Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2006, 18:18   #701
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by BeNnY:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si nu e nici o dirty shame - shame on them, care nu inteleg.
WE r the happy ones, pt k noi simtim muzica; ei doar o asculta - si compara...

Daca despre film inca nu stiu daca ai dreptate sau nu, despre muzica stiu sigur ca nu ai dreptate. Exista muzici proaste care stii ca sunt proaste si totusi iti plac. E ok. Dar sa incerci sa argumentezi ca e muzica buna? Cu versuri de clasa a 4-a "i miss you so bad my heart hurts" si muzica cat se poate de banala. Sa fim seriosi. Iar daca tu ai parerea ca singurul mod prin care se simte muzica e dansul... well I'm sorry, dar e problema ta.

papusha, ce mi se pare de tot hazul e k incerci sa ma convingi k n-as sti k ac. muzica e 'light' & 'superficial'! well, here's news for u: stiu f bine toate kestiile astea, si de aia-mi si place. un lyric n-are de ce sa sara mai sus de nivelu 'i miss u so bad', pt k se adreseaza omului obisnuit, care cind e-ndragostit nu compune sonetele lu shakespeare, right? iar muzica tre s-o retii, nu sa umbli dupa ea k dupa apa in desert: daca vrei muzica mare asculti altceva, nu pop, rock sau whatever!
si mai e de tot hazul k imi spui asta mie, care am crescut cu beethoven, mozart, brahms & stuff (k vroia familia sa am 'cultura muzicala' si ma ducea la ateneu cu fortza!), am invatat totusi sa-mi placa, apoi am trecut la wagner, debussy, stravinski, satie... am ascultat si ceva muzica concreta, si cage, si alea-alea, crede-ma: stiu ce vorbesc.
how do you - si ceilalti care se dau mari p-aici - rate in this department, if i may ask??
parerea mea e k toti astia care fac muzica 'lejera' cu alte pretentii (toti radioheazii & toate bjoarkele...) sint frustrati k nu pot face muzica mare si-atunci baga jmekerii & complica inutil registrul asta - care ar trebui sa fie kept simple!
my point being: ori faci muzica 'de dans', d-aia de sa tropaie omu, ori te bagi la muzica simfonica. tertium non datur
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 19:08   #702
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Alex Leo Serban:
my point being: ori faci muzica 'de dans', d-aia de sa tropaie omu, ori te bagi la muzica simfonica. tertium non datur

Nu cred c-am insinuat tot ce mi-ai reprosat tu mai sus, sau, daca da, nu asta am vrut sa fac, vorbeam in general. Oricum, ce am citat eu aici, e o viziune cat se poate de simplista asupra muzicii.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 20:00   #703
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Nightwane:
astia si la Benicassim in iulie. Te astept acolo?
Nu avem permisiunea sa parasim plantatia pana in august
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2006, 20:01   #704
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
MON DIEU!!!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2006, 15:39   #705
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
smth wonderful: nouvelle vague, 'i melt in you'...
care suna asa, late-late-velvetunderground-ish 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2006, 16:10   #706
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by Alex Leo Serban:
smth wonderful: nouvelle vague, 'i melt in you'...
care suna asa, late-late-velvetunderground-ish 8)

definetely yes 8)
ar mai fi love will tear us apart, guns of brixton....i'm a big fun :love:
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2006, 17:03   #707
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt conformitate:

http://www.last.fm/music/Nouvelle+Va...+Melt+With+You

enjoy :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2006, 17:07   #708
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
si nu numai, plus downloaduri:
http://www.myspace.com/nouvellevague
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2006, 19:55   #709
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
-o- Bilete pentru BELPHEGOR la Bucuresti - BMN IV - vineri 12 mai 2006 Old School-o-

- Bilete pentru BELPHEGOR (BMN IV) gasiti sambata 22 aprilie la
concertul SICK OF IT ALL din Preoteasa (jos) la standul de unde se
ridica rezervarile si biletele pentru concertul respectiv

- Provincia este rugata sa faca rezervari pe care le vor ridica de la
intrare : http://www.metalhead.ro/belphegor.php pentru detalii

- Rezervari la booking@metalhead.ro

- De Luni 24 aprilie gasiti bilete in fiecare zi in Club Old School dupa ora 19:00 la DJ

------------------------------------------------------------------

-o- Sick Of It All la Bucuresti - sambata 22 aprilie Preoteasa -o-

- Pret bilet: 30 RON cu rezervare, 40 RON fara rezervare

- Inca mai puteti face rezervari la adresa contact@rockyourmind.ro
- Model: Nume Prenume, orasul, numarul de bilete dorite !

- Sunteti rugati sa ridicati rezervarile intre orele 15:00 si 17:00.
- Ele se ridica din hol (in afara salii)

- Concertul incepe la ora 16:00.
- Va fi si merchandise
- Aveti voie cu aparate foto semi-profesionale, fara camere video
- Va fi disponibila si garderoba
- Detalii, program si trupe : http://www.rockyourmind.ro

------------------------------------------------------------------

OBITUARY in Romania - Sambata 17 iunie 2006 - Arenele Romane
DEFTONES in Romania - Duminica 25 iunie 2006 - Arenele Romane

www.metalhead.ro pentru detalii
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | contact@metalhead.ro
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2006, 05:09   #710
Morrison
Veteran
 
Morrison
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 165
Distributie bilete

Salutare dragi roacheri si roachere pletoase sau nu


# Inainte de toate doream sa va informam ca au aparut biletele pentru mega-show-urile OBITUARY (17 iunie Arenele Romane) si DEFTONES (25 iunie Arenele Romane)

Lista de distributie in toata tara pentru cele doua concerte o gasiti aici

In mare, biletele sunt deja disponibile la Magazinul Muzica si in Reteaua Diverta din diferite locatii din tara. S-ar putea ca acum cu sarbatorile, sa fie inchis, dar de luni-marti sigur gasiti pe cineva acolo. Legat de Diverta, va rugam insistati sa fi se dea biletele, pentru ca am intalnit cazuri in care vanzatorii nu stiau ca au asa ceva.

# Legat de concertul BELPHEGOR din cadrul Bucharest Metal Nights editia a IV-a, puteti ridica biletele cand doriti dupa programul de aici

Provincia este rugata sa faca rezervari la contact@metalhead.ro
Subiectul e-mailului va rugam sa fie `Rezervare BMN4` iar in acesta specificati numele complet, orasul si numarul de bilete dorite. Bucurestenii sunt rugati sa-si faca timp intre doi miei si trei iepuri si ceva rauri de bere sa treaca pe la Old School sa-si ridice biletele. S-ar putea ca acest concert sa aiba loc in sala mare de jos de la Preoteasa. Va anuntam noi din timp!



# Pentru acest eveniment au aparut si tricourile, deja o traditie a BMN-urilor.
Numarul acestora este limitat la 50 de bucati. Detalii despre procurarea lor gasiti aici

Rezervari pentru tricouri la contact@metalhead.ro. Subiectul e-mailului trebuie sa fie `Tricou BMN4`. Specificati numele complet si numarul de tricouri doritep precum si marimea. Marimi disponibile: M, XL si XXL.

Pret tricou: 25 RON / 250.000 lei vechi

Tricourile si biletele se pot ridica in urmatoarele zile:

- Vineri 28 aprilie in Old School la concertul Legacy Of Hate
- Duminica 30 aprilie la Rockoteca
- Vineri 5 mai la Rockoteca
- Duminica 7 mai la Rockoteca
- Vineri 12 mai la Bucharest Metal Nights

# Nu uitati de concertul de vinerea aceasta si de mirifica si alcoolica rockoteca de dupa. Invitati speciali, LEGACY OF HATE din Austria care momentan sunt intr-un mini-tour in Romania. Alaturi de ei presteaza veteranii de la HATHOR, legenda CRONOS intoarsa pe scena dupa multi multi ani in vechea formula (printre ei, Bebe - L.O.S.T., Bogdan - ex-Taine) si trupa de gothic metal bucuresteana TIARRA. Intrarea doar 8 lei pentru patru trupe. Vineri 28 aprilie in OLD SCHOOL de la ora 21:00



# Noutati si din partea fratilor nostri provaidari de castraveti de peste dunare, da, bulgarii - Monsters Of Rock 2006. Multe trupe noi adaugate. Ieri au fost confirmati AMON AMARTH (oh da!). Detalii gasiti aici

# Pe site gasiti o stire tare interesanta despre noul album SLAYER, un link de unde puteti downloada noul clip CANNIBAL CORPSE, sa vedeti ce mai zice musiu Lars Urlich despre viitorul album METALLICA (cam mananca rahat asa), mai gasiti si o adresa de net de unde puteti scoate ultima piesa ANATHEMA, puteti vedea ce mai zice Dave Mustaine despre noul Gigantour, si observati cum KISS se baga pe piata de cosmetice (era si greu de imaginat) chiar aici

# Recomandati acesti newsletter amicilor vostri. Nu trebuie decat sa trimita un e-mail gol la METALHEADUW-subscribe@yahoogroups.com. Vor primi un e-mail de confirmare la care tre sa mai bage un simplu riplai de verificare si sunt inscrisi.

# Tot pe site puteti vedea si primele trei inscrieri la concursul OBITUARY, unde trei roacheri desenatori au propus trei variante pentru coperta urmatorului album OBITUARY. Puteti vedea capodoperele aici

# Ce concerte mai urmeaza? Pai pe 5 mai avem doua trupe pline de rautate din Republica Moldova, SEPSIS (ii stiti de la BMN2) si Butchers alaturi de NPH si LEPROSY ABSCESS in OLD SCHOOL. Baietii astia de la Butchers sunt harnici rau. Au deschis NAPALM DEATH in Ukraina anul trecut. Interesant. Alt concert urmator e doua defapt de heavy metal, o seara exclusiv hevimetal pe 19 mai cu trupe surpriza,iar pe 26 mai un nou concert unplugged cu Trooper. Asa ca deatherii si blecarii sunt asteptati pe 12 mai la BMN4 ca pana in iunie nu mai dau de rautati pe la concerte.

# Pe Forum am ajuns la vreo 1166 de roacheri utilizatori cu logoree, totul frumos. Peste o mie de subiecte. Aruncati un ochi aici

Va salutam cu drag si va dorim Paste Fericit pentru cei care cred in ceva, si Epure Fericit pentru restul !

Rock ! (pe 12 mai dieeed din ala raaaau)
__________________
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | contact@metalhead.ro
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Morrison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2006, 19:49   #711
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pe acasa, o ora de concert live cu james blunt :love: ! ink o data s-a vazut k cei care-l critica habar n-au de muzica, james blunt RULZ. nu degeaba 'you're beautiful' a ajuns nr. 1, incl. in sua, plus k 'back to bedlam' e unul din cele mai bune albume aparute in ult. ani, cu cel putin ink 3 piese excelente - 'wisemen', 'high' si acel sfisietor 'good-bye my lover'...
de altfel, este nu doar parerea publicului, dar si a criticii de specialitate; cei care nu vibreaza la j.b. au o probl. nu atit cu el, ca singer/songwriter, sau cu vocea lui (absolut speciala, harsh & haunting...), cit cu tipul de muzica pe care-l face - pop, ballads & soft rock. e o muzica superba, it's there to stay & pun pariu: vom mai auzi de blunt mult, mult timp de aci inainte... ac. este doar inceputul unei cariere glorioase!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2006, 20:54   #712
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
ALS, e trist daca incepi sa te iei dupa topurile americane.

Momma didn't raise no fool and papa didn't raise me at all!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 04:44   #713
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'back to bedlam' e unul din cele mai bune albume aparute in ult. ani

Asta nu inseamna decat ca tu nu prea ai ascultat muzica din ultimii ani. Si goodbye my lover imi place doar pentru Mischa Barton din clip *emoticon cu limba scoasa
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 06:28   #714
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt nighty

topurile americane sint mai bune k alelalte pt k america e o tara mai mare si are mai multi oameni in ea pe aceleasi considerente, ar trebui sa nu iau in calcul oscarurile??

pt benny

am ascultat destula 'muzica' din ult. ani - si, spre deosebire de blunt, nu-mi place! e muzica 'de nisha', pt tot felu de supercunoscatori, dar eu unu n-am ramas cu mare lucru... experimente, cind instrumentale, cind vocale. bruiaje, asamblaje sonore. underwater music. nu mi se agata de ureki. majoritatea sint k o pictura pt orbi, tre s-o pipai in braille. well, eu n-am rabdare sa fac asta... daca nu ma izbeste din prima, daca nu-mi spun: this is sure to be a hit - cum a fost cu 'you're beautiful' -, ma lasa rece.
vorbim de muzici diferite. mie-mi place popul, am mai spus. si-mi plac baladele, toate acele singalong anthems care, pt mine, inseamna pop music. decit sa-mi behaie bjork in cap, prefer whenever shakira! si nu mi se pare k 'imi cade rangul' marturisind ac. lucruri.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 09:46   #715
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt nighty

topurile americane sint mai bune k alelalte pt k america e o tara mai mare si are mai multi oameni in ea pe aceleasi considerente, ar trebui sa nu iau in calcul oscarurile??


Uhm..pai oricum nu ar trebui sa mai iei in calcul Oscarurile de cand cu...ahem...LOTR.

Yoko ono
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 13:13   #716
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nobody's perfect (oscar included)

faptul k nea caishii de la academie mai calca si-n strakini nu inseamna k tot ce premiaza academia is crap!

iar in priv. lui 'lotr' , eu n-am spus niciodata k e crap, ci doar k nu e pe gustul meu...
in general, atunci cind un film si/sau un cintec/album/whatever atinge un asemenea grad de popularitate, it's bound to be both good and debatable. e k la marx (karl, nu paul!): cantitatea trece in calitate
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 13:16   #717
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Alex Leo Serban:
well, eu n-am rabdare sa fac asta... daca nu ma izbeste din prima, daca nu-mi spun: this is sure to be a hit - cum a fost cu 'you're beautiful' -, ma lasa rece.

Pai nu stiu ce muzica aparuta recent ai ascultat tu, dar, oricum, cine naiba vrea hit-uri?!

Originally Posted by Alex Leo Serban:
vorbim de muzici diferite. mie-mi place popul, am mai spus. si-mi plac baladele, toate acele singalong anthems care, pt mine, inseamna pop music. decit sa-mi behaie bjork in cap, prefer whenever shakira! si nu mi se pare k 'imi cade rangul' marturisind ac. lucruri.

Nu-ti scade rangul, dovedeste, doar, ca n-ai pretentii la muzica. Ceea ce nu e cine stie ce crima.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 13:31   #718
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by BeNnY:
cine naiba vrea hit-uri?!

WHAT!? :w00t:
toata lumea vrea hituri! cei care spun k nu, spun asa pt k nu le au :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 13:38   #719
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.mc donald's te-asteapta meeeereeeeeu.....
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2006, 14:50   #720
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i :love: mcdonald's!
i :love: hollywood!
i :love: all transnational logos!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells