duc la casting si imi castig rolul conturand oarecum regulile junglei dupa care se traieste si in cinema.. ma gandeam wtf esti andi vasluianu.. personal mi se pare super talentat baiatu si are look-ul necesar si il consider un pic peste Dragos...

sfatul lui Andi pentru tinerii actori in devenire a fost : stati in teatru si invatati. Nu va aruncati in telenovele ca nu mai iesiti veci (vezi papadopol)
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 11:49   #139
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by gionloc:
in ideea de 'borna fundamentala' creca filmul poate fi numit (ca realizare, stil) - realism didactic; asa ceva chiar ca nu aveam! realism tezist am vazut la cantet , realism dramatic la mungiu si muntean, realism ('pur') in mdl...
cred ca aprecierile astea teoretice sunt prea radicale. adica mdl nu e dramatic?
in plus didactic si tezist suna peiorativ.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 12:16   #140
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by klein:
cred ca aprecierile astea teoretice sunt prea radicale. adica mdl nu e dramatic?
in plus didactic si tezist suna peiorativ.

sigur, suna peiorativ, in toata seriozitatea asta mai si glumim.

mdl e dramatic, insa nu e un dramatism cautat pe ecran (ca la mungiu), ci el (dramatism - convulsie, morala, sensuri) apare la intilnirea spectatorului cu filmul (in staruirea reflexiva a spectatorului asupra celor de pe ecran). in mdl nu sint stari si sentimente dictate, sint stari si sentimente la care spectatorul ajunge prin efort propriu, meditativ, asupra filmului. de-aia ii zic realism 'pur' (sau estetic), fiindca nu manipuleaza spectatorul dpdv sentimental, in drama.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells